Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Woensdag 18 November 1903. i\o. 7755. Het hypnotisch experiment Bureau Bet er straat 56. Telefoon No. 85. PK IJ 8 TIK DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.90 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 6.05 PRIJS DER ADYEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 17 November 1903. De Kerkvervolging in Frankrijk. Zij die nog in het woord «Kerkvervolging" l°t aanduiding van hetgeen hedendaags in Frankrijk op religieus-politiek terrein ge schiedt, aanstoot mochten vinden, zullen *eker na lezing van het volgende wel bekeerd zijn. De minister van marine, Pelletan, die niet gewoon is een blad voor ben mond te nemen, heeft openlijk gezegd w*ar 't om te doen is. Op een teest van '«eken-onderwijzers en onderwijzeressen te Troyes, het woord voerend, zeide hij, dat bet gouvernement den strijd had aangebon den tegen het clerical isme ware hij geen Minister, hjj zou zeggentegen de katholieke Kerk. De vrijdenkers willen niemand vervol- gen ging hij voort, maar de geschiedenis bewijst, dat, telkens wanneer de mensch do 'rijheid wilde veroveren, hij de Kerk l«g«n hem zag opstaan, want de Kerk is de machtigste instelling tot het voeren van een wereldheerschappij. Wij willen de Kerk de vrijheid laten om te doopen, mis te lezen, huwelijken in te zegenen, zelfs biecht te hooren, ofschoon dit vele bezwaren oaedebrengt (I) maar wjj weigeren haar de Tijheid, eens andermans vrijheid in te Palmen. De katholieke Kerk is altijd de Tjandin geweest van den vooruitgang en ais zlj meesteres werd, zou zij het werk der revolutie afbreken. Peiletan ziet de hand der priesters in al de ondernemingen tegen be republiek, terwijl het voornaamste streven der Kerk is geweest, het onderwijs in te palmen. Men spreekt van onderwijs- Tijheid. Welnu, de huisvader bezit het recht niet aan zijn kinderen het onderwijs °P te dringen dat hij verkiest de vader beeft geen recht op zijn kinderen, hij heeft tagenover het kind eokel plichten. Onder voorwendsel van vrijheid zou men anders het jonge geslacht mogen opleiden F en i 11 eton. Fr. T H IE M E. 2) "Maar 300.000 francs I" zuchtte jonkvrouw Debrun. «Dames, men zou er driehonderd *rtoe families een geheel jaar van kunnen Ot>derhouden". "Nu, geneer u niet", antwoordde met Scherpe ironie de markiezin de Madisson, alle overige toehoorderessen juichten haar ltl stilte toe, want Jonkvrouw Lebrun, hoe- *®«r zij met haar weldoen coquetteerde, stond bekend ais een der gierigste rijke dames van Parjjs. "Nu wy toch over den diadeem spreken", ~"de eensklaps de vrouw des huizes, «zult ®jj wel toestaan, u eene kleine verrassing bereiden." tot een staat van levenslange lijfeigenschap en zou men aan de kloosters moeten toe laten het brein der kinderen te verminken dit zou de loochening zijn van de vrijheid. Wij willen vrije en verlichte geesten maken, die vrij hunne overtuiging zoeken, Aldus eindigde Pelletan's rede, waarin wij zeker nog op menige plaats een uitroepings- teeken zouden kunnen plaatsen. Een motie werd aangenomen, de regeering aansporende, den oorlog voort te zetten tot het onderwijs van kloosters en priesters volkomen verdwenen zou zijn. Dit was van die leekenonderwijzers zeker alleszins te wachten. Engeland en de Koloniën. De premier van Nieuw Zeeland heeft voorstellen ingediend betreffende het in voeren van voorkeurtarieven in den handel met Engeland. Voorgesteld wordt een ver- hooging van de bestaande rechten met twintig tot vijftig percent voor met name