Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Leven voor Leven. 26ste Zondag 29 November 1903. No. 7765. EERSTE BLAD. Ook een plicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. iJmClEELE BERICHTEN. Bekendmaking. Onderzoek naar de geoefendheid van lote lingen der lichtingen 1903 en 1901 en van adspiranten-vrijwilligers voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie. Feuilleton. 2) Stads- en Gewestelijk i\ieuws. PRIJS TAK DIT BLABi My.n Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Gezien, de door den Luitenant-Generaal, Inspecteur der Infanterie vastgestelde algemeenc regeling wat betreft: lo. het oaderioek bedoeld bij 19 der beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 23 Juli 1902,11de Atd. No. 90, naar de geoeiendbeid van lotelingen der lichtingen 19U3 en 1904, dia dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor licha melijke geoefendheid dan wel voor beide. (Art. 104 der Militicwet 1901) 2o. het onderzoek bedoeld bij 16 van de Be- achikking van den Minister Van Oorlog, dd 14 Mei 1909, 11de Afd. No. 107 en van het onderzoek, be doeld bij li van de Beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 22 September 1902, Ilde Afd. No. 37, naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot bet UDg.au eener verbintenis bij het reservekader, hetzij der Infentone of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie. (Art. 14 van het Koninklijk Besluit van 12 Mei i902, No. 22, en .art. 13 van het Koninklijk Besluit vau 10 September 1902, No. 40) Brengt b(j deze ter kennis: d.i het onderzoek sub lo en 2o wordt gehouden in het tijdvak van en met 4 tot en met i6 Januari i9U4; dat het onderzoek voor eiken dee.nemer in één dag afloopt en wordt gehouden te Delft voor jougeiieden uit deze Gomeente Gelet op art. 104, 2e eH 3e alinea der Militiewet 1901, luidende „voor de aamenatelling van het gedeelte tot korte „oefening in te lijven, worden in de eerste plaats in „aanmerking genomen de loteJingen die aan door ons „te eischtu van militaire bekwaamheid en lichamelijke „geoefendheid voldoen. „Indien hei aantal van hen, die aan deze e schen „voldoen, niet overeenkomt met het tot korte oefening „in te lijven gedeelte, heeft hij, die een hooger num- „mer bezit, den voorrang to: de toelating daarbij. ,,De lotelingen, die aan door ons ts stellen eischeu „van militaire bekwaamheid of lichamelijke geoefend heid voldoen, worden, voor zoover zij daartoe geschikt „bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst „is overeen te brengen, ingelijfd bij het korps en ge plaatst in het garnizoen hunner keuze en op 13 der door den Minister van Oorlog onder dagteekening van 1 Februari iy02, Vile Afd. No. 47, (Siof.) II. Men scbreef 1870. Europa beleefde dien vreeselijke strijd tusscben twee van haar groote rijken. Eranrijk en Duischland hadden eikander de oorlog aangedaan. Dien schrikkelen srrijd, waarin van beide natiën zooveel bloed het slagveld bevoch tigde, zooveel edele zonen uit allen rang, uit allen stand voor eeuwig werden weggerukt uit de omhelzingen van helde volle betrek kingen. De oorlog was uitgebroken, en allerwege vastgestelde voorschriften ter uitvoering van de mili tiewet 1901 en van den algemeenen maatregel van bestuur van 2 December 1901 Staatsblad no. 230), luidende „lo. Bij de toewijzing van de lotelingen aan het „korps en het garnizoen hunner kenze hebben zij, die „in het bezit zijn van een getuigschrift, dat zij voldoen „aan de eischen, zoowel van militaire bekwaamheid nla „van lichamelijke geoefendheid, als bedoeld in art. 104 „der wet, den voorraDg boven hen, die slechts een „getuigschrift bezitten, aat(zij aan één dezer eischen voldoen". 