Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar£. Dinsdag 1 December 1903 iNo. 7766. Bureau Beterstraat 60. Telefoon No. 86. PK IJ 8 Til DIT BLADi Tjef Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennis gering. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge- zetenen Dat het kohier van de Personeels belasting No. 40 dezer gemeente, over het dienstjaar 1903, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 26sien November 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag op genoemd kohier voorkomende, bebooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30an November 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 November 1903. Oe Dreyfus-zaak. De beruchte Dreylus zaak schijnt nog niet voor goed tot het verleden te bebooren. De herbaalde pogingen tot herziening van de zaak van den ex-banneling van het Duivelseiland, die, naar men weet, door de rechtbank te Rennes ten tweede male veroordeeld, doch daarna onmiddellijk bege nadigd werd, hebben thans een vaster vorm aangenomen. Bij het ministerie van justitie is 26 No vember een verzoek om revisie ingekomen van den ex-kapitein Dreyfus. Zekere feiten, opgesomd door Dreyfus, zouden de inlich tingen bevestigen, die het dossier heeft verschaft, dat de minister van oorlog André reeds vroeger aan den minister van justitie Vallé bad overgelegd. Bij gelegenheid van de interpellatie van Jaurès heeft André aangekondigd, dat hij van plan was de dossiers persoonlijk te onderzoeken. De uitkomst van dat onderzoek heeft generaal André nu aan minister Vallé doen toekomen. André moet feiten van vry ernstigen aard ontdekt hebben, daar zjj Vailé hebben doen besluiten zicb tot de commissie voor de revisie-aanvrage van Dreyfus te wenden. Er is officieel echter nog mets uitgelekt. Men beweert niettemin, dat André in de dossiers van het ministerie van oorlog stukken zou hebben aangetroffen, welker echtheid meer dan twijfelachtig is, en dat hij bovendien de sporen moet hebben gevonden van de kunstgrepen, waarvan Oen zich aan het ministerie van oorlog zou hebben bediend van 1897 of 1898 om stukken of feiten van gewicht te verdon keremanen. Eindeiyk zou de oud-archivaris Gribelin hen beiangryke onthullingen hebben gedaan. Volgens nader bericht zou minister André in het geheime dossier, dat uitsluitend aa n den krijgsraad te Rennes is voorgelegd geweest, twee stukken hebben aangetroffen die formeel valscb bevonden zgn en van dien aard, dat men overtuigd is, dat zij krachtig hebben moeten bijdragen tot de veroordeeling van Dreyfusen bovendien zouden zekere stukken, waaruit de onschuld van Dreyfus zou kunnen blijken, niet aan de militaire rechters zijn medegedeeld. Eindelijk zou een der getuigenissen, die van invloed konden zijn op de beslissing van den krijgsraad te Rennes, niet vrijwillig zijn afgelegd en niet belangeloos. Dit zouden onder alle voorbehoud seint Reuter terecht de nieuwe feiten zijn, waarvan in het verslag dat generaal André aan minister Valé heelt doen toekomen, melding zou zijn gemaakt. In de zitting van aanst. Woensdag zal der commissie van de revisie mededeeiing worden gedaan van de stukken, die Vallé haar heeft overgelegd. Raadsverkiezingen in Transvaal. De gemeentelijke verkiezingen in Trans vaal moeten dezer dagen plaats hebben in elf Steden, o.a. te Johannesburg, Pretoria, Krugersdorp, Middelburg en Standerdkop, Er zijn in het geheel 32000 kiezers voor de gemeenteraden, waarvan 27500 te Johan nesburg, waar de bevolking bijna geheel Engelsch is, zoodat het Boeren-element te zwak is om zich te doen gelden en het dus een strijd wordt tusschen candidaten der Engelschen, doch ook de Duitschers, Italianen, Franschen, Belgen en Amerikanen en alle vreemdelingen