Stads- en Gewestelijk Nieuws. Senaat gewijzigd Panama-tractaat. Hoofd zakelijk bevat het nieuwe tractaat deze wijzigingen, dat de schadeloosstelling, die de Vereenigde Staten zouden moeten be talen, tot 25 millioen dollar verhoogd zouden worden, voorts zou de Kanaalstrook ook Columbiaansch grondgebied blijven. Archieniegas lichtte de eerstgenoemde be paling aldus toe, dat Columbië uit die som de onderdrukking van den burgeroorlog wenscht te bekostigen 10 millioen is daartoe niet genoeg. Een langdurige geheime conferentie van officieren te Washington versterkt het ver moeden, dat de Vereenigde Staten desnoods met geweld Columbië zullen dwingen. De Morning Post verneemt, dat de minister van marine zal voorstellen, zijn begrooting voor 1904 te brengen op 104 millioen dollars tegen 80 millioen in 1903. Werkstaking in Spaqje. De staking van de kolenmijnwerkers in de omstreken van Bilbao breidt zich uit. Er staken er nu 19000. Het verkeer op de spoorwegen is gestremd. Er zijn versterkingen voor de gendarmerie aange komen. Cholera in Palestina. In Bethlehem hebben zich eenige ver schijnselen van cholera voorgedaan. Sinds 13 Oct. zijn reeds acht gevallen ontdekt, waarvan vijf met doodelyken afloop, wat natuurlijk groote ongerustheid veroorzaakt. Daarom zijn alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen de stad is geheel door troepen omringd. Schiedam, 21 October 1903. Oe Arbeidsbeurs. (Opgaat 21 October 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek, id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijl werk. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoenma kersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een kuiper (halfwas). Een gasfitter (halfwas). Een luijongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een schippersjongen. Een loopjongen voor een manufactuurwinkel. Een jongen voor een moestuin. Een zakken- inaker, (noodhulp). Meisjes voor de cnocoiadefabriek. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dagdienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Drukkers. Winkel bediende. Kantoorbediende. Distilla teursknechts. Boerenknechts. Tuiniers knecht. Koetsiers. Slagersknecht.— Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een loodgieter. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve en geheeie dagen. i Grondaanrrage. In zake de grondaanvrage van M. Oranje, een rrook grond voor zijne woniog aan de Oroeneiaan tussehen de vroegere en de rooilijn, adviseeren B. en W. in n zin. ij: *n meening, dat het bebouwen - ookjes grond tussehen de huizen iv iooiiijn van gemeentewege zooveel io ijk moet bevorderd worden. In het concept-besluit wordt die strook grond, groot circa 60 cA., voorgesteld te verknopen kil per cA. en de teekening van den bouw aan de goedkeuring van B. en W. te onderwerpen. „Een verdediging!" De Schied. Ct. geeft onder dit opschrift een repliek op ons stukje «Persmanieren", die duidelijk aantoont, dat 't bij haar nog ai heeft ingeslagende Moker-stijl, waarin die repliek goeddeels is geschreven, doet het maar al te zeer vermoeden. De «oudere zuster" schijnt voor eenige oogenblikken het woorden boekje van de Moker-partij geleend te hebben en 't is dus niet te verwonderen, dat de lieve woordjes«schooljongens-argu- mentatie" en «schooljongens-taktiek" bij haar schering en inslag zijn. Het blad begrijpt blijkbaar niet dat in dit geval het Fransche spreekwoord wordt bewaarheidqui se fache, a tort want terwijl wij getracht hebben bij onze ver dediging" zooveel mogelijk goedlachs te blijven, denkend aan bet tant de bruit pour une omelette, blaast zy zicb op en proest van kwaadheid over zooveel «lage verdachtmaking", verdachtmaking van op zettelijke kwade trouw, zoo al niet erger." En nu ook «ter zake." De S. Ct., die in haar eersten aanval zeif moest erkennen, dat zij herhaaldelijk berichten in ons blad vindt met S. Ct. ge- teekend,kan niet accepteeren onze vermelding dat bij het bewuste bericht omtrent den jubilaris bij gemeentewerken «abusievelijk" de bron onvermeld bleef, «aanhalende dat in dat zelfde nummer van 17 Oct. een zelfde abuis alweer wordt gemaakt." De argumentatie zou niet «schooljongensachtig" maar meesterlijk zjjn, als ze niet aan beide kanten mank ging, want zij faalt ten opzichte van de beide berichten hier in kwestie: het bericht van den Wilhelminamolen wijkt vooral ia strekking met dat der S. Ct. zoozeer af, dat deze er haar bericht niet meer in mag terugzienwat het tweede bericht omtrent de typografen-vereeniging oetreft, is het duidelijk, dat wy alleszins in de gelegenheid waren om die ietwat voorbarige mededeeling, eenmaal gepubliceerd, als