Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Be laatste Kloosterlinj van Sainl-Aalim. 26ste J aars. Zaterdag 14 November 1903. No. 7752. Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ne. 85. PK IJ 8 TAH DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billqke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 13 November 1903, De Kerkvervolging in Frankrijk. 9e Fransche Staatscourant publiceert een besluit, waarbij het voortaan aan vrouwe- 'ijke religieuzen verboden zal zijn dienst te verrichten in de hospitalen der marine, Vermoedelijk het gevolg van een door Pelletan, den minister van Marine, uitgedacht rapport, waarin over de werkzaamheid der Zusters allerlei kwaad gezegd wordt. 2ij houden zich te weinig bezig met de z'oken. Uit eigen beweging Neen, maar omdat zij door het bestuur der hospitalen gebezigd worden voor het toezicht op het materieel en het boekhouden. En die taak Verrichten zij zeer slecht. Zij hebben zich, ln strijd met de reglementen, meester gemaakt van alle ambten (I) Zij besturen de werkhuizen, oefenen het toezicht uit in de magazijnen, deelen levensmiddelen uit en hebben de sleutels van alles, Een toe stand, die aanleiding geett tot de meest betreurenswaardige praktijken I De Zusters zoo beweert Pelletan, weten door strafbare middelen ontzaglijke voor raden van verschillenden aard te besparen ®n sturen daarvan groote bezenaingen naar bare moederhuizen. En om aan deze mis bruiken een einde te maken, is het beste de Zusters uit de hospitalen te weren Wij weten welk vleesch wij in de kuip bebben Pelletan, de rechterhand van Com bos, den grooten ontkerstenaar der Fransche Marine, den man die uit echt Satanische Christushaat o.a. verboden heeft, dat de oorlogsschepen op den Goeden Vrijdag ten teeken van godvrucntigen rouw halfstok "aggen, zooals tot vóór een paar jaren de gewoonte was. Deze man zal zeker in zijn rapport wel weer gedaan hebben, wat de gewone taktiek is zijner kornuiten de zaken valsch voorstellen en overdrijven een of *oder sporadisch voorkomende onregelma- t'gheid, een of ander in zijn oog minder gewenschte wijze van doen zooals die 10 schier elke administratie vallen aan te Wyzen opvoeren tot een feit van enorme Feuilleton. 2) «Zouden ze werkelijk vertrokken zijn en jjm alléén in het leven gelaten hebben b»cht de kloosterling in den tuin. Hg stond °Pi ging het verlaten gebouw binnen en Jodelde, zijn natuurlijk afgrijzen overwin nend, van de eene cel naar de andere. Uv«ral bood zich hetzelfde afschuwelijke s°bouwspel aanin hun bloed badend, door ^telbare wonden overdekt, lagen de lijken fUner broeders op den grond uitgestrekt. onderzocht elk afzonderlijk, maar tever geefs bij vond geen enkel spoor van leven. 'eP geschokt, wankelde hij eindelijk naar proporties en daarbij generaliseeren enkel en alleen teneinde een voorwendsel te vinden, om de door hem zoo gehate nonnen uit de onder zijn departement ressorteerende hospitalen te jagen Wij twijfelen dan ook niet of in de Fransche katholieke bladen zullen stemmen van bevoegde personen den minister van antwoord dieneD op zijn beschuldigingen. De Fransche Kamer houdt zich in de laatste dagen bezig met de wet—Faiioux. Deze wet, die door de sectarissen beschouwd wordt ais een stuk clericalisme en reactie, overgebleven uit de duisternissen der middeneeuwen zegtsledere Fransch- man, die 25 jaar oud is, kan een inrichting van middelbaar onderwijs openen." En de daarbij gestelde eisch van bekwaamheid is voor allen dezelfde: men moet zekeren wetenschappelijken graad hebben behaald, die van baccalaureus (candidaat). Deze voorwaarde wordt vereischt, doch volstaat ook voor geestelijken zoowel als voor leeken. Hei ocderwijsontwerpChaumié, het regee- ringsontwerp, dat een wijziging