uitmaakt, is hem door besprekingen met verschillende personen gebleken, dat men over 't algemeen nog zoo weinig van Schie dam weet en het teit veelal onbekend is, dat Scniedam niet meer uitsluitend op de jenever-industrie drijft. Niet alleen den vreemden maar ook velen Schiedammers, die zich geen klaar beeld kunnen vormen van den toestand in hun eigen stad, zou men wiilen doen zien wat hier met de jaren veranderd is en een juist en meer algemeen inzicht van den stand van zaken willen geven. Dit is de reden dat allereerst «Schiedam Vooruit", 'twelk er steeds op uit is hier nieuwe industriëo te doen ves- tigen, een stap in bedoelde richting zou willen doen. Dit zal wel-is waar geld kosten, maar die overweging mag ons niet terug houden om, waar van het gemeentebestuur gevraagd wordt, dat het, rekening houdend met de firiancieele draagkracht en afstand doende van enkele fondsen, voor de industrie een beteren toestand zal voorbereiden, ook op het terrein door «Schiedam Vooruit" betreden, een ernstige poging te wagen om den toestand te verbeteren. In het bestuur is aldus een bal opge worpen en de vraag gesteld of niet een tentoonstelling een gereede gelegenheid kon zi;n, om door reclame het beoogde doel te bereiken. Nadat men tot het besluit was gekomen, dat dit een uitnemend middel zou zijn om Schiedam meer algemeen bekend te maken en de Schiedammers zelf een juister beeld hunner stad te geven, besloot het bestuur, overtuigd dat het de zaak niet zelf kan terjhand nemen, het idee te introauceeren by de Schiedamsche industrie en werd een lijst opgemaakt van industrieelen, tot wien het bestuur zich allereerst gewend heeft. De vrij algemeene sympathie, waarmede het denkbeeld werd begroet en de toestemmende sympathie om de zaak verder te bespreken in een ver gadering tot dit doel bijeen te roepen, heelt öet bestuur moed gegeven de plannen hier ter tafel te brengen. Voor alles is echter geld noodig: het houden van bedoelde ver gadering, het drukken van circulaires enz. zal reeds eenige uitgaven vorderen, maar wordt er op die vergadering een comité oenoemd, dan zullen de eerste werkzaam heden van dit comité, dat eerst later over een waarborgkapitaal zal moeten beschik ken, eenige uitgaven vorderen in geval het comité tot het beslu t komt, de tentoonstel lingsplannen met kunnen slagen, behooren die uitgaven ten laste van S. V.te komen. Daarom vraagt het bestuur een crediet van 1250, waarvan een dusdanig gebruik zal worden gemaakt, dat bedoelde uitgaven niet ten laste der Vereeniging zullen komen als, zooals de secretaris, de heer Van Emden voorziet, de tentoonstelling een batig saldo zou opleveren. In antwoord op een vraag van den heer Horn of de besprekingen zoover gevor derd zijn, dat de tentoonstelling in Mei zou kunnen geopend worden, zeide de Voor zitter nog, dat de datum van opening bepaald wordt door het comité, dat de tentoonstelling zal inrichten, maar hij meent, dit zoo niet in Mei dan toch in Juni zou kunnen zijn. Door den heer Verhoeve werden eenige vragen gesteld, nl. wat er zal worden ten toongesteld, of geen concurrent-tentoon stelling in het volgend jaar te wachten is, of er subsidie van de gemeente zal worden gevraagd en men, in tegenstelling met het gebeurde bij de gastentoonstelling, die subsidie denkt te gebruiken. De Voorzitter antwoordde daarop, dat het zal zijn een tentoonstelling van Schiedamsche nijverheid, waaraan ais appen dix wellicht eenige andere attracties zuilen verbonden worden, en dat er, voor zoover bekend, geen andere dergelijke ten toonstelling te wachten is. Voor een mogelijk nadeelig saldo kan «Schiedam Vooruit" geen risico opnemen, dit zal dan ten laste komen van het te vormen comité, dat ook zal moeten beslissen of 't zich tot de gemeente om subsidie zal wenden. Naar aanleiding van deze mededeelingen ontspon zich verder eenige discussie tusschen den Voorzitter en den heer H e r