eigen bericht te plaatsen. Eu nu begrijpen de S. Ct. ons wel. Wij duiden het haar niet euvel, dat zij hoofdzakelijk die berichten waarmerkt, welke zij meent niet voor eigen rekening te moeten nemen, maar late zij dan ook ons dezelfde vrijheid. Neme zij dan ook aan onze eerlijke, ruiterlijke verklaring, dat wij in het onderhavige geval de onjuiste mededeeling niet voor eigen rekening konden nemen, ook al bleef aanvankelijk abusief de bron onvermeld. Nadat de pogingen, aangewend door de commissie, in de vergadering, den 26 Juli te Utrecht gehouden, benoemd om tot een verzoening te geraken met het centraal bestuur, geheel waren mislukt, werd Zondag in het Vereenigingsgebouw te Rotterdam een vergadering gehouden onderleiding van den heer D. de Klerk, om het nieuwe verbond (oude grondslag) to bevestigen. Tegenwoordig waren de afdeelingen Rotterdam, Delfshaven, Brielle, Oud-Beier land, Slikkerveer, Ridderkerk, Schiedam, Gouda en 's-Gravenzande. Rotterdam zal zijn zetel van het verbond, onder dien verstande, dat de voorzitter ook elders zal mogen wonen. Hierna werden de beginselen besproken en aangenomen, waarbij in art. 1 verklaard wordt dat Het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond op staatkundig en maatschappelijk gebied het vrijzinnig vooruitstrevend standpunt inneemt. Daarna werd gevormd een centraal bestuur. Tot bonds-voorzitter werd met algemeene stem men gekozen de heer D. de Klerk. Voorts werd besloten aan het centraal bestuur op te dragen de uitgifte van een wekelijks of maandelijks verschijnend blad en van een jaarboekje. In tegenwoordigheid der justitie heeftop de algemeene begraafplaats te Crooswijk bij Rotterdam de opgraving plaats gehad van het lijk van den 34-jarige P. H. Pierlo,die in den middag van 10 October dood werd gevonden in zijn woning aan den Houttuin te Rotterdam. Naar men verneemt geschiedde de op graving op verzoek, van een levensverze kering maatschappij ten einde de doods oorzaak vast te steiien, daar het gerucht wilde, dat het doodsbriefje, alhoewel de man een gewelddadige dood moet gestorven zijn, uiet in dien zin luidde. De doctoren Simon Thomas, Tindeloo, Neurdenberg en De Vries hebben het lijk in de sectiekamer van het ziekenhuis ge schouwd. Te Rotterdam is gevankelijk uit Amster dam aangebracht de 19 jarige kellner Fnts Helling, wonende in de le Jan van der fleijdenstraat, aldaar, verdacht van diefstal van omstreeks f 7000 in bankbiljetten en pandbrieven, eenige weken geleden in een café in den Beurssteeg te Rotterdam ten nadeele van den bierhuishouder Maats, gepleegd. Te Katecdrecht is gisteren-nacht ten 2 uur de 32-jarige bootwerker R. Hasenberg, na eene huiselijke twist in woede de deur uitgeloopen. Juist ter plaatse passeerde een koientrein komende van de electr. kolentip. In zijn drift beeft bij vermoede lijk de voorbijrijdende trein niet gezien. Door de derde wagon werd hy gegrepen en vermorzeld. De beide armen, een voet en zijn hoofd werden zwaar verminkt. Door een hulpwisselwachier werd later het lijk gevonden. Maandag arriveerde in de haven te Vlaardingen het loggerschip Johanna Maria van Scheveningen, waarvan de schipper rapporteerde, dat een der matrozen, Arie Pronk, op den 10 October door eeu stortzee was overboord geslagen en verdronken. De overledene laat een weduwe met nog jeug dige kinderen achter. Men schrijft uit Voorburg aan de Delft sche Ct.: De onderhandelingen van een 's-Graven- haagsch bouwconsornum tot aankoop der buitenplaatsen Rusthof en Nooraervliet, de daarachter gelegen boerenwoning en lande rijen, welke zich uitstrekken tot aan den Hollandschen Spoorweg, vroeger de eigen dommen van Prinses Marianne der Neder landen en thans in het bezit van Prins Albert zijn tot hiertoe tot geen afdoend resultaat gebraent. Uit net weinige, dat aan het onderhoud van deze plaatsen wordt gedaan, blijkt wel dat het den eigenaar ernst is zich daarvan te ontdoen. Mocht de koop doorgaan dan zou bij de ondernemers het plan bestaan by de buitenplaatsen een breede straat aan te leggen, aan beide zijden bebouwd met villa's en met een overweg over den spoorweg, uitkomende nabij het Huis Teu Bosch. Hoewel door de uitvoering van dit plan de streek zeer veel aan natuurschoon zou verliezen, verwacht men daarvan voor deze gemeente zeer veel voordeel en in elk geval meer vertier. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 October. Bij het voortgezet debat over de Telefoon- en Telegraafwet verduidelijkte de heer Tydeman de beteekems van zijn amendement, dat strekt om in de wet het beginsel van staatsex ploitatie uit te spreken, waarbij ruimte wordt gelaten om by uitzondering concessies toe te staan. Het tydstip en de wyze van uitvoering der Staatsexploitatie en van naasting der bestaande netten iaat spreker aan de Regeering over. Tegenover den minister die de locale netten zoo goed als afgebouwd oordeelde, meende spreker, dat de toestand vooral ten plattenlande ten eenenmale onvoldoende is, tot groote schade van het verkeer en van de welvaart des lands. Er zijn 133 gemeen ten boven 5000 zielen, die nog geen tele fonische gemeenschap hebben. Spr. be toogde voorts de wenschelijkheid om binnen niet te lang tijdsverloop over te gaan tot naasting. De heer Van Veen betwiste de nood zakelijkheid van Staats-exploitatie en was ook volstrekt niet gerust omtrent de kost®11 aan staatsexploitatie verbonden. Hij m"11' veerde zijn stem tegen het amendem®111 Tydeman. De heer Van W y c k wees op het nut eener goede commercieele boekhouding) bestreed het amendement en huidigde b«' particulier initiatief, inzake aanleg va° telefoonnetten. Wanneer naasting bov®n het hoofd der tegenwoordige eigenaars v®n de netten hangt bestaat er kans, dat d® zorg voor het onderhoud der lijnen verflauwen, zoodat bij die naating de netten in allesbehalve goeden toestand zull®n verkeeren. Men zal dan eene herhaling krijgen van den toestand ais bij de overnam0 van de Rijnspoorwegmaatschappij b0t geval was. De heer Van Loben Seis moti veerde zijn stem tegen het amendement- Voordat tot staatsexploitatie wordt besloten dient een onderzoek naar de financieel0 resultaten ingesteld te worden. De Minister van Watersta»4 bestreed bet amendement, hoofdzakelijk omdat hij bezwaar heeft tegen naasting der bestaande wetten. Door vestiging van interlocale bureelen over het gansche land wil hij verbetering brengen. Voor Staats exploitatie bestaat geen urgentie en op andere wijze is verbetering mogelijk ®n dit ligt in de bedoeling der Regeering Wordt het wetsontwerp aangenomen, dan worden de concessies herzien en zoo noodig gewijzigd, ook op het punt van tarieven en onderhoud van de locale wetten. De Minister verklaarde het amendement onaannemelijk, omdat de regeering niet iets kan aanvaarden waarvan zij de gevol gen niet kan voorzien. Het amendementTydeman werd ver worpen met 45 tegen 31 stemmen. Art. 1 van het regeenngsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. By art. 2 hebben de heeren Melcbers c.s. een amendement voorgesteld, om be halve de gebruiksvoorwaarden en de dienst regeling ook de arbeidsvoorwaarden van het personeel aan goedkeuring van den minister te onderwerpen. De heer M e 1 c h e r s lichtte het amen dement toe en merkte terloops op, dat het voorjaar heeft geleerd, dat bedrijven van publiek belang door het publiek gezag dienen te worden beheerd. Nu het amendement—Tydeman is ge vallen, is in elk geval het lot van het perso neel oeter toevertrouwd aan de overheid dan aan particulieren. En de wet moet hier ingrijpen, omdat deze minister gedurende de Aprii-gebeurtenissen groote zwakheid tegenover particuliere concessionarissen heeft betoond. Op dit oogenblik is van een bedrijf sprake, dat nog in zijn opgang is en dat wij nog geheel binnen ons bereik hebben. Grijpt de wet thans niet in, dan ontwikkelt zich het telefoonbedrijf als dat der spoorwegen tot een staat in den Staat en zal men mogelijk weer «misdadige woelingen" te veroordeelen hebben, met al hare gevolgen. Daarom drong spr. er krachtig op aan, overheidsbemoeiing met de arbeids voorwaarden in de wet vast te leggen. De heer Tydeman lichtte een amendement toe om de overname, behalve bij staat van oorlog en binnenlandsche onlusten, ook bij staat van beleg mogelijk te maken. Heden voortzetting. r - - .v Armenwet. Het wetsontwerp tot wijziging van het stelsel der Armenwet wordt, na»r wij ver nemen, deze week naar den Raad van State verzonden. Volgens eene Haagsche corres- pondentie in de Midd, Crt. wordt in dit ontwerp de armenzorg beschouwd ais een onderdeel der sociale wetgeving. Het beginsel, waarvan het uitgaat, is dat er samenwerking moet zijn tussehen de verschillende bestaande organen van armenzorg, die zal worden verkregen door de schepping van een Armenraad, waarin de diaconieën der verschillende protestant- sche en israëlitische kerkgenootschappen en het r.-k. armbestuur, zoogoed ais de parti culiere armenzorg (type «Liefdadigheid naar Vermogen") vertegenwoordigd zijn naast het armbestuur van de gemeenschap. De centralisatie in de armenzorg aldus ver kregen, zal een der grootste fouten in de tegenwoordige armenverzorging opheffen het bestaande in menig geval volkomen gebrek aan samenwerking tussehen de ver schillende organen der armenzorg, die in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2