Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar*:. Vrijdag 23 October 1903. So. 7733 Bureau Beterstraat 5#. Telefoon No. 85. raiJS TIM DIT BLAD: foor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan A. Blum en zijne rechtverkrij genden tot oprichting van een spiegel- lijstenfabriek en plaatsing van een gasmo tor van 3 paardenkracht, in het pand staande aan de Schie no. 108, kadaster sectie A no. 969 2o. aan de firma Meijer Stegmann en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding barer koperslagerij en loodgieterij, staande aan de Westmolenstraat no. 33, kadaster sectie C no. 1068, met een bewaarplaats van benzine. Schiedam, den 22sten October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, WA. De Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 22 October 1903, Miuisterieeië erisis in Italië. De mmisterieele crisis, die door velen verwacht, door anderen onder de bekende omstandigheden onwaarschijnlijk geacht werd, is dan toch uitgebroken. Het mini sterie heeft gisteren ontslag genomen. In den ministerraad deelde de premier gisteren aan zijn ambtgenooten mede, dat bij den Koning schriftelijk zijn ontslag had inge diend om gezondheidsredenen. De overige ministers, zeer getroffen door de beweeg reden tot Zanardelli's besluit, besloten eenstemmig mede at te treden. De ministerraad, waarin dit besluit Werd genomen, aanvankelijk op eergisteren bepaald, werd gisteren avond vijt ure ge houden, omdat de minister van posterijen, Feuilleton. 2) Ivonne had alijd zeer zelfsverstandig ge handeld in alles, waarin men haar vrij had gelaten. Zoo had zy bijvoorbeeld op raad der Eerw. Zusters, hare opvoedsters, ter stond by haren terugkeer van de kostschool eene dag verdeeling gemaakt, en daar zij de morgenuren geheel voor zich zelve had, besteedde zy die geregeld aan de studie, nadat zij in eene kerk in de buurt de H. Mis had bijgewoond, Jean, de lakei, die haar moest volgen, werd al zeer spoedig van dien plicht ontslagen Ivonne ging en en kwam alleen, zoo vroeg het haar goed dacht, slechts zorgende vóór ééa uur gekapt en gekleed aan het dejeuner te verschijnen. Ook weigerde zij beslist de mode te volgen, die een zeer onvoegzaam toilet voorschree t Galimberti, eerst toen te Rome kon zijn, en Zanardelli wenschte, dat alle leden van het Kabinet aanwezig zouden zijn. Dinsdag-ochtend heeft Zanardelli langen tijd met Morin gesproken, die pas uit Parijs terug was. Morin deed verslag van de feestdagen aldaarhij gaf voorts den indruk weer, dien de afbestelling van het bezoek van den Tsaar op den Koning ge maakt had en bracht de mededeelingen van den Italiaanschen gezant te St. Petersburg over. Men weet, dat deze door Victor Emmanuel naar Parys ontboden is. Hoewel nu het feit van een ministerieele crisis onmiddellijk na zijn terugkeer uit Parijs voor Vittorio Emmanuele zeer onaan genaam is, zal de Koning er toch in moeten berusten, wijl het ontslag van Zanardelli genomen is op gezag van zijn dokter, die zijn heengaan weDscheiijk acht. De ontslag-aanvraag zou door Zanardelli's secretaris-generaal den Koning worden aangeboden, en deze zal wel zoo onder den indruk zyn van het advies van Zanardelli's lijfarts, dat hij het ontslag be willigt. Wat zal de Koning doen In een reconstructie van het Kabinet met een anderen premier schijnt voor hem alleen heil gelegen. By de bestaande verhoudingen tusschen Kerk en Staal in Italië is de ministerskeuze vrij beperkt. O, was die Romeinsche kwestie, ook in Italië's belang! eens opgelost I De Macedonische kwestie. De