Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 22 October 1903. .So. 7732. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Til DIT BLAD) Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franc® per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 21 October 1903. Het Romeinsche vraagstuk. Bat het Romeinsche vraagstuk steeds aan de orde van den dag blijft, bewijzen de Whaalde berichten over eene mogelijke betrekkelijke oplossing dier kwestie, die Vatieaan en Quirinaal beiden zouden wen- Scben. Zoo ontvangt nu weer de Frankf. Zeil, een telegram, in dato 20 dezer, uit Rome, dat wij onder alle voorbehoud mededeeien. Het luidt als volgt »Uit goede bron,uit Venetie, vernemen wij, dat de Paus onderhandelingen, natuurlijk öiet officieele, met de Italiaansche regeering °v«r ©en modus vivendi" tusschen de Kerk en Italië wenscht aan te knoopen. P'Us X zou daartoe gedeeltelijk in het belang *an den vrede en deels met het oog op zijne gezondheid worden gedreven. «Daar hij tot dusver steeds aan veel beweging gewoon was en ongaarne steeds °P het Vacicaan wil blijven, terwijl deze Wensen echter van katholieke zijde ais een concessie tegenover Italië zou kunnen Worden aangemerkt, wensent Pius X aller - eerst een daad van tegemoetkoming van de zijde van Italiëteneinde zijn houding l® rechtvaardigen. Natuurlijk worden de onderhandelingen in net geheim gevoerd." Zooals wij reeds boven zeiden, geven wij dit draadbericht der veelzijdig ingelichte Frankf. Zeit. onder alle voorbehoud. Maar *ij vestigen vooral de aandacht op de door °ns gecursiveerde woorden. «Allereerst een daad van tegemoetkoming van de zijde van Italië", onder die voorwaarde klinkt het bericht met geheel onwaarschijnlijk. Die daad van tegemoetkoming kan natuurlijk °hder verschillenden vorm bestaan. Zanar- delli had reeds vroeger het denkbeeld, den Paus de Leoninische wijk van Rome af te staan. Komt het tot zulk een schikking, dat de onvervreemdbare rechten der Kerkaanvan- Feuilleton. i) Een leelijk meisje was Ivonne de la Ro- guette en daarbij zeer eigenaardigmaar unadat zij schatrijk was, zou ze toch wel ®«n voornaam en heel deftig huwelijk doen, beende iedereen, en Ivonne zelve dacht er o'enzoo over. Zy was eene wees en had bare opvoeding ontvangen in een klooster, "aar de hoogste adelijke families hare doch- I®rs heenzonden, om er te blijven tot den '®®ftijd van achtien of negentien jaren. lvonne was buitengewoon ontwikkeld en studeerde zóó ernstig, alsof zy later haar ®<genbrood zou moeten verdienen, ofschoon ZlJ zeer goed wist, dat zulks niet hetgevai Was. *Maar men kan 't nooit weten," antwoord- 8 aij, wanneer deze of gene der vriendinnen ®r eens aanmerking opmaakte- kelijk worden erkend, dan zal de Paus wellicht een gedeeltelijke teruggave kunnen accep teeren als een afkorting op de betaling en er eene nieuwe verhouding tusschen Vati- caan en Quirinaal kunnen ontstaan, De Macedonische kwestie. De jongste berichten betredende den toestand in de Balkan-staten dragen een meer geruststellend karakter. De Porte s c h ij n t thans besloten haar beloften in zake de Macedonische hervormingen te verwezenlijken. De Turksche bladen be vatten ten minste het bericht, dat de ministerraad een besluit in dezen geest heeft genomen en een keizerlijke iradee dit besluit heeft bekrachtigd. In de motiveering ervan wordt gezegd, dat een gedeelte der hervormingen, tot dusver in Rumeiië met kon worden toegepast met het oog op den in dit wilajet heerschenden toestand doch nu de iolaadsche bevolking, die zich bij de revolutionairen had aangesloten, ót wel gevlucht was ót naar haar haardsteden is teruggekeerd, houdt de Turksche regeering zich er van overtuigd, dat de kalmte weldra zal hersteld