der wet Faiioux beoogt, stelt hoogere eischen, waartegen echter bij de kloosterlingen of de wereldgeestelijken geen bezwaren bestaan, en voert een controle in, die eveneens voor allen gelijk is. Een zoodanig gewijzigde wetFaiioux geeft aan allen, zegt de Figaro, volkomen gelijkheid en biedt zoowel aan de ouders als aan den Staat al de noodige waarborgen. Zij kan alleen ergernis wekken bij de Jaeobijnen. Het zou ons daarom volstrekt met verwonderen, indien een jacobijnsch voorstel als aat van senator Girard, waaroij aan de geestelijk heid een recht ontzegd wordt, hetwelk aan alle andereu wordt geschonken, dezen Jaeobijnen neg niet genoeg jacobijnsch is. Doch wij zijn wel benieuwd te zien of Chaumié zich door dezeo vernuftig uitge dachten truc die eenerzijds aan de aan de ouders welke het betalen kunnen, de vrijheid laat om hun kinderen te doen opvoeden door personen hunner eigen keu ze en van den anderen kant aan de geeste lijken het recht ontneemt zich zai laten de kloosterkerk; diar wachtte hem een niet minder droevig toneel. Het tabernakel was opengebrokken, de heilige vaten waren geroofdop de altaartreden en rondom op den vloer der kerk lagen de heilige Hosties overal verspreid. Luide weenend knielde de laatste kloosterling van Saint-Aubin neder en verzamelde de heilige Hosties, terwijl hij den Goamensch om vergeviDg bad voorden ten hemel om wraak schreiende gruwelen die in den afgeloopen nacht tegen Hem en zijn dienaren waren gepleegd. Vóórdat de dag aanbrak, verliet hij het ontwijde godshuis, Hij kende in de nabij heid het gezin van een armen houtakker daarheen vluchtte hg en verhaalde de vree- selijke gruwelen. De droefheid der goede, geloovige lieden was groot. Gaarne ruimden zij voor het hem beste vertrek der arm zalige hut in, en waren hem de volgende nachten behulpzaam by het begraven van de vermoorde kloosterlingen. Zoolang het schrikbewind duurde, genoot de kloosterling de gastvrijheid en de be- verleiden, om de beginselen van vliberté" en vegalité", neergelegd in de wet—Faiioux, prijs te geven. Te oordeelen naar hetgeen in de Senaats vergadering plaats greep, bestaat daarop alle kans. De vergadering hervatte gisteren de beraadslaging over de voorgestelde wijziging der wet—Faiioux. Combes verklaarde in beginsel het amendement Girard te aanvaarden de gebezigde termen achtte hij echter juridisch niet aannemelijk. Wij hebben zoo ging Combes voort besloten in de plaats van het amendement Girard een bijzonder wetsontwerp te stellen, ons verbindende dit aan de goed keuring van het parlement te onderwerpen vóór het einde van dit zittingjaar. Het ontwerp zal de drie soorten van onderwijs betrefien, het onderwijs van congreganisten opheffen, het onderwijzen in de drie soorten van ouderwijs verbieden aan alle leden van congregatiën. Wat de leden der geeste lijkheid aangaat, zoo scheen het ons logisch de beslissing daarover aan te houden, totdat de regeering zal hebben besloten over de kwestie der scheiding van Kerk en Staat, De commissie uit de Kamer houdt zich bezig met deze kwestie. Wel verre van de discussie hierover te mijden, zal de regeering toonen, dat zq zeer verlangend is oen eind te zien gesteld aan den verwarden toestand, die niet lang meer voortduren kan zonder schade voor de moreele rust des lands. De regeering meende, dat zij een terrein moest vinden, waarop alle fracties der republikeinsche gezindheid samenkomen konden in de beraadslaging over het middelbaar onderwijs. Hoewel in het ontwerp het beginsel der vrijheid handha vende, heeft de regeenng haar best gedaan het republikeinsche Frankrijk gerust te stellen door de uitvoerende macht te wapenen met het recht om onderwijs inrichtingen te sluiten, waarvan het zeker is dat zij in strijd zijn met de