ï'ftkenhuis vervoerd, alwaar hij, gelijk gemeld, ov«rleed. Oen geheelen avond en ook den afge lopen nacht was de Scheveningsche politie lc de weer om den dader op te sporen. Zij s'aagde er in hem gisteren-ochtend op zijn w«rk, bij de rioleermg in de Neptunus- straat, aan te houden. Zij was hem op het sPoor gekomen o.a, door dat hij zelf aan aodere personen verteld had vdat hij gister- a*ond iemand aan riemen had gesneden.". De dader trachtte eerst nog tegenover de Politie zijn onschuld vol te houden, maar later legde hij een volledige bekentenis at, on deed hij den commissaris van politie oen omstandig verhaal van het gebeurde. is gisteren-voormiddag in het ziekenhuis 10 tegenwoordigheid van ooggetuigen van do misdaad geconfronteerd met den versla- 8«ne en daarna naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zoowel de dader als de verslagene zijn afkomstig uit Oosterhout. Te Haarlem zijn verschillende winkeliers bet slachtoffer geworden van eenige lieden, die daar van elders woningen kwamen buren en kostbaar lieten inrichten, om dan °P dien voet allerlei artikelen »op rekening" te betrekken. Toen de politie gewaarschuwd werd, waren, de oplichters 'erdwenen. Gelukkiger was zij met het opsporen van de bende, die aldaar en te Amsterdam flJ wielen steelt. Eenigen van dat gilde zijn au achter slot gebracht. Het stoomschip Beta, dat op Terschelling a»n den grond heeft gezeten, is gisteren ochtend om zes uur met behulp der sleep- booten Titan, Hercules en Neptunus vlot gekomen na bijna den geheelen deklast en oen gedeelte der lading uit het achterruim overboord te hebben geworpen. Het schip kwam gisteren-middag om kwart over tweeën zonder hulp of begeleiding te IJmuiden binnenhet maakte geen water. het sanatorium Oranje Nassau's Oord werd Vrijdag bezochr door den generaal, inspecteur van den geneeskundigen dienst, Binnendijk, en den generaal, inspecteur der genie, baron Panthaleon van Eek. Wellicht staat dit in verband met de betere verpleging van longzieke militairen. Sedert de oprichting van het korps koloniale reserve is voortdurend van ver schillende zijden aangedrongen op de opheffing van het Koloniaal Werfdepot met zetel op Hardewijk. Men meent, dat deze instelling thans geen reden van bestaan meer heeft en dus 's Rijke geldelijk belang opheffing vordert. Opvolgende ministers bestendigden intusschen den bestaanden toestand. Dit vraagstuk is thans weder door minister f den burg persoonlijk in onderzoek genomen. De onlangs aan Harderwijk, Nijmegen en Zutphen gebrachte bezoeken door oen mi nister waren met vreemd aan deze zaak. Zooals te begrijpen is, wordt 's ministers beslissing met oeiangstelling te gemoet gezien. Gelukkig in dezen is, dat minister fdenburg niet de persoon is om de zaak op be lange baan te schuiven. (Tel.) De staking aan de cocosmatteniabriek van den heer De Haas, te Deventer, is geëindigt, naaat Zondag-morgen bet bestuur Uer wevers-vereemging Broedertrouw en een ha van het hoofubestuur van den Alg. Ned. Textielarbeidersbond met de firma badden geconfereerd. Alle werklieden her- Vatten Maandag-morgen weder op de oude Voorwaarden den arbeid. Binnen drie weken Zal door de firma, in overleg met het boofabestuur, een nieuwe loonlijst worden samengesteld. In zake de gedwongen on be kakten arbeid, hebben de werklieden toe gegeven. De vleeschpryzen zijn te Doetichem in laatste 14 dagen aanmerkelijk gedaald betaalde men tot toen 40 a 50 ct. per &G. by bekkenslag werd onlangs bekend gemaakt dat puik best rundvleesch te verkrijgen was voor 28 ct., varkensvleesch voor 25 ct., per KG. Sedert eenige dagen is de