Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aam. Zondag 8 November 1903. lNo. 7747 EERSTE BLAD. Een moedige Vrouw. Bureau Boterstraat 56. Telefoon No. 86. J)JFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. PRIJS TAH DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. De-Burgemeester van Schiedam, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze provin cie. van 5 dezer, A, no. 2887, le afd. Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat de heer Commissaris der Koningin voornoemd, voornemens is op Woensdag den llden November as., deze Perneente te bezoeken en bereid is de Autoriteiten, Ambtenaren en Ingezetenen, d>« verlangen mochten hem over een of &nder onderwerp te spreken, op dien dag, middags ten 12 ure, ten Raadhuize te ontvangen, zullende de lijsten ter inschrij- v'ng op de Gemeente-Secretarie voorban- den liggen. Schiedam, den 7den November 1903. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Parijsche Kroniek. Op Zondag Allerheiligen bedekte een dikke mist Parijs als met een rouwfloers. De grijze lucht en een fijne doordringende regen Volmaakte de bedrukte stemming het was echt Novemberweaer en wel geschikt voor den vooravond van Allerzielen. Meer dan ^40,000 Parijzenaars bezochten dien dag de 28 Kerkhoven van Frankrijks hoofdstad en dare omstreken. De eeredienst voor de af gestorvenen is, niettegenstaande al de po gingen der materialisten en godloochenaars dier niet verzwakt en gedurende deze twee dagen wordt door zeer velen aan de dier dare overledenen gedacht, voor de rust dunner zielen gebeden en door uiterlijke feekenen, zooals het brengen van kransen ®n bloemen op hunne graven, bewijzen van 'iefde, leedwezen en herinnering gegeven Een aantal afgevaardigden, waaronder de heeren Gauthier (de Clagny), Rudelle Syveton, Firmin; Faure en Argelies, hebben Feuilleton. i) «Goud, meneer Doorn vroeg de aardige, jonge vrouw achter de toonbank. «Zooals altijd antwoorde de boer, die juist het kleine kassierskantoor was binnen getreden en een chéque had aangeboden. De bank was in een der drukste straten v»n M. een tamelijk groote stad in Califor- lië, gevestigd. «Zeg eens. mevrouw Mohr, 2yt gij hier geheel alleen »Ja, mijn man is vandaag op reis." »En zeit gij dan met bang »Bang vroeg zij lachend, en zag hem Pact haar groote, bruine oogen verwonderd aan. »Neen, vrees ken ik niet." «Waar is dan uw bediende Springer?" *Die is gaan eten." »Nu, mevrouw Mohr, om u de waarheid zeggen, ik vind het zeer onverstandig, een voorstel van wetsontwerp bij de Kamer ingediend, dat veler sympathie zal verwerven, In hun voorstel, waarin zij aan ieder burger een eigen graf zouden willen gegeven zien, herinneren zij aan de woorden van den dichter. «De dienst der dooden is de eer der levenden" en deze gedachte vindt in Frankrijk een echo in alle harten, rijken of armenzij verlangen allen een klein hoekje grond te bezitten, waar zij ter nageaachtenis hunner overledenen kunnen weenen en bidden. Dit stukje aarde kan thans slechts door enkelen verkregen worden de arme ziet het graf der zijnen na enkele jaren verdwijnen en wanneer hij de plaats waar een dierbare rustte, wil terugzien, dan is het te midden van gras, onkruid en dis- telen dat hij haar zoeken moet. In een woord de voorstellers vragen, dat ieder Fransch burger of burgeres, kos teloos voor elk der zijnen een eigen graf zal geschonken worden gedurende vijf-en- twintig jaren op het kerkhof der plaats waar zijn woning gevestigd was. Het is een mooi en godvruchtig idee, dat ook in andere landen zeker bijval zoude vinden. De menschen van de laatste helft der vorige eeuw beginnen zich overal, doch voornamelijk hier in Frankrijk, minder op hun gemak en in