genoemde artikelen, wanneer die van Engelsen maaksel zijn. De premier stelt voor, het nieuwe tarief met 1 Maart van kracht te laten worden. Id Seddon's voorstellen is ook een bepa ling opgenomen betreffende het sluiten van handelsovereenkomsten op voet van weder- keerigheid met vreemde landen. De Zuid-Afnkaanscoe bladen melden, dat Engeland weigert aan de Standard-Bank te Pretoria en aan drie andere Banken een som terug te betalen van zeven miliioen pond sterling, welke som door de vier banken aan de Transvaalsche regeering op bevel was voorgeschoten. Zooais men weet, is bij het verdrag van Vereernging bepaald, dat Engeland de schulden der geanexeerde republieken over neemt. Volgens draadbencht uit Kaapstad zijn in den Zuidwesteiijken cirkel gekozen. Van Zijl en Dempers van de Zuid Afrikaansche partij en Smidt, progressief. «Aller blikken richtte zich nieuwsgierig naar de gravin. Deze wenkte een bediende m rijke livrei. Hij verwijderde zich haas tig en keerde kort daarna met een op een zijden kussen liggend étui terug, dat hij de gravin overhandigde. Met triomfantelijken glimlach legde deze het kussen op een tafel en opende het étui één enkele roep van bewondering ging door het gezelschap, menig hart begon ontstuimig te kloppen en menig lieflijk ge zicht verwrog zich in woedenden nijd en vertoonde onder de bescherming van blan ketsel en poeder achtereenvolgens alle kleu ren van den regenboog. «De diadeem"klonk het als uit één mond. De gravin boog dankbaar voor haar echt genoot, die in de nabijheid stond, terwijl een honende blik haar zoo onverwachts ver slagen mededingster trof, die als een mar meren beeld voor den opzienbarenaen dia deem stond en ternauwernood kon ademen. «Heerljjk prachtig eenig he- melsch" I klonk het nu van alle kanten. Alleen de markiezin de Madisson zweeg en beet somber de volle lippen op elkaar. «Gravin, uw gemaai is een engel I" Uit de Bulgaarsche Kamer. De Bulgaarsche Kamer het Sobranië is gisteren door den vorst des Lands geopend. In zijn troonrede herinnert vorst Ferdi nand er aan, dat de gebeurtenissen van den afgeloopen zomer de regeering ver plichten om buitengewone uitgaven te doen, die echter onvermijdelijk waren, ten einde het leger te brengen inden toestand, waarin het wezen moet als beschermer van de onschendbaarheid des lands en de onaf hankelijkheid van het vaderland. De vorst rekent op de vaderlandsliefde der afgevaar digden om met ernstige aandacht de redenen na te gaan, die tot deze uitgaven hebben geleid en de handelingen der regeering goed te keuren. Harerzijds zal de regeering ai haar pogingen inspannen om de goede betrekkingen, die er bestaan met de groete mogendheid welke Bulgarije heeft vrijgemaakt, met Rusland, te hand haven en verder te ontwikkelen, evenals die met de andere groote mogendheden bovenal de naburige rijken. De vorst werd langs den geheelen weg van het paleis tot de Kamer toegejuicht. Uit Rome. Bij alle openbare plechtigheden wordt de Paus steeds in een draagstoel (sedia gesta- toria) boven de hoofden der menigte naar de plaats der ceremonie gedragen. Paus Pius X heeft zich echter naar het laatste consistorie te voet begeven door de sala ducale naar de saia regia. De Paus ontving Zaterdag mgr. Baum- garten in particuliere audiëatie, aan wien Z. H. opdroeg een memorandum samen te stellen omtrent het terugkrijgen van de te Rome aan den H. Stoei ontnomen eigen dommen. De Duitsche keizer. Het bulletin, gisteren aan het nieuwe paleis te Potsdan aangeplakt, meldt, dat «Graaf alle eer 1" «Beste