prijs slechts 22^ ct., voor rund en 21 cent voor varkensvleesch. Eén slager geeft bovendien nog worst cadeau. ikerKnieuws. In Haarlems kathedraal. Wederom had Zondag 15 November in de kathedraal van Sint Bavo te Haarlem een grootscne plechtigheid plaats. Aan het verslag door de Residentiebode daarvan gegeven, ontleenen wij het volgende Z. D. H. de Bisschop zou aes avonds om balt acht plechtig bezit nemen van zijn kathedraal. Toen Z. D. H. uit het sacristij de kerk be trad en eenige oogenblikken in de Sacraments kapel het Allerheilligste had aanbeden, hief het koor der kathedraal den lofzang »Te Deum" aan, welke verder meerstemmig werd gezongen. Onder dien feestzang betrad de Bisschop met mijter en staf getooid, en met de koorkap omhangen, het ruime priesterkoor, gevolgd door geheel het hoogwaardig kapit tel. (Slechts mgr. A. J. Brouwer, de Proost, ontbrak wegens ongesteldheid), Daarachter volgden de zeereerw. heeren pastoors en rectoren van Haarlem en om streken, de beide oud secretarissen, de weleerw. heeren Coppens en Juflermans de geestelijkheid van Sint Bavo. Als diaken fungeerde de weleerw. Heer Ch. B. L. Devoghel, kapelaan te Amsterdam, een neet van den Bisschop, als subdiaken de wel eerw. heer F. J. M. Wassen, kapelaan der kathedraal, terwijl de leiding der plechtig heden met kalmte en waardigheid werd vervuld door de weleerw. secretarissen Mölman en Van Dam. Nadat het Te Deum was geëindigd, zong de hoogwaardige heer mgr. B. Dankeiman, vicaris-generaal ad interim, de pas benoemde protonotarius apostolicus a.i.p.,eenige verzen en een gebed voor het behoud van den nieuwen Bisschop. Daarna nam Z. D. H. plaats op zijn troon, en werd hem hulde gebracht eerst aóor de hgw. kapitteiheeren, die gehuld in hun lange met hermelijn bezette mantels een stangen indruk maakten, toen zij na een buiging den ring des Bisschops kustendaarna volgden de overige assisteerende priesters, die na een kniebuiging eveneens tot hel kussen van den ring werden toegelaten. Nu hief het koor een meerstemmig gezang aan, een antifoon ter eere van Sint-Bavo, waarna de Bisschop het kerkelijk gebed van dien Heilige zong. Nu traa de Bisschop, omgeven door geheel zijn clerus, naar voren, en hield een^korte, maar treffende toespraak tot de overgroote schaar van geioovigeD, die in dichte drommen de geheele beschikbare ruimte vulden. Z. D. Hw. sprak naar aanleiding van het Epistel van den Zondag (1 Thessalwaarin de apostel Paulus zijne vreugde uitdrukte over het levendig geloof zijner Thessaloni- censers. Ook hy (Bisschop) zou geen dag laten voorbijgaan zonder zijne geliefden in zijne gebeden indachtig te zijn. Nadat Monseigneur in den gewonen vorm zijn Bisschoppeiijken zegen nad gegeven, deelde mgr. Daukeiman mede, dat Z. D. H. aan alle aanwezigen een aflaat van 40 dagen verleende. Daarop volgde een kort Lof, waarop Mgr. zegenend het kerkgebouw verliet, gevolgd door de ongeveer 30 priesters, die aan de indrukwekkende plechtigheid hadden deel genomen. Z. D. Hw. mgr. Callier zal Zondag 29 November a.s. in het groot-seminarie te Warmond de H. Wijding der mindere orden toedienen. Heden is monseigneur feestelijk ontvangen op het fraai versierde seminarie Hageveld. Met 1 December a.s. zal de zeereerw. heer P. Aenstoots, pastoor te Heinkeszand, na ruim 20jaren zijn geestelijk ambt te heb ben bekleed, dit neerleggen. Uit de pers. S p e c u 1 a t i e-w o e d e. Onder het opschrift »Ook een sociaal gevaar" zegt het Centrum o.a. het volgende Het is reeds vele jaren geleden, dat in ons land schatten gouds verloren werden in de Amenkaansche »sporen", maar de klap, welke toen