Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. dagbladen dat bekend te maken. Van dien tijd droeg de prins een maliënkolder. Dat is de reden dat de personen, die hem wilden dooden, niet op zijn hart hebben gemikt. Ziekte van den Sultan. De correspondent van de Figaro te Con- stantinopel meldt, dat Abdul-Hamid ernstig ziek is. Zijne toestand zou bezorgdheid wekken. Schiedam. 29 October 1903. Subsidie Bondsteekenscliool. Ter verbetering en aanvulling van het geen wij gisteren meldden omtrent het verhandelde bij het begrootingsdebat over den postsubsidie van de afd. Schiedam van den R. K. Volk bond ten behoeve van haar teekenschool, diene, dat tegen den post stemden de heeren Visser, Gouka, Kranen, Loopuyt, De Groot, Faure, Van Westendorp, Van der Schalk en Ris. Alle liberalen met den heer Faure stem den dus tegen. Met allekatholieke leden stemden de heeren Bender, Van der Drilt, Klein en Van der Velden voor het subsidie. Verlaging Gasprijs. De Raad dezer gemeente heelt heden de behandeling der gemeente-begrooting voor 1904 ten einde gebracht. Door het aannemen dier begrooting wordt vanal 1 Januari a. s. de prijs van het gas met 1 cent per kub Meter verlaagd. Gisteren-avond zijn alhier aangehouden twee Schiedammers, H. J. v. G. en G. M„ deserteurs van een haringlogger, liggende te IJmuiden. Zij zijn daarheen overgebracht. Heden-ochtend is alhier aangehouden de reizende koopman D. L in het Alg. Pol. gesignaleerd wegens dronkenschap tot het betalen van 11 boete, subs. 2 dagen hech tenis. Hij heelt de boete betaald. De vrijzinnig democratische kiesvereeni- ging te Rotterdam stelde gister-avond mr. E. van Raalte opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer. In alzonderlijke bijvoegsels tot de Stct. (no. 253) wordt medegedeeld de «nadere overeenkomst met de Rotterdamsche Tram- wegmaatschappjj betreffende den spoorweg op de eilanden m Zuid-Holland en een stoombootveerdienst tusschen Middelharnis en Hellevoetsluis" Nadat reeds meer postdielstallen onontdekt waren gebleven, werd eergister-middag te Rotterdam de postcommies le klasse van H. betrapt in de ontvangkamer van de buitenlandsche post op heeterdaad op dielstal van brieven. Onmiddeljjk is hij gearresteerd en naar het huis van bewaring gebracht. Hij telde reeds 20 dienstjaren en stond goed aangeschreven. De arrestatie verwekte ten postkantore veel sensatie. Bij den raad der gemeente Pernis is een adres ingezonden om het havengeld voor de vischsioepen te verlagen. Thans is dat f 60 per jaar. De behandeling van de gemeente- begrootiug met het verslag der atdeelingen van den Gemeenteraad en de memorie van antwoord van B. en W. nam ditmaal een aanvang met de algemeene beschouwingen. De heer De Groot meende tegenover de tegenstrijdig inzichten, den waren toestand nog eens te moeten uiteenzetten. Spr. treedt dan in eene uiteenzetting der verschillende cijfers, waaruit blijkt, dat wij met deze begrooting waarop f 5000 als Inkomstenbelasting wordt uitgetrokken en f 11000 minder opbrengst van de gastabriek (verlaging gasprijs) wordt berekend, ook al rekent men daarbij de kosten van de nieuwe overdekking der Beurs tot de buitengewone uitgaven, toch nog 115000 bij het vorig jaar ten achter zijn gegaan. Dat de achteruitgang niet grooter is, is te wijten aan de grootere saldo's der vorige dienstjaren, door de bezuimgiugswoede van den Raad nu twee jaar geleden verkregen, Dit is aldus weer een begrooting, die tot bezuiniging maant en men zoekt die voornamelijk op openbare werken en be veelt dan ais middel van redres openbare aanbesteding. Spr. kan echter die meenfng niet onderschrijvener kan ook bij uitvoe ring in eigen beheer bezuinigd worden. Maar die bezuiniging moet gevonden worden niet op het materieel, niet op het loon, maar alleen op het toezicht. Dat toezicht is zeker niet volmaakt, maar spr. stelt zich de vraag ot vooral het toezicht in hoogste instantie wel in orde is. Over 't geheel is toch de leeftijd der bestuursleden wat te hoog. Dat de leden van den Raad gemid deld 50 jaar zijn, gaat