Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Zaterdag 24 October 1903. No. 7/34 Bureau Beter straat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TiN DIT BLiDl ▼•or Schiedam per 3 maanden t 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER A DTERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 - 0.10 Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 October 1903. Uit de Fransche Kamers. De Fransche Kamer heeft gisteren opnieuw a*n Combes haar vertrouwen geschonken, soodat hy in staat is zijn sectarische en °npatriotische politiek nog eenigen tijd *oort te zetten. In de Kamer hadden Cochin en Lemire aangekondigde interpellatiën ingetrokken. Gauthier interpelleerde daarentegen de r«geering over haar politiek beleid in 't algemeen. In antwoord op de interpellatie verklaarde Combes, dat de regeering haar programma getrouw blijft. De regeering erkent de Marseillaise als het officieele volkslied en de Internationale kent ze niet. Over de troebelen te Armentieiès zeide Combes, dat zij op 't onverwachtst waren losgebroken. Sedert zij aan het bewind is gekomen, voegde de minister er aan toe, heeft de regeering nimmer bloed doen vloeien. Indien de regeering baar program ten Uitvoer zal hebben gebracht, zal zij een nieuw werkplan voorstellen als voortzetting van het oude. Dit plan zal omvatten een militaire wet en de opheffing van het onderwijs der Congregatiën. De Kamer heeft ten slotte met 332 logen 233 stemmen do motie aangenomen van Jarrien, welke Combes aanvaard had- Deze motie zegt, met verwerping van olke toevoeging, dat de Kamer hare goed keuring hecht aan de verklaringen der regeering. De Noorsche crisis. De ministerieeie crisis in Noorwegen behoort reeds weder tot het verleden. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld Hagerup, president van den ministerraad en minister van justitiedoctor Sigurd Ibsen, staatsminister van Noorwegen te Feuilleton. (Slot.) 3> Oogenbliksmensch als de jonge officier vvas, vertrouwde hij nu zijne zwakheid toe aan zgne verlooide, die zooveel sterker scheen dan hij zelf, en bekende haar, aangemoedigd door haar hartelyk: »Kom, Wij mogen geen geheimen voor elkander hebben," alles, wat hem al zoo lang be zwaarde, en ook, hoe onvoorzichtig elke betaling tot na zijn huwelijk verschoven had. »Met speelschuld gaat het niet", eindigde hg, »maar ik kon natuurlijk geld genoeg krijgen tegen hooge precentage". Veertien dagen later had Charles de Sorbanne geene schulden meer en beschikte bovendien over een ruime som aan contanten. Stockholm dominee Nielvenhauge, eere- dienst en onderwijsde postmeester Schoening, handel en nijverheidde groot handelaar Bugel Kilaal, financiën en belas tingen de provinciale ingenieur Hansen, publieke werkende grondeigenaar Ma- tbeenen, landbouwde luitenant-kolonel Strugstadt, oorlog. De reeder Michelsen en de procureur-generaal Vogt hebben zitting in het ministerie ais leden van den Staatsraad te Stockholm. Het ministerie bestaat uit vyf leden van de linker- en vijf van de rechterzijde. De Macedonische kwestie. