de nieuwe wet echter hun zelfstandigheid ®>et zullen verliezen. Want door het samen brengen van deze drie elementeD, die zich thans op dit gebied bewegenkerkelijke, Particuliere en o verheidsarmenzorg zal een centralisatie plaats vinden, naast een decentralisatie in de wijze van werken. De verdere inrichting der armenzorg zal 'olgens het bekende Elberfeldsche stelsel geschieden. Herziening der Drankwet. De door de Regeering voorgestelde wijzi gingen in de Drankwet zijn thans in wette- hjken vorm bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Onze plaats ruimte gedoogt heden niet eene uitvoerige thededeeling. Geconstateerd zij slechts, dat 2oowel door de vaststelling van veel nieuwe voorwaarden, waaraan zal moeten worden voldaan, wat taplokalen enz. betreft, alsook door niet gedistilleerde alcoholhoudende dranken onder de wet te trekken, de «ischen der wet zeer verzwaard zijn. Daar tegenover staat, dat de Regeering van het Vafmakingsstelsel" niet wil weten, doch door Uitsterving het getal drankwinkels tot het ^ettelijk getal wil doen verminderen. Nederlandera uit Duitachland. De Germania acht het waarschijnlijk, dat de welbesproken uitzetting van de vroegere Duitschers, thans als Nederlanders genaturaliseerd, die in Duischland groote confectie- en manufacturenzaken hebben, hader ter sprake zal komen in het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Op een poging, dezer dagen in het werk gesteld om toelating van de ballingen in Duitschland te verkrijgen, heeft de minister v&n Binnenlandsche Zaken te Berlijn ge- entwoord, dat hem na gedaan onderzoek tot zijn leedwezen is gebleken, dat op het besluit niet kan worden teruggekomen. De minister van Binnenlandsche zaken dr. Kuyper is na Vrijdag-avond te Hamburg te zijn aangekomen, Zaterdag doorgereisd naar Schwerin en daar in audiëntie door H. M. de Koningin ontvangen. Daar hij, na den Zondag stil te zijn gebleven, Maandag terstond in den Haag is teruggekeerd, kan van een onderzoek naar handels- en onder wijsinrichtingen, of van eenig ander doel van de reis, geen sprake zijn geweest. Door het centraal bestuur van den »R. K. Volksbond" is aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres verzonden, Waarin met klem verzocht wordt, spoedig te willen overgaan tot indiening van het toegezegd wetsontwerp Arbeidscontract". Het moet in het voornemen liggen van den minister van Oorlog om de forten bij Hoofddorp, bij Nigtevecht, bij Marken Binnen «n bij Aalsmeer in 1604 geheel te doen Afwerken. De commissie, die ten doel heeft te bereiken een ouderdoms-, weduwen- en Weezen-tonds voor het personeel aan vak scholen, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij als hare meening (e kennen geeft, dat de verhouding lusschen bet rijk en de bijzondere scholen dezelfde 's als die van het rijk tot het vakonderwijs, op dien grond de Kamer verzoekt, alsnog te bewerken, dat ook het personeel aan vakscholen in de voorrechten zal deelen, b'e de regeering, blijkens het ingediende Wetsontwerp, aan het personeel van andere 'Urichtingen van bijzonder onderwijs wil teekennen. Door de Holland-Amerika lijn, de Rotter dammer Lloyd, Hudig en Pieters, W. H. Guller Co., Wanbersie Zoon en Hudig Veder is als belanghebbenden bij de v'art tusschen Rotterdam en Amsterdam '*0 adres aan de Provinciale Staten van ^U'd-Holland gericht, waarin nogmaals 6«Wezen wordt op het belang, dat de handel ®eft by het openhouden van binnen wateren in den winter. Zij zyn bereid de vaart 'tusschen Roterdam en Amsterdam voor eigen rekening open te houden, doch hopen, dat die pogingen niet zullen verijdeld worden door het verbod tot ijsbreken. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland in het kiesdistrict Hulst, waren uitgebracht op de heeren J. van Waesberghe (candidaat der Cent. Kath. Kiesvereeniging) 1140, P. Dregmans (anti-rev.) 1148, nr. F. C. van Deinse (lib.) 931 en C. Dierick (kath.) 860 stemmen, zoodat eene herstemming tusschen de twee eerstgenoemden moet plaats hebben. Gisteren werd bij de slooping van de oude beurs te Amsterdam niet met dynamiet gewerkt, hoewel de genie voortging met het maken van gaten. Men brengt dit in verband met het gevaar dat de explosies voor de omwonenden en hunne huizen opleveren. Het H.blad heeft by deskundige infor maties ingewonnen omtrent de oorzaak van de scheur aan de voorzijde der nieuwe beurs te