nmgen van volwassen Venetianen, die aldu3 uiting gaven aan hun dankbare liefde voor den patriarch die hen verliet. De H. Vader verklaarde zeer geroerd te zijn door de bewijzen van liefde, uit de geheele wereld hem gezonden door hen, voor wier eeuwig heil hij zich mede ver antwoordelijk gevoelde. Z. H. verklaarde er stellig op gerekend te hebben, dat hij zou sterven en begraven worden in de stad, die hem zoo dierbaar was geworden, en nu God hem had ge roepen tot een waardigheid, waarvan het besef alleen den moedigste zou verschrikken, nu alle geloovigen zijne kinderen waren, zouden tech de Venetianen blyven de oudste zonen van zijn hart. De onwaardige opvolger van den H. Petrus zou de kinderen van St. Marcus niet vergeten. Keizer Wilhelm te Rominten. De Hannovessche Courier verneemt uit Rominten, dat hij een dezer dagen in den omtrek van het plaatsje gehouden keizer lijke jachtpartij, keizer Wilhelm onverwachts tot aan het middel in een moeras zonk. Nadat de Keizer uit Rominten was vertrok ken, werden 60 pioniers uit Koningsbergen naar de plek gezonden, om het moeras droog te leggen. Spoorwegongeluk in Engeland. Een ernstig spoorwegongeluk had Don derdag avond plaats vlak bij het station. Sowerby Bridge op den spoorwegLancashire Yorkshire. Een snelsrein van Leedo naar Liverpool reed met volle vaart op een stilstaande locomotief in. De iocomotief werd in de tunnel, waarvoor ztj stond, geslingerd en kwam op het ander spoor terecht. Machinist en stoker wisten er bijtijds af te springen. De sneltrein reed nog een eind de tunnel binnen een paar van de achterste wagens werden uit het spoor geslagen en stonden op het andere spoor. Op dat oogenblik kwam er een tweede sneltrein uit tegenovergestelde rich ting en deze reed, gelukkig met verminderde vaart, in de tunnel tegen de losse locomotief en de uit hun spoor geworpen wagens van den eersten trein in. Een reiziger is gedood en 24 menschen zijn gewond. Opstand in den Kaukasus. Uit Kief wordt aan de Times gemeld Het verluidt, dat de dreigende opstand in den Kaukasus de Regeering zal nopen, een nieuwen gouverneur aldaar te benoemen en den staat van beleg af te kondigen. Handel op Japan. De vertegenwoordigers van een stoom vaartlijn, welke een geregelden dienst van Antwerpen met Japan onderhoudt, hebben van groote Engelsche handelshuizen order ontvangen geen goederen in te laden, voor Japan bestemd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 October 1903. Ned. R, K. Volksbond. afd. Schiedam. Arbeiderstrams. Met genoegen vernemen wij, dat de pogingen onlangs aangewend om een vaste dienstregeling voor de arbeiderstrams te verkrijgen, goed gevolg hebben gehad. Nadat overstapkaartjes verkrijgbaar zijn gesteld, wordt van deze trams merkbaar meer gebruik gemaakt, zoodat er dagen zijn geweest, dat de beide trams f 10 opbrachten. Voor allen, die te Rotterdam hun dage- lijkscb werk hebbeD, is het een groot gerief, dat zij te Delftshaven zoowel in de richting Westzeedijk ais op den Binnenweg in de paardentram kunen overstappen. Zooais wij reeds kortelijk meldden, vergaderden Vrydag-avond de kiesvereenigmg «Schiedam." Aan de orde was, volgens de S. Ct., een bestuursvoorstel tot aanbrenging van eenige wyziging in het regiement. Het bestuur stelde voor den naam kiesvereeniging «Schiedam" te doen vervangen door «Vrijzinnig Dem. Kies- en Propaganda- Vereeniging Schiedam", alsook om zich voortaan meer bezig te houden met propaganda, teneinde de vrijz.-dem. denk beelden en beginselen bij het publiek meer bekend te doen geraken, lo door het houden van lezingen en 2o door het verspreiden van geschriften, zoo noodig gratis. Beide voorstellen werden aangenomen en het bestuur opgedragen in die richting te werken. De gemeenteraad van Overschie stelde Zaterdag de gemeentebegrooting voor 1904 vast in ontvang en uitgaat op f 29.009.09. Ten opzichte van het bestratingswerk werd besloten den laagsten inschrijver en een ingezetene der gemeente aisnog uit te noodigen prijsopgave te doen voor het werk aan de Lage Brug. Her schoolgeldkohier werd vastgesteld op t 131.67. Bij de loting der nationale militie der gemeente Overschie, die Vrijdag te Hille- gersberg plaats had, deed zich het geval voor, dat door den ioteling Lourens Spitter een dienstplichtig nummer (elf) is