bliek breidt zich uit over het geheele land. De zaak der regeering wordt verloren geacht. Jimenes moet uit Mayoquez ver trokken zijn naar Puerto Plata. Oe Romeinsche kwestie. De Osservatore Romano spreekt het bericht, dat de Paus zich met de Italiaan- sche regeering zou willen verzoenen, op tamelijk spottenden toon tegen. Aan deze mededeeling is voorafgegaan een andere van de Iribuna, volgens welke Italië niets van zijn rechten zou willen prijsgeven. De correspondent van de Frankf. Ztgte Rome houdt vol, dat er van een toenadering sprake is geweest. De Fransche Congregatie-scholen. Vijftig procent van de in Frankrijk gesloten congregatie-scholen zyn weer met wereldlijke onderwijzers maar toch als katholieke scholen kunnen geopend worden.' Toch heeft de Staat nog een sommetje van 9,000,000 frans moeten uitgeven om in de behoefte aan onderwijs voor de overigen te voorzien. Royalistische betooging. Bij Nantes is eene groote royalistische manifestatie gehouden, op 't getouw gezet met medewerking van den particulieren secretaris van den hertog van Orleans, den heer Déjouantho. Ongeveer drieduizend personen namen er aan deel. Generaal De Charette was de leider. De heeren Baudry d'Asson (die gedurende enkele oogenblikken in zwijm viei van aandoening, doch weldra herstelde) en Déjouanthou voerden het woord. Een adres van hulde en trouw werd naar den hertog van Orleans ge zonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedak, 27 October 1903. Volksbadhuis. In de week van 1925 Oct. 1903 werden genomen 216 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 12 kuipbaden 24 regen 9 regen 115 school 40 kinder »a3ct 16 De collecte de vorige week alhier ge houden ten behoeve der vereeniging sTrouw aan Koning en Vaderland" (metalen kruis ridders) heeft na aftrek der noodzakelijke kosten, opgebracht f68.30'. De uitgaven in het gemeente-ziekenhuis te Rotterdam worden door sommige raads leden te hoog geacht, vooral de kosten van den huishoudelijken dienst. Ook werd aan gedrongen op aanbouw van het nieuwe ziekenhuis, maar B. W. deelden mede, dat de bouwplannen te weelderig waren en daarom terug waren gezonden. Met het St. Franciscus-gasthuis wordt van gemeentewege onderhandeld ever de opname daarin van R, K. arme zieken tegen subsidie van gemeentewege. In het kiesdistrict Rotterdam V zal op Dinsdag 3 November de candidaatstelling plaats hebben ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, wegens het aftreden van den heer mr. E, E. van Raalte tenge volge zyner benoeming tot rijksadvocaat. Zoo noodig, heeft de stemming plaats op 10 en de herstemming op 17 November. In den nacht van Zaterdag op Zondag vertoefden in de Zand- en Vierwindenstraat te Rotterdam vyf Italiaansche matrozen van een stoomschip, liggende in de Petro leumhaven. Nadat één hunner eenige uren in een bierhuis aan de Vierwindenstraat was geweest, kreeg hij om 5 uur buitengekomen, twist met zijn landgenooten, waarop een vechtpartij ontstond tusschen Giovanni Mazuho en Michel Lima. De messen getrok ken en de mannen brachten geduchte verwondingen toe. Lima kreeg een messteek in den rug de Mazuho in de rechterzij, zoodat beiden veel bloed verloren en zij in het Ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen. De overige Italianen werden door de politie in verhoor genomen, terwijl de kleedingstukken, die met bloedsporen over dekt waren, in beslag genomen. Zondag-avond 9 uur vonden te Rotterdam eenige politieagenten en burgers op het Groote Kerkplein een man, die naar zij meenden in beschonken toestand verkeerde. Naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat gebracht, bleek hij reeds over leden te zijn. Uit een door politie en justitie ingesteld onderzoek bleek, dat de man des middags gekomen was in het logement van Binnen weg, op het Groote Kerkplein 14 aldaar, waar men hem een vlieringkamertje had aangewezen. Door dien logementhouder was de man Zondag-avond voor zijn bedstede gevonden en had men hem wegens zijn beschonken toestand op straat geworpen. In verband met bloedsporen, die gevonden zijn in het vlieringkamertje, is het lijk gisteren door de justitie in het Ziekenhuis geschouwd. In een kantoor der firma D. W. Co., te Rotterdam, is uit een kast in de gang ten nadeele van den heer R., wonende te Dordrecht, diens colbertjas ontvreemd, waarin zich bevond een portefeuille, inhou dende f 80 aan bankpapier, een abonnement op de Staatsspoor Rotterdam Dordrecht en verschillende papieren van waarde. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men ingebroken in het pakhuis van K. te Hof van Delft, op de grens van de gemeente Delft. Een party sigaren is ont vreemd. Men vermoedt, dat de inbrekers door middel van valsche sleutels zijn binnen gedrongen. Toen de familie O., te Rijswijk, na eenigen tyd elders te hebben vertoefd, Vrijdag in hare villa terugkeerde, moest zij bemerken, dat inbrekers een bezoek aan haar huis hadden gebracht. Vermist werden twee pendules, kleedingstukken en eenige voor werpen van mindere waarde. Geld of zil verwerk was er niet aanwezig. BINNENLAND. Koningin Wilhelmina, prins Hendrik en groothertogin Marie zijn gisteren-middag om vijf uur met den trein uit Dobbin te iSchwerin teruggekeerd. Zondag-ochtend is in de kerk te Dobbin de plechtige dankdienst voor den oogst gehouden's-middags was er op het grasveld voor het kasteel een feest voor de kinderen uit Dobbin; de Koningin, prins Hendrik, groothertogin Marie en groothertog Adolf Friedrich woonden het feest bij. Op 't Loo zijn weder eenige herten aan gekomen en in de Soerensche bosschen in vrijheid gesteld, afkomstig uit Mecklenburg. In het Koninklijk park wordt thans weder door tal/ van, arbeiders druk gewerkt aan een nieuwen vijver, die gegraven wordt achter den vijver nabij de boerderij en zijn water zal ontvangen gedeelijk uit de Oude Sprengen, die eveneens weder in orde worden gebracht. Ook wordt het oude Schuitenhuis na by de groote vjjvers ver nieuwd en is men op tal van plaatsen in het park bezig veranderingen of verbete ringen aan te brengeneen en ander geschiedt op initiatief van Z. K. H. Prins Hendrik, die daardoor tal van gezinnen voor dezen winter brood verschaft, daar het de intentie van Z. K. H. is dat niemand, al is het slechts tjjdelyk, ontslagen wordt. Men meldt uit Groningen, dat de ziekte toestand van mr. C. C. Geertsema, Commis saris der Koningin in die provincie, zeer bedenkelijk is. Het ergste ^jordt gevreesd. De Belgische gezant graaf De Grelle Rogier heeft zich gisteren, alvorens voorgoed zijn post te 's Gravenhage te verlaten, voor eenigen tijd op reis begeven. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 30 October 1903 niet plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche Zaken is op zijn terugkeer naar Nederland te Parys aangekomen, waarschijnlijk om een onder houd te hebben met zijn Franschen ambt genoot, minister Delcassé, met betrekking tot de kwestie van het sluiten van een arbitrage-verdrag tusschen Frankrijk en Nederland, waarvan de onderhandelingen nog altijd loopende. Het ontwerp van wet in zake «Ongevallen bij de Zeevisscherij" is door de regeering om advies gezonden aan het «rijks-college voor de Zeevisscherijen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned'-Indie, van 25 dezer, wordt de geuvernements koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 282,000 picols. De Armenwet. Bij onderzoek is, naar wij meldden, aan De Stand, gebleken, dat hetgeen omtrent de Armenwet is meegedeeld, even voorbarig als onjuist is. Wel verliet net departement vaD Binneulandscbe Zaken het ontwerp Ongevallen-zeevisschery-verzekering, maar niet een wijziging Armenwet. De bron, waaraan wij, zegt het Vad., onze bevestiging van het bericht der Midd. Ct. ontleenden, doet ons vermoeden, dat het bericht wellicht «even voorbarig als onjuist" kan zijn geweest, maar dat noch de voorbarigheid groot, noch de onjuistheid ergerlijk was. Dat het ontwerp thans nog niet den Raad van State is toegezonden, gelooven wij gaarne de zaak was dus iets minder ver dan wij meenden dat zij reeds tamelijk ver is gevorderd en de hoofdbe ginselen vaststaan, meenen wij intusschen te mogen volhouden. Naar wordt vernomen, is de oorzaakdat de ontrouwe referendaris van «oorlog" in den val liep deze Hij gaf een sergeant-schrijver in opdracht even twee betaiingsmandaten een van 1400 en een van f500 te schrijven, wijl zijn, des referendaris' broeder er beneden op zat te wachten. De sergeant schrijft en gaat volijverig met de stukken naar beneden om zijn chef te gerieven. Maar wie hij vond, geen broer van den chef. Toch kwam deze later de stukken vragen, wijl immers zijn broer beneden zat. En zoo kwamen toen de malversatiën uit. Men schrijft ons uit den Haag Nu by de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting het veelbesproken ont slag-Lindeman weer wordt opgerakeld, moge vermeld worden, wat we van betrouw bare zijde vernamen, nl. dat de heer Lin deman voor zyn leerlingen te Wageningen een pleidooi heeft gehouden voor de tactiek van het Comité van Verweer. Die tactiek behoorde ongetwijfeld niet tot de leerstof der Landbouwschool. Ongevallenwet. In de laatst gehouden zitting van den Centralen Raad van Beroep had de uitspraak plaats in zake in hooger beroep aanhangig gemaakt door: H. v. d. S., kuiper, te Vlaardingen eisch tot toekenning eener schadeloosstelling wegens een hem overkomen ongeval, na schafttijd op weg naar zijn werk. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak van den Betrokken Raad van Beroep, uithoofde er tusschen het ongeval en de uitoefening van het bedrijf noch oorzakelijk noch plaatselijk, noch zelfs tijdelijk verband be staat, daar de bewering van appellant, dat hij na schafttijd, regelrecht gaande naar de werkplaats, reeds van af zijne woning noo®' geacht worden in dienst te zijn van zÜD werkgever, niet juist is, omdat hij op stuk loon werkte. Het nationaal Comité inzake wettelijk® regeling van vrouwenarbeid stelt zich voof in de volgende maand te Amsterdam, Rflt' terdam en Den Haag, in openbare vergade ring, door voor- en tegenstanders de vraag te doen bespreken, «of bijzondere wettelijk® bescherming en wettelijk verbod van vrou wenarbeid wenschelijk kan worden geacht. Near aanleiding van het bericht, dat «r voor de vestiging van het Hof van Arbitrag® op een weiland tusschen Kanaal en Was- senaarscheweg te 's-Gravenbage onderhan delingen zijn gevoerd met de eigenaren va» dat terrein, kan worden medegedeeld, dat namens de commissie, benoemd om d«u minister van buitenlandsche zaken van advies te .dienen omtrent een bouwplan» aangaande bedoelde grond, totdusver alieen inlichtingen zijn ingewonnen, omdat de commissie hetzelfde wenscht doen omtrent nog andere terreinen. Men meldt aan het Vad. uit Scheveningen Er loopen bier geruchten, dat al weder stagnatie te wachten is in de geregelde uitvoering der havenwerken. De gemeente zou thans het ryk aanspra kelijk willen stellen voor het risico van een eventueele doorbraak van den dam, die het zeewater moet tegenhouden, zoolang men bezig is de verbinding van binnen- en buitenhaven tot stand te brengen. Een uitbesteding vanwege het rijk van bijzondere werkzaamheden aan de buiten haven eerst bepaald voor deze maand, is dientengevolge nog niet gepubliceerd. Een deputatie uit de Permanente Com missie van de Reederij heeft zich gewend tot den Wethouder van Publieke Werken om nogmaals aan te dringen, de voltooiing der haven te bespoedigen. Vooral dit jaar, nu de besommingen vry laag zijn en door reeder en visscher op de moet gepast worden, zou het voordeel van een haven te Scheveningen dubbel gewogen hebben. Eike vertraging maakt de kans dat de visschershaven zelfs het volgende jaar ge opend wordt onzeker. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat te Terschelling is aangespoeld het lijk van den Scheveningschen visscher J. Van Duiven bode, behoorende tot de bemanning van de SCH. I. Twee zoons zijn dadelijk van Scheveningen vertrokken om het overschot van hun vader de laatste eer te bewijzen. Uit Loosduinen meldt men aan de N. R. Ct. van 25 October Gisteren zag men hier een geweldige waterloos uit het Westen over zee aanko men. In de duinen loste zich de hoos op, waarbij een groote stroom zeewater in de duinen neerstortte. Een wiadhoos nam in den namiddag bij een warmoezier een dertigtal broeiramen mee de lucht in. Een heel eind verder werden die aan splinters weer neergeworpen. Een zandschipper ver loor daarbjj een groot deel van zyn lading. Het L. D, meldt, dat de heer Feenstra Kuiper door het Handelsblad tot oorlogs correspondent in Macedonië is aangesteld en eerstdaags vertrekt. Naar het Volk verneemt, heeft de kra ch van den financier De Goeyn het blad De Telegraaf, waarvan deze heer een der grootste geldschieters was, dusdanig ge troffen, dat bij wyze van bezuiniging zeven leden der redactie ontslagen zijn. Door de grootste drankbestrjjdersvereeni- gingen te Amsterdam is een Plaatselijk Comité voor drankwetsactie gevormd. Het steit zich ten doel propaganda te maken voor een drankwet, in den geest als thans door da regeering wordt voorgesteld. Daar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2