Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Leven voor Leven. 26ste Jaanr. Zaterdag 28 November 1903. No. 7/64 Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJ 8 Til DIT BLADi Toor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 November 4903. Frankrijk en Engeland. De vriendschapsbetuigingen tusschen ^rankryk en Engeland, zoo geheel ver killend van de gevoelens, die nog slechts ®ckele jaren geleden beide natiën tegenover ®lkander deden kennen, schijnen geen einde l« nemen. Zij worden thans weer in nieuwen km gewisseld door het bezoek dat een gezelschap Engelsche Parlementsleden aan Lichtstad brengt in antwoord op de v'site eenigen tijd geleden door Fransche Kamerleden te Londen gebracht. De Engelsche Parlementsleden, bij wie z'ch een groot aantal Fransche Senaatsleden ®n Kamerleden gevoegd hadden, brachten gisteren-middag een bezoek aan den president der Republiek. In antwoord op een toe- Spraak van lord Brassey zeide Loubet Ik hoop dat uw reis, de banden tusschen de parlementen der twee volken versterkende, °ns nader helpt brengen aan het doel, dat ^ij in het belang van den vrede trachten te bereiken. Aan het buffet bracht Loubet een dronk hit opj den koning en de koningin van Engeland. En hij voegde er bij Ik kan Hij niet weerhouden te herinneren aan bet Tredeswerk, waaraan gij zoo oprechtelijk Verknocht zijt. Dat bewonderenswaardige v?erk van de Haagsche conferentie is nog 8'echts in zijn aanvang. De twee groote volken van West-Europa moeten er zich °»er verheugen, dat zij door een arbitrage verdrag te teekenen het voorbeeld hebben gegeven dat, hopen wij, vele andere zullen Volgen. Aan het feestmaal, waaraan iedea der ^eide volksvertegenwoordigingen aanzaten, teide Combes: Nooit sinds de afschaffing Van de slavernij heeft een werk meer dan de arbitrage de samenwerking verdiend van *"e edelmoedige geesten. De openbare meening zal haar bekrachtiging geven. ^Preker hoopt, dat het arbitrageverdrag lUsschen Engeland en Frankrijk de vrucht- Feuilleton. 1) Teen Vink in het lachende en bloeiende ~°rp Fontaine Notre-Düme kwam, kon hy r'e jaar oud zijn. Van waar hij kwam, J*'st niemand te zeggen. Men had hem op het kerkhof gevonden onder het groen ge bladerte van een lindenboom, te midden au geurige steenklaver en kruizemunt, met hoofdje, bh wijze van een oorkussen, P oen grafsteen. Het gezang van den bastaard nachtegaal okte ons slapertje, en zachtkens glim- kRte hij. bare kiem zal wezen voor toekomstige verdragen. Hij wenscht, dat later de arbitrage toegepast zal worden op alle geschillen tusschen alle volkeren, en zoo een einde maken aan de menschelijke hekatomben. Europa zal op haar beurt buigen voorden vredenwind die haar aanvat. Deschanel zeideDeze bezoeken zijn een heilzaam tegengif tegen den politieken hartstocht, die de volken aanzet om elkaar te wantrouwen. Sir W. H. Houldworth en lord Brassey vierden de eendracht tusschen de twee landen. Het gezelschap heeft een telegram gericht aan den koning van Engeland, waarin het den wensch uitspreekt dat deze uitwisseling van bezoeken er toe moge bijdragen om de vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland te versterken en den wereldvrede te verzekeren. Engeland en Rusland. De officieuse Russische bladen zijn van meening dat de Engelsche expeditie naar Thibet alleen ten doel beeft, Engeland in staat te stellen de rijke Chineesche vallei van de Yan-tse te bereiken, door middel van een aan te leggen spoorweg door Thibet. Aldus zou Engeland een sterke positie veroveren in China, de Trans- Siberische spoorweg zou gedeeltelijk zijn strategische waarde verliezen en Engeland zou in overeenstemming met Japan zoo goed als volkomen meester worden van China's toekomst. De Russische bladen wijzen eveneens op bet nadeel dat Frankrijk hierdoor zou lijden. Frankrijk nadert meor en meer de vallei van de Yantse door den aan te leggen spoorweg door de Yunnam. Door een Engelschen spoorweg zou aan zijne uit breiding paal en perk worden gesteld. Eenige Engelsche (liberale) bladen maken zich ongerust over de expeditie naar Thibet, welke een nieuwe verhooging *an het Britsch Indische budget zal ten gevolge hebben. Volgens de wet kunnen de inkom- Daar verschenen drie personen m het voorportaal van de oude kerk, twee oudjes, grootpa en grootma, beiden hun kleinzoontje aan de hand houdende. Heden was het de geboortedag van grootpa, en nooit vergat men op dezen dag God te danken voor het nieuwe jaar, dat Hij weder vergund had te mogen beleven te danken, dat Hy hem zoo gezond en zoo krachtig had gelatente bidden voor hun kleinzoontje, dat helaas zoo zwak was. Zoo liepen zij met hun drieën voort, totdat de kleine uitriep «Grootmoe kijk daar I" Daar lag de kleine verlatene. «Arme kleine 1" zeide de oude dame bewogen, »zie eens hier, oudje." En over het kind heen- buigende kuste zij het zachtkens, om hei niet te verschrikken. «Van waar komt gij, liefje, waar is uw moetje De groote, donkere oogen verwonderd op heffend, stiet het kleintje eenige onverstaan bare klanken uit, en trok een pruilend lipjedoch geruststeld door de zachte me lodieus® stem van grootma, glimlachte hij sten der kolonie niet aangesproken worden voor militaire uitgaven, tenzij deze uit sluitend dienen tot verdediging van het Britsch-Indische