2o. enz. lloept mitsdien op a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1904; b. de lotelingen der lichting 1903, die ingevolge het bepaalde hij de tweede zinsnede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1904 worden ingelijfd: c. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie die aan bovenbedoeld onderzoek wenschen deel te nemen om zich daartoe ter Secretarie dezer Gemeente, Afdeeling B, aan te melden voor of uiterlijk op ÏO December 19* >3, onder mededeeling verder dat tot het vorenbedoeld onderzoek uitsluitend worden toegelaten zij, die zich voor of uiterlijk op boveogenoemden datum hebben aangemeld en op aangifien van hen, die zich later zullen aanmelden, geen acht kan worden geslagen. S cb e d a m, 28 Novemoer 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. (Ingezonden.) Wij Katholieken, wanneer wij onze zaken goed benartigen, die niet alleen voor ons zelf gelden, maar ook de belangen van onze evennaasten raken en belangen van beel de maatschappij, wij hebben nog menigen plicht te vervullen, aie met zoo uitdrukkelijk in de tien geboden Gods of de vijf geboden der H. Kerk suat uitgedrukt. Maar die toch niettemin een plicht en een zwaie plicüt is. Ook al weer meegebracht soms door den loop der tijden. Zoo is net zeer goed mogelijk, dat wij heden ten dage een of anderen pncht bebben, die onze voorouders in het Cdris- tendom niet kenden, dien ook de pas bekeerden in Afrika's binnenlanden of de eilandbewoners der Stille Zuidzee niet kennen. Gemakkelijk is het niet altijd zoo zijn plicht te kennen. Maar gelukkigdan zetelt er voor den Katholiek op Rome's zetel Gods Stedehouder, die met een enkele vingerwijzing aangeeft wat in zaken van geloof en zeden onze plicht is. Zoo hebben de pausen Pius IX en Leo XIII, roemrijker en glorierijker gedachtenis, meer dan eens aangedrongen op de belang rijkheid der drukpers in onze dagen, voor de verdediging van alle godsdienstige be langen. Dat moest iets zijn, zeggen de pausen tot hun rechtgeaarde kinderen en wie zou daaronder niet gerekend willen worden dat moet iets zijn, waarvoor gij bezorgd zijt, maar ook waarvoor gij uw beurs met gesloteD houdt. Het Franscbe dagblad La Croix (het Kruis, schoone naam voor een katholiek bkni), behandelde onlangs deze slot en zei onder andere: De drukpers is de groote opvoedster. Zij is bet, die langzamerhand de gedachten wijzigt, die de denkwijze vormt en deze stelt immers (bij verkiezingen enz.) de regeerders aan. Ergowilt gij goede afgevaardigden, zorgt dan voor goede dagbladen. Daar was een man, van de vijandelijke richting, maar dan toch een, die zijn tijd kende, die zei »Maak u meester van de drukpers, en gij zult ai het overige hebben". Dat overige bestond voor hem in eer, geld en overheersching van het voik. Wij. Katholieken, vragen of eischen zooveel met, maar wij eischen recht en vrijheid. En die kunnen wij slechts ver krijgen door ons kraentig te maken door middel van de drukpers. Daar zijn vele Katholieken, die dit werden de soldaten opgeroepen, om het, vaderland te dienen. Vink drong bij zijne pleegouders zoo lang aan, totdat vergun ning verkreeg, om zich bij den plaatselijsen adjudant aan te melden. Hij nam dienst bij een der linie-regimenten. Henri wilde zijn voorbeeld volgen, maar gehoor gevende aan de smeekmgen zijner grootouders, bleet hij achter. Het was op een avond na den slag bij St. Quentin, De Fransche troepen moesten zich naar Kamerijk terugtrekken. Na het geraas en de moordpartij van den dag, volgde de kalmte en rust van den avond. Vink was afgedwaald van zijn compagnie en, vreezende in de hanten van de Pruisen te vallen, wachtte hij den dag af. Daar hoorde hij zijn naam roepen. »Henri riep nij verwonderd, toen hij in een in zijn bloed badende vnjscnuuer, die twee passen van hem at in het gras lag, zijn pleegbroeder erkende, ïHenri," nep hij nogmaals, »zijt