aan velen onzer grooiere en kleinere kapitalisten werd toegebracht, was zóo gevoelig, dat men er na zeer langen tijd nog over sprak en er met jammer aan terugdacht. Het zoogenaamde »rad der fortuin" heeft daarna weer eenige wentelingen gedaan. Beurtelings rezen en daalden de koersen, totdat 1901 een flinke hausse in 't leven riep en de speculatiewoede opbloeide als in de dagen, welke aan de eerste déb&ele voorafgingen. Weliger opbloeide nog. Want het kwaad heeft zich verbreid tot schier alle kringen, waar men over eenig kapitaal, hoe bescheiden ook, te beschikken heeft. De tallooze lessen van het verleden, de droevige ervaring van zoovelen, die hun geld en positie aan de Beurs verspeelden, hebben de speculatie-koorts niet tot wijken kunnen brengeD. Hoeveel leergeld er ook reeds betaald is, men blijkt nog altijd niet wijzer te zijn geworden, integendeel men gaat met groote drift voort op den noodlot- tigen weg en zoo hebben de Amenkaansche papieren opnieuw een stroom Hollandsch goud naar gene zijde van den Oceaan doen wegvloeien. Heeveel er in den laatsten tijd verloren is, valt natuurlijk zelfs niet te gissen. Er wordt gesproken van honderd millioen en meer. Maar dat er opnieuw gevoelige slagen zijn gevallen, staat vast, zoodat de gevolgen worden gevoeld in het maatschappelijk leven. De gevolgen van dit noodlottig en ontzenuwend gedobbel zal ieder kunnen nagaan. Gevolgen van maatschappelijken, gevolgen van huiselijken aard. Geheel het openbaar leven lijdt er onder. De »Krach" welke aan een groot aantal lieden een belangrijk deel van hun vermogen, soms alles, ontneemt, doet zijn terugslag gevoelen bij de neringdoenden. Van vele kianten is de koopkracht ver minderd, tot een minimum teruggebracht. De lijst der financieele schipbreukelingen wordt langer en langer. En menig goed werk ontbeert de huip, welke het vroeger genoot. De geldelijke rampen zijn echter niet de eenige, welke den treurigen nasleep vormen van dit hopeloos gedobbel. Men heeft daarbij ook te denken aan de zedelijke en geestelijke ellende en niet slechts aan jammerlijke vergrijpen en mis bruiken, maar ook aan de verslapping van energie en werkkracht. Men behoeft niet te vragen, wat er op den duur terecht komt van den arbeid, dergenen, wier gedachten onophoudelijk vervuld zijn van koersnoteeringen, en die tusschen hoop en vrees geslingerd, in voortdurende spanning verkeeren. Hoe kan in dergelyken koortsachtigen toestand het hoofd helder, de hand vast zijn Hoe kan men met ijver en opgewektheid zijn taak vervullen En vooral, hoe zal men, op dien weg voortgaande, bij ondervonden tegenslag de kracht behouden, om langs eerlijken weg het verlorene te herstellen brEMENttl) NIEUWS. De ex-voorzitter van het Ned. Arbeids secretariaat Ammerlaan, is naar de Havenarbeider bericht, met vrouw en kinderen naar Zuid-Afrika vertrokken. Omtrent het gebeurde met den Belgischen loods, die bewusteloos te Vlissingen is gevonden en sedert gestorven is, deelt men ons nog mede dat ten huize der vrouwen waar hij vertoefd heeft, door de politie in beslag genomen zijn een biljet van 100 francs en eenige van stolen geld gekochte goederen. Op de woning der bedoelde vrouwen wordt thans door de politie toegezien om herhalingen van het gebeurde te voorkomen. Aan het grensstation Baarle-Nassau is aangehouden een wagen, komende van België en bestemd voor Tilburg, die aan gegeven was ais bevattende uitsluitend aardappelen, maar waarvan bij onderzoek bleek, dat slechts de bovenste laag hieruit bestond onderaan lagen 100 zakken suiker, elk van50 KG,, die klaarblijkelijk frauduleus zouden zijn ingevoerd. Laatste Berichten. In de vergadering der Provinciale Staten van Friesland is heden tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer mr. J. Sickenga te Wolvega, die wegens zijn benoeming tot kantonrechter te Leeuwarden moestaftreden. De heer Sickenga verkreeg 30 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer J. Hepkema te Heerenveen en 1 stem in blanco was, Van den Haagsche toren en den voorgevel van het raadhuis in de residentie wapperde heden de vlag ter herinnering aan Neerlands onafhankelijkheid. Aan het gastmaal door de Staten van Zuid-Holland aan hunnen voorzitter, den commissaris der Koningin in deze provincie heden in Restaurant Royal aangeboden, zijn ook de griffier en de provinciale hoofd ingenieur genoodigd. De nieuwbenoemde gezant van België bij ons Hof, baron Guiliaume, is voor enkele dagen te 's-Gravenhage geko men. Burgerlijke Stand. Geboren: 13 Nov. Dirk, zoon van K. van Loopik en G. Overheui, Lange Achterweg. 14. Geertruida Michaëilme Maria, dochter van P. Jansen en C. J. M. Piein, West- frankelandsche laan. 15. Pau us Wilhel mus, zoon van W. H. J. Haesakkers en J. H. Brouwer, Westtrankenlandschelaan. Katharina, dochter van T. Neid en A. M. Th. Kleinekoort, N. Haven. Overleden: 15 Nov. Sijtje Poot,oud 3 maanden. Nieuwstraat. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 17 November 1903. Binnen gekomen van de haringvisscherij de logger R. O. II Gualtherue van Wezel, schipper M. Robol, met 12 last haring van de 4e reis. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SCH 10 Pollux, schipper C. de Graaf, voor de 5e reis, SCH 358 Jacob, schipper L. den Duik, en SCH 368 Zeemeeuw, schipper C. de Best, beide voor de 6e reis. Scheepvaart. New-Castle, 16 November. Aangekomen s.s. Dalton, kapt. J. H. Ashton, van Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 17 Nov. 1903. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 17 Nov. Moutwijn: f 10l/a-P®r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W, Prins. Stemming: willig. Bond van Disti<lateurs Moutwijn: fll.— Jenever: f15. Amst. proef f16 50. Prima Graanspiritus f 16—f 16Vj. Hamb. Spiritus in loco j Rogge, p. Nov. Dec. (Spirit, p. Nov. Dec./Jan. 14.80 14.80 14.80 14.80 178/,. 178/4. Mais 50Vg. I New-York. Amsterdam. 16 Nov. Rogge op lev. zonder noteering. 17 Nov. Rogge op lev. zonder noteering. Kijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 16 Nov. 1.83 cM. 17 Nov. cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 4 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerp. -47.80 3J VEEMARKT TE ROTTERDAM, 17 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 32 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 318 vette runderen, 636 magere dito, 227 vette kalveren, 53 nuchtere en graskalve ren, 2 schapen of lammeren, varkens 198 biggen, 2 bokken of geiten. Vette runderen le kwal. 70 ct., 2e kwal 64 ct. Be kwal. 48 c.ossen le kwal. 68 c, 2e kwal 62 c., 3e kwal. 56 c.stieren le kwal. 62 c2e kwal. 50 c., 3a kwal. c.kalveren le kwal. 100 c., 2e kwai. 90 c., 3e kwal. 80 c., per kilo. Handel in runderen, ossen en stieren goed, in kalveren traag. Melkkoeien f145 a 225, kalfkoeien f160 tot t 245 stieren f 70 a 190 graskalveren 135 a 70, pinken f 60 a 95, vaarzen f 70 a 120, alles mager veebiggen f a 12 paarden f 30 a 145. Handel traag. Op de botermarkt werden aangevoerd 47/8 en 44/16 vaten en 396 stukken a i kilo, Prijs le kwal. 156, 2e kwal. 152,3e kwal. f48. Per kilo 70 a 75 c. S:»OEUXa: f,1.40. 16 Nov. 17 Nov. Berlun. Parus. 178/4. Q 14 Nov. 16 Nov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3