getrokken, weik nummer ook door zijn twee broeders bij vorige loting is getrokken, die ook dienstplichtig waren. De twee broeders (tweeling) Van Eijk trokken eik een vrjj nummer en de twee broeders (tweeling) De Kruiff vermoedelijk elk een dienstplichtig nummer. Mercurius. Zaterdag-avond werd te Rotterdam op uitnoodiging van «Mercurius" een vergadering gehouden van een aantal vereenigingen van kantoor- en handelsbedienden en leeraren in het boekhouden om te geraken tot een federatie voor unificatie der tegenwoordige examens. Na wijdloopige verwarde berichten werd besloten, dat men dezen avond niets meer zou doen dan de wenscheiijkheid uitspreken tot eene federatie en zelf geen examens meer af te nemen. De vraag, of alleen vak- vereetngingen tot de federatie zullen wor den toegelaten, werd verworpen, doch aan genomen, dat ook met niet-vakvereenigingen zal worden samengewerkt. Een diploma-stelsel voor handels en kan toorbedienden werd gewenscht geachtook een zgn. propaedeutisch examen voor hen, die examen in het boekhouden en bandels- correspondentie willen doen, Men sprak zich ook uit voor een gelei delijken overgang. Over de vraag, of exa minatoren personen mogen zijn, die les geven, staakten de stemmen. Daarna werd nog de wenscheiijkheid uitgesproken, desa menwerking zoodanig uit te breiden, dat ook andere zaken, welke met de unificatie der examens in verband staan, zullen kunnen worden ter hand genomen. Alsnu werden de statuten aan de orde gesteld. Waar echter besloten was, zich uitsluitend tot een examenregeling te be palen, werd aanvankelijk besloten, alleen die artikelen uit de statuten te bespreken, welke op de regeling van het examen betrekking hebben. Na een verwarde discussie werd ten laatste besloten, de samenstellers der ont werp-statuten uit te noodigen, deze te herzien in verband met het gesprokene en deze in een volgende vergadering te be handelen, over vijf weken te Utrecht te houden. Gedurende de vorige week zijn den Ni®u' wen Waterweg ingekomen 160 schep«n' waarvan 5 zeilschepen en 3 zeelichters- Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 156, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen voor Maassluis 1 en voor Hoek van H"'' land 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwarne" binnen 145 schepen, waarvan 4 zeilschepe" er. 2 zeelichters. Hiervan waren besten^ voor Rotterdam 144, voor Vlaardingen Van 1 Januari at tot heden is he1 aantal binnengekomen schepen 649, en h«l aantal netto registertonnen 964,129 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Het stoomschip Potsdam, van de H. A- L., kwam Zaterdag-avond 6 uur den Nieuwe" Waterweg binnen met een diepgang vs" 88 decimeter. Dit is de grootste diepgang waarmede eenig stoomschip tot nu to" binnenviel. Het schip nam ligplaats aa" den Holland-Amerika-steiger te Hoek van Holland, waar de passagiers terstond land* den en in twee gereedstaande treinen ver trokken. Ruim 1000 ton der lading zouden te Hoek van Holland worden gelost in lichters en in spoorwagens, alvorens het schip opstoomde naar Rotterdam. Het daarvoor benoodigde werkvolk werd pet Columbus van Rotterdam aangebracht. BINNENLAND. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen het verblijf op het Loo dit jaar met enkele dagen bekorten. Het vertrek der Koninklijke familie van daar naar de Residentie is bepaald op 18 December. Het is nu officieel, dat de beer mr. Van Raai te, afgevaardigde der Tweede Kamer voor Rotterdam V, door de aanneming van zijne benoeming tot Rijksadvocaat heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. Er zal dus eerlang in genoemd district een Kamerverkiezing moeten plaats hebben, waarby mr. Van Raalte zich allerwaarschijn lijkst opnieuw candidaat zal laten stellen. