Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Dinsdag 10 November 1903. jNo. 7/48 Èen moedige Vrouw. Bureau Beterstraat 59. Telefoon Ne. 85. FIU8 TAK DIT BLABl ▼•or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER 4DTERTEITTIËN: Van 16 regels Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 November 1903. De Macedonische kwestie. Le Erigeische ambassade te Constantinopel ^eeft aan de Porte medegedeeld, dat de t,°gelsche regeering het program van c°ntróle van Oostenrijk en Rusland vol trekt steunt en geen wijziging kan 8«doogen, die er de strekking van ver hakt. In haar antwoord op de Oostenrijksch- Eussische nota verklaart de Porte de con sole door assessoren en Oostenrijksch Rus sische generaal-inspecteurs te verwerpen, consulaire controle is voldoende. herder verwerpt de Porte de nieuwe adnainistraueve onderverdeelingen. De gen darmerie wordt gereorganiseerd door toe- beging van vreemde officieren. Eindelek verwerpt de Porte eenige andere puoten. correspondenten der Daily Telegraph en Times te Weenen maken melding van een gorucht, als zouden de Tsaar en keizer VYiihelm bet eens zjjn geworden over de Politiek in het Oosten. Indien Japan den °orlog verklaarde aan Rusland, met hulp van Engeland, zouden de Russen verzekerd zïjn van de hulp van Duitschland. Men meldt °'et welke vergoeding het iaatste land daarvoor gekregen heeft, noch in welke ^«trekking deze overeenkomst staat tot de ransch-Russische entente. Misschien is de Sehikking, voegt de correspondent van de Times hieraan toe, een hernieuwing van k«t Fransch-Russisch-Duitsche bondgenoot- s°hap, dat Japan van de vruchten van zijn °v«rwinning over China beroofde. Uit de Hongaarsche Kamer. de Hongaarsche Kamer heeft de bister van financiën Zaterdag een wets- Feuilleton. 2) {Slot.) hief haar van schrik wijd geopende ken op de eenige beweging, die zy a durfde en zag een woesten man "ter zien staan, die den glinsterenden loop een revolver op haar slapen richtte. De s r®t aangekomene was verdwenen. Als een vr °ona ijskoud water liep over de jonge renUW en bloed stolde haar in de ade- vr maar bliksemsnel had zy haar J?s*lyken toestand begrepen. rans was er met SpriDger weg de die naar de papieren had gevraagd ook nae «n de bandiet met de revolver •"oen1 haar verroeren mocht zij zich niet, Pen ook niet het was ontzettend ooe1 ®063t ZÜ nu doen Maar ook in dit b8aj1Qbbk verloor de dappere vrouw haar dacht°m® ®een oogenblik, zy dacht en T 1 Wl81? sloot zy haar oogen steunde elde beproefde zich aan de tafel ontwerp ingediend tot goedkeuring van de uitgaven tot December 1903. Ugron inter pelleerde de regeeting over de staatkunde in den Balkan. Perczel is tot voorzitter gekozen, Zakabfy tot ondervoorzitter. Uit de Fransche Kamer. In de Kamer interpelleerde Zaterdag Jaurès de regeering over de onlusten te Armentières. Minister Trouillet aanvaardde de door Jaurès voorgestelde motie van orde, welke met 512 tegen 2 stemmen werd aangenomen en welke luidtDe Kamer, rekenend op de regeering voor het aanvaar den van het scheidsgerecht en voor het benoemen in den vorm, voor de mijnen aangenomen, van een parlementaire com missie tot onderzoek van den toestand der werklieden en van de textiele nijverheid, gaat over tot de orde van den dag. Rusland en Japan. Uit Tokio verneemt de Daily Mail Frankrjjks bemiddeling in het Russisch- Japansche geschil verbittert de Japansche volkspers ten zeerste. De Asahi schrijft Rusland alleen moet onderhandelen