er nog bij door, maar voor de wethouders vindt spr. een gemiddelde leeftijd van 62 jaar wel wat te hoog, 't is toch zeker, dat men op 60-jangen leeftijd niet meer zoo krachtig jis als op 40-jarigen, het toezicht op de gemeente werklieden, die toch in veel beter conditie zijn dan particuliere arbeiders, behoort scherper te zijn en tegen misbruiken moet streng worden opgetredendat verwchtte spr. van jeugdige kracht en kan van iemand van gevorderden leeftijd niet verwacht worden. Spr. meent die opmerking te mogen maken en zou zelf gaarne na ver loop van 10 of 20 jaren op zijn leeftijd attent gemaakt worden. De heer Loopuyt zegt, dat die opmerking aan het adres der wethouders als een persoonlijke opmerking moet be schouwd worden en de heer De Groot niet het recht had te spreken namens den Raad beter had hij gedaan die opmerking per soonlijk tot de betrokken personen te richten en daarvoor niet te kiezen de openbare vergadering van den Raad. De heer De Groot zegt, dat hij het recht had het algemeene groote belang dat hierbij op 't spel staat in het openbaar ter sprake te brengen. De heer mr. Jansen, wethouder van financiën, erkent, dat deze begrooting geen reden geeft tot optimistische beschouwing. Ook in het gunstigste geval zijn wij nog f 15000 achteruit. Tegenover de vermindering van lasten, die de verlaging van den gasprijs geeft, (f 11000) staat de verhooging van de Inkomstenbelasting (f5000) En 't is juist die verhooging die spr. gaarne vermeden zag. Om dus de Inkomstenbelasting niet te verhoogen, zou hij den gasprijs slechts een ct. lager willen stellen, 't Is toch zeker, dat indirecte belastingen veel gemakkelijker dan directe belastingen worden opgebracht. Spr. treedt daarna nog in eene bespreking van de exploitatie-rekening der gasfabriek om te doen zien, dat hare resultaten niet van dien aard zijn om een belangrijke ver laging van den gasprijs te motiveeren. De heer Van Westendorp meent, dat wij vooral met 't oog op de alschrij- ving op de exploitatie-rekening der gasfa briek de plannen der regeering ten opzichte der gemeente-nijverheidsinrichtingen moeten afwachten en geeft in bedenking ook den prijs van het muntgas met 1 cent te verlagen. De heer Honnerlage Grete, wet houder, voortzitter der gascommissie, de verschillende sprekers beantwoordend, zegt, dat bij de verlaging van den gasprijs zeker ook wel gerekend is op een toenemend verbruik, door den lagen prijs uitgelokt, zoodat de verminderde opbrengst niet zal zijn f 11000, maar misschien 5 a 6 mille verder in een financieel betoog omtrent de resultaten der gasfabriek tredend, antwoordt spr. den heer Van Westendorp, dat een verlaging van den prijs van het muntgas ook m de commissie ernstig is óverwogen, maar niet mogelijk werd geacht. Nadat hiermede de algemeene beschou wingen waren teneinde gebracht, werd over gegaan tot de behandeling van de artikelen van de begrooting, beginnend bij de uit gaven. Een dy eerste resultaten was, zoo als men weet, het invoeren van presentie geld voor de leden van den Raad. Wij begrjjpen niet, dat de Raad, die ook nu weer de noodzakelijkheid moest erkennen te bezuinigen, zoo maar voetstoots een bedrag, f500 tot dit doel heeft kunnen woteeren. De opmerking van een enkel lid gaf daartoe toch geen aanleiding. Immers ook dat lid had kunnen voorzien, dat er veel tijd zou worden gevorderd voor het raads lidmaatschap, dat, zooals een ander lid terecht opmerkte, nu een persoonlijk ambt ging worden, terwijl het een eere-ambt moest blijven. Bij art. 76 stelt de heer R i s voor den postkosten van verteringen van het stem bureau tot flOO te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat in derde sectie niet een verhooging tot flOO maar tot f200 bedoeld was. De heer Van Westendorp acht de verhooging met noodigkwamen allen die daar toe geroepen zijn, slechts in de stem- bureaux, dan was de verhooging niet noodig. De heer Smit zegt, dat er veel voor pleit de leden van consumptie te voorzien en dat juist de afwisseling der leden tot abuizen leidt. De heer Van