Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26sie Jaar*:. Woensdag 2 December 1903. So. 7/67. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 TIM DIT BL19I Schiedam per 3 maandenf 1.90 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 1 December 1903. De Macedonische kwestie. De Porte, voortdurend door de Europee- ®che mogendheden geprest en benauwd, 'yft zich op alle gebeurlijkheden voorbe dden. Een iradé, gisteren te Constantinopel herschenen, gelast den diensttijd van de 1'ramiek infanterie te verlengen van zes tot joegen jaar. Deze maatregel zal een verster- ''ig van het leger met omstreeks 25.000 ölan tengevolge hebben. Naar de Weener-correspondent der 2V. Ct. verneemt, is de toestemming van den Sultan in de hervormingen, na alle "'tvluchten en aarzelingen ten slotte nog onverwachts vlug gekomen. Men had te Weenen op nog langer uitstel gerekend, alhoewel om de prestige van het Donaurijk de inwilliging bepaald voor de bijeenkomst der Delegaties moest plaats hebben. Het Weener Fremdenblatt. na der Sultan een prijsje gegeven te hebben voor zÜn onderwerping doet uitkomen, dat een principieele onderwerping, niet genoeg is, dat de hervormingen alleen dan maar wat *aard zijn, als zij in bun vollen omvang borden ten uitvoer gelegd en als daarbij °P de loyale medewerking der Porte mag Berekend worden. In formeele dingen, 2°oals de handhaving van de souvereiniteit ®n het gezag des Sultans is men tot tege moetkoming bereid, maar niet in die Pboten, die het wezen der zaak betreffen, *°oals de voorschriften op de controle op Turksche ambtenaren en op de reorga- msatie der Turksche gendarmerie en politie, ^aarop de Sultan in zijn antwoord trachtte "0S wat af te dingen. Daarenboven moet met de verbeteringen zoo spoedig ""ORelijk begonnen worden, omdat er geen 'Jd meer te verliezen is als men de ^aoedoniërs nog voor het aanbreken van Feuilleton. l trein naar Londen had zich reeds in pi gging gezet. Snel sprong ik op de tree- D'fi opende de voorste rijtuigdeur en mrp mij buiten adem op de kussens in hoek neer. $Di ®6n'£® oogenblikken werd ik tot mijn p».1 B«waar, dat ik noch in een rook-com- (j ''ment, noch alleen was. Een gesluierde n m® zat aan het venster tegenover mij. kra nge mantel met diep afhangenden Sch^' 0Dttlu'de een slanke, naar allen fin nog jeugdige gestalte. ®«n Was 0Qaangenaam getroffen, ik meende geurige Havana op te steken, maar zij reisgenoote had het recht dit, indien in»,. W|'de, niet toe te staan. Ik kon het msschen verzoeken. Veroorlooft u my terooken,juffrouw? de hervorming en het afschaften der mis bruiken ernstig gemeend is en Oostenrijk en Rusland er voor zullen zorgen, dat ze tot stand komen. Het blad hoopt, dat de zekerheid daaromtrent van gunstigen invloed zal zijn op de bevolking en het plan de hervormingen in te voeren op de basis van den bestaanden toestand bij haar ingang zal vinden. Maar daarom meenen de twee mogend heden ook met recht op de ondersteuning van de Porte te mogen rekenen. Er is dus geen beter middel om de integriteit van het land en het gezag des Sultans te be waren dan dat de Sultan zijn toestemming tot het programma geeft. Uit de Rumeensche Kamer. De gewone zitting van het Rumeensche parlement is gisteren door den Koning geopend. In zijn boodschap zeide de Koning, dat de betrekkingen met andere staten nog steeds van de beste zijn. Rumenië heeft door zijn vrijmoedige houding bijgedragen tot het behoud van den vrede. De uitgaven zijn geregeld in overeenstemming met de werkelijke inkomsten. Men is er zelfs in geslaagd een overschot aan ontvangsten te verkrijgen, waardoor een einde gemaakt is aan de noodzakelijkheid om zich met leeningen te behelpen. De Koning kondigt verder de oprichting aan van een belang rijke troepencontingent tot bewaking van de grens en stelt in 't bijzonder den vooruit gang van het leger en den gunstigen toestand van het geldwezen in het licht. Het kiesrecht in Hongarije. In het huis van afgevaardigden ie Boedapest zeide de minister president gisteren, in antwoord op een vraag van Kossuth, dat hij een wetsontwerp tot herziening van het kiesrecht zou indienen voor het einde van het wetgevende vroeg ik beleefd, de sigaar gereed houdend. Ik staarde mijn reisgenoote sprakeloos aan, toen zij als antwoord op myn vraag in luid weenen uitbarstte. Ontsteld trad ik op haar toe, daar zij roerloos bleef en niet zooals men gewoon is te doen, een zak doek te voorschijn haalde. Wat scheelt u? vroeg ik, kan ik u helpen De onbekende sloeg den mantel een weinig terug en hield mij de geboeide handen voor. Bij het licht der lamp viel mijn oog op de glinsterende stalen boeien die om