over concessies van Japan, en dit iaatste land moet tusschenkomst van andere zijde af wijzen. De Nippon zegt: Alleen een Russisch- Japansche oorlog zal Duitscnland en Frank rijk overtuigen van het nuttelooze van hun inmenging. Verschillende correspondenten van Lon- densche dagbladen melden uit het verre oosten, dat de raad van State te Peking de provinciale overheidspersonen telegrafisch beeft aangemaand, ten spoedigste soldaten aan te werven en schietvoorraad aan te schaffen voor de verdediging van de kust, vast te houden en schijnbaar onmachtig viel zij op den grond De bandiet boog zich over haar heen, be spiedde haar eenige minuten en sloop toen geruischloos, zooals hy vroeger achter haar was komen staan, de trappen van den kel der af. Beweegioos bleef Kiithe, die geen oogen blik haar bezinning veriooren had, op den grond liggen geen spier bewoog aan haar totdat de diepste stilte rondom haar beersebte. Toen stond zij snel op en ijlde gedruisch- loos op de valdeur toe die was wel vree- selijk zwaar zou zij haar wel snel ge noeg kunnen neerlaten 1 Hoe zij het gedaan kreeg, kon de jonge vrouw later nooit ver klaren. Met inspanning van al haar krach ten had zy de ijzeren deur dichtgeslagen. Toen legde zy met beide handen den dikken ijzeren ketting die in den wand was vast- gemeseld, door den ring in de valdeur en deed het slot dicht. Dat alles was het werk van weinige oogen blikken. Nu liep zij de straat op en riep den eersten den besten voorbijganger te hulp. Binnen een paar minuten waren verschei dene stevige kerels bij haar in huisook kwam er al spoedig een agent van politie aanioopen en achter hem Springer, die op zijn hoogst een half uur was weggeweest. «Myn hemel, mevrouw Mohr, wat is pr gebeurd?' vroeg hij verschrikt. daar het uitbreken van een oorlog tusschen Rusland en China vaststaat. Uit Dnitsch-Zuid-West Afrika. De Londensche Daily Mail verneemt uit KaapstadBehalve de bezetting van Warn- bad hebben de Hottentotten de Duitsche politiemacht te Oesebies afgemaakt, alsook vele Duitsche winkeliers in de buitendis tricten. De Hottentotten moeten zeshonderd geweren hebben benevens eenigen schiet voorraad. De republiek der Landengte. De Amerikaansche minister Hay heeft een nota openbaar gemaakt tot recht vaardiging van het optreden van de Ver- eenigde Staten in Pacamahij verklaart, dat dit volkomen in overeenstemming is met bet tractaat betreffende de rechten en verplichtingen van de Unie, en hij beroept zich daarbij op het tractaat met Nieuw- Granada van 1846. De Londensche Daily Mail verneemt uit Washington Herran, de Coiumbiaansche zaakgelastigde, moet instructies hebben ontvangen om weg te gaan. De erkenning van de republiek op de Landengte door de Unie zou Columbië dwingen de betrekkingen met de Vereenigde Staten af te breken. Sommige houders van Coiumbiaansche obligaties hier hopen, Jdat de Vereenigde Staten te bewegen zijn, een deel van de koopsom voor het Panamakanaal aan de republiek Columbia te betalen. Overigens blijkt, dat de Amerikaansche tegenstanders in het Panama kanaal nu geenszins van plan zijn, om hun verde diging van' andere kanaalplannen op te geven. Senator Morgan heeft gezegd, dat het Panamakanaal in geen geval dan na vele jaren te voltooien zou zyn. «Goed, dat gij daar zijt, Springer. Komt nu allen spoedig mede naar het kantoor." Nu vertelde zy met een paar woorden, wat er gebeurd was. De winkel was in- tusschen met menschen gevuld. «Bandieten, mevrouw Mohr vroeg