Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 19 November 1903. No. 7/56 Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ne. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PK IJ 8 TAK DIT BIABi ▼•or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER iDTERTENTIËN: Van 16 regels Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 18 November 1903. De Macedonische kwestie. De Mogendheden beginnen thans tegen over den Grooten Heer te Constantinopel spijkers met koppen te slaan. De eerste drogman van het Oostenrijk- sche en die van het Russische gezantschap brachten gisteren een bezoek aan Tewfik- pasja om bij hem beklag te doen over het memorandum betreffende het plan van her vormingen in Macedonië en aan te dringen op eene spoedige beslissing. Er is bericht ontvangen van een gevecht tusschen Turksche troepen en Albaneezen te Goesinje. De Turkscbe bevelhebber heeft versterkingen aangevraagd. Naar de Frankf. Zeit. uit Constantinopel verneemt beraadslaagde men in den mi nisterraad die Zondag werd gehouden over antwoord dat men Oostenrijk en Rusland geven, welk antwoord eergisteren werd gowacht. Het ontwerp tot dit antwoord is noch door den grootvizier nóch door den minister van Buitenlandscbe zaken uitgewerkt, maar op bevel des Sultans door den minister van Binnenlandsche zaken Mendoe Pacha. Daar nu beiden eerstgenoemden voor het aannemen der Oostenrijkscbe Russische voorstellen zijn, kan men uit de omstandig heid, dat aan Mendoe-Pacha de bearbeiding van het ontwerp werd toevertrouwd, de gevolgtrekking maken, dat de Porte ook dezen keer zal beproeven een ontwijkend antwoord te geven. Is dit het geval, dan zullen Oostenrijk en Rusland niet langer wachten om een ulti matum te overhandigen. Boris Sarofof werd gisteren te Belgrado verwacht, Het Servisch Bulgaarsche comité zal de gelegenheid gebruiken om in een groote vergadering propaganda te maken voor het plan van een bondgenootschap tusschen Servië eu Bulgarije. Uil de Oostenrijksehe Kamer. In de Kamer zeide de minister-president gisterenUit de wet betreffende het ver gelijk van 1867 blykt duidelijk, dat de inrichting van het leger uitsluitend tot de rechten van de kroon behoort. Wat Tizza dienaangaande gezegd heeft, komt geheel met de wet overeen. Over de handelsverdragen sprekend, legde v. Koerden er den nadruk op dat het noodig is vooral met Italië een voorloopige schik king te verkrijgen, Wat het hernieuwen van de handelsverdragen met Duitschland on Rusland betreft, is von Koerber van oordeel, dat de vriendschappelijke betrek kingen met die landen daartoe zullen leiden. Verder keurde de minister de dwarsdrij- v«rij af en sprak van overtuiging uit, dat olie partijers de regeering zullen steunen >n haar streven om te voorzien in de neconomische behoeften van den Staat. De Kamer besloot de beraadslaging over do rede van von Koerber te openen in de volgende vergadering a.s. Vrijdag. De regeering heeft een wetsvoorstel inge diend, waarin zij zes voorloopige twaalfden vraagt. Uit den Franschen Senaat In den Senaat werd gisteren beraad slaagd over de omtrekking van de wet van Falioux, die de vrijheid van onderwijs waarborgt. Legrand stelde voor art. 2 aldus te laten luidenHet middelbaar onderwijs is vrij. Minister Chaumié noemde dit amende ment noodeloos, en verzoekt den Senaat het te verwerpen en te bedenken, hoeveel moeilijkheden het voor den minister oplevert, dat er zooveel verschil is tusschen den tekst van de commissie en dien van de regeering, aan welken laatsten de minister zich houdt. De voorzitter las art. 2 in den tekst der commissie voor. Daarin staat, dat geen particuliere inrichting van middelbaar onderwijs nag geopend worden dan op presidentieel besluit na openbaarmaking van het advies van den hoogen onderwijsraad. Aan het slot van een lange redevoering zeide Clemenceau, dat hij voor het ontwerp van Chaumié zou stemmen, ofschoon het leemten bevat. Italië's koningspaar in Engeland. Het koninklijk jacht Victoria and, Albert met het Italiaansch koningspaar aan boord, is gisteren-namiddag begeleid door een tweetal Fransche en enkele Engelsche marineschepen te Portsmouth aangekomen. De prins van Wales begaf zich aan boord om Hunne Majesteiten te begroeten. De koning en de koningin werden bjj hun aankomst te Windsor om 3.30 aan den trein ontvangen door den koning en de koningin van Engeland. In acht staatsie wagens reed het vorstelijk gezelschap met ge volg, onder geestdriftig gejuich der menigte naar het kasteel. De stad vlagde. Bij aankomst aan het kasteel werd de eerewacht geschouwd. Daarna traden de vorstelijke personen het kasteel binnen. Daar werden zij ontvangen door de hooge staatsambtenaren. Lijfgarde stond langs de trap geschaard. Om 8.45 was er een be sloten tafel in de eikenzaal, waaraan deel namen de twee koninklijke paren, prinses Victoria, de prins en prinses van Wales en de prins en prinses van Sleeswijk-Holstein. Het gevolg at in een andere zaal. De burgemeester van Windsor heeft in de stadszaai een feestmaal aangeboden aan 62 Italiaansche ingezetenen. Deze