diplomatie blijft in bet Macedonische vraagstuk nog immer aan 't werk. De Oostenrijksche en Pruisische gezanten hebben de Porte medegedeeld dat zij op 22 dezer hun instructies betreffende de zaken in Rumelië zullen bekend maken. Er zijn gisteren orders gegeven om te beginnen met de demobilisatie van 20.000 man Turkscbe troepen in Anatolië overeen komstig de afspraak met Bulgarye. voor bal of opera en toen hare wereldge- zinde tante haar eens wilde dwingen, eene laag uitgesneden japon te dragen, sprak zij ernstig uTante, ik wil mijn geweten niet bezwaren voor wie of wat ooku kan dat toilet ge kleed noemen, ik voor my zeg, dat het ongekleed is, en aangezien men zich niet ODgekleed in gezelschap vertoont, blijf ik liever thuis," en tante gaf toe en bestelde het costume af. Dan nog bleef Ivonne getrouw aan hare gewoonte, om des Zondags de Hoogmis bij te wonen, en sedert hare verloving verge zelde Charles haar. Ivonne was tot nog toe den goeden God getrouw gebleven, ook in hare meer dan mondaine omgeving en nu, in het uur der groote moeilijkheid, vond zij bij dienzelfden God troost en opbeuring en raad. Reeds den volgenden morgen vertrouwde zij aan haar zielzorger al hare bekommer nis toe, en deelde hem mede, dat zij al een plan gemaakt had en het aan zijne goed keuring kwan onderwerpen. »En wat is dat plan?" »Ziet u, monsieur le cure," zei de jonge dame, »ik wil heel eenvoudig op den maD Een correspondent van de limes heeft te Doebnitza een gesprek gevoerd met de leiders der oproerige beweging. Deze leiders gaven te kennen dat zij zoolang het weer 't maar eenigszins veroorloofde, gedurende den winter de guerilla zouden voortzetten, teneinde Turkije te noodzaken, een groot leger op de been te houden. In het voorjaar zouden de benden dan opnieuw krachtig aanvallenderwys optreden. De eenige hoop der Macedonische aan voerders is thans, den tegenwoordigen toe stand in Macedonië gaande te houden, en aldus aau Europa te bewijzen, dat Turkije, in weerwil van zijn groote wapeningen, niet in staat is, de Macedonische kwestie op te lossen. Zij zijn vol vertrouwen dat dit plan ten slotte zal slagenzij zijn overtuigd, dat de mogendheden ein delijk Turkije zullen dwingen, aan Macedo nië zelfbestuur te verleenen. Wat de wreedheden betreft, de aanvoerders beves tigen lang met al de verhalen van bar- baarschheden, door de Turken op vrouwen en kinderen gepleegd, maar zij bevestigen, dat alle mannen, die verdacht worden met de opstandelingen te heulen, door de Turken omgebracht worden. Vrouwen- en kinder moorden in het groot zijn slechts zelden voorgekomen. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat eergisteren de leiders der oppositie een beraadslaging gehouden hebben, omdat Danef, leider der Zankovisten, Zaterdag te Stara-Zangora door mimsterieelen is lastig gevallen en achtervolgd. Zankof wil nog geen verkiezingsreis gaan maken, en men heeft besloten, den strijd tegen de regeering krachtig voort te zetteD. Vier Belgische officieren ter hervorming der gendarmerie in dienst genomen, zijn gisteren te Constantinopel aangekomen. Uit Noorwegen. Koning Oscar heeft het Storthing te Christiania geopend met eene troonrede, af aan Charles vragen, of die ellendige brief waarheid bevat. Hij is een officier, een man van eer, en ik weet zeker, dat hij mij geen leugen zal zeggen." »Zoo beel eenvoudig is dat toch niet," opperde de man van ervaring, »ge kunt dat niet doen zonder u voogd of uwe tante er in te kennen." »Ben ik dat op zonde verplicht V' »Op zonde is nu wel wat