Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars Dinsdag 27 October 1903. So. 7736. Mag een man weenen algemeen overzicht. Bureau Beterstraat 5#. Telefoon No. 85. F K U S TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER A DYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. jFFICIEELE BERICHTEN. Stads-Ziekenlmis. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor Stads-Z:ekenhuis te Schiedam, zal op ,*rijdag 30 October 1903, aanbesteden de ®*ering van 35 hectoliters aardappelen, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aa"besteding vóór 's morgens 9 uur aan bet ^'®kenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen '"middels aldaar ter lezing op lederen kerkdag, des morgens vaD 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penn. 26 October 1903. De Macedonische kwestie. ■De wederzydsche geleidelyke ontwape ning van Bulgarije en Turkije schijnt thans ®en voldongen feit te zijn. Natsjewits, de Dulgaarsche agent te Constantinopel, heeft Donderdag aan de Portp kennis gegeven, dat er weer een klasse der reserve van 5000 man naar huis is gezonden, zoodat er "°g slechts éen onder de wapenen is. De Sultan heeft zijnerzijds een irade uitge vaardigd, waarbij de Turksche ilawee- lroep8n (reserve tweede klasse) ontslagen w°rden. En uit Macedonië wordt gemeld, dat de opstandelingen-aanvoerders ook aan 1 demobiliseeren zijn gegaan. Mooier op- tössing is haast niet denkbaar. Ditusscheu vertrouwen de Mogendheden "'et te hard op den yver der Porte om "oortgang te maken met de hervormingen 111 Macedonië. De dezer dagen vermelde r'°ta van de Oostenrijksche en Russische re8®eringen aan de Porte behelst vier Milten, die daar blijk van geven. Deze toevoeging van een Russische en FeuilletoB. 2) v ^eder flikkerde het in de donkere oogen .ar' den generaal, doch slechts één seconde aarop vroeg hy kalm 1 'Ln wat zeggen de andere heeren over oordeel van onzen jongen kameraad Weer liepen de meeningen uiteen. 'Laten we naar huis gaan," sprak de Excellentie. «Disputen leiden nimmer aelden tot beslissing." Hij wendde zich l. uuij «Gaat gij mede gat toestemmend antwoord en greep a"tel cn hoed; zelden maakten wy ge- 2 Wij hadden zeker al wel vijf minuten Ij. lJgend geloopen, toen de oude heer staan e«f en mij vroeg: Vindt ge, dat ik dat ben, wat men on- een «man" verstaat?" Oostenrijksch-Hongaarschen adjunct aan den inspecteur-generaal van Macedonië benoe ming van militaire deskundigen der groote Mogendheden, die met de grooiere Turk sche troepen-atdeelingen zullen meegaan om verdere buitensporigheden tegen te gaanbenoeming van een gemengde uit vertegenwoordigers van alle Europeesche Mogendheden gevormde commissie, weder opbouwen van de verwoeste kerken en dorpen en repatriate der gevluchte Bul garen. Verder bevat het Oostenrijksch-Russische hervormingsplan nog, dat een Europeesch generaal in Turkscben dienst bevel zal voeren over de gendarmerie, die zal worden gereorganiseerd met behulp van een aantal Oostenrijksche en Russische onder-officieren. Het plan bevat ook bepalingen voor gemeentelijk zelfbestuur en een betere regeling der gemeentelijke grenzen met het doei de gemeenten ieder voor zich homogeen te maken met het oog op godsdienst en nationaliteit. Voorts zijn er bepalingen omtrent hulpverleening aan vluchtelingen, herbouw van verwoeste dorpen, scholen en kerken, de ontbinding van ongeregelde) ongedisciplineerde troepen, terwijl een belofte wordt gevraagd, dat met de vorming van basji bazoeks-benden zal worden opgehouden. De Mogendheden, die aan dit gezamenlijk optreden mededoen, geven de Porte een bepaalden termijn om deze hunne onher roepelijke eiscben aan te nemen. Dit laatste is niet overbodig, want de Porte heeft zich gehaast om een rooskleurige schilderij van haar ijver en ernst ten aanzien van Mace donië op te hangen, zoodra zij hoorde, wat er voor haar voor eene missive in aantocht was. Zij hoopte blijkbaar daardoor de aan bieding van boven omschreven eischen nog te voorkomen, op zijn minst de overtuiging te vestigen, dat die aanbieding eigenlijk overbodig was, omdat het met de invoering der hervormingen zoo prachtig ging als men maar kon verlangen. Volgens mededeeiing uit Constantinopel «Maar Excellentie, welk een vraag 1" «En het antwoord «De hooge rang, de vele ridderorden, welke gij wegens dapperheid tegeover den vijand verworven hebt, de onderscheiding, het hooge vertrouwen, dat u keizerlijke meester steeds in u gesteld heeft beant woorden de vraag beter, dan mijne woor den dat vermogen." Wederom bleef hij staan en vroeg «Geloof je, dat ik weenen kon Ik keek naar de fiere gestalte, ik zag hem in het ernstige, mannelijke gelaat, »Nu?" kwam het ongeduldig van zijne lippen. «Op een ronde vraag past een rond ant woord. Ik geloot het niet, Excellentie." «En toch heb ik geweend, dat ik dacht er aan te zullen stervenik schaam me die tranen niet 1" «Toen ik pas eerste luitenant geworden was, ben ik gehuwd. Je kent mijn vrouw, de beste, trouwste, godsdienstige, teederste gade, die zich kan voorstellen. «In opgewekt, zorgeloos geluk verliep het eerste jaar van ons huwelijk; bemiddeld, genoten wij de vreugde des levens en ver moet de Oostenrijksch Russische nota betreffende de hervormingen door deD groot vizier