Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Net bijtijds. 2()s\v Jaarr. Woensdag 11 November 1903. .No. 7749. Bureau Beterstraat 5#. Telefoon No. 85. PKIJS TAR SIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËH: Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 November 1903. Pauselijk Consistorie. De verwachting van hen, die de eerste allocutie des Pausen, in het consistorie op November uit te spreken, met belang- stellmg tegemoet zagen, is niet teleurgesteld, kerkelijk is de toespraak die de Paus in het consistorie tot de kardinalen pleegt te Uchten, ditmaal van bijzondere beteekenis achten. In zijn toespraak in het consistorie zeide he Paus, dat hij getracht heeft niet met het opperpriesterschap bekleed te worden, naaar dat hij, zich gevoegd hebbende naar Gods wil, er naar streven zal het pand des geloois ongeschonden te bewaren. Voor het heil der Kerkis het ooodig, d*t de Paus vrij wordt en Pius betreurt het, dat de Kerk op dit gebied verdrukt wordt. De Paus zeide verder, dat hy verrast was °V«r nat opzien, teweeggebracht door de uiteenzetting zijner regeeringsbegmselen hij zou immers geenwegvolgen, afw ij kende van dien zijner voor- gangers, en by komt op tegen de «aeening dat de Paus zich niet met de politiek zou moeten inlaten, immers het zou onmogelijk zijn, de staatkunde af te scheiden van de opperpriesterlijke leiding van geloof en zedeleer. De Paus moet betrekkingen blijven onderhouden met vorsten en regeeringen, teneinde de vei- hgheid en vrijheid der Katholieken te hunnen handhaven. Pius X geloofde niet, dat hij de overwinning der waarheid en gerechtigheid nog zou aanschouwen, maar hij zal er naar trachten, de waarheid hechter te vestigen en haar te verbreiden. Zooals uit de door ons gespatieerde Woorden genoeg blijkt, wenscht Pius X uiet af te wyken van de gedragslijn door 2ijn voorgangers steeds gevolgd. Ook hij vordert voor den Paus op die vryheid, die ouatnankelykheid, welke hem onontbeerlijk 's bij de uitoefening zijner geestelijke Feuilleton. i) De winterwind loeide om het slot Cor- l°nwood en speelde den beest tusschen de voorvaderlijke boomen, die in de oprylaan bonden, 't Was een nacht, te slecht voor ®eo hond of kat om doorheen te gaan ®o waarin oegenen, die familie wachtten en dat waren er velen want morgen Was het Kerstavond rusteloos en niet °P hun gemak waren. Tot dit getal behoorde Amy, de dochter *fto den ouden sir Henry Vaughan, een oud *r!igsman, die met Marlborough bij Bier.. rechtsmacht en die alleen gewaarborgd wordt door het bezit der wereldlijke macht te Romeook hij betreurt het, dat de Kerk op dit gebied in hare rechten gekrenkt en verdrukt wordt. In bedoeld consistorie heeft de Paus kardinalen benoemd, waaronder de Staats secretaris mgr.Merry del Val, en bisschoppen, o. a. de nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. Caliier, gepreconiseerd. De Duitscke keizer geopereerd. Veel opzien wekt vooral in Duitschland eene operatie die de Keizer dezer dagen heeft ondergaan, te meer daar zij heeft plaats ,gehad in hetzelfde lichaamsdeel dat keizer Frederik zooveel zorg en smart heeft berokkend, ni. in de keel of het strottenhoofd. De officieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung was eergisteren-avond gemachtigd het volgende mede te deelen. Zijne Majes teit de Keizer heeft zich Zaterdag aan een operatie van een poliep aan de stembanden onderworpen. De operatie werd verricht door geheimraad prof. dr. Moritz Schmidt en liep zeer gemakkelijk af. Aan Zijne Majesteit is, tot de wond, die bij de operatie is gemaakt, geheeld is, alleen het gebruik van den stem ontzegd (w.g.v. Leuthold, Monz