Amsterdam, en vernam, dat er tientallen redenen kunnen zijn voor deze vzetting". Ernstig blijft echter het feit, omdat herhaling en verergering steeds te vreezen zijn. Volgens nader bericht, bij de Stoomvaart- Maatschappij «Nederland" ontvangen, is de positie van het stoomschip Koningin-Regentes niet gevaarlijk. Een gedeelte der lading moet in lichters overgeladen worden. De stoomschèpen^ffiei/merss, Van Dieemn en Houtman, van de «Konmgklijke Paketvaart- Maatscbappij", zullen ter assistentie vertrek ken met de noodige lichters. Het stoomschip Koningin-Regentes heeft oogenschijnlijk geen schade. De passagiers en de mails zijn aan boord gebleven. Moord te Woerden. Maandag-avond bevonden zich eenige kermisgasten (het was de eerste kermisdag) in een herberg te Woerden, waar zij ver schil kregen met den bediende. Een gezelschap Woerdensche burgers, dat er ook kwam, trok toen partij voor den bediende, met het gevolg, dat de kermisgasten het mes trokken en een hunner een ingezetene van 23jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen, zoodanig stak, dat deze dadelijk een lijk was. Twee Woer denaars werden ook, hoewel niet gevaarlijk, gewond. De daders liepen weg, maar de politie wist er vijf te pakken te krijgen, waarbij vermoedelijk de hoofddader. Er heerschte natuurlijk des avonds groote spanning in de stad, terwijl men algemeen medelijden heeft met de weduwe en de ouders van den verslagene. De gezondheidscommissie te Leeuwarden heeft, gelyk ook wel was te verwachten, aan het bestuur dier gemeente een zeer gunstig advies uitgebracht over het voorstel tot oprichting van een abattoir. De slagers zijn er echter weinig mede ingenomen, zoo als ook wel was te verwachten. Zij hebben er een openbare meeting op Woensdag a. s. over belegd, waarin de heer Joh. Hüfer Jr., van Amsterdam, 7oor hen zal optreden. Zaterdag-middag te drie uur heeft de kassiersfirma A. E. Groeneveid en Co. te Winschoten hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt drie tonhet actief zestig duizend. Tot curator is benoemd mr. D. H. Bosch. Nader wordt nog door de N. Winsch. Ct. gemeld Het passief wordt geraamd op f300.000, het actief op f 60.000. Het grootste deel van het verlies moet komen ten nadeele van Amsterdamsche bankers. Gister avond was er een volksmenigte in de Toren straat, voor het grootste deel trouwens kwajongens. Heden ziet men in de stad wel een enkele geldbelegger zijn geld terughalen van andere kassiers maar van groote beteekenis is de sensatie niet. Het comité voor de oprichting van een gedenkteekeD voor wijlen generaal Karei van der Heijden verzoekt mede te deelen, dat reeds f1500 bijeen is en H. M. de Koningin van haar belangstelling deed blijken door de toezending van f 100. GEMENGD NIEUWS. Te Bergharen in Maas en Waal, aan het westelijk einde van de diliviale zandruggen van het Rijk van Nijmegen gelegen, zijn bij het afgraven van een heuvel Romeinsche graturnen gevonden. Vrijdag-middag had op den Rijn bij Onderlangs voor Arnhem een treurig ongeval plaats. Een Duitsche boot heeft een roeiboot overvaren. De joegen, die in het verongelukte bootje zat, is verdronken. De heer C. de Jong, een ondernemend ingezeten van Joure, is naar Canada vertrok ken, om daar een onderzoek in te stellen naar de kansen van emigratie. Bij gunstig resultaat hoopt hij in het voigend jaar terug te keeren, om daarna met een honderdtal gewestgenooten zich in Canada te vestigen. Niet ver van Leuningen zijn in de Zuiderzee opgevischt het lijk van den heer van Es dat van een der heeren Scholten, die in het begin van de vorige week, door het omslaan van het pleizierscheepje Volhouden, verdronken. De lijken zijn naar Enkhuizen overgebracht Gister-ochtend is in een café aan den Noorderweg te Hilversum gearresteerd, Wegens verduistering van gelden, de incas seerder van de gemeente-gasfabriek aldaar. Het bedrag dat verduisterd is, is ongeveer i 600 en liep vooral over ontvangen gelden van muntgas. Reeds Donderdag was hij verdwenen, doch eergisteren weer terugge komen, waarna hij zelf zijn terugkomst mededeelde aan de betrokken autoriteiten. tjes te verminderen en toch een winst aan de maatschappij te bezorgen. Het Pruisische spoorwegbestuuronderzoekt deze zaak ernstig, terwijl zij, naar men ons mededeelt, ook hier ten lande in ernstige studie is. Op de kermis, of netter uitgedrukt de jaarmarkt, te