hun sfeer te gevoelen temidden van een maatschappij welke da gelijks meer gaat verschillen met die hun ner jeugd. Niettegenstaande de feesten en koninklijke bezoeken, de holklinkend zegen- liederen en opgesmukte en overdreven ver heerlijking van voorspoed en vooruitgang, vertoont zich voortdurend het leeiijke spook der werkelijkheid en van het vervalde maatschappij is ziek en de ziekte is het begin van het einde. Het leger wordt systematisch gedesorga niseerd, de vrijheid laaghartig verkracht het geloof in alles, in God, in de toekomst van het Vaderland, ligt leraarde geworpen, aan de oude eiken gelijk, welke door on zichtbare houtakkers werden nedergesiagen dat men u alleen laat met die hoeveelheid goud en de andere kostbaarheden, die in den kelder liggen", zeide de boer hoofd schuddend, terwijl hij op een valdeur in den vloer wees. »Hebt gij niet gehoord, dat de «duivelsbende" den omtrek onveilig maakt?" Kathe Mohr kiulde minachtend de lippen «Odie laat zij maar komenIk zal mij wel verdedigen. Ik kan prachtig schie- ten, dat heeft Ërausch mij geleerd. Boven dien is Mina altjjd in ke keuken. Die staat wel twee mannen en zij is in een minuut hier bij mij, als ik haar roep." »En als die eene minuut u eens niet wordt gelaten, wat dan?" Zij lachte opgeruimd. »lk ken geen vrees, meneer Doorn. Ziedaar uw goudtel even na, als u wilt. Hoe is het tnuis bij u Alles wel JDank u, alles in orde. Dag mevrouw Mohr. En let er op hoor, voorzichtig voor zichtig Kathe gat hem de hand en knikte hem vriendelijk toe. Toen ging hij. Toen Frans Mohr 's avonds thuis kwam, vertelde zijn vrouw hem het gesprek en achte om Doom's waarschuwing. Men hoort reeds in de verte de vreugde kreten der woeste overwinnaars, die morgen de meesters zullen zijn, en die allen weer heviger en nog brutalere tyrannen zuilen worden, dan zij die ons thans met wat huichelaarstalent en gelegenheidswetten den baas spelen. Te Hennebont, te Armen- tières, te Parijs rolt de donder der proleta riërs met een kracht, welke zelfs de onver- schüligsten met angst vervult, daar de machten welke de overstrooming totnutoe tegenhielden, niet meer de geruststellende zekerheid aanbieden van vroeger. Een der meest dwaze zaken dezer laatste dagen is zeker de opstand door de bezoekers van de «Bours du Travail" georganiseerd, teneinde door de Wetgevende macht de op heffing der «bureaux de placement" (huur- en verbuurkantoren) te verkrijgen. De bloedige revolutionaire beweging bewijst doodeenvoudig dat die Arbeidsbeurs geheel hare roeping gemist heeft en dat ook hare opheffing aan niemand of aan niets zoude schaden. Zooals baar naam bet aangeeft, moet op de Arbeidsbeurs evenals op andere beurzen granen, handelsartikelen, fondsen enz. verkocht en gekocht worden, hier arbeid worden gevraagd en aangeboden en de vereenigingsplaats zijn voor werkgevers en werknemers. Indien zij iets anders is, heeft zij geen rede meer van bestaan en dat dit het geval zeker was, bewijst dit broeinest van revolutie en wanorde, wat met meer recht een fabriek van afgevaardigden met verwaande domme zinnen mag heeten, dan een Beurs voor den Arbeid. De prefect van politie, Lépine, die na een bloedigen strijd meester van het terrein bleef, werd door de socialisten in de Kamer en daar bmten natuurlijk heftig aangevallen, voor moordenaar gescholden en bijna zelf ver wond. De parlementaire woordvoerders der oproermakers stelden bij de interpellatiën in de Kamer over deze schandelijke vechtpartijen de politieagenten als de aanvallers voor en de socialist Coutant durfde zelfs verklaren, «dat het volk er genoeg van had door de politie omge bracht te worden"en daar de agenten, waarvan er een zestigtal verwond werden, er zeker niet