grondwet. Op verzoek van Thézard werd de verga dering geschorst, opdat de commissie ad hoe zou kunnen beraadslagen over de verklaringen van de regeering. scherming van den armen houtakker. Toen vervolgens de ijzeren hand van Bonaparte wederom een weinig ordelijker toestanden geschapen had en de monsters der revolu tie elkaar wederkeerig vermoord hadden, ging de jeugdige kloosterling weer naar zijn klooster terug en leefde daar, ais laat ste erfgenaam zijner broeders, getrouw vol gens de regels zijner orde. Jaren waren er vervlogen na dien Moe digen nacht. Daar vluchtten op zekeren avond twee reizigers, door een geduchten winterstorm overvallen, naar de poort van de eenzame abdij en verzochten om toelating. Door zijn dienaars ontboden, opende de laatste kloos terling van Samt-Abin met vriendelijkheid de poort voor de vreemdelingen. Dan ge leidde hij hen naar de eetzaal eD vervulde, overeenkomstig zijn regel, persoonlijk de plichten der gastvrijheid. De eene vreemdeling was een bejaard man met afstootende gelaatstrekken, die door een geweldige litteeken nog woester Na de heropening verklaarde Thézard, dat de commissie besloten had de discussie over het ontwerp voor te stellen. Demöle, voorzitter van de commissie verklaarde, dat dezejmet6 tegen 5 stemmen zich tegen uitstel had verklaard, welk idee van uitstel door de vergadering werd ver worpen met 141 tegen 135 stemmen. Daarop nam de Senaat met 225 tegen 31 stemmen het eerste artikel van het re- geeringsont werp aan, waarbij de wet-Fauloux wordt ingetrokken. Over het amendement— Girard zal worden beraadslaagd bij artikel 2. Dinsdag voortzetting van de beraadslaging. De groep der republikeinen uit den Senaat heeft met algemeene stemmen het amendement van Girard verworpen betref fende het verbod om onderwijs te geven voor leden van congregaties en leden der geestelijkheid, die de celibaatsbelofien hebben afgelegd. Waldeck Rousseau sprak zijn leedwezen uit over de verwarring die er in de republikeinsche partij bestaat ten aanzien der vrijheid van onderwjjs. De Gauche Démocratique heeft besloten de verklaringen der regeering af te wachten. Er was *eel beweging in den Senaat en de tribunes waren propvol. De verkiezingen in Pruisen. De uitslag der verkiezingen voor den Pruissische Landdag is nog slecht gedeel telijk bekend. Tot gisteren-avond halftien wist men den uitslag van 86 kiesdistricten Gekozen30 conservatieven, 16 vrij-con- servatieven, 40 leden van het centrum, 35 nationaal-liberalen, 15 leden van de vrijzinnige 'volkspartij, 4 van de vrijzinnige vereeniging, 2 Denen, 2 wilden. Herkozenvan de con servatieven graaf Kanitz, graaf Schwerin- Loewitz, van Erffavan de vrij-conservatieven dr. Arendtvan het centrum, Bachem Roeren, Trimborn, Dasbachvan de natio- naal-hberalen Krause, die tot nu vice- president geweest is, Satler, Friedberg van de vrijzinnige vereeniging Broemel. De vrijzinnige volkspartij won 5 en verloor 6 plaatsen; de nationaal-liberalen en afgrijselijker schenen. Toen nu de roode gloed van het haardvuur het door de meest woeste hartstoctiten doorploegde gelaat ver lichtte, bestond er voor den gastvrijen kloo sterling geen twijfel meer: hij trad dat zelfde gelaat in een overgetelijk oogenbiik vroeger gezien. De jonge vreemdeling, een jongeling van ongeveer 20 jaren, scheen de zoon van den eersten te zijn. Hij liet zich het avondbrood voortreffelijk smaken, terwijl de bejaarde man, blijkbaar onrustig en verlegen, slechts met zichtbaar tegenstreven de goedheid van den vromen kloosterling aanvaardde. Als zij door spijs en drank verkwikt waren en eenigen tijd zich gewarmd hadden bij het haardvuur, wilde de bejaarde man zijn weg vervolgen. J - [Slot volst}. NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1