sterk uitgedrukt, maar het zou zeer zeker gepast wezen, in dien uw oom eerst eens informeerde." »Oom zal zeggen, dat men op eenonge- teekenden brief geen acht behoort te slaan en daarmede ben ik niet geholpen. Neen, neen, ik heb zoo vurig om licht gebeden, hoe ik moet handelen, en ik zie geen anderen weg. Als Charles mij zoo lief heeft als ik hem, dan kan hij mij gerust alles bekennen en van bet spel voortaan afzien. Is dit niet het geval welnu, dan moet hij den schrijver van den lasterbrief zien op te sporen en hem dwingen zijn woorden te herroepen". Daarmede Dam Ivonne afscheid en vol voerde nog dienzelfden dag haar moedig maar treurig plan. Kalm en zonder veel woorden te verspillen, hield zij haren ver- I loofde den bewusten brief voor, en boe wei waarin o. a. wordt medegedeelt, dat met enkele mogendheden onderhandelingen hangende zijn over het sluiten van arbi tragetraktaten en dat later ook met andere mogendheden dergelijke onderhandelingen zullen worden aangeknoopt. De troonrede geeft voorts de hoop te kennen, dat de onderhandelingen over de scheiding van het gemeenschappelijke consultaatwezen zullen leiden tot een schikking, welke zoowel voor Zweden als voor Noorwegen bevredigend is. Ook in het hooge noorden is «ene minis terieele crisis uitgebroken. In den Raad van State heeft het ministerie van Blehr gisteren zijn aanvraag om ontslag inge diend. Na de vergadering ontbood de Koning prof. ar. Hagerup, de leider van de rechterzijde in het Storthing, bij zich, om overleg met hem te plegen over de vormiDg van een nieuw ministerie. Het verluidde, dat Hagerup reeds gisteren den Koning een lijst van ministers zou voorleggen. Uit de Spaansche Kamer. De Cortes zijn gisteren geopend. De minister-president legde in de Kamer de oorzaken uit van de jougste crisis, teweeg gebracht door verschil van meening ter zake van credieten voor de vloot. Villaverde zeide, dat de regeering zicb vooraf zou toeleggen op de hervorming van de geldmiddelen. Zij zal haar best doen om de inkomsten en uitgaven te laten sluiten. De toestand in Marokko. De suitan van Marokko is, volgens draad- bericht uit Tanger, op weg naar Fez, waar hij tegen het laatst der maand zal aanko men. De Sultan is geheel ontmoeaigd. Acht dagen geleden heeft bij zich persoonljjk kunnen overtuigen van de desorganisatie van zijn ieger, dat onder zijn oogen zich heeft moeten terugtrekken, omdat de stammen weigerden de opstandelingen aan te vallen. Toen besloot bij naar Fez te haar hart bijna hoorbaar klopte, toen zij de gelaatsverandering zag onder het lezen, had zij nog de kracht, hem glimlachend om antwoord te vragen. Maar dat antwoord behoefde niet in vele woorden gegeven te worden Charles ver warring, zijne doodelijke bleekheid, zijn trillende stem, waaraan hij met geen mo gelijkheid de gewenschte vastheid kon geven dat alles sprak tot Ivonne met ontzettende duidelijkheid. En eensklaps was het haar, alsof zij vele jaren ouder was geworden in die paar oogen blikken. Toen zette zij zich kalm op een iaag stoeltje neer en scheurde het noodlottige papier in kleine snippers, en, den jongen man met een vriendelijk handgebaar uttnoodigende, eveneens plaats te nemen, zeide zij een voudig Hoor eens Charles, zeg mij maar, hoe hoog uw speelschuld is, dan zal ik ervoor zor gen, dat je die binnen den bepaalden tijd kunt afdoen: op ons huwelijk benoef je niet te wachten oom zal mijn wil volgen, daar ben ik zoo goed ais zeker van." {Slot volgt NIEUWE SGHIEDA k-i.V-i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1