Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar^. Zondag 22 November 1903. .No. 7759. EERSTE BLJD. Het hypnotisch experiment. Bureau Boterstraat &0. Telefoon No. 85. - 2.— - 0.05 PFFKJIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. voor het Bevolkingsregister. Feuilleton. SCHOUW Polderstraat. 1853-27 November—1903. NIEUWE SCHIEDANISGHE COURANT PK IJ 8 Ti» DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTEMTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Verslag over den landbouw. De Burgemeester van Schiedam, brengt op verzoek van den Directeur-Generaal, chef v*n de afdeeling landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter kennis van de landbouwende bevolking, dat gedurende de maaud December langs de huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samenstelling van het Landbouw- verslag. Het is voor de afdeeling landbouw, waar zij wet telijke maatregeleu ter bevordering van Landbouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden of waar z*j pogingen moet doen den afzet van de producten dier takkeu van bedrijf in het buitenland te behouden °f uit te breiden, van het hoogste belang voldoende kennis te heoben van deu werkelijkeu toestand iu de verschillende deelen des lands. Deze kennis moet zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde ge gevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo ge trouw eu volledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. c n i o d a m, 21 November 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. AilGIFTE Burgemeester en Wethouders van Schiedam, achten het noodig de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen Tan aangifte roor bet Bevolkingsregister, voorgeschreven bij Koninklijk besluit van 27 Juli 18S7 staatsblad no. 14>1). Die verplichtingen, wier verzuim wordt gestraft met met hechtenis van ten hoogste dagen of geldboete van ten hoogste flüll, zijn hoofdzakelijk de volgende: Bij vestiging in de Gemeente. Hij, die zich in de Gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur binnen ééne maand na zijne aankomst. Bij het verlaten der Gemeente. Hij, die de Gemeente metterwoon gsat verlaten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur Bij verhuizing binnen de gemeente. Bik hoofd van een gezin of afzonderlijk levende DOOR Fr. T H IE M E. 5) (Slot.) Schreiend bekende de markiezin, dat het nooit haar pian was geweest zich den dia deem toe te eigenen. »Te vergeefs had ik mijn echtgenoot herhaalde malen verzocht hem voor mij te koopenhij antwoordde steeds, het als eene dwaasheid te beschou Wen voor een luxe-voorwerp een zoo aan zienlijk bedrag te bestedeD, Ik had mij reeds daarover getroost, toen ik zoo vurig begeerde sieraad in het bezit zag van mijne vijandin, ik dacht dat mij het bart zou breken, Ik kon mijn blik er niet van afwenden En toen allen zich naar de muziekzaal be gaven, moest ik weer terug keeren of ik wilde ot met, om nog eeumaal het ionke- doet, binnen ééne maand na zijne verhuizing binnen de Gemeente, daarvan aangilte aan het Gemeente bestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende geeft, uiterlijk binnen ééne maand, aan het Gemeente bestuur kennis van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst. we rk boden daaronder begrepen. Algemeene Voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het Bevolkingsregister noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroe pen, ia verplicht tot het doen der opgaven, boven vermeld. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat men zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen opnieuw ter algemeene kennis, dat het Bureau van het Bevolkingsregister ten ilaadhuize is geopend dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen, van 81/, uur des voormiddags tot uur des namiddsgs. Schiedam, 21 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSiEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 1 December a.s., aanvangende des morgens 10 uur, op grond van art. 37 der Bouwverordening een SCHOUW zal gedreven worden over de Polderstraat en de daarin gelegen werken. Schiedam, den 21sten November 1903. Burgemeester en Wethouders vanSchiedam, VERSTEEG. De Secretaris, V, SICKENGA. Het beoefenen van den koorzang tot begeleiding en opluistering der HH. Diensten in onze kerken mag zeker wel onder de lende sieraad te beschouwen. De aanblik deed mij alles vergeten, ik was bijna zin neloos, toen ik, na mij overtuigd te hebben, dat niemand op mij lette, met krampach- tigen greep den diadesm opnam en in mijn zak verborg. Mijne mededingster mocht niet met dit sieraad pronken, dat ik niet had mogen bezitten. Zij zou de overwinning met behalen. Het was mijn plan, de eerste de beste gelegenheid te baat te nemen om den diadeem door het venster van de speel kamer in den daaronder gelegen vijver te werpen. Nauwelijks had ik echter den verfoeilijken greep gedaan, o mijne bezinning kwam terug en een doodsangst overviel mij ik had noch den moed het sieraad weder op zijne plaats te leggen, noch mij daarvan op de een of andere wijze te ontdoen. Spoe dig werd de vermissing ontdekt met helsche pijn in het hart zag ik de voorge nomen nasporingen tegemoet. Toen trad u plosseling naar voren ik hoorde u mija naam uitspreken terstond begreep ik o, edele man, en gevoelde, dat u mij zoudt red den uit den pijtdijksten toestand var. mijo leven, uit het ontzettende gevaar. Met groote moeite kon ik mij den avond goed houden. meest verdienstelijke werken van godsvrucht gerekend worden. In de middeneeuwen hadden zelfs de personen, die den koorzang in de kerken beoefenden, een zekere gods dienstige wijding slechts »clerici" werden voor dit verheven en verdienstelijk werk gebruikt. Waar zich dus nu leeken voor dit veel- eischend werk beschikbaar stellen, verdient hun arbeid alleszins te worden gewaardeerd. Het vijftigjarig bestaan van een koorgezei- schap in dezen aan afwisseling zoo rjjken tijd mag dus wel in ruimen kring belang stelling wekken en waardeering vinden. De eerste stoot tot de oprichting van bedoeld koorgezelschap werd gegeven door de oprichting van de Mannenzang-vereeni- ging »Thaiia" waaruit het koorgezelschap sCantemus Domino" is voortgekomen. Op uitnoodiging van past. Van Leeuwen z.g., kwamen den 2 Febr. 1853 de leden van ïThaha" bijeen ter bespreking van de oprichting van een koor voor de nieuwe parochie. In Mei a.a.v. werden kansten voor het nieuwe gezelschap aangenomen waarna in Juni de studie in den Gregori- aanschen zang een aanvang nam. Den 27n November 1853 volgde de oprichting van het koorgezelschap »Can- temus Domino". Laten wij den Heer lotzingen, (Deze naam is echter eerst in archiefstukken van 1870 te vinden.) Op dien dag de eerste Zondag van den Advent werd de eerste gezongen Hoog mis in de voormalige vleeschbal, noodkerk der O. L. Vrouw Visitatie-statie, opgedragen. Na het Veni Creator werd het lntroitus ad te levavi door wijlen den heer G. J. Bertels aangeheven, waarna de derde Gregoriaansche Mis werd gezongen. Den 9n December 1853 werd de eerste Requiem-Mis uitgevoerd, waardij wijlen de heer J. B. Nolet als organist dienst deed. Er waren toch voor de komst van deu heer Gores verschillende onbezoldigde organisten. Het gezelschap bestond toen uit de Te buis gekomen verloor ik het bewustzijn en heb deu geheelen nacht geweend. »Mei het doorstaan van dezen angst heeft u genoeg geboet voor uw vergrijp", antwoordde Reymond vol deelneming. »Ik weet het niet mijn geheele leven door zal ik er aan denken Maar hoe kon u weten dat ikIk dacht geheel onopgemerkt te zijn. Heeft u op mij gelet jNeen", hernam de attaché glimlachend. »Ik ben jurist en nogal scherpzinnig. Met behulp hiervan heb ik het geheim spoedig ontdekt." sWat, u heeft geraden, dat ik Hoort u eens aan. Reeds voor het ver dwijnen van den diadeem vernam ik uit een gesprek tusschen twee dames, dat u eveneens behoort tot de vereersters van kostbaarheden", «Heloise is ontroostbaar, verzekerde de eene, zij heeft met haren man eene woordenwisseling gehad zonder echter haar wil door te zetten." Toen spoedig daarop allen in bewonde ring stonden voor het kunststuk, bevond ik mij tegenover u. Ik bestudeerde de hevige smart die zich op uwe trekken afteekende, ik ken u nog uit vroegen tijd, mevrouw en wist beter dan iemand anders wat er in beeren G. J. Bertels, P. S. Engering, J. L. G. Smit, enL. Vincent, oprichters (met uitzon dering van iaatstgenoemde allen overleden)en verder uit de heeren P. J. Kuypers, H. J. van Otterdijk, S. van Pinxteren, A. P. Holterman, J. F. Gudde, P. J. Huygen, J. W. Exler en P. J. van der Burg. Den Eersten Kerstdag 1853 werd onder de Hoogmis de eerste Mis van Viotta uit gevoerd. Den 17 Febr. 1854 werd in de eerste algemeene vergadering,onder voorzitterschap van pastoor Van Leeuwen, het reglement goedgekeurd en een bestuur gekozen. (Tot dan toe had het bestuur van »Thaha" als bestuur van het koor gefungeerd). Gekozen werd tot president de heer H. J. van Otterdijk, secretaris de heer P. S. Enge ring en penningmeester de heer P. J. Huygen. Den 2 Februari 1859 nam met de plechtige opening der nieuwe kerk aan de Nieuwe Haven voor het koorgezelschap een als nieuwe taak een aanvang onder de Hoogmis te tien uren in bedoelde nieuwe kerk opgedragen trad het koor daar voor 't eerst op. Den 15 Juli 1861 werd de heer B. L. J. J. Gores als eerste bezoldigde organist aan gesteld. Bij de plechtige consecratie der nieuwe kerk den 2n Juli 1862 was 't aan het koor voorbehouden het Kerkwijdingsfeest op te luisteren. Enkele malen trad het koorgezelscbap ook buiten de kerk op. Zoo verleende het zijne medewerking bij een concert ten bate van de oprichting der R. K. Spijskokerij en bij een concert ter gelegenheid van het zilveren Pausfeest van Z. H. Pius IX (16 Juni 1871). Ook bij het Koningsfeest, den 12n Mei 1874, heeft het zijne medewerking verleend. Bij de St. Liduina-feesten in 1890 had het koor bij de herhaalde feestelijke oefe ningen een werkelijk zware taak te vervullen. Nadat in 1891 de heer B. L. J, J. Gores u omging. Herinnert u zich, dat wij el kaar eerst eemgen tijd daarna begroetten Tot daartoe hadden wij elkaar niet willen herkennen,nu echter veroorloofde wellevend heid met, langer dat bewustte over het hoofd te zien, daar wij ons te dicht bij eikaar bevonden. Nonchalant reikte u mij de vingertoppen, Plotseling bemerkte ik aan den top van uw wijsvinger 'n bloed druppel. Deze omstandigheid leek onbedui dend in 't eerst. Toen ik echter terstond daarop de verdwijning van den diadeem vernam, en zooals de anderen, het leege étui beschouwde, wat denkt u dat mijn juristenoog daar ontdekte Op den knip van de sluiting eveneens een kleinen bloeddrup pel. Toen was de geheele zaak mij plotse ling duidelijk. U had den diadeem wegge nomen en bij de haast, waarmee u dat deed, uw vinger aan de scherpe veer ver wond. Is het zoo niet »Zoo is het", antwoordde de markiezin, het hoofd verlegen buigende. »Indien ik nog eemgen twijfel had, zoo verdween die door uwe houding, toen er sprake was van een direct onderzoek. Een psycholoog, zooals ik, las den doodsangst m uwe trekken. Ik had oprecht medelijden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1