tamelijk koel zijn opgenomen. Deze moet verklaard hebben, dat Turkije slechts dan aan den eiscb der mogendheden zal kunnen gehoor gegeven, wanneer Bulgarije tegen de comité's optreedt en de grenzen beschermt tegen overschrijding door de oproerige benden. De correspondent van de limes te Sofia meldt, dat benden opstandelingen een versterkten Turkschen post te Meshase hebben genomen en verbrand. De Turken vluchten zonder gevochten te hebben naar nabijzijnde Turksche troepen, die eveneens werkeloos bleven. Spanje en Portugal. Aan de Petit Bleu wordt gemeld, dat koning Alfonso van Spanje waarschijnlijk geen gevolg zal gegeven aan zijn plan om naar Portugal te gaan. Men vreest, dat de republikeinen van 's Konings afwezigheid gebruik zullen maken om een slag te wagen. Te Lissabon zijn inlusscben reeds zeer aanzienlijke uitgaven gedaan ter voorbereiding van de feestelijke ont vangst des Spaanschen konings. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gameid, dat de nederlaag van den Sultan op 12 dezer veel ernstiger is dan men eerst meende. De opstandelingen hebben de troepen van den Sultan vervolgd en nog velen gedood en gewond. De toestand in Zuid-Afrika. Aan de Londenschen Daily Express seint men uit Johannesburg. De toestanden ver ergeren met den dag. Van ambtswege erkent men, dat Engeland meer moet bespringen, tenzij onmiddellijk groote bezuinigingen wor den doorgezet. Volgens genoemd blad zijn den IBen dezer te Heidelberg in de Kaapkolonie de ijjken van acht Boerenaanvoerders, in den oorlog heugden ons in het schoone en edele, dat wij met ons geld deelacntig konden worden. Myn lieve vrouw was altijd opgewekt en vroolijkwaar wij ook kwamen, overal trok zij de aandacht, men benijdde mij bet juweeltje aan mijne zijde «Toen er echter een jaar was verloopen, werd haar opgeruimdheid mindor, haar gezang, waarmede zij de lange winteravon den verkortte verstomde, haar mooie ge- zichje werd voortdurend bleeker, en als ik haar heimelijk gadesloeg, zag ik de tranen glinsteren. Toen wij op een avond van een doupfeest bij een krijgsmakker huiswaarts wederkeerden, beleed zij mij, dat zij zoo vurig naar een kindje verlangde, dat zij kon verzorgen en liefhebben, waarmede zij zich alleen zijnde, kan bezig houden. Zij was toen zooveel alleen, bijna den ganscben dag was ik voor dienstzaken afwezig. Ik zocht haar te troosten, wij waren beiden nog zoo jong, nog een lang leven vóór de borst. Ik oenspte haar over baar klagen en wees op Gods goedheid, welke onze de vervulling van haar en ook mijn wensch schenken zou. «De hoop ontwaakte in haar hart, zij gevallen, opnieuw en nu plechtig begraven. De lijkkisten waren met de republikeinsche (Vrijstaatscbe vlag en bloemen bedekt. Honderden, die meegevochten, hebben woon den de plechtigheid bij. Generaal de Wet hield een vurige rede. Hij prees den Boeren, die voor bun land waren gebleven. Wat bem zelf betrof, nogeens verklaarde hij, den vrede van Vereeniging te aanvaarden. Hij zou zich niet met politiek bezig houden. Hij bezwoer alle Afnkaanders zich nu geheel te wijden aan de opvoeding van het jonge geslacht, opdat dit de roemrijke overleve ringen der vaderen beware. De grenskwestie in Alaska. Tijdens het deöat in het Canadeesche parlement over de grenskwestie in Alaska zijn aan den premier Laurier merkwaar dige woorden ontvallen. Hij verdedigde lord Alverstone, den Engelschen Lord-opper- rechter, maar erkende dat Canada zich misschien vergist had, toen het medewerkte tot Alverston's benoeming. Overigens zou men diens ophelderingen moeten afwachten. Laurier betreurde hst vooralsnog niet de gebeele reeks vau met Engeland gewisselde stukken te kunnen overleggen maar nader hand zouden die openbaar gemaakt wordea, desnoods tegen den zin van Engeland. Canada moest overigens zalf het recht hebben, om tractaten met vreemde mogend heden te sluiten. Laurier bestreed het voorstel, dat Canada de Alaskascne grens- conventie zou intrekken, omdat het niet bij machte is, naar te bekrachtigen want wat zou gebeuren, bijaldien de Veieemgde Staten de hun toegewezen streek bezetten Canada zou zich dan op een vernederende wijze moeten terugtrekken of den oorlog verklaren. Uit Rome. De vorige week ontving Z. H. de Paus een afgezantschap uit Venetië, dat namens de bewoners der dogestad een album kwam aanbieden met '20.000 hanöteeke- werd weder levenslustiger, en vertrouwde op den tijd en de toekomst. Uit den eerste- luitenanl was ik stafoficier geworden, en had mij tegenover den vijand onderscheiden in den veldtocht. Door het welbehagen van Zijne Majesteit was ik intusschen tot com mandant over een infantene-regime&t be vorderd geworden. «De verhuizing naar de nieuwe garnizoens: plaats was geschied en wy hadden een aangenaam gezellig verkeer gevonden, en een allerliefste woning met tuintje. Toen wij op zekeren avond van een partijtje naar huis reden, vroeg ik bezorgd aan mijne vrouw of ze zich niet wel gevoelde, daar zij zeer bleek zag. Ik zag dat zij een kleur kreeg, en fluisterde mij de woorden in het oor, welke mij na zeventien jaren uitzicht gaven op de vervuiling van onzen vungstsn wensch. (Wordt vervolgd). ■1 NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Vftn d® lram'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1