Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars:. Zaterdag 7 November 1903. *0. 7746, Bureau Beterstraat 66. Telefoon No. 86. PK IJS TIN DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummersf - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 November 1903. De keizersbijeenkomst te Wiesbaden. De keizersbijeenkomst te Wiesbaden blijft °°g steeds het hoofdfeit van den dag, dat *°owel in den vreemde als in de beide betrokken landen levendige belangstelling *®kt. De samenkomst die onze Keizer heden l® Wiesbaden met keizer Wilhelm heeft 200 schreef gisteren nog het Journal de St. Pétersbourg is een nieuw bewijs voor traditioneels vriendschappelijke betrek kingen, welke tusschen de twee regeerende buizen bestaan en die steeds den gunstigsten invloed geoefend hebben op de handhaving van den algemeenen vrede zoo wei als op de helvaart van beide volken. De aanwezigheid Van minister Lamsdorf en de rijkskanselier *on Biilow bij de doorluchtige heerschers geeft aan de ontmoeting een bijzondere beteekenis ten aanzien van de politike ver- houdingen van den tegenwoordigen tijd en 'O verband met de gedachtenwisseling, die tusschen beide staatslieden over de vragen van den dag zal plaats hebben. Gisteren-middag kwart voor een is de Duitsche keizer te Egelsbach aangekomen aan het station voor het gebruikelijk tegen, bezoek aan keizer Nicolaas. Aan het station *aren keizer Nicolaas, de groothertog van Dessen en prins Hendrik. Aanstonds reed bet gezelschap naar Woifsgarten. Na op be meest hartelijke wijze van den Tsaar afscheid genomen te hebben, is de Keizer gisteren-avond kwart voor tien uit Egels bach naar Potsdam (station-Wildpark) ver dokken. Aan het dejeuner, dat gisteren-middag b« Lamsdorf te Darmstadt gegeven werd, baaien deel, behalve von Bulow, de gezanten »an Pruisen en Rusland aangezeten met bhane vrouwen. De conferentie van de beide ministers na het dejeuner heeft tot s middags vijf uur geduurd. De Macedonische kwestie. De nota van de Porte in antwoord op de Dostenrijksch-Russische voorstellen zet in <)®n breede uiteen, dat zij reeds bezig is, a'le hervormingen ten uitvoer te leggen. vraagt daarom nieuwe voorsteilen, wjjl b®ze overbodig zijn. Ofschoon dit antwoord v®rwacht werd, is het er op berekend om ^«n toestand te verscherpen, daar waar- Scbijnljjk noch Oostenrijk noch Rusland 'het zulk een antwoord genoegen zullen hemen. Nader wordt nog gemeld, dat het hut woord van de Porto op de nota van Oostenrijk en Rusland eergisteren aan de fezanten is overhandigd. De bijzonderheden ®rvan zijn onbekend, maar de strekking is betoogen dat, aangezien het program va» Oostenrijk en Rusland niet door alle 'hogendheden, die het Berlijnsch verdrag Weekend hebben, gecontrasigneerd is, dat b'ogram onaannemelijk is, tenzij er beiang- rijke wijzigingen in worden aangebracht. Uit de Fransche Kamer. De Senaat beraadslaagde gisteren over de voorstellen tot afschaffing van de wet— Falloux. In de Kamer was de begrooting van justitie in behandeling. Tegen Chamberlain's plannen. Eenige liberalen hebben een plan ge vormd om zich tegenover Chamberlain's plannen te stellen. Zij_ wilden een belas ting geheven zien op alle plaatsingen van buitenlandsche leeningen. Deze belasting zal volgens hen het even wicht herstellen in het budget door in Engeland het Engelsche kapitaal te houden. De koers van de consols zou daardoor stijgen en een voorrecht voor de koloniën vormen. Aziaten in Afrika. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld Dr. Jameson heeft in een redevoering voor een gehoor van kiezers Merriman's bewering dat hij heimelijk voor den invoer van Chineezen is, hoewel hij dien openlijk bestrijdt, geloochend. De eenige, die in het bestuur van de gecharterde Maatschappij voor den invoer bleek te zijn, was zeide Jameson Lord Grey. De Beers-Maat- schappij wil geen Chineezen hebbenzij krijgt volop zwarte en blanke mijnwerkers, omdat zy haar werkvolk goed behandelt. Rusland en Japan. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld Hagiwara, griffier van het Japansche gezelschap in Korea, is te Witsjoe en Jonghampho geweest. Hij bevond, dat de berichten over de Russische troepenbewe gingen en Russische geweldenarijen onwaar zijn, maar de gebouwen, die de Russen te Jongampho hebben bezet, wijzen onmis kenbaar op een duurzame bezetting. Hagiwara werd te Jongampho goed be jegend. Oe landengte ran Panama. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft van de nieuwe regeering van Panama een telegram ont vangen om formeel van haar bestaan kennis te geven. Man verwacht, dat het departement van buitenlandsche zaken die regeering formeel erkennen zal, indien zij in staat blijkt zich zelf te handhaven en de orde te bewaren. Een draadbericht uit Colon meldde, dat vijftig Amerikaansche matrozen, die hun munitie meevoerden aan land waren gezet door de kanonneerboot Nashvilleom Amerikaansche en andere vreemde onder danen te beschermen op de landengte, waar groote verwarring heerscht. Volgens een telegram uit Colon zijn de matrozen, die van de Amerikaansche kanonneerboot Naskville geland waren, weer aan boord gegaan, nadat kolonel Teires, bevelhebber van de regeeringstroepen te Colon, op zich genomen had, de orde te bandhaven. Woensdag-avond neerschte er volkomen rust. Naar de Times nog uit New-York ver nam, is de geheele bevolking van Panama de omwenteling genegen. Er zijn slechts 300 man Columbiaansche troepen op de landengte. De regeering der Vereenigde Staten houdt zich voorloopig onzijdig, maar overweegt de erkenning van de republiek Panama. In elk geval zal zij het Panama kanaal doorzetten. Naar de Frankf, Zeit. uit New-York verneemt, heet de nieuwe Panama-staat" »Republiea del Istmo" en vindt op de landengte zooveel sympathie, dat de herovering door Columbia moeilijk zal zijn, vooral daar de regeering der Ver. Staten bijna openlijk den nieuwen staat beschermt. De revolutie is zonder twijfel te New-York voorbereid, waar de vorige week vijf mannen van beteekenis uit Panama vertoefden, onder wie de gewezen gouverneur Mutis Duran De Staatssecretaris Hay weigerde de samenzweerders te ontvangen, maar de Bondsregeering wist sinds lang van de plannen der revolutionairen. Uit Rome. De Osservatore Romana verklaart zich gemachtigd tot de mededeeling, dat bij den brand in het Vaticaan geen enkel voorwerp van artistieke of historische waarde vernield of beschadigd is geworden. Rouwplechtigheid voor Mommsen. In de Kaiser Wilhelms Gedachtnisse- kirche te Charlottenburg had gisteren middag de rouwplechtigheid voor Mommsen plaats. In opdracht van den keizer legde de kroonprins een krans op den katefalk. Tegenwoordig waren voorts de prinsen Friedricb LeopoldFriedrich Heinrich Joachim Albrecht, Friedrich Wilhelm, ver schillende ministers, de vertegenwoordiger van den Rijkskanselier en van den minister van Buitenlandsche Zaken en de Italiaansche gekant Lanza. Na het orgelspel en het koraalgezang hield professor Harnach de herdenkings rede, waarir. hij het veel omvattend genie en de heldhaftige vlijt van Mommsen roemde en hem prees als historicus, patriot en wereld-burger. Met liturgische en andere geestelijke gezangen