Nischni-Novgorod, moest, volgens het Russische blad Wolgar genees kundige hulp worden verleend aan 2700 menschen, die gewond werden bij vecht partijen en ruim 2500 menschen werden stomdronken door de politie op straat opgepikt. i^atste Gerichte ii. Onze stadgenoote mej. B. Stolk is, met ingang van 1 Dec. a. s., benoemd tot onder wijzeres aan de R. K. Jongensschool te Vlaardingen. Men schrijft ons uit den Haac Naar wij vernemen, duurt ae mstiuctie in de zaak van den ontrouwen referen daris van oorlog zoolang, wijl de reeks verduisteringen, door beklaagde geheel alleen gepleegd, niet met voldoende juist heid te achterhalen 'is. Tot dusverre zou alleen voldoende zekerheid bestaan omtrent de malversatie, waarop de man is gearresteerd een kwestie van f900, naar men zegt. Men is hier algemeen zeer nieuwsgierig naar de openbare terechtzitting. Men schrijft aan de IV. R, \Ct. uit den Haag De buitengewone audiëntie, welke H. M. de Koningin te Schwerin aan den minister Kuyper verleende, wordt in verband ge bracht met de vervulling der vacature van vice-president van den Raad van State. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen middag te 5.21 van het station Baarn (H. IJ. S. M.) naar Duitschland vertrekken. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint heden Twee kruisers zijn naar Tabanan, aan de Zuidwestkust van Bait, tot machts vertoon. Een loteiing te 's-Gravenhage, die zoo juist geloot had en al onder de maat stond, vernam, dat zijn hoog nummer vrij was. Dolblij rent hij de straat op, waar hij echter spoedig tot staan kwam, wijl hij op zijn kousen door de regenplassen waadde, In zijn vreugde had hij vergeten zijn schoenen, voor het maat nemen uitge daan, weder aan te trekken. Dit verzuim was natuurlijk spoedig hersteld. Het schip van. W. Van de Wijngaard, geladen met pulp aan de suikerfabriek te Steenbergen, heeft ter hoogte van het Benedensas op een anker gestooten, waardoor het een lek bekwam en zonk. De opva renden zijn gered. Met het oog op den slechte toestand waarin het schoenmakersvak verkeert, waar van als oorzaak vooral genoemd worden de machinale fabricatie en hat werken van fabrieksarbeiders voor particulieren tegen half loon buiten hun werkuren op de fabriek, werd Zondag te 's-Hertogenbosch een schoenmakers-vereeniging opgericht. Gisteren zijn van Tilburg gevankelijk naar Breda overgebracht v. d. W. en v. d. H., de bedrijvers der ernstige verwondingen! waarvan in een vorig nommer werd melding gemaakt. Een in Duitschland op te richten maat schappij wil de prijzen der spoorwegkaartjes met 20 a 30 verminderen. Daartoe wil zij boekjes uitgeven, waarvan het eerste blad het spoorwegkaartje bevat, terwijl de andere bladen zijn ingenomen door adver- tentiën, reclames enz. Deze boekjes zouden dan bij boekhandelaren, kiosken enz. wor den verkrijgbaar gesteld. Aan de spoorweg maatschappijen betaalt deze maatschappij natuurlijk de volle prijzen voor de kaartjes. De opbrengst van de advertentitfn zal het mogelyk maken de prijzen der spoorwegkaar- Burgerlijke Stand. Gehuwd: 21 Oct. G. F. van Piaterink, oud 31 jaar, en J. E. Kies, oud 30 jaar. Overleden: 19 Oct. Maarten Sonne- veld, oud 64 jaar en 1 maand, Hoofdstraat. 20. Henanca Hendrix, oud 98 jaar en 8 maanden, wed. van Joannis van der Ree, Nieuwe Haven. Cornelia Gordina Ververs, oud 8 dagen Dwarsstraat. Sciieep vaart. Schiedam, 20 October. Aangekomen zeetjalk Veendam, kaptein P. Star, van Duinkerken, om flesschen te laden. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 21 Oct. 1903. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 21 Oct. Moutwijn f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. iïamens de Commissie voor de ■aoteering D. F. W. Pans. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwun: flO1/,. Jenever f 14.50. Amst. proef 116. Prima Graanspiritus f 15Vg— f 16. Spoeling: f 1.80. Berlun. Parus. Hame. Spiritus in loco Rogge, p. Oct i Spiris. Nov. p. Oct. Nov./Dec. Mais 5H„. 15.10 15.- 17.50 17.50 51V,. 15.— 15.— 1?V«. 17V«. New-York. Amsterdam. 20 Oct. Rogge op lev. zonder noteering; 21 Oct. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 20 Óct. 2.41 cM. 21 Oct. 2.60 cM. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort f 12.04| Disc. 4 pCt. Parys - 47.90 3 Antwerp. 47.82$ 4 20 Oot. 21 Oat. 19 Oct. 20 Oct. t)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3