minder op tegen hebben, door de vrienden van mijnheer Coutant afgeranseld en met steenen, flesschen, inktkokers, stoelen en nog meer gegooid en verminkt te worden, kan men gemakke lijk begrijpen, dat zij, voortdurend gesard, er stevig op insloegen. Die heeren anarchisten schreeuwen, wanneer zij klappen krijgen, doch spreken nooit over die welke zij uitdeelen en waarvan tot heden voorname lijk de politie en soms het leger de slacht offers waren. Velen der houders dier «bureaux de placement" zijn verre van nobele heeren en verdienen niet als fatsoenlijke industri- eelen verdedigd te worden en daarom steeg het debat in de Kamer niet hoog. Mijnheer Combes heeft het met zijn optreden met verheven en draaide links en rechts als iemand die met goed weet welk der twee hij zal sparen. Hij zag wel aan de stemming der meerderheid, dat hij mr. Lépine niet aan de wilde dieren van de Montagne kon overleveren en aan den anderen kant stonden zijn trouwe klanten der uiterste linkerzijde) met wien hij niet breken wil, zoodat een der afgevaardigden die zich niet geneert, hem toeriep«Zeg oude, vandaag ben je met voor je plezier uit 1" Het Journal Officiel vermeldt natuurlijk dezen uitroep, welke de toestand echter zeer juist aangaf, met. Met zijn gewone buigzaamheid wilde hij wel een enquête, welke de verantwoor delijkheden zal bepalen, aannemen, doch ae Arbeidsbeurs, dat heiligdom der onvermoeide socialistische agitatie, zal niet gesioieu worden. Om nu de enquête te doen, moet men tijd hebben, en tijd gewonnen is veel gewonnen, en daarom zou de regeering zich met een eenvoudige orde van den dag tevreden stellen. Zoo wist de minister president stnétiager la chrèvre et le cboux" Sedert het bezoek van den boer waren nu al een paar weken verloopen en men had van de roovers niets meer gehoord. j «Kathe," zeide Frans op een morgen, zou je vandaag een paar uur op de zaak i willen letten? Ik moet een gewichtige boodschap doen". Best. Frans", antwoordde mevrouw Mahr. I «Je weet, hoe trotsch ik ben, als ik jou plaats mag innemen." Toen kwam haar echtgenoot was weg gereden, ging Kathe vroolijk aan haar werk: daarbij zag zij er zoo opgewekt uit, alsof er nergens ter wered iets anders dan rein geluk was. Zij schreef ijverig, zonder op te zien. Daar sloeg de torenklok een. «Al één uur?' mompelde zij. «Meneer Springer, gij kunt wel gaan eten, maar zoudt gij vandaag wat vroeger willen terug komen, dan kunt gij een anderen keer wat langer weg blijven". De bediende beloofde het en ging. Nu was Kathe geheel alleen. De bediende was ongeveer tien minuten weg, toen de deur werd geopend en een man naar binnen kwam. De jonge vrouw stond snel op en vroeg wat hjj wenschte. De klant maakte met zijn lange haren den indruk van een kunstenaar en hij scheen zich te verwonderen, een vrouw in den winkel te vinden. «Vertel u mij eens, hoe het met den koers der H-stukken Ik wilde namelijk een paar duizend dollars beleggen". «Zij staan zeer goed antwoordde Kathe, terwijl zij naar een tatel ging en een groot kantoorooek opnam. Daarbij zag zij toeval lig, dat de valdeur openstond. «Die Springer vergeet toch alles 1 Hoe vaak is hem nu toch gezegd, dat die deur altijd dicht moet zijn", dacht zij. Zij legde het boek bij den vreemdeling voor en bladerde er in. «Ziet u, hier hebt gij, wat gij zoekt" zeide Katne, met baar vinger aanwijzend. De vreemdeling boog zich over het boek en volgde opmerkzaam haar verklaringen over de beteekenis der getallen en dato, welke op de H-stukken betrekking hadden plot seling het zij een kreet hooren. «Verroer u met", donderde een ruwe stem haar in 't oor. «Aanders zijt gij ver loren." (Sjot vglgtl, NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1