A tot dusver verkozen 2110 koningsgezinden en 384 republikeinen. De republikeinen bebben gewonnen in Tarragona, Lerida, Geronda, Paiina, Coruna, Ferrol, Salamanca Toledo en Saragossa. Te Barcelona zijn gekozen 18 republikeinen en 8 katho lieken te Bilbao 8 republikeinen en 4 socialisten. Ter gelegenheid van de verkiezingen worden uit verschillende plaatsen onge regeldheden gemeld, te Malaga is hevig geschoten, er zijn verscheiden gekwetsten. Te Valladolid en Torreno Campo is een man gedood en zijn er twee gewond. Te Rienconada is de burgemeester gekwetst men heeft daar getracht het stadhuis in brand te steken. Ook te Santander hebben verscheiden personen kwetsuren opgeloopen en nog komen er berichten over onlusten te Pampeiuna en Bilbao. Volgens een telegram uit Melilla te Madrid ontvangen, hebben de vechtende Mooren een minnelijke schikking aangegaan de rust is hersteld. Balfour aan het woord. Aan het banket in de Gildenhal, volgend op de »Lord-mayor-show", die gisteren te Londen met koning Eduard's verjaardag samenviel, nield gisteren de Engelscbe minister-president in tegenwoordigheid van de ministers en diplomaten (ook de Neaer- iandsche gezant was aanwezig), die er bij aanzaten, de gebruikelijke rede. Na hulde gebracht te hebben aan wijlen iord Salisbury, zeide Balfour dat, hoewel men niet beweren kon, dat het ministerie van buitenlandsche zake zich over niets bezorgd behoefde te maken, er toch in den tegenwoordigen toestand mets ter wereld was dat buitengewone ongerustheid verwekte. Van het Verre Oosten sprekende, zeide Balfour dat er geen hartstochtelijker jveraar voor den algemeenen vrede was uau ae Tsaar. De minister was overtuigd, dat de Japansche bondgenooten matig en bescheiden in hun streven zouden zijn men kon zonder angst de moeilijkheden aanzien waarmede de diplomaten in het oosten van Azië te doen hebben. Üe Macedonische kwestie was, volgens Baifour, ingewikkelder, maar het Europee- sche concert kon zijn bedoelingen niet beter ten uitvoer laten leggen dan door Oostenrijk en Rusland. Het Russisch-Oostennjksche hervormingsplan mocht al niet volmaakt wezen, het was een minimum en dat mi nimum moest verkregen worden. Het was volstrekt onmogelijk, dat Oostenrijk en Rusiand, optredende als gemachtigden van de mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben, zich zouden neerleggen bij een afwijzing of bij een onbepaald uitstel van dat minimum. Het bezoek van den Koning aan Portugal, Italië en Frankrijk heeft meer gedaan om de natiën op het vasteland van Europa te overtuigen van onze welwillende gevoelens, Verstijfd van schrik, deinsde ze terug van* de deur, vreezende,' dat de schurken haar zouden ontdekken. Ze rende in eens door naar haar eigen kamer en zonk daar in een stoel, overmeesterd door zenuwach- achtige opgewondenheid. Er was geen mensch in huis, opwiens bijstand kon rekenen, nu de bottelier be wezen had een schurk te zijn. üe jongen, die in den stal diende, sliep in het dorp, --en haiven mijl ver. üe oude üuisbewaarder was Kreupel van rheumatiek. Sir Henry zs;f was te dool en te oua om van «enigen dienst te zyn. Wat moest ze doen Zou ze kalmpjes aan de schoften laten meenemen, wat der familie van vele kost baarheden w»s overgebleven Neen dat kon ze niet. En toen ze kalmer werd, kwam er een idee bij 't meisje op en met 't idee kwam de moea om het uit te voeren. Amy Vaughau was èn dapper èn vin dingrijk. Ze had maar een oogenblik na te oenken over de details van haar plan. i'oen ging ze naar een aangrenzende kamer cn knielde voor een oude koffer, die een heeie party kieeren bevatte, de meeste erg ouderwetsch, die aan Amv's grootmoeder nadüen behoord, Zich in üeze kieeren te stoppen en het effect te zien was een amu sement dat het meisje dikwijls genoten had. wl - - dan mogelijk geweest zou zijn met een heelen hoop telegrammen of stukken, door de kanselarijen gewisseld. Met een zinspeling op de gevaren die den Europeeschen vrede bedreigen door het verval der Oostersche rijken gevaren die dreigen van het oosten van Azië af tot aan het westen van Afrika zeide Balfour ten slotte, dat daartegen geen betere middelen bestonden dan het toenemende gebruik van arbitrage tusschen de natiën en een oprechte en vrijmoedige diplomatie. Uit Buitsch Zuid West-Afrika. Volgens een bericht van den gouverneur van Zuid West-Afrika te Windhoek is daar geen bevestiging ontvangen van de Engel- sche berichten over de gebeurtenissen te Warmbad, terwijl de heliografische