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben gisteren bij de Porte nota's inge diend, rustende op instructies welke zy ontvangen hebben als gevolg van de confe rentie te Mürzsteg. De Bulgaarsche minister van oorlog heeft de reservisten 2e klasse naar huis gezonden. Het ministerie van oorlog te Sofia heeft besloten, nog een lichting van de onlangs opgeroepen reservisten naar huis te zenden. Verdere demobilisatie van Bulgaar- sche troepen zal echter niet plaats hebben, voordat de Turksche regeering in ernst aan het afdanken van haar Macedonische troepen begint. Natsjewits moet aan de Bulgaarsche regeering medegedeeld hebben, dat de Porte een commissie voor de repatriatie benoemd heeft, bestaande uit buitenlandsche leden, meerendeels Duitschers. Onder de leiders der opstandelingen wordt beslist ontkend, dat Boris Saratof gesneuveld zou zijn. Rusland en Japan. Uit Moskou meldt men aan de Times Rusland zendt voortdurend over land troe pen naar Oost-Azië en neemt zijn laatste maatregelen om de tweejarige infanterie- reserve onder de wapenen te brengen. Op hare kinderlijke, onweerstaanbare wijze had Ivonne haar aanstaanden man weten te overtuigen van de noodzakelijk heid, om reeds vóór hun huwelijk datgene te vereffenen, wat toch geregeld zou moeten worden na hun trouwen. En steeds had zij Charles tegenwerpingen ontzenuwd met met de woorden Och als de rollen eens verwisseld waren, dan zou je het immers ook voor mij doen 1" maar zij vond zich-zelve onoprecht, wanneer zij dat aanhaalde, want zij vermoedde met bitteren ernst, dat zij, ongefortuneerd, wel nooit ten huwelijk gevraagd zou zijn door iemand als Charles. Deze van zijn kant behandelde nu zijne aanstaande vrouw met een soort van eer biedige genegenheid, en als hij haar zag, met den trek van zachten ernst op het on- schoone gelaat, dan verdwenen voor hem de hoekige trekken, de rimmels in haar voorhoofd en de ouwelijke gelaatsuitdruk king en zag hij als door een sluier het edele, grootmoedige, onbaatzuchtige hart. Dat Ivonne ziek werd en tot herstel van geschokte gezondheid eenigen tijd in eene stille omgeving moest doorbrengen, verwon derde oom en tante, die het meisje slechts Volgens de Daily Mail zijn Japansche en Russische agenten te Londen koortsachtig in de weer om alle beschikbare stoom schepen te huren voor -kolentransport naar Oost-Azië. Japan heeft reeds acht kolen- booten van gezamenlijk 36.250 ton inhoud gehuurd en zelfs een guinje van de ton vracht betaald en Rusland heeft twee stoomschepen gehuurd, samen metende 16000. Telegrammen uit Oost-Azië luiden ook oorlogszuchtig. Zoo heeft het, dat vice- admiraal Togs, bijgenaamd de vechtgeneraal, tot oppergezagvoerder van de Japansche vloot is benoemd. De Joden-moorden in Rusland. De vertegenwoordigers van de Joodsche bevolking van Homel (Europ. Rusland) hebben persoonlijk aan den Staatssecretaris een uiteenzetting overhandigd van de onlangs plaats gebad hebbende moorden van Joden in genoemde stad. Zij beweren, dat de verklaringen van den officieelen Russischen afgezant onwaar zijn en verze keren, dat zoowel de politie en bet leger de moordenaars hebben aangemoedigd, terwijl de moordenaars nog geheel straffe loos rondloopen. Antwoordend op de verwijten, dat de Joden propaganda maken voor het socia lisme, zeiden zij, dat indien dit zoo is, men de oorzaak moet zoeken in de vervolgingen, waardoor sedert lang duizenden Israëlieten gedwongen worden Rusland te verlaten, om zich in de Vereenigde Staten te ves tigen. De revolutionaire theoriën worden hun geleerd door hun geloofsgenooten in Amerika. Leger-bisschop. Tengevolge van den dood van mgr. Ass- mann, leger-bisschop, (armeebischof of feldprobst geheeten) was de vicaris-gene raal van den overleden bisschop, Vollmar, tijdelijk met het aalmoezenierschap bij het ten halve begrepen, in het geheel met. Maar wat hen sloeg met stomme verbazing en hen in de grootste opwinding bracht, dat was de meaedeeling hunner nicht en pupil, dat zij hare verloving afgebroken en aan Charles zijn woord bad teruggegeven, en