van het kiezerskorps zijn uitgesloten. Dit is zeer te verwonderen, omdat de Engelschen den Boeren den oorlog aandeden wyl dezen den vreemdelingen geen kiesrecht vóór het wetgevend lichaam wilden toestaan. Voor de gemeenteraden bezaten echter alle vreemdelingen het kiesrecht. Rusland en Japan. Over de onderhandelingen, welke te Tokio tusschen Rusland en Japan nog steeds worden gevoerd, meldt men thans, dat Japan bereid was om Ruslands invloeden in Mantsjoerije te erkennen en het daar, volkomen de vrije hand te laten, mits Japan's invloed in Korea dan ook nadruk kelijk zou worden geconstateerd en voorts, dat Yang-Ampho en andere havens voor den vreemden handel zouden worden opengesteld. Wat deze laatste voorwaarde betreft, schijnt Rusland ernstige bezwaren te hebben gemaakt. Beweerd wordt voorts, dat Rusland zyn uiterste best doet om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen en ook, dat admiraal Alexeinew van den Tsaar in dat opzicht de meest nadrukkelyke en bindende instructiën heelt ontvangen. Japan schijnt suit den vreem de" van waar is niet zoo heel onduidelijk, den raad te hebben ontvangen, wat inschikkelijker te zyn en van deze stemming wil Rusland, zooals trouwens begrijpelijk is, proüteeren. Te St. Petersburg is men er van over tuigd dat de crisis, ook wat de zaken van het verre oosten betreft, voor dezen winter achter den rug is. Hetgeen niet wegneemt, dat Rusland zich als steeds, ook onder den schijn van rust te nemen, met allen ijver voorbereidt op alle gebeurlijkheden. Reizi gers uit Port Arthur deelen mede, dat de treinen naar het Oosten propvol zijn met troepen en oorlogsmunitie. De krijgsmacht waarover Rusland thans ten Oosten van het Baikalmeer beschikt, wordt geschat op meer dan 150.000 man die elk oogenblik, wanneer het gewenscht wordt, kunnen oprukken. Dat de stemming in Japan, aangevuurd door de oorlogszuchtigen en heet geba kerden, ook daar in grooten getaie aan wezig, de Regeering in een moeilijk geval brengt, is wel te denken. Zoo seinen de correspondenten der Londensche bladen te Tokio, dat het ongeduld van het oorlogs zuchtige volk wegens bet talmen van Rusland gestadig toeneemt, en de regeering voort durend minder populair wordt, daar zij het niet waagt door te tasten. De Londensche Daily Mail verneemt uit Tientsin, dat dertien provinciale gouverneurs aan d« regeering aangeboden hebben, 100.000 man troepen bij te brengen, blijkbaar tegen Rusland. Columbia en Amerika. Het New-Yorksche blad American bevat een telegram uit Colon, volgens hetwelk de Colambiaansche soldaten te Cartagena den Amerikaanschen consul belet hebben aan boord van het stoomschip Trent te gaan, waar hij den kapitein op diens uit- noodiging een bezoek wilde brengen. Uit Rome. In den loop van de maand Januari zal hoogstwaarschijnlijk reeds het tweede Consistorie gehouden worden Daarin zal o. a. ook mgr. Cagiano d'Avezedo kardinaal gecreëerd worden. Het feest van den H. Johannes Berchmans zal in Rome dit jaar 26 November gevierd worden in plaats van 13 Augustus, opdat de studenten de plechtigheid kunnen bij wonen. Dit jaar wordt het met bijzonderen luister gevierd. Pater Zocchi geeft een Triduum. De H. Vader heeft als zjjn wensch te kennen gegeven, dat men niet meer de Itaiiaansche »Musica Selta" ten gehoore brengt, zooals dit tot dusverre in St. Ignazio gebruik was. Z. H. wil Gregor ïaan - schen zang. Perosi zal bij deze gelegenheid een koor dirigeeren, gevormi uit de beste krachten van het Fransche, üuitsche en Lombardische College. In deze drie colleges werd reeds Grego- riaansch gezongen. Mgr. Von Anzer was daags vóór zijn dood door den H. Vader in audiëntie ontvangen en had aan Z. H. de gescoenken van den onderkoning van Shantung