gemeen schap van Windhoek met Keetmanshoop onverstoord is gebleven. Er zyn dus spoedig nadere berichten. De Duitsche consul-generaal te Kaapstad meldt, dat de Bondel-zwarten de Kaapko lonie binnengevallen zijn en reeds in gevecht geweest zijn met de grenspolitie. Uit Amerika. Het Huis van Afgevaardigden te Was hington heeft Cannon tot speaker verkozen met 198 stemmen tegen 166 op Williams, den democratischen candidaat. Het afbreken van de diplomatieke be trekkingen van Columbia met de Ver. Staten ter zake van de Panama-revolutie wordt bevestigd. De stad Macoris is beschoten door de Dominicaansche kanonneerboot Indepen- dencia\)jhet bombardement heeft veel schade toegebracht. De Tsaar naar Italië. De Russische generaal Bagdonovitch, die te Bari een bezoek heeft gebracht aan de kerk, waarin het stoffelijk overschot van den H. Nicoiaas rust, moet verklaard hebben, dat de Tsaar voornemens is in de a.s. lente Italië, vermoedelijk Venetië, te bezoeken. De Tribuna en de Giornala d'Italia zeggen naar aanleiding van dit bericht, dat, mocht de Tsaar komen, dit bezoek in elk geval in geen andere stad dan Rome zou kunnen plaats vinden. Geruchtmakende zelfmoord. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, benam de Itaiiaansche minister van Financien, Rossano, zich gisteren-nacht het leven. Het eerste telegram omtrent dezen geruchtmakenden zelfmoord kwam uit Napels. Maar volgens nadere berichten heeft de minister zich te Rome in zijn bureau door een revolverschot van het leven be roofd. Naar de Frankf, Zeit. meldt, wordt gezegd, dat de onmiddellijke oorzaak van dezen zelfmoord was een onderhoud met den minister-president Giolitti, die verlangde dat Rosano voorloopig zou aftreden om zich van de aanklacht door Avanti tegen hem ingebracht, te zuiveren dan kon hij later zijn portefeuille weer hernemen. Prinses Louise. Het bericht van de Rappel dat prinses Louise Toskane, gewezen kroonprinses van Saksen, een poging tot zelfmoord gedaan heeft en naar een krankzinnigengesticht zou gebracht worden, wordt van uit Geneve beslist tegengesproken. Haar advocaat Lachenat ontving van haar een brief in het kasteel Ronne, welke op eergisteren was gedateerd en waarin hy mededeelde, dat haar gezondheid niets te wenschen overlaat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 November 1903. Volksbadhuis. In de week van 2—8 Nov. 1903 werden genomen 227 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 27 regen 13 regen 117 school 40 kinder »&3ct 11 De groote voorraad schoolbaden, die in het voorjaar zoo welwillend ter beschikking werd gesteld, is thans geheel uitgeput. Een felle brand brak eergisteren uit op den hooizolder boven den koestal van den veehouder J. H. Baaden te Kethel. De brand, die zich vrij ernstig liet aanzien, werd echter bij afwezigheid van wind en het krachtig optreden der brandweer spoe dig gebluscht, zoodat de spuit uit den polder, die nog ter plaatse verscheen, geen dienst behoefde te doen. Het vee was tijdig uit de stallen verwij derd, zoodat daarbij geen schade geleden is, doch de stal is grootendoels uitgebrand. De schade, op circa f 600 begroot, wordt door assurantie gedekt. Aan den Mathenesserdijk tusschen Delfs- haven en Schiedam is weder 350 Meter telefoondraad ontvreemd. Te Rotterdam (Zuidblaak 24) is opgericht een centraal bureau voor Technische ad viezen en Arbitrage, waarvan de directie en administratie is opgedragen aan den heer A. ten Bosch NJz,, en waarvan bovendien leden zyn de heeren F. A. Holleman Jr., H. Enno van Gelder, L. Weeda, dr. J. Wiess en dr. A. Verwey. Door haar samenstelling kan het bureau zich op ieder deel van het technisch gebied bewegen. De leden en medewerkers zijn uitsluitend adviseerend en hebben geenerlei belang bij leverantiën. Bij het opmaken van contracten kan worden vastgesteld, dat dit bureau bij even- tueeie geschillen arbiters zal aanwijzen. Door de politie te Rotterdam wordt de aanhouding verzocht van den thans gefail- leerden horlogemaker W. H. L., wonende aan de Kruiskade aldaar. Door hem is voor een waarde van f 6500.