waren in nationaal costuum. De verkiezingen in de Kaapkolonie. In den Noordwestelijken cirkel zijn ver kozen Graat en L. J. van Zijl van de Zuid-Afrikaansche partij en Owen Lewis van de progressieven. In den Middellandschen Kring zijn voor den Wetgevenden Raad gekozen Du Toit en Claessens, beiden van de Z. A. partij en De Vikkers, van de progressieven. De verkiezingen zijn nu afgeloopen. De pro gressieven hebben een meerderheid van een stem. Britsch-Indië en Tibet. De Londensche bladen, die in betrekking tot de regeering staan bevestigen het bericht, dat de Britsch-Indische expeditie naar Tibet zoo spoedig mogelijk zal oprukken. Vooreerst echter zal de expeditie niet verder gaan dan Gjung-tse, dat 100 KM. voorbij het tegenwoordige kamp der Engelschen te Chamba tha-tsjang ligt, en 240 KM. van Lhassa af. Als casus belli wordt opgegeven Tibets weigering om de onderhandelingen voort te zetten, tenzij de Engelsche troepen uit Tibetaansch gebied terugtrokken en ook de kuiperij der Russen te Lhassa, waar een of twee Russen zelfs zitting zouden hebben in den raad van State. Nepui moet reeds te kennen hebben gegeven, dat het zich onzijdig zal houden, ofschoon het bij verdrag gebonden is, hulp te verleenen aan Tibet. De Tibetanen zijn, naar 't heet, vast besloten den oorlog door te zetten; er worden troepen aangeworven en men bewapent de kloosters. Uit Rome. De commissie, door Leo XIII ingesteld, om de jubileumsfeesten van de dogma verklaring der Onbevlekte Ontvangenis voor te bereiden, heelt reeds drie vergaderingen gehouden. Hoofdzakelijk neeft de commissie zien bezig gehouden met het internationale Congres ter eere der Allerheiligste Maagd, dat vastgesteld is op de eerste dagen van December 1904. De drie voornaamste punten, welke op dit Congres zullen behandeld worden, zijn de vereering van Maria onder den titel van Onbevlekte Ontvangenis de geschriften over Maria; de inrichtingen en vereemgingen ter eere van Maria. Theolo gische, historische, juridische, wetenschap pelijke en kunststudiën zullen dit uitgebreide programma ontwikkelen. De olficieele talen van dit Congres zullen zijn: Latijn, Italiaansch, Fransch, Spaanscn, Duitsch en Engelsch. Rapporten, studiën enz. enz. moeten vóór 15 Juli a.s. gestuurd worden aan het adres van den eerw. pater Stagni, secretaris-generaal van het Congres, via Torre Argentina 76, Rome. In het Vaticaan zullen verschillende col leges, die na den roof van den kerkeiijken staat eigenlijk overbodig waren geworden, maar toch bleven bestaan, nu werden opgeheven, o. a. de clerici der apostolisc ie kamers, de votanten der Signatuur en de Rota. Pius X en de kerkzang. De Romeinsche correspondent van de Engelsche Tablet, die zich bevond in het gevolg van den nieuwen aartsbisschop van Westminster, mgr. Bourne, toen deze eenige dagen geleden in audiëntie werd ontvangen door den Paus, schrijft aan zyn blad, dat de H. Vader aan den bisschop o.a. zijn levendige voldoening erover te kennen gaf dat in de kathedraal van Westminster de zang van de Benedictijnen van Solesmes is iugevoerd. »Dus wij kunnen op den ingesla gen weg voortgaan in de overtuiging dat wij de goedkeuring hebben van Uwe Heiligheid?' vroeg Mgr. Bourne. »Zeer zeker," antwoordde de Paus. »Ik wensch vurig dat de zang van Solemes algemeen worde ingevoerd, want dat is de echte zang der Kerk. De correspondent voegt erbij dat Z. H. zelf de kwestie van den zang ter sprake bracht. Graaf Nigra. Graaf Nigra, Italiaansch gezant in Oos tenrijk, vertoeft sedert eenige dagen te Rome. Hij heeft aan het consulaat met be slistheid te kennen gegeven, dat hij zyn ambt zal neerleggen en zich uit het diplo matieke leven wil terugtrekken. Vorstelijk bezoek te Darmstadt. Thans is vastgesteld, dat de groothertog, de Tsaar ea de Tsaritsa en grootvorst Sergius met do grootvorstin morgen (Donderdag) middag te Darmstadt zullen aankomen. Ook prins en prinses Heinrich van Pruisen worden dezer dagen daar ver wacht. Deschanel en de Humberts. Men schrijft aan Paul Deschanel, oud voorzitter der Fransche Kamer het plan toe een klacht wegens valschheid in geschr.fte in te dienen tegen de Humberts of tegen Romain en Emile Daurignac. Deze laatste zouden de valsche brieven hebben ge schreven over de beweerde onderhandelin gen betreffende een huwelijk van Deschanel met Eve Humbert. Schiedam, 18 November 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 18 November 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas), Een schoen makersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam) Een kuiper (halfwas). Een gas fitter (halfwas). Een luijongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moestuin. Een jongen voor meubelmakerij. Een dienstbode voor meid-alleen. Een dagdienstbode. Een keukenmeid. Meisjes voor de chocoladefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. Een machinist-bank werker- stoker. Behanger (halfwas). „Tim merlieden. Drukkers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koetsiers. - Slagersknecht. Kisten- NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1