De Engelsche tariefkwestie. Onlusten te Madrid. B1N3ÏE5 LA5D. Uitvoering der Suikerwet. Tegen de Drankwet. Optische verschijnselen. brEMËNttl) NIEUWS. In verband daarmede wordt in herinnne- ring gebracht, dat de Paus onlangs het nieuw-opgerichte apostolische vicariaat in, het Oebangi-gebied (Fransch Congo), niet aan paters van den H. Geest, maar aan Italiaansche missionarissen heeftopgedragen. Hetzelfde blad meldt, dat Combes ook de sluiting bevolen heeft van een groot aantal instellingen der Lazaristen. De Diamant-industrie. De Antwerpsche diamantbewerkers hebben hun patroons een besluit van de Internatio nale Liga van diamantbewerkers medege- gedeeld, onlangs te Parijs genomen, waarbij beginnende met 3 Jan. de 9-urige werkdag op alle werkplaatseu in de heele wereld moet worden ingevoerd. De Antwerpsche diamantbewerkers zullen algemeen staken als deze verandering niet zal geschieden. In het voorbericht van een boek, waarin zijn redevoeringen over de fiscale kwestie herdrukt worden, stelt Chamberlain voor, de tariefkwestie te laten uitmaken door een volksstemming, gelijk het referendum in Zwitserland. Studenten hebben eergisteren op ver schillende punten van Madrid betoogingen gehouden tegen Villaverde en ten gunste van Salmeron. Voor een gebouw der Jezuïeten kwam het tot een vechtpartij; ten slotte dreef de politie de menigte uiteen en nam verscheidene onruststokers gevangen. Door Armeniërs vermoord Aartsbisschop David, van het Russische klooster te Etschmiadsin, is door Armeniërs om het leven gebracht. De moordenaars vluchtten. In Trans-Kaukasië moet zich een revolutionair complot hebben gevormd, dat 30 Russische ambtenaren »ten doode opge schreven" heeft. Aziaten in Afrika. Naar de Times uit Johannesburg verneemt, is de werklieden-commissie, ten aanzien der voornaamste kwestiën niet tot eenstem migheid gekomen, maar volgens geruchten, die eergisteren-middag in de Londensche City liepen, zou de meerderheid der commissie zich voor den invoer van Aziaten verklaard hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van \rijdag 20 November. Bij den aanvang der zitting werden ver schillende kleine wetsontwerpen, waaronder dat »tot toekenning van een subsidie uit 's rijks schatkist ten behoeve van de droog making van plassen onder Reeuwijk en Sluipweg en dat tot grenswijziging tusschen de gemeente Rotterdam en Hillersberg aangenomen, bij welk laatst ontwerp de minister van Binnen 1. Zaken ee- nige vragen in het verslag gedaan, beant woorddedaarbij mededeelende, dat Ter Brogge in de zesde klasse van de kieswet tabel blijft opgenomen. Dat ontkiezering op groote schaal zou plaats hebben, achtte de Minister niet bewezen, maar wanneer dit zoo is, dan komt dit door het stelsel van de kieswet, die gewijzigd de ontkiezering zou kunnen tegengaan. Niet door het opnemen van exceptioneele bepalingen wil de minister daartoe meewerken. De heer van der Velde wees nog op den invloed die dit en dergelijke wetsont werpen op de werking van de Drankwet, het kiesrecht en de financieele verhoudingen van kleine gemeente heeft. De kleine gemeenten mogen niet onder de vlag van het algemeen belang worden opgeofferd. Hij raadtonzichtigheid aan bij het indienen van grenswijzigingsontwerpen, waartoe deze regeering z. i. te dikwijls overgaat. Tegen dit verwijt kwam de minister op onder opmerking dat alleen grenswijziging wordt voorgesteld, wanneer de omstandig heden daartoe dringen. Overigens zal hij een spoedige inwerking-treding van dit wetsontwerp waarnaar de heer v. d. Velde nog vroeg bevorderen. Daarna werd voortgezet de behandeling van de Indische begrooting. De heer de Waal Malefijt dankte voor de toegezegde regeling van den rechts toestand der Inlandsche christenen, die naar hij hoopte spoedig tot stand zou worden