ge ge wond »0 een schot in mijn lendene doet mij vreeselijk lijoen." »Hoe komt gij bier, weten de oudjes, Goddank begrijpen, maar ook velen helaas, ie er zich niet genoeg voor beijveren. De kinderen der duisternis zijn ook in dezen wel eens sluwer. Hoe menig radicaal of socialistisch orgaan, op het punt van te vallen, wordt weer op de been geholpen, dank zij een weldadigen goudregen, waaraan dikwijls een luchtje is. En toch, wat doet de slechte drukpers Zij doodt de zielen en zaait ongeloof en onzedelijkheid. Zij tast de grondslagen der sameuleving aanzij zal neertrekken over het land de verschrikkelijkste rampen. Wat dan doen Een dubbel besluit maken en volbrengen Vooreerst, indien ge 't met hard voor uw zaken noodig hebt, u op geen ongeloovig, ook op geen zoogenaamd neutraal blad geabonneerd, het niet gekocht of gelezen in 't puhnek. Ten tweede 1 op het lijstje der uitgaven een abonnement op een katnoiiek biad. De Duitscaers zeggen Abonneereii, ad verteeren, correspondeeren. Dat is alles, wat de katholieke pers noodig heeft, om te kunnen zijn, wat ze moet zijn, om den invloed te bezitteD, welke het land moet redden uit de klauwen van de vijanden der maatschappij. dat gij weg zijt?" ïNeen, zij zullen wanhopig zijn. Toen ik wegliep was net nacht, zij sliepen, en van verre noorde ik het kanongebulder. Ik kon me met meer goed houden. Ginder streden anderen, en ik lag in vadsige rust. Ik kleedde mij aan, kuste de oudjes zachtkens om hen niet te wekken, vaarwel, vroeg hen om vergiffenis voor mijn eerste ongehoor zaamheid, en dan sloop ik het huis uit, om mij bij een bende vrijschutters aan te sluiten. Zij zouden nimmer gewnd heoben, aat ik vertrok.en nu, ik zal neu nim mer terugzien, ik ben te zwak.kan niet meer loopen, en, als de Pruisen konaen schieten zij mij als een hond neer. »U doodschieten, maar kerel, ik ben er toch nog In de verte vernam men den regelmati gen stap van een patrouille, welke het slag veld doorkruiste. »Nu moeten wij snel hier vandaan. Je kunt niet loopen. Welnu, ik neem je op mijn rug. Wees onbevreesd, mijn scnouder is sterk genoeg. Henri torste den zwaren last voort en liep uit alle macht. Ginds was een dorpj daar zouden zij m veiligheid zijn. Nog schiedam, 28 November 19U3. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 28 November 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. ld. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Een smidsknecht (volledig bekwaam) Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam) Een kuiper (halfwas). Een gasfitter (naif was). Een luijongen voor een wmdmoien. In een fabriek een jongen bekend met kieedennaaien. Een jongen voor moestuin. Een jongen een Boscn door, en de beide vluchtelingen waren op de plaats van bestemming aan gekomen. Zij waanden zich veilig, maar hadden niet gerekend op spionnen, die dra in het vijandelijke kamp boodschapten, dat een vrijschutter in het dorp was aangeko men. Aan een der woningen werd halt gehou den en aangeklopt. De bewooner deed open en onderscheidde bij het licht der maan de uniformen. »Het zijn Frauscnen", riep hij zijoe vrouw toe, ik zie het aan de uniform. »Laat hen niet binnen riep een vrouwen stem terug, wanneer de uhianen terug komen worden wij doodgeschoten." vLuister", antwoordde Vink, mijn kame raad is gewond, doet de de deur in Gods naam open, wij verlangen slechts een plaatsje in uw schuur en een handvol stroo". Eerst weifelde de man nog. maar weldra deed hij de deur open. Henri werd nu opgenomen en in een keldertje achter in de schuur nedergelegd. Vink deed zijn kapotjas uit, spreidde die over zijn makker heen, en terwijl deze zacht insluimerde, waakte hij over zijn vriend. Droomend dacht hij na over zijne jeugd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1