m. Jansen, die allereerst wenschte te ver nemen hoe de heer Van Emden op een bïttig saldo rekent waartoe de voorzitter na afluop der vergadering gelegenheid wilde t-vrn en verder op het geven van nadere mi entingen aandrong. Ook de heer Hom verlangde nadere inlichtingen en wenschte in 't bijzonder te vernemen tot welke personen het bestuur zich bij de voorloopige besprekingen wendde. In antwoord aan beide sprekers deelde Voorzitter mede, dat het bestuur van «Scniedam Vooruit" zich gewend heeft .ot enii kern van mannen, die bekend zijn aei O'irgeujke tentoonstellingen en instaat zijn een waarborgfonds bijeen te brengen door het vertrouwen dat zy vooral in de financieele wereld hebben. Van de mede werking dier invloedrijke mannen hangt tocb vooral het al of niet zijn der tentoon stelling af; hun oordeelt geidt in dit geval meer dan dat der groote massa, die over de zaak in kwestie zou te oordeelen hebben. Van den heer Smulders mocht men verne men, dat hoewel hy vermoedelijk niet de bedoelde vergadering zou bijwonen, toch wel zou medewerkende directie der Stearine-kaarsenfabriek is wel de eenige van wie een positieve weigering ontvangen isdaarentegen betuigden de vertegen woordigers van de maatsch. «Oxygenium", de metaalbewerkers, lederbereiders, chemi sche fabriek, ijzerindustrie, distilleerderijen en bierbrouwerij hunne sympathie met de plannen, die ook bij het Dag. Bestuur en den Voorzitter der Kamer van Koophandel instemming vonden. De heer Kramers wenschte een kleine aanvulling te geven op de mede deelingen van het bestuur. Hij was de eenige in het bestuur, die tegen het noemen van een bedrag van f 250 voor het crediet gestemd was. Spr. stelde zich het voorloopig onderzoek reeds zoo omvangrijk voor, dat hij er niet voor zou durven instaan, dat het bedrag van f 250 niet overschreden wordt. De Voorzitter deed uitkomen, dat het bestuur blijft bij zijn voornemen een crediet van f 250 te vragen. De heer Kramers, zijne meening nader uiteenzettend, stelde voor, het bestuur een blanco crediet te verleenen. De heer Van Emden meende, dat de tentoonstelling zeker zou slagen en dat een eventueel batig saldo zeker ook in het voordeel van «Schiedam Voooruit" moest zijn. De heer Kramers verdedigde nader zjjn voorstel, waarop na de opmerking van den heer Horn, dat het bestuur van «Schiedam Vooruit" hier de hoofdpersoon moet zijn, de heer Verhoeve het blanco crediet bestreed met het betoog, dat S. V. aldus verder op de zaak zou ingaan dan volgens de meening van het bestuur werd bedoeld. De heer Harm, Jansen beaamde dit met de herinnering aan de wijze waarop de zaak der Volkshuisvesting door S. V. behandeld is. De heer Kramers zeide, dat het geval niet gelijk staat en het hier een zaak betreft, waarbij S. V. veel meer belang heeft. Nadat de Voorzitter het bestuurs voorstel gehandhaafd had, zeide de heer Kramers nog in antwoord op de nadere opmerking van den heer Herm.Jansen, dat de gelden zeker omzichtig en nuttig zouden besteed worden. Het voorstelKramers (blanco crediet), als 't verst strekkend eerst in stemming gebracht, werd daarna aangenomen met 22 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Verhoeve, J. Zoetmulder, Hon- nerlage Grete, Rey en Heymans. De Voorzitter bracht den dank van het bestuur voor het bewezen vertrouwen, door met zoo groote meerderheid blanco crediet te geven, hetgeen het bestuur tot zuinigheid en overleg zou nopen. De heer Herm. Jansen bracht nog de zaak der volkshuisvesting ter sprake, beval het nemen van aandeelen, die wei 4% rente zouden geven, en stelde zich voor, de zaak na afloop der vergadering nog verder te propagandeeren. De Voorzitter, dit beroep gaarne ondersteunend en het volksbelang in aller belangstelling aanbevelend, sloot daarna, onder dank voor de opkomst, de vergadering. Gisteren-avond laat is een begin van brand ontstaan in de bakkerij van den heer Van Zwienen aan de Hoofdstraat, doordat