Schmidt, Iiberg. De Norddeutsche zegt dan verderDe uitkomst van het microscopisch onderzoek dat geheimraad prof. L. Orth verrichtte is de volgendeDe poliep bestaat uit een zeer week, slechts weinige cellen bevattend bind weefsel, dat door een regelmatig in lagen verdeeld en overal scoerp tegen het bind weefsel begrensd plaat-èpitheel bedekt is. Een deel van bet bindweefsel bevat fijne, bruinapigmeutkorrelijes, blijkbaar afkomstig van vroeger plaats gehad hebbende lichte bloedingen. De poliep bevat een vrij groot aantal bloedvaten met dunne wanden men heeft dus te doen met een volkomen goed aardige, bindselweefachtige poliep (w.g.) prof. I. Orth. Het bulletin gisteren-ochtend omtren t 's Keizers toestand uitgegeven, luidt heim (of Hochstadt) had gevochten en van dat bloedige veld een spookachtige sortee- rir.g wonden meebracht Amy wachtte haar galant, John Evelyn en haar vrees was dat de onbegaanbaarheid der wegen hem zou beletten de twintig mijl, die hen scheidde, eventjes te paard at leggen. Ze was te angstiger door de berichten, die de laatste dagen ingekomen waren, van talrijke reizi gers die door een bende gemaskerde straat roovers waren aangevallen en beroofd op den Yorker weg. Het meisje was op den gewonen tijd, negen uur, naar haar kamer gegaan, maar de slaap wilde niet komen en geplaagd door angstige voorstellingen, viel ze einde lijk in een sluimering. Tegen twee uur werd ze wakker en ging naar het raam om te zien of het nog sneeuwde, 't Was vinnig koud en ze trok de plooien van haar kamerjapon dichter om zich. Buiten was de wereld in 't wit gehuld. Het had opgehouden met sneeuwen en de schitterende maan, lichtte door den donkeren hemel. Zoo spookjesachtig schoon De ontsteking, die zich als natuurlijke reactie na de operatie vertoonde is, al aan het verminderen,} Men mag dus tevreden zijn over het aspect van den linkerstemband, die de operatie heeft ondergaan. Nochtans zal de genezing van de kleine wond ver moedelijk nog acht dagen vereischen. De algemeeDe toestand van den Keizer is goed, De lichaamswarmte en de pols zijn gewoon (w.g.) Leuthold, Smidt Iiberg). Het Hofbericht meldt, dat de Keizer gisteren-ochtend Lucanus, den chef van het civiefe Kabinet, op rapport heeft ont vangen. Een ander Hofbericht meldt dat de Keizer en de Keizerin Zaterdag nog een wandelrit ondernamen en 's avonds de rijkskanselier v. Büiow aan het middagmaal was gevraagd. Als bewijs van het bevredigend verloop der operatie wordt ook gemeld, dat de kroonprins met hofmaarschalk Trota naar Wernigerode vertrokken is. Wolfs bureau verneemt nog uit de beste bron, dat de toestand van den Keizer uitstekend blijft. De Keizer heeft geruimen tijd gewerkt met den dienstdoenden gene raal en den koning van Engeland ter gele genheid van diens verjaardag (9 November) met een lang telegram geluk gewenscht. Van deskundige zijde wordt aan de National Zeitung gemeld, dat noch het voorkomen van de poliep, noch het micros copisch onderzoek eenigerlei reden opleve ren, om, na de goedgeslaagde operatie, eenige bezorgdheid te koesteren voor 's Keizers gezondheid. De kunstbewerking zelf duurde niet veel langer dan een minuut. Het komt bijna nooit voor, zegt het blad nog, dat zulke goedaardige poliepen, als ze radicaal weggenomen zijn, weer aangroeien, en een overgang in minder onschadelijke woekeringen is onaanneme lijk. Ook volgens prof. Orth bestaat er niet het allergeringste vermoeden, dat de een of andere gevaarlijke woekering in 's Keizers strottenhoofd aanwezig zou zijn. De National Zeitung schrijft: Het was het dat Amy Vaughan eenige oogen- biikken keek zonder de kou te voelen. Net