de agent. «Zijn zy al weg «Neen zij zijn opgesloten daaronder antwoordde Kiithe, op de valdeur wijzend. Een donderend gelach en bravogeroep volgde op deze woorden. «Dat uoem ik slim 1" Wat een dapper vrouwtje". «Als daar niet de «duivels- troep" achterzit". «Ten slotte heeft zij den duivel zelf nog gevangen," klonk het door elkaar. «Past op mannen, achteruit!" raadde de agent. «Die schurken zijn ongelooflijk handig met hun revolvers." Langzaam werd de valdeur geopend. De aanwezigen gingen zóó staan, dat hen geen schot uit de kelderopening kon raken. Kathe stond er bedaard bijzij kon nog glimlachen over den ijver, waarmede de mannen de roovers in handen trachtten te krijgen. Nu stormden opeens verscheiden mannen de trap af «Levend of dood 1" was de leus. En op een paar revolverschoten komt het in 't Verre Westen, in het land der goud delvers, met aan. Een paar minuten later werden de beide t bandieten gebonden naar boven gedragen Uit Rome. Z. H. de Paus ontving in gehoor den Russische generaal Bogdanowitsj, lid van den raad van het Russische ministerie van Birinenlandsche Zaken. De generaal kwam Z. H. officieel mededeeiing doen van het uitstel van het bezoek aan Rome door den Tsaar. Als eerste daad van het ministerie-Giolitti wordt gemeld, dat hij mat den brand in de biblioteek tot voorwendsel, aan het Vaticaan heeft beduid, dat daar de Paus krachtens de waarborg wet slechts het genot heeft van de onroerende goederen, de Italiaansche regeering zijn recht van toezicht wenscht te handhaven op letter kundige en kunstschatten, welke zich in het palets des Pausen bevinden. De Congrega ties van kardinalen zijn, naar aanleiding hiervan, door den Paus bijeengeroepen en hebben besioten aan deze pretentie weer stand te bieden en zoo noodig de tusschen komst in te roepen van de mogendheden, die bij het Vaticaan zijn vertegenwoordigd. De Tsaar te Darmstadt. De Tsaar en de Tsantsa met nun doch tertje en de Grootnertog met prinses Elisabeth zijn Zaterdag-middag uit Darmstad naar Rusland vertrokken. Een officieel afscheid had niet plaats. Lamsdorf vertros 's avonds. Het Dresdener Hofdrama. De Rappel verneemt uit Munchen De gewezen kroonprinses van Saksen heeft getracht, zelfmoord te plegen door uit een venster te springen. Sedert eenigen tijd is zij in een bedenkelijken toestand. Zij lij ut aan slapeloosheid, weigert te eten en heeft dikwijls vreemde visioenen. Men kan haar Bij het woeste gevecht waren wel een paar schoten gevallen, maar niemand was ernstig gewond. «Hier, mevrouw Mohr", riep een der mannen, «nier zyn de beide schurken". Met vloeken en stompen werden de beide dieven op straat gebraent. Hier werden zij door eenige mannen als de aanvoerders der rooverbenoe nerkend, die iaast een spoor trein had overvallen, en hen, die zich wiide verdedigen, eenvoudig hadden neer geschoten Nu was er geen medelijden meer het was een wonder te noemen, dat zij nog levend het woud bereiktea, waar hen een welverdiende straf wachtte.. Aan den eersten boom den besten werden ze op geknoopt. «Nu mevrouwtje" zei de boer Doorn eenigen tijd later tot Kathe Mohr., «wie had nu onlangs gelijk, gij of ik?" «Nu gij, antwoordde de jonge vrouw glim lachend. «Maar ik ooh, ik heb terstond gezegd, dat ik niet bang was en dat er nog andere hulpmiddelen zijn dan revolvers", «Dat is zoo. Een dapper hart ea een scherp verstand, maar dat bezitteu met alle vrouwen". NIEUWE SGHIEDA Oo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1