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot lid van het Permanente Hof van Arbitrage, te 's Gravenhage, den heer Henri Vannerus, president van den Raad van State en van bet hoog gerechtshof, te Luxemburg. Met groote meerderheid hebben de leden der Vereeniging van leeraren van inrichtin gen van middelbaar onderwijs zich in zake het ontslag van den leeraar Lindeman ver- eenigd met het betrekkelijk praeadvies van het hoofdbestuur. Er is derhalve besloten een motie betrekkelijk de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren bij de Re- geering in te dienen. Met 99 tegen 72 stemmen werd beslist, dat het ontslag niet door de omstandigheden was gewettigd. Maar 181 leden hadden zich op dit punt van stemming onthouden. Met 237 tegen 92 stemmen (blanco 92) is besloten het genomen besluit niet aan Regeering en Kamers mede te deelen. Volgens bij de Stoomvaart Mij. Nederland ontvangen bericht, is het ss. Koningin Regentes Zaterdag-ochtend te Singapore aangekomen. Na gehouden inspectie is gebleken, dat het schip niet behoeft te dokken. 26 dezer zal de reis worden voortgezet. Moordaanslag. Men meldt ons uit den Haag Zaterdag-avond heeft hier wederom in een der meest beruchte buurten, de Bagijnestraat, een moordaanslag plaats ge had. De vrijwilliger G. Kamerbeek, wonende te 's-Gravenhage, van het 3e regiment huzaren, kreeg in genoemde straat een woordenwisseling met een burger. Laatstgenoemde trok by de daarna ont- De maandelijkache vergadering, ditmaal in de kleine raai van „Musis" gehouden, werd gisteren door den Voorzitter, den heer Mouwena, op de gebruikelijke wijze, met gebed, geopend. Na lering eB goedkeuring der notulen werden door den Voorzitter eenige mededeelingen gedaan. Eenige nieuwe leden zijn weer tot den Bond toegetreden. Spr. wenschte hun gelnk met hun toetreding, uitte den wensch dat zij door bun ijver den bloei der Boudsafdeeling zouden bevorderen en epoorde allen aan steeds nieuwe leden voor de Bondiafdeeling aan te werven. Overleden was het Bondslid Simons, die in aller gebed werd aanbevolen. Daarna had de geestelijke adviseur, de weleerw. heer V an der Berg, het woord. Om een tweevoudigen reden het woord voerend, moest hij zieh eerst kwijten van een aangename taak. Namens Z. D. Hw. den Bisschop vao Haarlem bracht hij dank voor de schitterende serenade, de hulde en eer den Bisschop bij zijn be- zoek aan deze stad gebracht. Die dank geidt allereerst het bestuur en de afdeelingen, die tot het hnldebetoon hebben medegewerkt en iie de geheele afdeeling ver tegenwoordigen. Aangenaam was Monseigneur de betuiging van trouw, gehechtheid en gehoorzaamheid hem by monde van den Voorzitter gebracht, en hoogst aangenaam was t Hem, deze eerste openbare hulde te mogen ontvangen van den Volksbond. Laten wij zoo ongeveer vervolgde adv., deze gevoelens van trouw en gehechtheid omzetten in daden, dan zal de Volks bond de vreugde zijn van Monseigneur, de kroon ook van zijn episcopaat, dat lang en vruchtbaar moge zijn voor dit diocees. Herinnerend aan de plechtige Bis schopswijding op aanst. Woensdag, wekte spr. allen op, gevolg gevend aan het verzoek in het eerste bisschoppelijk schrijven, voor den hoogen wijdeling te bidden en eindigde met een leve onze nieuwe Bisschop, dat geestdriftvolle instemming vond. Nog een aangename, misschien verrassende mede- deeling had de eerw. adviseur te doen, eene mede- deeling, die de vervulling is van eene sinds lang door hem gekoesterden wensch. Het plan bestaat, in de maand December in de kerk in het Frankeland ge durende eenige dagen geestelijke oefeningen te doen houden voor de leden van de Congregatie der H. Familie, de leden van den Volksbond en verder voor alle katholieke mannen dezer stad. Zij zullen geleid worden door een man, door allen gekend, geëerd en bemind pater Erman, - spr. behoeft den naam slechts te noemen - (applaus). Hebben eenige jaren geleden in de afd. Haarlem dergelijke oefeningen aehitterend succes gehad, ook hier zal het aueces zeker niet ont breken. Met het honden dezer oefeningen znllen wij handelen naar het woord van onzen H. Vader Pins X, die in zijn eerste apostolisch schrijven getuigt, dat wjj op sociaal gebied geen verbetering van toestanden zullen verkrijgen, als wij niet op de eerste plaats goede degelijke christenen zijn. En al zijn de Katho lieken van Schiedam goede Christenen, iiere, trouwe zonen der Katholieke Kerk, wier katholiciteit door heel ons land bekend is, toch is 't noodig dat zij, om hun deugd te bewaren te midden der dagelijksche verleiding, zich eenigen tijd bijzonder bezig houden met hun geestelijke belangen. Daartoe bestaat gelegenheid door de oefeningen, die in de maand December worden gehouden. Spr. hoopt, dat zij onder den zegen van God met goeden wil schitterend succes zullen hebben. Na deze mededeelingen