zijn, en van daar, dat zij thans de volledige toepassing gelast van het hervormingsprogram en maatregelen voorschrijft te nemen door afzonderlijke commissies tot weder opbouw van de verwoeste dorpen en tot onmiddellijke reorganisatie der gendarmerie door pas daartoe geëngageerde Belgische en Zwitsersche instructeurs. De keizerlijke iradee voegt er bij, dat alle burgerlijke of militaire beambten, die zich mochten schuldig maken aan misbruik van macht of schennis der wet, streng gestraft zullen worden. Het ontbreekt der Porte dus met aan goede voornemens. Mogen die weldra gevolgd worden door daden! Zooiang dit niet het geval is, vordert de Balkancrisis geen stap in de richting eener vreedzame oplossing. Vandaar dat men slechts kan «Och wat," zei dan gewoonlijk de klasse- genoot, «waarvoor zou jij moeten studeeren jij bent in een ommezien verloofd en ge trouwdje gaat ons allen vóórl We weten immers zoo goed, dat je de rijkste erfge name der geheele school bent!" En achter baar rug meende de nufjes, dat het niets hinderde, al was Ivonne lee lijk, zeer leelijk zelfs, Leelijk en arm is voor een meisje van ouden adel verschrikkelijk, maar wie zoo veel geld bezit als onze kleine Ivonne, heeft de keuze uit de jongelui van geheel Frankrijk. «In het begin van de tweede helft der vorige eeuw dacht men er nog weinig aan, dat ook de vrouw van booge geboorte haar eigen brood kan eten en zich-zelve een werkkring scheppen en vooral in Frankrijk traden de jonge gravinnen, baronessen en markiezinnen óf in het huwelijk óf zij na men den klooster-sluier aan, en dus was de meening van Ivonne's medeleerlingen de algemeene gangbare. Met haar achttiende jaar kwam Ivonne dan ook te buis bij baar oom en voogd, die zelf zeer gefortuneerd was en wiens vrouw bet eene gewenschte afleiding vond, haar zeggen, dat Turkije met betere gevoelens bezield schijnt. In een telegram uit Constantinopel aan de Indép. beige wordt groote lof gebracht aan den activiteit van den Ëulgaarschen agent Natsjevits in het belang eener vreedzame samenwerking tusschen de Porte en Sofia, waarvan een der eerste practische resultaten schijnt te zijn de overeenkomst krachtens welke de regeering te Sofia de verleden maand opgeroepen 10.000 man en die te Constantinopel, de in Anatolië onlangs gemobiliseerde 20.000 soldaten naar huis zullen zenden. Latere berichten doen aan de goede voornemens der Turksche regeering weer met grond twijfelen. Een draadbericht uit Saloniki meldt althansIn de wilajets Saloniki, Monastir en Kossovo zijn 37 bataljons recruten opgeroepen. In Klein Azie zijn 23 bataljons opgeroepen. Zij staan klaar om naar Saloniki te vertrekken. Heden zijn hier twee bataljons, sterk 1750 man, uit Smyrna aangekomen. Paus Pius X heeft 4000 lire gezonden aan mgr. Menini, katholiek aartsbisschop van Philippopei, ten behoeve van de Mace donische vluchtelingen. De Hongaarsche crisis. De demissionaire Hongaarsche minister president Khuen Hedervary was gisteren te Weenen, werd daar door den Keizer ontvangen en bracht hem rapport uit over den politieken toestand in Hongarije. Ver volgens ontving de Keizer Lukacz, den Hongaarschen minister van financiën, die Frans Jozef een ontwerp betreffende het leger, samengesteld door eene commissie uit de liberale partij, aanbood. De Keizer behield zich zijn beslissing voer en verzocht Lukacz voorloopig in de stad te blijven. Uit de Fransche Kamers. De Fransche Kamers zijn gisteren weer bijeengekomen. nichtje dien winter in de wereld te pre senteeren. Ook had tante reeds eene goede partij op het oogde jonge markies van Sorbanne, een officier van voorname afkomst met de schoonste vooruitzichten, weliswaar zonder fortuin, maar dat kwam er immers volstrekt