overhandigd. De Pruisische gezant bij het Vaticaan kwam hem een bezoek brengen, toen hij getuige moest zyn van des bisschops dood. Stakende Havenarbeiders. De stakende havenarbeiders te Bordeaux zijn betoogingen gaan houden voor het stadhuis. Daar ontstond een vechtpartij. De agenten die in bet nauw gedreven werden, trokken de sabels. Er zijn verscheiden gewonden. Arbeiders voor Zuid-Afrika. De correspondenten der Londensche dag bladen te Johannesburg geven bijzonder heden uit het rapport van de minderheid van de arbeidscommissie, die evenwel geen nieuws bevatten. De minderheid voert voornamelijk aan, dat Midden-Afrika, en Zuid-Afrika de noodige kafferarbeiders zouden kunnen leveren, aangezien daar ruim 13 millioen zwarten wonen. Naar verluidt, kan een aanbod om honderdduizend joden te leveren tegen een loon van twee pond in de maand op het rapport van de com missie van invloed geweest zyn. Spoorlijn in Guatemala. In Guademala is op 21 dezer, den verjaardag van president Estrade Cubera, een nieuwe spoorlijn geopend, welke de middelste zuidelijkste en westelijke depar tementen van de republiek verbindt. De president werd te Mazatanago warm begroet door tusscoen de 15000 en 20.000 menscheu en den geheelen dag was er feest en vreugde in de republiek Guatemala. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Nuvember 1903. Ned. R. K. Volksbond. aid. Schiedam. NIEUWE SGHIEO De maandelijksche vergadering werd gisteren, na door den Voorzitter met gebed te zijn geopend, voor 't eerit sedert langen tijd weer met het zingen van het Bondslied ingeleid. JNadat de zangafdeeiing „St. Cecilia'' dit lied ten gehoore had gebracht, werden na lezing en goedkeu ring der notulen, nog door haar uitgevoerdHym.ni van Van der Eijken en Matrozenlied vau Brandts Buys, welke belde nummers weder met genoegen werden gehoord. De Voorzitter constateerde met genoegen, dat nu weder den weg gevolgd is, vroeger bij alle Bonds vergaderingen gebruikelijk, nl. ze met de uitvoering van het Bondslied te openen Na de zangvereenigmg gedankt te hebben voor het knaBtgenot heden ver schaft, deed de Voorzitter eenige mededeeiingen, nl. het overlijden van een Bondslid, het toetreden van eenige nieuwe Bondsleden en de aanwinst van een drietal donateurs, waaronder de heer mr. Kavelaars, die, na den Bond reeds op andere wijze gediend te hebben, nu ook zijn geldelijken steun ging verleenen. Bij den socialen cursus hebben zich SO leden aange sloten, 't is zeer gewenscht, dat zich nog meerdere leden aansluiten bij dezen cursus, die zich gevormd heeft tot een afdeeliug, waarvan de heeren Mouwens, Van Noort,Vink eu Hiikhuyzen bestuursleden zijn en die een flinke oefenschool voor de Bondsleden moet worden. Van het Centraal Bestuur was een schrijven inge komen betreffende een zeek, waarover in de volgende vergadering moet wordeH beslist. Nadat de zonderlinge toestand, waarin de afdeeliug Haarlem verkeerde, doordat hare statuten niet met de statuten van den Bond overeenstemden, door de bemoeiingen der Bisschops een einde heeft genomen, is gebleken, dat er nog meer afdeelmgen zijn, wier statuten van de Boudstatuten afwijken in t bijzonder vertoonen ook do statuten der Schied. Bondsafueeliug eeuige afwijzing daarom zal in eene volgende vergadering, die naar 's voor zitters wensch door een zoo gioot inogelyZ getal leden moet worden bijgewoond, tot wijziging der BLutuicu moet worden overgegaan. Na deze aankoadigmg was de geestelijke adviseur aan 't woord. Had hij in de vurige vergadering gees telijke oefeningen voor de leden van de Cungiegatie der H. Familie, de Bondsleden en alle katholieke mannen dezer stad in uitzicht gesteld, thans koe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1