van den eerw. advisenr had de Voorzitter nog eenige mededeelingen te doen. Het bestuur heeft besloten, den maatregel van het benoe men van een concierge voor het Bondsgebonw om verschillende redenen een half jaar uit te stellen. Het St. Willibrordusfeest zal op luisterrijke wijze worden gevierd; ieestredenaar zal zijn de zcereerw. pastoor Verhoeven van de St. Jantkerk. De Hoogmis zal tot intentie der Bondsafdeeling in de kerk in het Franke- land worden opgedragen. Spr. spoort de Bondsleden aan zich bij de Alg. H. Communie dien dag met het Bondsinsigne te tooien. Het bestunr heeft besloten weder de proef te nemen met het geven van een so cialen cnrsns. Was de eerste proef aanvankelijk ge slaagd, later moest de cnrsns bij gebrek aan voldoen de deelneming werden opgeheven. Toch is 't noodig dat ook de leden van den Volksbond zieh op sociaal gebied de noodige wetenschap eigen maken, die door leden van andere corportiën met zooveel ijver wordt gezocht. Daarom zal een hernieuwde proef worden genomen. Het bestuur wenscht zich echter vooraf van voldoende deelneming te verzekeren en noodigt daarom de leden die aan den eurius willen deelnemen nit, zich nog vandaag of in den loop der week aan te meldea. Nog deelde de Voorzitter mede, dat de staking te Berkgeijk is opgeheven, wijl de inmenging van een scheidsgerecht afstnitte op den onwil van den patroon. Nu die staking is opgeheven, worden de werklieden bij anderen aan werk geholpen. De betrokken werklieden werden over 't geheel goed gesteund. Hun zaak had vele sympathie velen toonden een open oog voor de werkmans- belaogen. Spr. wijst er nog op, dat de uitsluiting te Borne door het kalm bezadigd optreden der leiders een einde heeft genomen en daardoor 500 werklieden gered zijn, die anders op straat stonden. Alvorens den heer Van Hees gelegenheid te geven verslag over het Vakcongres nit te brengen, deelde de Voorzitter nog onder dank mede, dat nit het busje ,,Hulp in nood" in drie jaren tijd f 310 is uitgege ven voor betaalde contributie en ondersteuning van behoeftige leden, terwijl het nog f50.- op de Bonds spaarbank heeft. Spr. wekt allen op dat busje te blij ven steunen, opdat weer in den aanstaanden winter aan behoeftige leden wat warmte en eten kunne verstrekt warden. Nu was het woord aan het bestuurslid den heer Van Hees voor het uitbrengen van verslag over het Vakcongres te Utrecht. Hij bracht allereerst hulde aan de inrichting uitgaande vgn het St. Jozefhuie, waar door aan alle afgevaardigden de noodige inlichtingen werden verstrekt en bracht een eeresalnut aan de Propagandaclub der Gezellen-Vereeniging, die dat werk behartigde. Spr. geeft verder verslag van het congres, bijgewoond door een schaar van geestelijken, die hun belangstelling voor den werkman toonden en vertegenwoordigers van meer dan 70.000 werklieden. In de vergadering van het vak-secretariaat der timmer lieden heeft hij de eer gehad met onzen vroegeren ge- meente-achitect, den heer Zoetmulder, die alle verga deringen bijwoonde, op het podium te zitten en de inleiders en het debat aldus jte volgen; bijzondere bijval verwierf de reden van den heer Knypers over het leerlingenstelsel. Spr. releveert verder het indruk wekkend binnenkomen van Z. D. Hw. den Aartsbis schop, leest nit het Centrum diens rede voor en ge waagt ook van de redevoeringen van andere sprekers o.a. door voorlezing nit genoemd blad. Ten alotte wekt hij nog, onder voorlezing van een artikel van het blad De Katholieke Timmerman de betrokken leden op, zich op dat blad te abonneeren. De Voorzitter dankte de beide Congresafgevaardigden, de heeren Van Hees en Kloppers, en in 't bijzonder den eerste voor zijn correct verslag, wenschte hierbij dat de genomen eonclnsiën in de eerstvolgende jaren vrucht zouden dragen, herinnerde nog aan den her te beginnen socialen cnrsus en wekte op tot deelneming aan het werk der Volkshuisvesting. Daarna werd de vergadering met gebed gesloten. Door de harmonie-afdeeling ,.St. Ambrosius" werden tijdens de vergadering afwisselend uitgevoerd Souve nir de Nimlguevan SchweinebergPolpouri d l'epêra ctmique, Tan Joss. Kessels; Robert le Via ble, van Meyerbeer, en Miliana (wals) vsn Beaoit welke nnmmers een welverdiend applaus verwierve n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2