werd de plechtigheid besloten. Armeniërs te Londen. Het zoeken van de Londende politie naar de woonplaats van den Armenischen zelf moordenaar blijft vruchteloos. Vermoedelijk zou de politie op die woonplaats papieren aantreden, waaruit men zou kunnen vast stellen wat de motieven van Jorgie Jungies waren geweest, wie zijn medeplichtigen en zyn lastgevers waren. Zijn incident met den moordenaar van Sagoem staat vast, doei) geenszins staat vast, dat Jorgie Jungies is mans ware naam is. Hij moet een ver- schrikkelijken levensloop gehad hebber, daar het lijk met iitteekenen overdekt is. Een bestuurbare luchtballon. In de tuinen van bet Alexandra-Palace te Londen zyn proeven genomen met een bestuurbaren luchtballon, bestemd voor het departement van oorlog. De proeven zijn echter mislukt. Automobielongeluk te Lissabon. Tengevolge van een verkeerden greep van den chauffeur ging de automobiel van den Portugeeschen minister van oorlog, die aan de havenforten van Lissabon een bezoek bracht, onderstboven. De minister werd er met geweld uitgeslingerd en liep verschei dene kneuzingen op. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 November 1903. „Schiedam Vooruit." De aangekondigde vergadering van »Schie- dam Vooruit" werd gisteren-avond in de kleine zaal van «Musis Sacrum" gehouden. De Voorzitter, de heer A. Gouka, deelde na lezing en goedkeuring der notulen mede, dat hij niet zonder eenig aarzelen zijne benoeming tot lid van het bestuur had aanvaard. Die aarzeling sproot voort uit het samengaan van het hem nu opge dragen presidium met het lidmaatschap van den Raad, 'twelk hem vaak in moeilijke positie kan brengen bij de herhaalde vragen veelal aan het bestuur gesteld. Waar hij toch van den eenen kant niet altijd in een politiek van afwachten en vrede hebben zou willen berusten, meent hij toch van de andere zij, dat gemeentebestuur en veree- niging naast en met elkaar naar het doel moeten streven en er dus geen oppositie tegen het bestuur moet worden gevoerd. Overtuigd, dat de leden van sSchiedarn Vooruit" zijne positie zullen begrijpen en hij op billijk vertrouwen en eerlijke waar deering zal mogen rekenen, heeft hy ten slotte het voorzitterschap aanvaard. Na deze persoonlijke verklaring moest de Voorzitter mededeelen, dat een schrijven was ingekomen van den heer Am. Zoet mulder, dat hij wegens het aanvaarden van eene betrekking te Rotterdam, die hem den geheelen dag buiten de stad houdt, meent met niet genoegzamen ijver zijne functie als penningmeester te kunnen vervullen. Nadat het bestuur tevergeefs gepoogd heeft den heer Zoetmulder van zijn besluit tot ontslagnemen terug te brengen, bestaat er een vacature. Nu van de leden geen candidaten zijn opgegeven, stelt het bestuur voor, in deze vacature te benoemen den heer Wm. Beukers. Tot stemming overgaande, bleek, dat waren uitgebracht op den heer Willem Beukers 30, op de heeren not. Roldanus, Honneriage Grete en H. Heggelman ieder 1 stem en 2 in blanco. Aldus is gekozen de heer W. A. Beukers A.Jzn., wien mededeeling zal worden gedaan van zijne benoeming en gevraagd die te willen aanvaarden. Nu het aantal bestuursleden aldus weer voltallig is, rest den Voorzitter nog den heer Arn. Zoetmulder, die van het begin af deel heeft uitgemaakt van het bestuur en een belangrijk aandeel had in de werk zaamheden, dank te betuigen voor hetgeen hij voor de Vereeniging heeft willen doen. Daarna had de Voorzitter nog eene. gewichtige mededeeling te doen. Vooral nadat hij van het stedelijk bestuur doel NIEUWE SCHIEOA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1