bij het aanmaken van een kachel spanen vuur vatten. De politie heeft den brand met eenige emmers water gebluscht. In de Viilastraat no. 33, alhier, woont iemand die een kip bezit, welke zich voort beweegt met behulp van een houten pootje. Deze kip werd eenigen tijd geleden bij ongeluk overreden,, waardoor zij een harer pooten verloor. In plaats van de kip te slachten zooals in een bergeiijk geval meestal word gedaan werd het dier door den eigenaar metalle voorziebtigheid verzorgd Een verbandje werd gelegd en toen bet gekwetste vleesch genezen was, werd, beproefd aan het stompje een houten pootje te bevestigen, hetgeen volkomen gelukte, zoodat de kip nu weer kan loopen. Zij is volkomen gezond en legt flink eieren. (R. N.) Men meldt uit Rotterdam Een conducteur der posterijen alhier, die reeds geruimen tijd onder verdenking stond van diefstal van poststukken, werd gisteren .door een inspecteur van politie op straat aangehouden en gefouilleerd en op hem in beslag genomen 2 bankbiljetten van f 25 en een muntbiljet van f 10, waarvan hij de herkomst niet op kon geven. De bankoiijetten zijn gemerkt Y E. 4827 en B K 7394 en het muntbiljet 06948 M R. Vermoedelijk zijn deze biljetten uit niet aangeteekende brieven ontvreemd. Inlichtingen omtrent deze biljetten worden verzocht door het Centraal-Bureau van politie alhier. Bij een binnenbrand, die gisteren-nacht ruim 2 uur te Rotterdam uitbrak in pand no. 32 aan de Nieuwstraat, nabij de Noord- blaak, zagen de bewoners der tweede verdieping zich den uitweg langs de trappen afgesneden doordat de bewoner van twee hoog achter naar beneden gesneld was en de kamerdeur achter zich openliet waardoor de vlammen door het portaal sloegen. De bewoners van twee hoog, de scheeps- controleur A. J. Geensen en zijne vrouw, beiden bejaarde menschen stonden op het punt omlaag te springen, toen men kwam aandragen met eee 16-sportsladder uit het postkantoor. De lader bleek te kortpolitie agenten staken haar in de hoogte en volbrachten de moeilijke redding tot groote voldoening der omstanders. De agenten werden getroffen door vallende bloempotten uit het raamkozijn. Een opzichter der brandweer, die naar boven gesneld was om binnendoor de menschen langs den trap te redden, bekwam brandwonden aan de handen doordat de deurknep van de kamer reeds witgloeiend was. De brand bleef tot een vertrek beperkt door de werking van twee spuiten. Assurantie dekt de schade. Het reizigersvervoer op de lijn der H. IJ. S. M. over Hoek van Holland is in het eerste halfjaar over 1903 zeer toegenomen. Het gebrek aan uitvoer van groenten had zeer nadeeiigen invloed op het goedereovervoer- Wegens de werkstaking werd f 100.000 minder ontvangen. B1N-\E>La5jÜ. Men meldt uit Schwenn Koningin Wilnelmina, prins Hendrik en hun gevolg zijn gisteren-ochtend om half neg ju met den Nederlandschen hoftrein naar Wandsbeck vertrokken. Uit Raben- steinfeld ging hertogin Marie Antoinette mee naar het station, om afscheid te nemen. Een talrijk publiek bereidde de vorstelijke personen ovaties, weike de Koningin en de Prins uit het raampje van het salon-rytuig zeer vriendelijk beant woordden Te Hamburg zoudeD, op de doorreis van Wandsbeck naar Aroisen, de Nederiandsche sociëteit en de Nederiandsche Vereeniging het vorstelijke paar aan het station begroeten. De Koningin te Wandsbeck. Bij haar bezoek te Wandsbeck was H. M. in rood-bruin fluweelen wandeltoilet. De Prins droeg de uniform der dragonders. De Koningin zag er een weinig vermoeid uit, zoo wordt aan het Vad. geseind. Generaal- majoor von Falkenhain, van den generalen stat en ritmeester von Dojmy van het huzaren-regiment staan bij het salonrijtuig en begroeten het eerst de Koningin en den Prins. Daarna sprak de opperburgemeester een woord van welkom tot de Koningin van het volk, dat nauw verbonden is aan het Duitsche -volk en de hooge chef van het Wansbecker-huzaren regiment «Konin gin Wilhemina". De Koningin antwoordde Hierop met eenige vriendelijke woorden en reikt evenals de Prins den heeren de hand. Het dochtertje van den ópper-burgemees ter omringd door zes andere jonge meisj es van notabelen, alle in wit met sjerpen ia onze notabelen nationale kleuren, boo daarna de Koningin een ruiker van orch>* deeën aan met een lief versje. De Koning'0 dankte met een «Sehr freundiich", tervfij' ook de Prins de meisjes hartelijk de han" drukte. Buiten stonden duizenden te wachten ®D zoodra zij de Koningin en de Prins zag®D' weerklonk geestdriftig geroep van hocb eD hoera. Het Kon. echtpaar besteeg een op®° hofrijtuig [met vierspan en met voorryd®r" Voorafgegaan en gevolgd door een ba" escadron huzaren ging de stoet door breede lanen met fraaie villa's en laogs heel den weg stonden schoolkinderen, militair® vereenigingen en recruten geschaard, juichten en wuifden. Zoo bereikte men h®' een kwartjer van het station gelegen groot® exercitieveld, waar het regiment in parad®' orde was opgesteld. De infanterie zorgd® voor afzetting van het terrein, waaromh®®11 duizenden toeschouwers stonden. Nadat d® Koningin het regiment geïnspecteerd had, nam het Kon. rijtuig midden op het v®ld plaats. Het regiment defileerde onder coW' mando van overste von Zitzewitz voor d® Koningin, eerst stapvoets, daarna in draf- Onder het spelen van het Wilhelmus verliet de stoet daarna het terrein ®U begaf men zich naar de villa van comman dant von Zitzewitz. Reuter seinde nog uit Wandsbeck Bij het ontbijt, waaraan ook de landraad Bonin deelnam, bracht de commandant Zitzewitch een hoch uit op H. M. de Koningin, dat door de Koningin met een hoch op het regiment werd beantwoord. H. M. gaf daarbij uitdrukking aan haar vreugde, dat het haar vergund was in het officierenkorps te ver toeven. Na het ontbijt begaf de Koningin, bege leid door een escadron huzaren, zich naar het station en vertrok naar Hamburg, van waar zij na een kort oponthoud, de reis naar Aroisen voortzette. Wij ontvingen een feestnummer van do Wandsbecker Bote uitgegeven bij gelegen heid van het bezoek van onze Koningin aan Wandsbech, waar H. M. gisteren voor het eerst inspectie hield over het sedert 31 Ang. 1898 naar Haar genoemde 15e huzaren- regiment. Een warm gesteld artikel waarbij het portret van H. M. met handteekening, neemt de heele le pagina in. Na erop te hebben gewezen, dat er geen tweedo voorbeeld bestaat van innige ver eering en hoogachting voor een vreemde vorst of vorstin Koningin Wilhemina in Duitschland ten deel valt, volgt een korte levensbeschrijving en wordt het Nederiand sche Vorstenpaar een Willkommensgruss toegeroepen, die al kan de uiterlijke ont vangst niet vergeleken worden met de pracht en praal, bij dergelijke bezoeken gebruikelijk, toch einen freudigen, tausend faltigen Wiederhall voird finden in den Iierzen unserer gesammten BurgerschafU De Staatsct. no. 260 bevat een staat van nalatenschappen, berustende by de weeska mers te Batavia, Samarang, Soerabaja en Makasser, die door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departement van koloniën. De minister van Binnenlandsche zaken dr. Kuyper bracht gisteren tot het nazien der rekening, zijn jaarlyksch bezoek aan het Maria Gatharina van Dooren's Vrouven* Gesticht van Weldadigheid op de Korte Hoogstraat te Rotterdam, aan welke stichting de minister van Binnenlandsche zaken be schermheer is. Van half 3 tot by 5 uur hield de minister zich daar op, waarbij hij een langdurig onderhoud met de presidente der sticht vrouwen, mej. C. M. J. Steevert, had. Om 5 uur keerde dr. Kuyper naar 's-Gra- venhage terug. Door eene commissie voor de drankwet actie is bij de Tweede Kamer een verzoek schrift ingediend om het ontwerp tot herziening van de drankwet, hetwelk «naar haar oordeel veel goeds bevat", zeer spoedig in behandeling te nemen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2