Westendorp meent, dat de gemeente niet tot uitgave moet verplicht worden, omdat de raadsleden zich zoo slecht van hun plicht kwijten als ieder op tijd komt behoeven niet altijd dezelfde personen te zitten. Den heer Gouka, ook gewagend van abuizen meent, dat het toch niet aangaat personen, die soms 12 a 13 uren zitten het noodige te onthouden of dit zelf te doen betalen. De heer De Groot meent, dat er dan toch nog f40 uitgetrokken wordt en dat ook om andere reden afwisseling gewenscht is. De heer Smit zegt, dat van suf wor den, zooals de heer De Gr. meende, bij hem (spr.) nimmer sprake was. De heer Van der Poel meent, dat nu men van het raadlidmaatschap een per soonlijk ambt gemaakt beeft, er ook maar een boetestelsel moest bestaan. Zooals men weet, staakten de stemmen over het voorstel, zoodat er in de volgende vergadering over herstemd wordt. Bij volgn. 98 doet de heer Gouka bet voorstel een memoriepost uit te trekken tot het aanschaffen van een rijdende stoomspuit: Overwegende dat de drijvende stoomspuitbootje van den havendienst her haaldelijk voor het blusschen van brand zeer geschikt is gebleken, maar het moeilijk is die spuit op den juisten tijd ter plaatse te brengen, omdat met het passeeren van bruggen, het maken van stoom enz. te veel kostbaren tijd verloren gaat, meent hij dat een rijdende stoomspuit, waarvoor dan de paarden der gemeente-reiniging zouden kunnen gebruikt worden, goeden dienst zou bewijzen. De heeren Ris en Wittkampf onder steunen dit voorstel. De heer Visser zegt, dat men niet be paald aan een berijding door paarden moest vasthouden. Het denkbeeld van een motor is mede overwogen, maar men is terugge schrikt voor de groote kosten bij het spoedig op zijn van den ketel; men spreke alleen van een rijdende spuit. De heer Gouka handhaaft zijn voorstel. De heer Kranen raadt daaromtrent voorzichtigheid. Met 't oog op de plannen tot reorganisatie van de brandweer acht hij het niet raadzaam reeds verandering in te voeren; levert de drijvende stoomspuit be zwaar, men kan dat ondervangen door het bootje 's nachts binnen de sluizen in het midden der stad te doen vertoeven. De Voorzitter moet tegenspreken, dat de paarden van den reinigingsdienst goed te gebruiken zonden zijn deze paar den, veelal in Brabant gekocht, zijn zeer sterke trekpaarden, maar geen hardloopers, zooals hier vereischt wordt. De heer Kranen dringt aan op nadere formuieering. De heer Wittkampf vindt 't het beste alleen te spreken van een rijdende spuit, het aan B. en W. overlatend hoe die rijden zal. Da heer Gouka wil dan dit punt over laten aan het dagelijksch bestuur. De Voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur deze aangelegenheid niet uit 't oog zal verliezen. Bij volgn. 109 Onderhoud van straten en pleinen (t31600) stelt de heer De Groot voor, den post met f 5000 te verlagen. Hij heeft gezien, dat het voor Koemarkt Hoog straat en Appelmarkt nog onnoodig is nieuwe keien aan te brengen; alleen moet de straat verlegd worden. De heeren Lagerwey en Wittkampf ondersteunen dit voorstel. De heer Visser zegt, dat bij verlegging van de Hoogstraat een aantal scorie bries, die vervallen, uitgehold zijn, zullen uitvallen, waarvoor dan toch nieuwe keien moeten gekocht worden. De heer De Groot merkt op, dat er van den betrokken post f6400 na aftrek van de 15000 toch nog f1400 overblijft, welke daarvoor dienen kan. De heer Gouka kan niet met het voorstel—De Groot mede gaan. Gaan wjj op die manier de Hoogstraat verstraten, dan zullen wij over twee, drie jaar weer voor hetzelfde feit staan en dus de kosten op den duur grooter worden. De heer Visser acht dit volkomen juist. Als van de scorie bries het glazuren onhulsel weg is, heeft de zachte specie veel te Ijjdenin deze smalle straat geldt dit te meer, omdat de wagens altijd over het hetzelfde spoor rijden. De heer Loopuyt meent, dat de straat te rond gelegd is. De heer Visser zegt, dat Schieland hier geen schuld heeftwant de Hoogstraat ligt feitelijk 1 duim te laag en dit wordt alieen toegelaten, omdat wij door