dat zij als Liefde-zuster wenschte te blijven in het klooster, waar zij was opge voed en waar zij nu genezing had gezocht en gevonden. De Sorbanne kwam weldra in persoon deze tijding bevestigen: hij toonde Ivonne's brief, hei kalme, eenvoudige schrij ven, waarmede zij afscheid nam van hem en de wereld en enkel verzocht, in vrien delijken aandenken te mogen blijven. Er was niets aan te doenCnarles was vrij, in alle opzichten vrij méér dan hij ooit in zijn leven geweest was... en hij verwenchte die vrijheid waarnaar hg in den eersten tijd zijner verloving dikwijls heime lijk had gehaakt. Nu eerst werd het meis je hem dierbaar, nu wilde, nu kon hij haar niet missen en nu moest hij afstand van haar doen voor altijd. Alle pogingeD, om baar op het besluit te doen terugkomen, bleven vruchteloos; na een kort noviciaat nam de jonge barones de la Roguette den sluier aan, dien zij inwisselde tegen de Duilsche leger belast. In overeenstemming met den Keizer, beeft Z. H. de Paus hem thans tot de bisschoppelijke waardigheid verheven en heeft de Keizer hem de vorige week tot armee-bisschop benoemd. Een dorp vernield. De Frankf. Ztg. verneemt, dat het Zwit- sersche dorp Vason, in het Tamina-dal, tot op één huis na is afgebrand. Vier-en-dertig huizen en de kerk werden door het vuur vernield. Veertig gezinnen zijn onder dak. Men vermoedt, dat brandstichting de oor zaak is. Koning Leopold's reis. De Wiener Zeitung zegt, dat het bezoek van koning Leopold aan den Amerikaanschen gezant te Weenen ten doel had de Ameri- kaansche kapitalisten te winnen voor het voorstel tot uitbreiding van de spoorwegen in den Congo. Werkstakingen. Het werk is in ds omstreken van Rou- baix bijna overal hervat Nadat eergisceren-oehtend de kolensjou wers te Duinkerken den arbeid hervat hadden, zijn gisteren ook de wevers ge volgd, overeenkomstig een eergister-avond genomen besluit. De werkstaking te Bilbao kan naar luid van een gisteren ontvangen bericht als geëindigd beschouwd worden. Te Barcelona staken de werklieden aan de gasfabriek. De militaire overheid neemt maatregelen om de orde te handhaven en zorgt voor de verlichting der stad. Militairen onder de Krijgswet. De vergadering der synode van de Ne- derlandsch Gereformeerde Kerk te Kaap stad, waar meer dan 200 afgevaardigden tegenwoordig waren, heeft eenparig beslo ten de aandacht der Engelsche regeering te vestigen op de handelwijze van militairen wereldsche grootheid en den scnijnglans, weike haar reeds zooveel leed berokkend hadden. Voortaan heette zijSoeur Angé- lique en was eene engelachtige verpleegster voor hare ouden, zie&en en weezende wereld vergat haar en zij de wereld. Maar ééa was er, die aan haar bleef denken, in wiens hart geen andere vrouw de ledige plaats kon innemen, een, die on gehuwd voortleefde, voor zijn dienst en zijne studie, ééa, die spoedig van rang tot rang opklom en op betrekkelijk jeugdigen leef tijd reeds overste was in eene voorname vestingstad, toevallig in dezelfde piaats, waar zijne gewezen bruid aan het hoofd stond van een bloeiend klooster. De wet op de Congregaties van in voile werkinghet klooster van Mère Angélique kon eiken dag het bevel tot ontruiming verwachten. En dat bevel kwamOverste de Sorbanne kreeg ministerieeie aauscnrij- ving, de Liefdezusters van het klooster Saeré Coeur, aan wier noofd stond een zekere Mère Angéi que, uil haar gebouw te zetten, dat zij mei vry willig verkozen te verlaten. En als toelichting was by het bevelschrift eene lgst gevoegd, met de we; NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1