gebracht. Nagaande den financieelen toe stand van Indië in de laatste 10 jaren, kwam spreker tot de conclusie dat er geen aanleiding is te spreken van een scnier wanhopigen toestand, ai erkent hij dat een voorzichtig beleid noodzakelijk is, Wel leverde die 10 jaren een tekort van 77 millioen, maar men beschouwe dit tekort in het licht der feiten. In die tien jaren werden de groote uit gaven gedaan voor den Atjeh-oorlog, voor de Soiovailei, de koffiecultuur en bovendien voor den aar.leg van spoor en tramwegen. Zij, die zuike pessimistische beschouwingen hielden, verzuimden de middelen tot ver betering aan te geven. De financiën kunnen alleen verbeterd worden, door versterking van de financieele draagkracht der Indische bevolking, en verder streve men naar bezuiniging. Lang is al gesproken over hulp van Nederland aan Indië, maar het bleef steeds bij woorden. Deze minister kwam met een daad het verleenen van een renteloos voorschot aan Indië hetgeen spr. ten zeerste toejuicht. Tegen den vorm van hulp verleenen kan men bezwaren aanvoeren en bijv. liever een bijdrage aan Indië hebben gewenschtdie bezwaren mogen echter niet overwegend zijn, waar men het er over eens is, dat Nederland Indië' moet helper., lntussehen, om den toestand tusschen de Indische en Nederlandsche financiën zuiver te houden, moet men de zaak beschouwen als buiten gewone hulp voor buitengewone doeleinden. Spr. komt ten slotte op tegen de koele wijze, waarop men in Indië die hulpver leening heeft ontvangen. In verband met den financieelen toestand van Indië zou de heer V e r h e v wenschen een openbare meer speciale voorbereiding van de begunstiging in Indië. Dat het Indisch bestuur geen voorstellen en in het algemeen zoo weinig deed voor de verbetering van den oeconomischen toe stand, schreef spr. toe aan de wijze waarop in Indië het regeeringssyssteem werkt. In verband daarmede betoogde hij de wensche- lijkheid van de instelling van een Kolonialen Raad, om de Regeering van advies te dienen. Verder drong spr. aan op bezuiniging, hoewel hij erkende, dat de Minister de uitgaven van leger en marine binnen be perkte grenzen heeft gehouden en oordeelde, dat Nederland moet betalen de verdediging van Indië tegenover een buitenlandschen vijand. Spr. huldigde Van Heutsz, die den dank der natie verdient. De heer De Savornin Lohman nam op gezag van hen, die Indië kennen aan, dat de toestand er treurig is en krach tige hulp noodig. Is dit zoo dan een van beidenof wij die voogden zijn, moet onze onmacht erkenuen en de koloniën overdoen om het geld dat wij er voor maken tot verlaging/van eigen belastingen te gebruiken, of wij moeten om Indië te helpen uit eigen middelen putten. Spr. wil het laatstevroe ger heeft de jongere broeder (Indië) ons ge holpen, thuis moeten wij hem helpen, liefst met een bijdrage, waaraan hij de voorkeur geeft boven het geven van een renteloos voorschot. Maar als wij hulp moeten verleenen, dan behooren wij te weten of wij die betalen kunnen en om dit te weten, moeten wij een algemeen plan hebben en zeggen uit welke belastingen wij die hulp zuilen verleenen. Eischt hij dus een plan, hij verzet zich daar om met tegen den post, welke thans op de begrooting staat. Hij beschouwt die post als iets geheel aparts staande buiten het algemeen plan. Zoo men aan dien post dat karakter geeft en de Minister zegt, dat hij het niet zonder bedenking tegenover Indië vindt, dien post terug te nemen, dan stemt bij voor. Hij stelt echter een voorwaarde: de minister moet zeer beslist zeggen, dat hij met een plan zat komen. De heer Bos gaf evenzeer de voorkeur aan het geven van een bijdrage boven een renteloos voorschot, al acbtte hij het niet ondenkbaar, dat hij na een 20 jaar voor Indië weer eens een andere tijd aanbreekt. Do heer Van der Zwaag wees er op, dat de heer De Waal Malefijt een nieuwen koers constateerde, terwijl de Minister dien juist erkent. Uit niets olijkt echter nog van een nieuwen koers enjvoor exetase over de daad van den Minister is geen reden. De heer Van Kol becijferde, dat om Indië te helpen noodig zijn 105 miliioen in eens voor productieve rentegevende uit gaven, waarvoor geleend mag worden en 50 miilioen jaarlijks voor gewone uitgaven, waarvoor met geleend mag worden en wel 34 miliioen voor meerdere uitgaven, 8 miliioen ter voorziening in het chronisch tekort en 8 miliioen wegens het wegvallen van enkele inkomsten. Later kwam hij echter te zeggen, dat wij met 30 miliioen meer per jaar konden volstaan. Hoe men aan dat geld moet komen Wel 't is doodeenvoudig. Hij wil Java, Sumatra, Banka, Billiton, Bali en Lombok houden, maar onze bezittingen oostelijk van de straat Lombok aan een andere mogend heid verkoopeneen heel orgineel plan, waarvoor hij echter zelf wel geen steun in de Kamer wachtte. De heer Van Limburg Stirum bracht hulde aan de werkzaamheid van den Minister, met wiens plannen spr. aanvan kelijk niet tevreden was, maar na het antwoord van den Minister kon spr. wel meegaan en wei voornamelijk omdat de maatregel slechts een voorloopig karakter Zal hebben. Spr. heeft tegen het voorschot geen bezwaar, mits de Minister een vast plan indient. De heer Vau Raalta betwijfelt of, indien de Minister zijn voorstel handhaafde, het technisch wel in orde is- Het gebruik van het voorschot is toch zoowel wat het onderwerp als het bedrag betreft, aan grenzen gebonden. Spr. geeft een formeeie wijziging in overweging, waardoor het ge vaar wordt ondervangen. De algemeene beraadslagingen liepen hiermede ten einde. Maandag half twee zal de Minister van Koloniën antwoorden, terwijl dien avond te 8 uren de vergadering wordt voortgezet. Het Staatsblad no. 277 bevat een Kon. Bosluit van den 12den November 1903, houdende aanvulling van de Koninklijke besluiten .van 14 Augustus 1897, no. 44 (Staatsblad no. 194) en 8 December 1898 (Staatsblad no. 265) toa uitvoering van art. 4 der Suikarwet. Bet besluiten strekt om met uitbreiding van voormelde Koninklijke besluiten, Vlaar- dingen aan te wijzen alt losplaats en kantoor, bedoeld bij art. 4 der Suikerwet. H. M. de Koningin-Moeder kwam gisteren middag te 4 u. 44 per extra trein op 't Loo aan, op 't perron begroet door H. M. de Koningin en Prins Hendrik, benevens den burgemeester. Het vorsteiyk gezelschap begaf zich per rijtuig naar het paleis. Z. K. H. Prins Hendrik heeft zich gisteren ochtend met zijn gevolg ter jacht begeven op de landgoederen van baron van Paliandt van Roosendaal. De jachtgezelschappen veree nigen zich bij Woeste Hoeve. De Prins keert 's avonds naar Het Loo terug, waar Woensdag en Donderdag jachtpartijen zullen worden gehouden. De nieuwe Belgische gezant Guillaume is weer uit 's-Gravenhage vertrokken om in den loop van Decemder terug te keeren ter aanbieding zijner geloofsbrieven aan de Koningin, De Eerste Kamer zal zich na bare bij eenkomst in de volgende week hoofdzakelijk bezig houden met het afdeehngsonderzoek o. a. van de wijziging der milietiewet en met de openbare beraadslaging vaneenvou- weijes. In het begin van December zal zij dan waarschijnlijk de militiewet en andere ontwerpen behandelen en de Indische be grooting in de sectiëu onderzoeken. Aan de Tweede Kamer is een adres ge zonden door de heeren P. J. A. Chrispijn c.s., likeurstokers en grosiers in gedistilleerd te Amsterdam, houdende bezwaren tegen enkele bepalingen in het onwerp Drankwet. De firma is huurder of eigenaar van meer dan één zaak met vergunning, die worden gedreven door loontrekkende be dienden. Het ontwerp nu bevat de bepaling dat slechts één vergunning aan ééu persoon wordt verleend, dat de vergunninghouder niet langer dan 3 maanden buiten het pand mag wonen, waarop de vergunning is ver leend. Voorts wijzen adressanten nog op eenige andere voor hun bedrijf belemmer- rende bepalingen Redenen waarom zij zich tot de Kamer wenden met eerbiedig verzoek, dat het haar behagen moge medewerking te ontzeggen aan het in het leven roepen van een wet welke zóó weinig rekening houdt met de praktijk, dat honderden gezinnen broodeloos zouden worden, dat duizenden guldens schade aan ondernemingen van allerlei aard zouden worden berokkendeen wet zoo onsympathiek aan een vredelievend volk, dat zij reeds bij voorbaat door alle weldenken- den veroordeeld is en gedoemd zoude zijn om op duizenderlei wijzen te worden over treden en ontdoken. Naar het Vad. verneemt, is de intrekking in de vergadering van Woensdag j.l. van de wijziging van art. 109 der militiewet, betreffende het blijvend gedeelte, minder het gevolg geweest van de daartegen in de openbare vergadering der Tweede Kamer gevoerde oppositie, dan van verzet in de gelederen der rechterzijde ontstaan en waarvan de Regeering kennis was gegeven. Men had zoo heet 't een motie van orde gereed om, wanner de Min. van Oor log weigerde het art. terug te nemen, de behandeling van het wetsontwerp te verda gen. In die omstandigheden besloot de Minister, na een langdurig overleg met zijn ambtgenooten, de wijziging liever prijs te geven. Bjj het bestuur van den Nederiandschen Bond van gemeente-ambtenaren is ingeko men een uitvoerig rapport van de door dat bestuur benoemde commissie van advies omtrent sommige wijzigingenen aanvullingen, die in de gemeentewet dienen te worden aangebracht. Leden dier commissie waren de heeren dr. A. Pekelharing, voorzitter Knottenbelt, Roovers, Meelis, en Elenbaas, secretaris. In verband met het voorkomen van ver scheidene gevallen van typneuse koorts in Wormerveer zijn vanwege de vereeniging Volksgezondheid, in overleg met den inspec teur voor de volksgezondheid, aan de scholen en aanpiakbordeu biljetten aange plakt, waarbij dringend wordt aanbevolen; om de melk niet anders dan gekookt te gebruiken en geen sloot- of Zaanwater te gebruiken tot bet reinigen van eetgereed- schap, melkemmers, groenten, ooft, enz. De gemeenteraad van Alkmaar heeft afwijzend beschikt op een verzonk van de atd. Alkmaar van den »Algem. Nederl. Typografenbond", om hij net aanbesteden van gemeentedrukwerk in de bestekken bepalingen omtrent loon en arbeidsduur op te nemen. Donderdag-namiddag werd te Zuften een halo rondom de zon en daarna de dubbele zon gezien. De eerste bestond uit den kleinen kring met den daaraan rakenden boog, de laatste, in verband met de bolle zijde naar het hemelhcnram gekeerd. Ook waren de beide levendig gekleurde bijzonnen zicntbaar, alsmede een witte lichtzuil, zoowei op als onder de zon. Verder vertoonde zich omtreeks 3 uur, gedurende een viertal minuten in de veder- laag wolken een volledig goed gevormd beeld der zonneschijf, dat op de ware zou rustte en evenals deze een gele tint bad. Ook was de planeet Jupiter 's avonds geruimen tijd omgeven door een ring ter grootte van ongeveer een derde der volle maanschijf, oranje met smallen rooden buitenraud. (Z. Ct.) In de gemeenten Odoorn en Sleen (Drente), welke door het Oranjekanaal worden door sneden, komen in gezinnen, die in de nabijheid van dit kanaal wonen en van het water daaruit gebruik maken, gevallen vaa typhus voor. Men vermoedt, dat het kanaal water besmet is door een doortrekkend vaartuig, weshalve bij het gebruik de grootste voorzichtigheid wordt aanbevolen. Aan het commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage werd door iemand aangifte gedaan- dat nem °P het Spui door een onbekende een aalmoes wa3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6