voldoende ringdijken omgeven zijn. De heer Honnerlage Grete, opmerkend dat hij zelf dikwijls heeft mede gewerkt tot schapping op dezen «elastieken post", zegt, dat hij in dat geval niet kan medegaan, omdat bjj de bezuiningswoede der vorige jaren het materieel op is en er toch nieuw moet aangeschaft worden. De heer V i s s e r zegt, dat ook nog een gedeelte van de Damlaan moet verstraat wor den. De heer De Groot meent, dat al is ook de Hoogstraat genoemd, men toch vrij is op welk werk ook te bezuinigen. De Voorzitter meent, dat waar dit onderdeel zoo duidelijk is genoemd, men zich bij vermindering van den post, daaraan houden moet. De heer m r. Jansen zal niet stemmen voor verlaging van den post: de proef met de Hoogstraat is misluktde straat is te rond gelegd, ware zij meer vlak, zjj zou beter te berijden zijn, nu is het natuurlijk dat alle wagens over een spoor moeten in een naburige gemeente (Berkel) heeft zich in de druk bereden hoofdstraat van het dorp een zelfde geval voorgedaan en moest ook de straat verlegd worden be gint men nu van den Dam at, dan kan men zien hoever men met de scorie bries komt, wenschelijk acht hij een verstrating met scorie bries vlakker gelegd. De heer Van der Drift zegt, dat hij te Berkel heel goed bekend is, maar het argument van de straat aldaar z. i. niet opgaat. De heer Kranen zegt, dat juist door het rondleggen der straat de Hoogstraat minder te lijden, want men heeft de straat gemeden. De Voorzitter merkt op, dat in de memorie geantwoord is, dat zou worden overwogen of de verstrating moet plaats hebben met scorie bries, meer vlakker gelegd. Nadat het voorstel De Groot op de bekende wijze was verworpen, gaf bij volgn. 107 nog tot eenige discussie aan leiding het voorstel omtrent het drenke lingenhuisje op de algemeene begraafplaats, waarbij hoofdzakelijk de Voorzitter en de .heer Van Westendorp hunne meening daaromtrent tegenover elkaar stelden. De heer Van Westendorp moet er zich tegen verklaren dit huisje in te richten op het kerkhof-zelf, in een deel van de woning van den grafmakerbeter acht hij 'thet te laten op de plaats waar 't nu is (metselwerf)moet toch een lijk niet op de algemeene begraafplaats ter aarde worden besteld, dan moet het weer door de stad. Beter acht hij 't bedoeld lokaal op het kerkhof voor wachtkamer in te richten, hij stelt dus voor den betrokken post flOO te schrappen. Dit voorstel, behoorlijk ondersteund wordt bestreden door den Voorzitter, die opmerkt, dat, om te verwijden, de familie te brengen in een bijna ontoegankelijk hok (metselwerf) bedoelde plaats wordt voor gesteld hij spreekt tegen dat die een deel zou zijn van des grafmakers woning het is een afzonderlijk deel van het huis en de omstandigheid, dat zich daarboven bed steden bevinden, is naar deskundige ge tuigenis niet schadelijk voor de gezondheid veel bedenkelijker acht spr. 't een reeds ontbindend lijk twee maal door de stad te voeren, zooals nu veelal het geval is. De heer Van Westendorp meent, dat een reeds ontbindend lyk toch zeker ook in die omgeving, op de begraafplaats, be denkelijk is en de plaats op de metselwerf dit voor heeft, de lijken daar per boot aangevoerd kuunen wordenhet argument van het onderzoek geldt niet, want dit heeft steeds in het ziekenhuis plaats. De Voorzitter zegt, dat juist bedoeld onderzoek in het ziekenhuis plaats heeft wegens de treurige inrichting van het tegenwoordig drenkelingenhuisje. De heer Van Westendorp blijft een tweede inrichting tot onderzoek onnoodig achten. De heer R i s zegt, dat, ook om de noodige hulp, onderzoek in het ziekenhuis toch altijd zal plaats hebben. De Voorzitter handhaaft zjjne mee ning. De heer Van der Schalk steunt het voorstelVan ^Westendorp, omdat bjj het vervoer te water 't geschikst acht. Het voorstelVan Westendorp wordt verworpen met 6—14 stemmen. Voor stemmen de heeren Beukers, Van Westendorp, Van der Schalk, Smit eh Bender. Bij volgn. 119: Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder andere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2