vriendin, waarom zet gij het niet op? Waarom wilt gij ons een zoo verruk- kelijken aanblik onthouden De gravin zette den diadeem in haar weelderig, zwart haar, en weer ging een uitroep van verrukking door den kring. «Gij zult de koningin van den avond zijn", vleide mevrouw Renard. «Of liever onze zon, waarvan licht en warme uitstraalt", meende mevrouw Colé. «Voor van avond moet ik van die eer afstand doen", antwoordde glimlachend de gravin. «Ik heb plechtig beloofd, den dia deem voor het eerst op den verjaardag van mijn man te dragen." «Jammer o hoe wreed neen, dat is erg jammer." Niettegenstaande deze betuigingen van teleurstelling nam de gravin het kostbare ktemnooa van het hoofd en legde het zorg vuldig in het étui, dat ten genoegen der gasten en tot aanschouwing van haar be- nijdster op het kussen bleef liggen. Een poos nog was het kleinood het mid delpunt van belangstelling, daarna gingen allen naar de aangrezenden muziekzaal, waar de gravin Adeline de Leturier eene de wondeplek bijna genezen is. De keizer kan sinds eergisteren fluisterend spreken. Het eerstvolgend bulletin verschijnt over morgen. Prinses Elisabeth van Bessen, f Het overlijden van prinses Elisabeth van Hessen doet onder de omstandigheden waaronder 't plaats had, zien, dat niet enkel aan het Saksische Hof treurige toestanden worden gevonden. Over het overlijden van prinses Elisabeth van Hessen is gisteren te Koburg waar de gescheiden groothertogin van Hessen bij hare moeder vertoeft het volgen de ambtelijk bericht bekend gemaakt Vanochtend om halfelf werd hier uit Skernewitze een telegram van de Tsaritsa bij de gewezen groothertogin van Hessen ontvangen, waarbij deze aan het ziekbed van baar sedert gisteren-avond ernstig ongesteld geworden doentertje geroepen werd. Het vertrek van de groothertogin was bepaald op van middag half twee voor dien tijd, even voor twaalven, kwam echter reeds bericht, van het overlijden van het prinsesje. Als oorzaak van den dood wordt buikloop, die zich zeer plotseling openbaarde, opge geven. De ziekteverschijnselen moeten zich pas eergister-avond vertoond hebben. De feesten in Denemarken. Van den algemeen geëerden Deenschen monarch, die gisteren zijn veertigjarig regeeringsjubileuni vierde, meldt men, dat hij, ondanks zijn 86 jaren, nog steeds met Vollen ijver de staatszaken, behandelt. Algemeen was de geestdrift in Denemarken om koning Coristiaan hulde te brengen. Hulde adressen kwamen van alle zijden, ook van de Denen in Amerika, Australië en Afrika. Uit Fredenborg wordt nog gemeld, dat de Koning naar aanleiding van zijnregeerings- jubileum, den adjudant-generaal van den harer veelbewonderde aria's met wezenlijk talent ten beste gaf. Een halt uur later keerde gravin d'Etienne in het verlaten salon terug. Nauwelijks had zij de tafel bereikt, of een gil ontsnapte aan haar lippen. Onmiadehjk liep de zaal weer vol. «Gravin, wat is er «Madeleine, ben je onwel?" Staroogend keek de gravin naar de plaats waar het kussen lag, en strekte de hand er naar uit. Aller oogen volgden den wenk het étui was leeg. «De diadeem," bijgde de gravin doods bleek. Waar is hij «De diadeem is wegklonk het door de vertrekken met de snelheid van den eiec- trischen vonk. «Heb jij het niet weggenomen, Maurice" vroeg Madeleine d'Etieane met oeveuile stem haar toegesnelden echtgenoot. «Ik? Neen neen I nep hij ontsteld. «Iemand van de dames of beeren zal een grap uitgehaald hebben." (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDA DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1