Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aan:. Vrijdag 30 October 1903. No. 7739. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJ 9 TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.90 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JffllCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat op beden aan P. 6. van der Horst en zijne r®cbtverkrijgenden vergunning verleend is l°t oprichting van een vleeschhouwerij ®n spekslagerij in het achtergedeelte ¥an het pand, staande aan de Groote Markt 5, kadaster sectie B no. 1390. Schiedam, den 29sten October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat v®rmits het deskundig onderzoek met be dekking tot de aanvraag van J. J. Goed volk om vergunning tot oprichting van een Varkensslachterij, worstmakerij en roo- kepjj Tan gpek en worst, alsmede plant ing van een gasmotor van 2 paardenkracht 1Q het pand staande aan de Blauwe steeg n°- 11, kadaster sectie B no. 921, nog met geëindigd is, hun College besloten heeft de Beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den 29sten October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van C. Tesink om Vergunning tot oprichting van een her stalplaats van koper-, lood- en zinkwer ken in het pand staande aan de Appél- "1arkt no. 2, kadaster sectie C no. 960 Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie Belegd dat op Donderdag den 12den November a.s., bes middags ten 12 ure, ten raadhuize ge- •genheidj zal worden gegeven om bezwaren 'egen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling ot schrittelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie ber gemeente, van de schrifturen, die ter *ake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 29sten October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 29 October 1903. Rusland en Japan. Dat de jongst besprekingen tusschen Rusland en Japan meer hoop geven op het behoud van den vrede, wordt thans ook door de Times, op grond van inlichtingen uit Tokio bevestigd. De Times verneemt uit Tokio van eer gisteren, dat de uitslag der conferentie tusschen den Russischen gezant Rosen en minister Komoera niet in bijzonder heden bekend gemaakt wordt, maar de algemeene indruk is van toenadering tus schen de partijen. De telegrammen uit Liverpool, volgens welke assuradeurs daar ter plaatse geen oorlogsrisico voor Japansche schepen willen dragen, wekken in Japan verbazing, daar de vooruitzichten volstrekt niet op oorlog schijnen te doelen. De Russische gezant te Seoel heeft beloofd, dat een incident als dat met den Japanschen attaché te Jom- gampho niet meer zal voorkomen. De te Port Arthur verschijnende Njwi Kraj schrijft, dat de Japanners nog met denzelfden trap van ontwikkeling bereikt hebben ais de dragers der Europeesche bescnaving en zij kunnen daarom niet op voet van gelijkheid op het vasteland van Azië worden worden toegelaten. Rusland laat zijn troepen in Mantsjoerije tot de aangelegenheden in het Verre Oosten naar Rusiand's inzicht beslist zijn. Voor Rusland is juist nu het oogenblik aangebroken om het politieke evenwicht in Oost-Azië te herstellen. Volgens de Roeski Inwalid is grootvorst Alexander Paulowitch, tot dusver adjunct van den voorzitter van den raad voor de handelsmarine en schout-by-nacht a ia suite, benoemd tot lid van de bijzondere commissie voor aangelegenbeden betref fende het Verre Oosten en tevens tot leider der door deze commissie behandelde zaken. Rusland en Frankrijk. De Russische rijkskanselier Lamsdorf heeft gisteren te Parijs een onderhoud met president Loubet gehad dat 50 minuten duurde. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph meldt dat, volgens be richten uit goede bron, graaf Lamsdorf en minister Delcassé van gedachten zuilen wisselen over de vraag, hoe de Fransch- Russische betrekkingen in overeenstemming kunnen gebracht worden met de internatio nale vredespolitiek, die de Fransche republiek onlangs heeft ingewijd door het sluiten van een arbitragetractaat met Engeland en hoe een breedere grondslag gevormd kan worden voor verdere stappen in dezelfde richting. Rusland, zoo heet het, is bereid een begin te maken met kleine staten en onderwijl den weg te effenen voor soortgelijke schik kingen met de groote mogendheden. Het zeu zoo spoedig mogelijk de gelegenheid willen aangrijpen, om die mogendheden in staat te stellen de algemeene trekken aan te geven volgens welke scheidsrechterlijke beslissing erkend zou kunnen worden ais een hoofdbeginsel van het internationale recht. Lamsdorf werd toen hij eergisteren- ochtend om 20 minuten voor negenen te Parijs aankwam aan het station begroet door Delcassé, Mollard, de prinzen Oeroezof en Orlof en het personeel van de ambas sade. Er was tamelijk veel