niet op aanIvonne bezat meer dan genoeg voor beiden. En Charles de Sorbanne, die al sedert jaren bij ondervinding wist, hoe onaange; naam en drukkend het is, steeds onbetaalde rekeningen en nooit voldoende contanten te hebben, had niet veel aanmoediging noodig, om voor Invonne's leelijkheid beide oogen dicht te drukken en zich met allen ernst erop toe te leggen, de genegenheid von de schatrijke barones te winnen. Nu, daarin slaagde hij wonderwel en Ivonne had weldra voor niemand oog of oor dan voor haar eerbiedigsten en trouwsten cave- lier. En toen Charles' vader bij haar oom kwam, om de hand zijner pupil voor zijn zoon te vragen, toen kon de voogd met een gerust hart zeggen, dat na den olficieelen bedenktijd de verloving terstond publiek kon worden. Gelukkiger verloofde dan Ivonne was er zeker op de geheele wereld niet te vinden De Kamer heeft eenparig een besluit genomen, waarin hulde wordt gebracht aan de slachtoffers van El Moengar en Zuid-Oran. Een interpellatie over de staking te Armentières werd, op verzoek van Combes, uitgesteldmet 331 tegen 264 stemmen ging men over tot de orde van den dag. Een interpellatie over de alge meene politiek werd tot Donderdag ver daagd. Daarna ging de vergadering uiteen. De Senaat heeft zijn rooster vastgesteld en is daarna uiteengegaan. De grens van Alaska. De ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken te Washington ver helen hun voldoening niet over de beslissing in het geding betreffende de grens van Alaska. Zij achten die zelfs gunstiger dan het Hay Pauncefote-vergelijk; Hay heeft gisteren de beslissing in den ministerraad medegedeeld. Men wenschte elkaar over en weer geluk. De president en de ministers achten de beslissing verreweg het grootste diplomatieke succes, dat de Ver. Staten in een menschenieeftijd behaald hebben. Zij waren vooral blij, dat alie twijfel over het eigendomsrecht van Amerika op Alaska weggenomen is. Misschien zal Alaska binnen weinige jaren dicht bevolkt zijn. De twee Canadeesche commissarissen hebben intusschen geweigerd, de scheids rechterlijke beslissing ten aanzien van Alaska mede te ondertefkenen. De beslissing blijft niettemin geldig, aangezien het stuk onderteekend is door de drie Amerikaansche leden der commissie en den Engelschen commissaris, den opperrechter lord Alver- stone. De scheidsrechterlijke commissie bestond uit Alverstone, twee Canadeesche en drie Amerikaansche leden. Het Interoceanisch kanaal. De gemachtigden van de republiek Columbië, Arcieniegas, is gisteren te Was hington aangekomen met een door den en gedurende drie weken leefde zij als in een roes van zaligheid. Toen ontving Ivonne op zekeren morgen, terwijl zij bezig was, hare bloemen en planten te bezorgen, een ongeteekend schrijzen, dat haar meldde, hoe haar verloofde eiken avond aan de speeltafel zat tot laat in den nacht en de betaling zijner schulden verschoof tot na zijn aanstaand huwelijk met de rijke baro nes de la Roquette. Nu wist Ivonne zeer wel, dat een anony- me brief niet waard is, gelezen, veel minder geloofd te worden, en zij gooide hem dan ook met veraenting van zich. Maar het wantrouwen was gewekt en daarmede het blinde vertrouwen geschokt, en hoe het meisje ook haar best deed, ontvangen en natuurlijk te schijnen, zij was den geheelen dag en ook den avond stil en afgetrokken en het was geen onwaarheid, toen zij zeide, aan zware hoofdpijn te lijden en daarom naar bed te willen gaan. «Om het geld, om het geld", suisde het haar zonder ophouden in de ooren, totdat een stroom van ingehouden tranen verlicu- ting bracht, en daarna een vurig gebed het verbroken evenwicht in haar gemoed her stelde. (Wordt wrvolgdl NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1