wilde ze het venster verlaten toeD haar oog bleef rusten op iets, dat haar groote nieuwsgierigheid wekte en baar hart on rustig deed kloppen. In de groote witheid van de sneeuw on der haar venster was een aantal voetstap pen zichtbaar. Twee verschillende sporen, ieder de nadering van iemand iti de rich ting om het huis aanduidende, waren te zien. Wie kon die sporen gemaakt hebben?" dacht het meisje. »AI onze meiden en de bottelier gingen naar bed toen het nog steeds sneeuwde". De gedachte aan de jongste rooverijen deed Amy besluiten op onderzoek uit te gaan. Ze stopte haar voetjes in een paar pan toffels en sloop geruischloos de trap at, ge leid door het maanlicht dat door ieder venster binnenstroomde. In de oude hal was alles donker en rus tig. Zachtjes opende Amy de deuren van de kamers die er op uit kwamen en begon Duitsche volk vereenigt zich in den wenscb, dat de Keizer spoedig genezen zal zijn en de geruststellende verzekeringen der ge- neesheeren ten volle bewaarheid mogen worden. De Kreuzzeitung smeekt den Al machtige ook voortaan den Keizer in Zijn genadige bescherming te nemen. Uit een en ander blijkt, welk een onrustbarende indruk zich, in weerwil van de geruststellende verklaringen der doktoren» meester heeft gemaakt van de gemoederen. Uit Oostenrijk-Hongarije. Het Oostenrijksche parlement is tegen 17 dezer bijeen geroepen. De Hongaarsche minister president Tisza heeft in de Kamerzitting op gisteren een langdurig debat gevoerd met de oppositie. Hij verklaarde zich bereid toe te geven aan zekere wenschen van de Kossuthpartij betreflende achterstallige belastingen van het kiesstelsel, maar de standaarden en militaire onderscheidingsteekens moeten, zeide bij, dezelfde blijven voor het gemeen schappelijke leger. Ik begrijp zoo ging Tisza voort uw vijandschap tegen die gemeenschappelijke instelling, en iedereen moet strijden voor de beginselen die hij voorstaat, maar zonder de weldaden aan te tasten die wij te danken hebben aan de grondwet. Het volk zal oordeelen dat deze strijd, die toch onvruchtbaar moet blijven, reeds veel te lang duurt, want hij beeft aan de zedelijke en politieke beteekenis van ons land afbreuk gedaan. Wij behooren de wonden te heelen, in deze worsteling geslagen, opdat wij, wat er ook gebeuren moge, ons kunnen handhaven in onzen rang. indien het land mijn raad niet volgi, zal ik mij met opgeheven hoofd terug trekken, in het besef mijn plicht gedaan te hebben. De Kossuth-partij heeft eenstemmig be sloten de parlementaire dwarsdrijverij-voort te zetten. Spaansche zaken. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, die in geheel Spanje hebben plaats gehad, zijn reeds te denken, dat niets aan de hand was, toen haar oog een zwak geflikker van licht ondekte aan 't eind der gang, die naar de keukens leidde. Het licht kwam met uit de keuken, maar door de deur van de kieme kamer waar het familiezilver werd bewaard. Haar eerste opwelling was weg te loopen en den bottelier wakker te maken, toen deed het verlangen iets definitiefs te weten te komen voor ze dat deea, haar zacht de deur naderen en gebukt, gluurde ze door 't sleutelgat. De eerste gestalte die ze zag, deed haar wat geruster ademen, want de bottelier ston^l midden in de kamer, juist bezig een glas wijn naar zijn mona te brengen. Maar langs hem kijkenae, zag Amy, dat de werkelijkheid erger was dan haar eerste vrees. Waet de andere lui in de kamer waren twee mannen van een allergemeenst uiterlijk, met maskers over 't bovendeel van hun gezicht en in de weer de ouae stukken der Vaughaus in eene zak te stoppen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1