volk, dat «Leve Rusland 1" riep. Frankrijk en Engeland. In een toespraak aan het FranschEngel- sche feestmaal gisteren te Parijs gehouden, heeft de Fransche minister van koophandel, Trouiiiot, geconstateerd, dat de overeen stemming tusschen Engeland en Frankrijk de veerkracht en het productievermogen van de werkers begunstigt en er toe bijdraagt, over den geheelen aarbol de treurige uit barstingen onmogelijk te maken, die het menschdom m rouw hullen en de beschaving achteruitzetten. De Hongaarsche crisis. De Hongaarsche bladen geven de vol gende lijst van het nieuwe KabinetLucaes, financiën; Ploss, justitie; Kolosvary, lands verdediging; Hieronimy, bmnenlandsche zaken; Berzeviery, onderwijs, Mutjlah, landbouwOren, minister voor Kroatië, Slavonië en Dalmatië. De Macedonische kwestie. Het Russische Regeenngsblad maakte gisteren den tekst der aan de Russische en Oostenrijksche gezanten te Constantinopel gezonden gelijkluidende instructies open baar. Dat Turkije, zoodra 't ontwaarde dat 't met de RussischOostenrijksche voorstellen meenens wordt, zijn oude welbekende tactiek zou volgen, was aan geen twijfel onderhevig. En zoo klinkt 't ook zeer natuurlijk, dat de ministerraad te Constan tinopel een commissie heeft benoemd tot «onderzoek" van hetgeen door Rusland en Oostenrijk wordt gevraagd. Even natuurlijk en voor de hand liggend is 't, dat deze oommissie er toe gekomen is, de wen- scnelijkheid vast te stellen, dat de vier andere groote mogendheden zuilen worden geraadpleegd ten aanzien van de houding door Turkije aan te nemen tegenover de jongste controle-voorstellen. De Turksche gezanten te Parijs. Berlijn, Londen en Rome zijn bereids uitgenoodigd zich van de zienswijze dier verschillende mogendheden te vergewissen. Blijkbaar hoopt Turkije het «verdeel en heersch" in toe passing te brengen. De onlusten te Bilbao. Bij de opstootjes zijn eergisteren gedood een vrouw en zijn 15 personen gekwetst, zes ernstig. De bladen verschijnen niet, daar de zetters stakenschouwburgen en koffiehuizen zijn gesloten. Het station is door de troepen bezetvelen personen nemen de vlucht. De vreemde consuls hebben den militairen gouverneur gevraagd, bescherming te ver zekeren aan de schepen van hun landen in de haven. Op het oogenblik dat een regi ment inianlerie een plein overstak, werd uit een 'venster, op de troepen geschoten. Dezen beantwoordden het vuur en voerden vervolgens een charge uit. Er zijn ernstige botsingen voorgevallen tusschen soldaten en werklieden, waarbij tal van gekwetsten gevallen zijn. Onder hen is de kapitein der genie. Om vier uur gisteren-middag heeft weer een botsing plaats gehad tusschen de werk lieden en de troepen. Er zijn vijf werklieden gedood en velen gekwetst. De troepen be waken de banken en houden strategische stellingen bezet. Aanslag op prins Galitzim Toen de Russische gouverneur-generaal van Transkaukasië, prins Galitzin, eergiste- ren-middag vier uur met zijne echtgenoote van een tochije in den omtrek van Titiis naar de stad terugkeerde, werd zijn rijtuig door drie personen aangevallen. Een van hen bracht den vorst verscheiden dolksteken aan het hoofd toe. Hij werd door twee steken, die door zijn muts drongen, en ook aan de linkerhand gewond. Het schedeibeen bleef ongedeerd. De wonden zijn met gevaar lijk. Toen de misdadigers trachtten den vorst uit zijn rijtuig te trekken, wierp de kozak, die den vorst vergezelde, zich op de aan vallers. Terwijl zij aan het worstelen waren reed de equipage weg. De misdadigers vluchtten in een diepe kloof, en weraen door een politie-beambte en verschillende personen achtervolgd. Weidra kwam de bereden kozakkken- macht uit de stad aan. De misdadigers vluchten van het eene struikgewas naar het andere. Door de scnoten der vervolgers werd een hnnner gedood. De tweede werd doodeiijk en de derde zwaar gewond. Beiden zijn later gestorven. Later verscheen de vorst, wien een verband was aangelegd, in de zaal van het gouvernements-paleis, waar velen zich vereenigd hadden. Onder de bevolking heescht groote ontsteltenis over den aanslag. De schouwburgvoorstel- lingen zijn afgelast. Uit het ingesteld onderzoek blijkt, dat de aanslag op den prins gepleegd is dsor Armeniërs. Prins Galitzin had indertijd voorgesteld, de confiscatie der eigendommen van de Armenisch-Russische kerken en met medewerking van minister Von Piewne en den procureur van de H. Synode was dit plan tot uitvoering gekomen. De kerken bleven het eigendom der Armeniërs, maar de Russische regeering kreeg het beneer over de kerkelijke bezittingen. Toen in Aug. de overdracht plaats bad, werd pnna Galitzin zeer onpopulair; twee maal werd hij aan gevallen, maar de censuur verbood de NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1