haarfijne polsen waren vastgemaakt.' Ik bid u, ontdoe mij deze pijnigende boeien, zei de onbekende smeekend, ik zal u alles verklaren. Te gelijk opende zij de rechterhand en toonde mij een klein sleuteltje, dat zij daarin verborgen had gehouden. Wie zou aan dit verzoek, aan dien smee kenden blik weerstand hebben kunnen bieden Na eemge vergeefsche pogingen gelukte het mij de fijne handen te bevrijden. Den ruwen ketting liet ik in den zak van mijn overjas glijden. Toen zij de handen weer vrij had, deed de vreemdelinge den mantel open en liet hem van de schouders vallen. Zjj droeg een eng sluitend kleed van donkere zijde, zonder tijdperk, met het oog op de aanstaande verkiezingen. Uit Duitscli Zuid-West Afrika. Naar luid van een telegram van den gouverneur uit Windhoek heeft kapitein Koppy den 21sten met de derde compagnie en kaffers van Witbooi onder den eerste- luitenant graaf Kugeneck de stelling van den vijand nabij Zandfontein, ten zuiden van Warmbad, bestormd. Aan Duitschen kant zijn geen verliezen geleden. Het verlies Van den vijand is niet bekend. De geroofde vrachtwagens zijn teruggenomen en er werd ook scbietgoed en vee buitgemaakt. Rusland en Japan. De gewezen Japansche minister van landbouw en handel, die kort geleden een bezoek aan Mantsjoerije heeft gebracht, heeft, volgens een Reutertelegram, een rede in het openbaar gehouden, waarin hij verzet aanteekende tegen de voortdurende versterking van Ruslands strijdmacht in bet Verre Oosten. Hij verklaarde, dat Japan de onderhandelingen met Rusland moet schorsen en moet eischen, dat Rusland onmiddellijk ophield met het samentrekken van versterkingen. Weigert Rusland, dan rest Japan slechts een beroep op de wapens. Panama. De Oostenrijksche gezant te Washington, de heer Hengelmullers, heeft officieel medegedeeld, dat zijne regeering de nieuwe republiek officieel erkent. President Roose- veit en de heer Hay, die dezer dagen te New-York vertoefden, hebben verklaard, dat hun gedragslijn, in 't bijzonder ten opzichte van Panama evenals tegenover het Verre Oosten in de Vereenigde Staten algemeene instemming vindt. andere versiering dan een zeldzaam gevorm de speld aan den halskraag, Twee in elkaar gekronkelde slagenlichamen vormden een gouden snoer, waaruit de platgedrukte koppen met de smaragd-groene oogen en de half geopende mond tu bijna schrikaanja- gers werkelijkheid te voorschijn kwamen. Het was een allesbehalve schoone opschik voor een jonge dame. Wat zij mjj nu, terwijl de trein door den nacht voortstoomde, meedeelde, was een van die droevige geschiedenissen, die men in de wereld helaas te dikwijls hoort. Tot een gehaat huwelijk gedwongen, had zij na maanden lange worsteling de vlucht geno men. De echtgenoote, te trotsch haar zelf na te zetten, had een geheimen politiebe ambte op haar spoor gezonden, met bevel de gevangene, die, zooals by beweerde, aan waanzin leed, geboeid naar Londen terug te voeren. De onbekende vertelde verder, dat zij spoedig daarop door een man was aange houden, die haar, ondanks haar smeeken, boeide en haar naar het station bracht, om haar naar Londen te brengen. De geheime politiebeambte had aan een der stations het rijtuig verlaten en naar alle waarschijn lijkheid het vertrek van den trein verzuimd, zoodat de beklagenswaardige vrouw alleen De sluiting van de Orinoco. Een uit Port of Spain te New-York ontvangen telegram meldt, dat vooral de belangen van Trinidad benadeeld worden door de sluiting van den Orinoco voor den vreemden handel. De Engelsche gezant heeft tweemaal geprotesteerd zonder een gunstig of zelf maar een beleefd antwoord te ontvangen. Het Engelsche smaldeel in West-Indië vertrekt den 3n December naar La (Juaira, wanneer waarschijnlijk een nieuwe nota zal worden ingediend. Het Jubileejaar. Niet in St Pieter, dus niet door den H. Vader zeiven, maar in de basiliek der H. Maria de Meerdere, zal 8 December het jubuleejaar der Onbevlekte Ontvangenis worden geopend. Des morgens heeft daar een algemeene H. Communie plaats, waaraan de leden der katholieke vereenigingen van Rome zullen deelnemen. Daarna te tien uur wordt de plechtige H. Mis. opgedragen door ZE.m. kardinaal Vincent Vannutelli, die ook des avonds met het Allerheiligste den zegen geven zal. Er zijn reeds een aantal giften ingekomen voor den tooi der beeltenis van O. L. Vrouw in St. Pieter. De omlijsting zai door een bronzen worden vervangen, gelijk aan die, welke zien reeds in de Sacramentskapel bevindt. Men vraagt geen geld om edelsteenen ie koopen, maar steenen zelve, die dan door een kunstenaar tot een kroon worden gezet. De toestand der Tsaritsa. Volgens de laatste berichten uit Si. