Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 26 November 1903. No. 7762. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PK IJ 8 Til DIT BLAD» Foor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 25 November 1903. Uit de Fransche Kamers. De behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Franscne Kamer heelt nog andere belangwekkende bespre ngen uitgelokt dan die gisteren vermeld "orden. Bij de verdere beraadslaging sprak Allard er zijn verwondering over uit, dat •flon de Kamer vraagt te strijden tegen het clericalisme en toch de credieten handhaaft, die de Kerk gelegenheid geven °ns te bestrijden. Minister Delcassé ant woordde door de Kamer eenvoudig te 'erzoeken het crediet te bewilligen. Een voorstel van Allard, strekkende tot ophef fing van het gezantschap bij het Vaticaan, Werd met 324 tegen 231 stemmen verworpen en de post voor genoemd gezantschap gehandhaafd. Naar aanleiding van de geheime fondsen voor het departement van buitenlandsche zaken stelde Delcassé de kwestie van Vertrouwen. Met 490 stemmen tegen 47 werd een motie in dien geest aangenomen. De regeering stemde er in toe een post van 20.000 francs op de begrooting te Plaatsen voor het Hot van Arbitrage in den Daag. Ëenoist hield een pleitrede voor dit Dof, waarvan men evenwel niet alles moet Verwachten, want in het Fransch-Engelscbe arbitrage-verdrag komen acht beperkende hepaliogen voor. Destournelles zong den lof her permante arbitrage-verdragen. Delcassé z^ide, dat de regeering eerst een proef met het Fransch-Engelscbe verdrag gaat Uemen. De laatste hoofdstukken van de begrooting voor buitenlandsche zaken werden daarna ook aangenomen. In den Senaat werd de beraadslaging over de hervorming van het uitgebreid lager onderwijs voortgezet. De Senaat nam met 228 tegen 46 stemmen par. E. van artikel 1 der regeering (art. 2 van den Senaat) aan, dat betrekking heeft op de bewijzen van bekwaamheid. De overige Paragrafen werden eveneens goedgekeurd. Artikel 2 werd aangenomen met 147 tegen 77 stemmen. De Senaat besloot met 199 '«gen 44 stemmen over te gaan tot de 'Weede lezing. De Duitsche Rijksdag. De officieele Reichsanzeiger deelt mede, dat de Rijksdag tegen den 3n December is bijeengeroepen De Macedonische kwestie. De beraadslagingen eergisteren in den ministerraad te Constantinopel gehouden °ver het antwoord op de Oostenrijksch- Dussiscne nota duurden bijna tien uur, zonder hatmen evenwel tot overeenstemming kwam Dr openbaren zich nog altijd duidelijke "meningsverschillen tusschen de ministers, die eerst 'savonds 10 uur uiteengingen. Behalve aan de Russische en Oostenrijkse he Sezanteu moet de Sultan het oor leenen *an den Bulgaarschen agent Natsjewitsj. Deze wil weten hoe het met de aan de Buigaarsche regeering beloofde amnestie voor de Maceaoniërs staat. De gevangenissen in Klein Azië, vooral de beruchte van Po droen Kale, zitten vol Macedonische gevan genen, terwijl Bulgarije aan 30,000 Mace donische vluchtelingen den kost moet geven. Wat de zaak niet vlotter doet marcheeren, is de zegevierende intocht van Boris Saratof te Sofia. Die intocht, naast het feit, dat on danks den hoogen prijs, die op zijn hoofd gesteld was, Sarahof ongedeerd dwars door een zoo groote Turksche troepenmacht heeft getrokken, heeft den Sultan zeer verbitterd. Aan de Times wordt uit Sofia getele grafeerd. De Turken gaan voort met in Macedonië gruwelstukken uitte halen. De koning van Griekenland doet nog steeds moeite om zijn buitenlandsche reis te gebruiken, teneinde de aanspraken van de Grieken in Macedonië en op Kreta te bepleiten. Vruchteloos echter. De Marokkaansche kwestie. De vertegenwoordigers van de Europee" sche mogendheden en de commissaris van den Sultan zijn het eens geworden over een nieuw belastingstelsel voor Marokko, dat voorshands echter niet van toepassing zal zijn op Europeanen. Naar de Times uit Tanger verneemt, beeft de stam van Beni Haisan tusschen Tanger en Fez het huis van den gouverneur aangevallen en geplunderd. Rusland en Japan. Dat ondanks alle vredelievende verzeke ringen de oorlogstoebereidselen door de beide betrokken mogendheden worden voort gezet, wordt dageiijks door de onmiskenbare feiten bevestigd. De Londenscne Daily Mail constateert, dat Japansche en Russische agenten opnieuw zijn begonnen, met groote kolenbooten te huren voor Oost-Azië. Uit Tokio verneemt hetzelfde blad on rustbarende berichten. Een schikking met betrekking tot de standjes tusschen Russen en Japanners in Tsjemoelpo is uitgebleven. De Russische gezant te Seoel heeft Korea verwittigd, dat de Russische regeering krachtige maatregelen zal nemen, als Korea de protesten van Rusland tegen de open stelling van Jongampho voor vreemdelingen blijft negeeren, Korea zou geantwoord hebben, dat de Russische inmenging in zake Jongampho een inoreuk was op Korea's souvereine rechten, waartegen Korea na drukkelijk moest opkomen. Deze boodschap zou door den Japanschen gezant te Seoel zijn overgebracht. De Russische gezant te Tokio heeft een lange dépêche van zijn regeering ontvangen, vermoedelijk de beslissing van de Russische regeering behelzende ten aanzien van de hangende kwestie. De Russisch-Japansche onderhandelingen zullen nu hervat worden. Het Australisch Parlement. Het Australische Bondsparlement is ont bonden. De nieuwe verkiezingen zullen 16 December plaats hebben. Uit Rome. Z.Em. kardinaal Merry del Val is door Z. H. den Paus benoemd tot prefect der Apostolische Paleizen. Tijdens kard. Rampolla werd dit ambt niet door den staatssecretaris bekleed, vroeger wel. Brand te Eski-Sehehir. Een vreeselijke brand heeft het grootste deel van Eski-Schehir, eeu bloeiende stad in Klein-Azie, vernield. De stad is een ver- vereenigingspunt der Anatolische lijnen, en op ongeveer 200 kilometer van Constanti nopel gelegen. Drie bazaren met 1315 winkelafdeelingen, elf groote karavaanserails en twee moskeeen werden door het vuur, dat veertig nren aanhield, in de asch gelegd. Eit Europeesche verzekeringsmaatschap pijen zijn bij deze ramp betrokken. Van de verschillende stations der Ana tolische lijnen werden* extratreinen met bluschmateriaal naar de plaats des onheils gezonden. Dank zij dezen maatregel kon nog een deel der stad worden gered. De haren te Port Arthur. De handelshaven te Port Artnur is ge opend. Volgens varordening van den Rus- sischen vertegenwoordiger wordt er scheeps- en handelsbeJasting geheven. De tentoonstelling te St Louis. Uit Holland is te St. Louis een bezending bloembollen aangekomen, 44000 stuks, weike op de tentoonstelling zullen gebruikt worden om de namen van Napoleon, Jefferson, Mac Kinley en Roosevelt in bloembedden aan te brengen. Schiedam, 25 November 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 25 November 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam Een kuiper (haltw'as). Een gasfitter (halfwas). Een jongen in eeu zaak van gas- en waterleiding. Een luijongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Eeu jongen voor moestuin. Een jongen voor meubelmakerij. Een loopjongen voor manufactuurwinkel. Een dienstbode voor meid-alleen. Een keukenmeid.Meisjes voor de chocoladefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. Een machinist-bankwerker stoker. Timmerlieden. Drukkers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koetsiers. Sla gersknecht. Kistenmakers. Ververs. Een houtkoopersknecht. - Een lood gieter. Een bsnanger (halfwas), Boek binders werk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in srnidsvak, kuipersvak, manufacturen vak, boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstmeisjes voor heele en halve dagen. Schiedamsche Winkeliers-Vereeniging De aangekondigde buitengewone verga dering der Schiedamsche Winkehers-Veree- niging werd gisteren-avond in het Ver- koopiokaai alhier gehouden. De Voorzitter, de heer F. J. Smit, de vergadering openend, drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst ondanks de gewichtige onderwerpen, die in deze verga dering zouden benandeid worden. Daarna bracht de Voorzitter een uitge breid verslag uit over het Nationaal Congres van den handeldrij venden middenstand, onlangs te Rotterdam gehouden. Naar aanleiding van den wenk, die daar in zake het administratie houden m winkel zaken gegeven was, deelde de Voorzitter mede,dat de Winkeliers-Vereeniginggetracht heeft een accountant aan de Vereeniging te verbinden, maar dat zij daarvan is terug gehouden door de aanzienlijke kosten tegenover het betrekkelijk nut alieen voor de kleine zaken intusschen was het bestuur altijd bereid de winkeliers-leden iti hunne administratie te helpen. Aan het eind van zijn verslag maande de Voorzitter de leden aan, zich de wenken en raadgevingen op 't Congres gegeven ten nutte te maken en steeds door vereenigii g naar verbetering te streven. Nadat het bestuurslid, de heer Van Lisse, den heer Smit had bedanki voor de uitnemende wijze waarop hij zijn ver slag had uitgebracht, sloot oe he«r D e Vries zich daarbij aan en spras, m ver band met de geringe opkomst ter verga dering den wensch uit, dat de winkeliers beter hun belangen zouden begrijpen en nog velen zich onder de vanen der Win keliers-Vereeniging zouden scharen. Verder wenschte de heer De Vries ook te vernemen de opinie der Vereeni ging omtrent de abattoir-kwestie. Die kwestie achtte hij toch van belang niet voor de slagers alleen, wijl de aanzienlijke uitgave, die een abattoir zou vereischen, op de geheele burgerij, in 't bijzonder ook op den middenstand, nieuwe lasten zou leggen. De Voorzitter, de heer Smit, volle instemming betuigend met 't door den heer de Vries eerst gesprokene, meende toch te moeten opmerken, dat de omstandigheid dat een vergadering niet druk bezocht is, nog geen bewijs is van niet krachtig leven, wijl zich dit zeifde verschijnsel bij verschillende vereenigingen voordoet. Aan de abattoir kwestie zou het bestuur de aandacht wijden en haar ter sprake brengen als zij voor de behandeling in den Raad rijp zou zijn ge worden. Aisnu bracht de Voorzitter ter tafel het tweede punt, waarvoor deze vergadering was opgeroepen Schiedamsche Kermis. Waar 't hier gold een vraagstuk van groot gewicht voor alle inwoners, had het bestuur gevoig gegeven aan een uitnooui- ging van de vereeniging Vergunning" om de vergadering dier veree iiging u.zake her kermisvraagstuk bij te wonen. De Voorzitter verklaarde zijne persoon lijke meening hier niet te kunnen uit;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1