grondgebied. De Macedonische kwestie. De nadere berichten, die over het ver loop der diplomatieke onderhandelingen te Constantinopel worden ontvangen, doen wel zien, dat de Porte misgerekend heeft, indien zij bedoelde met hare voor waardelijke onderwerping aan de Austro— Russische voorstellen door uitstel tot afstel, minstens tot een wijziging dier voorstellen te komen. In antwoord op telegrammen die de Porte aan haar vertegenwoordigers te Weenen en St. Petersburg heeft gezonden ten behoeve van een laatste verzoek om wijzigingen in het hervormingsplan, hebben de Oostenrjjksche en Russische regeeringen volstrekt geweigerd en aangedrongen op volledige aanneming der hervormingsvoor stellen. Het Russische gezantschap herhaalde eergisteren deze verklaring aan de Porte. Er was onmiddellijk een volkomen omme keer in de ambtelijke kringen merkbaar. Het op het middaguur afgegeven antwoord erkent de ontvangst van het jongste memorandum verklaart nota te nemen van de later afgelegde verklaringen der beide gezantschappen betreffende het voorloopig karakter van het pian staat stil bij de loyale wijze, waarop de Porte de hervor mingsvoorstellen van Februari ten uitvoer legde en neemt ten slotte in beginsel bet nieuwe plan aan, met voorbehoud van het recht om verder te onderhandelen over de wijze van toepassing der twee eerste punten, ten einde een benadeeling van de belangen en het aanzien des lands en de rechten van den Sultan te vermijden en den status quo te bestendigen. Natuurlijk ligt vooral in de clausule, waarin van de belangen en het aanzien des lands en de rechten van den Sultan sprake is een zeer geschikt onderwerp voor langdurige bespreking de bedoe- eerst, en kraaide zelfs eenige oogenblikken later van pret. «Waar kannen hem zoo niet laten liggen," zeide grootvader. «Wij zullen bij mijnheer pastoor om raad vragen en ons vervolgens tot den burgemeester wenden." «Zouden wij hem niet mee naar huis nemen meende grootma. «Ja, grootpa, laten wij hem medenemen," zeide Henri, de kleinzoon. «Ja, dat kunnen we wel doen," antwoordde de oude heer, «maar hij is ongetwijfeld ver dwaald, en zijne ouders zullen hem zoeken." «Ik hoop van neen," zeide Henri, snel naïef als een echt kind. «Als hij medegaat, kan hij altijd met my spelen, heusch, grootpa, de helft van mijn speelgoed zal voor hem zijn." Het kleintje keek Henri aan, en als voelde hij instinctmatig, dat het in hem een beschermer had gevonden, legde het zijn mollig handje in dat van zijn jeugdigen beschermer. In optocht ging het nu naar den pastoor, en nadat men met hem en den burgemeester gesproken nad, werd besloten, dat grootpa ling van het rekken der onderhandelingen verborgen. Houden de Mogendheden op den duur evenzeer voet bij stuk als zij nu blijken te doen, dan zal ook met deze tactiek, hoe fijn ook bedacht, de Porte tegenover hare vastberaden tegenpartij niet verder komen. Uit de Oranjerivier-kolonie. Een draadbericht uit Bloemfontein meldt, dat de Wetgevende Raad gisteren geopend is. De financieele toestand is bevredigend. Er is een groot overschot. Uit Duitsch Zuid-West-Afrika. Reuter seint uit Kaapstad, dat volgens daar ontvangen bericht eenige Hottentot hoofden,o.a. Hendrik Witkooi,te Keetmanshooi op de komst van den gouverneur van Duitsch Zuidwest Afrika wachten, teneinde de geheele kwestie van den opstand met hem in orde te brengen. Men verwacht een bevredigende schikking. Alleen te Warmbad is er opstand geweest. Rusland en Japan. Naar de correspondent van de Times te Tokio seint, vertoont de toestand geen verbetering. Japan's minimum-eisehen zijn in October overgelegd, maar Rusland bewaart nog steeds het stilzwygen, wat een slechten indruk maakt. Men vreest, dat, tenzij een grondslag voor een vergelijk wordt bereikt voor de opening van den Japanschen Landdag op 6 December, de toestand zich zal ontwikkelen tot een, waaraan de diplomaten niets meer veran deren kunnen. Uit Peking wordt aan de Times gemeld: Japanners, die tegenwoordig waren bij de wapenschouwing die Alexejet onlangs ge houden heeft, verklaren, dat diens opgave van de sterkte der Russische troepen te Port Arthur sterk overdreven is. De cor respondent verneemt, dat de Russen te Port Arthur slechts 21000 man tellen, en in geheel Mantsjoerije 32000 man van alle den kleine bij zich zou houden, totdat er aanvraag naar nem zou gedaan worden. Maar vader noch moeder van het k ind kwamen opdagen, en de vrees, dat het kind niet gedoopt zou zijn, deed de oudjes besluiten hen voorwaardelijk te doopen. Zy, de heer en mevrouw Bouchard, fungeerden ais peter en meter en gaven hem hunne namenMane Joseph, omdat, zooais de pastoor zeide, hij dan een schoon voor beeld in den hemei en een schoon voorbeeld in zijne onmiddellijke nabijheid steeds voor oogen had. Tot groote vreugde van Henri werd «het nieuwe broertje" voorgoed in de gemeenschappelijke woning opgenomen. Hij had nimmer beter kunnen terecht komen, want de lieden, waar hij geko men was, waren eenvoudig en braat. Zij waren ruimschoots met aardsche goederen gezegend, od hun eenige uitspanniug bestond in weldoen. Eén ding was er echter, waar zij tot heden treurig over gestemd waren. Henri, wiens beide ouders waren gestorven, was zwak en ziekelijk. NIEUWE SGHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1