— aan gouden en zilveren horloges die hij ten verkoop had van een fabrikant te Hamburg, verduisterd. Een 10-tai horloges zijn reeds in pandjes- huizen in beslag genomen. De oneerlijke horlogemaker heeft ver moedelijk de wijk genomen naar het buitenland. Zaterdag-avond 9 uur, toen het stoom- scnip Rermina van de firma Jos. de Poorter vertrok van de Willemskade te Rotterdam, weigerde op de rivier de machine (volgens den kapitein) waardoor het stoomschip in botsing kwam met het Rijnschip Eliza, dat met vier trossen gemeerd lag aan boei zeven. De Rermina liep aan bakboord in het Rijoschip, rukte dit los van trossen en sleurde het mee tot tegenover het Park, alwaar het Rjjnschip losraakte. Gelukkig had bet alleen een gat boven de waterlijn. Tijdens de aanvaring was alleen de vrouw van den schipper Koch met hare kinderen aan boord. De Ilermina bekwam geen noemeswaar- dige schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij een twist, om een meisje, aan de Sint Laurensstraat te Rotterdam, de 19-jarige J. B. Andriesse, wonende aan den Zijl aldaar, door den 17-jarigen G. Smit een dolkmes door den linkerarm gestoken, waardoor een slagader werd afgesneden. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis gebracht en de dader gearresteerd. üe stemgerechtigde leden van de Rotter* damsche Diergaarde machtigden gisteren het bestuur aan den heer Maasbommel te Rotterdam af te staan een stukje grond gelegen aan het einde der Eerste üier- gaardestraat ongeveer 34 M' en zulks in ruil voor grond gelegen aan het einde der Tweede Diergaardestraat op zoodanige voor waarden als het bestuur in het belang der vereeniging wenschelijk acht. Uit de toelichting van het voorstel bleek, dat het de bedoeling is een betere grenslyn voor de Diergaarde aan die zyde te verkrygen Men meldt uit Delft aan de N. Gt., dlt de firma Van Hoytema de aanvrage t0' faillietverklaring heeft gedaan. Aan de spaarbank, waarvan een heeren Van Hoytema commissaris W®S| werd Zaterdag-avond veel teruggeh®8)^' Namens het bestuur werd een gedrukt bil)®' verspreid, waarin het den inleggers m®^e' deelt, dat zij niets te vreezen hadden d°®r verlies van hun geld. Zaterdag-avond was het te Delft ï®®r rumoerig, doordat enkele colporteurs socialistische bladen steeds gevolgd werd®" door een joelende menigte. De colporteurs werden naar het polit'®' bureau geleid, vanwaar zij later huiswaar'® keerden. Zondag-ochtend te 7 uur brak er bra®1* uit in den stal van den landbouwer ^8® der Ploeg, aan den Delfgauwschen«®^ onder de gemeente Deift. De brandw®®r van Vrijenban en die van Delft war®® spoedig ter plaatse, maar konden ni«' voorkomen dat de stal en het zich op d«® zolder bevindende hooi in vlammen opging®®' De oorzaak van den brand moet gevonde® worden in het vlamvatten van de hout®® zoldering boven een brandende lamp. Assurantie dekt de schade. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit zijn tot officier in d# orde van Oranje-Nassau benoemd dr. Paid Sarasin en dr. Fritz Sarasin. H. M. de Koningin en Prins Hendrik haalden gisteren van het station te Apel doorn af den per trein 6.19 aangekomen prins van Bentheim, diens gade en de" oudsten zoon. De vorstelijke familie vertrok in twee hofrijtuigen naar het paleis. H. M. de Koningin-Moeder bezocht den 3en November Bozen en Mendelpas haar gezondheidstoestand is uitstekend. Omstreeks 19 November denkt Hare Ma* jesteit naar Nederland terug te keeren. De gezant der Vereenigde Staten, d® heer Stanford Nevel is, na een verblijf van 4 weken in Parijs, te 's-Gravenhag® -teruggekeerd. Er is sprake van, dat de gezant tegen het einde dezes jaars voor voor verscheidene maanden naar zijn vaderland zou vertrekken. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Financiën, Oorlog, Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche zaken ging gisteren naar het Loo ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De minister van Buitenlandsche Zake» brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer J. H. A. Balwé, consul der Nederlanden te Durban, met verlof hier te lande, aan Zijn Departement zal te spreken zijn op Woensdag 11 November e. k. van 10 tot 12 uren des voormiddags en van 2 tot 4 uren des namiddags. (St.-Ct.) Donderdag en Zaterdag a.s geeft de min. van Buitenlandsche zaken de diners ter eer® van de leden van en de gedelegeerden bij het Hof van Abritage. Blijkens bij het Departement van marin® ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee R. O. J. Verschoor, 7 dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter aanvaarding van den winterkruistocht in den Noord-Atiantischen Oceaan. Scheidsgerecht. De president van den Hoogen Raad, nar» Coninck Liefting, woonde Zaterdag een groot gedeelte van de namiddagzitting van het scheidsgerecht in 't geschil met Vene zuela by, aan de tafel voor de vertegen*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2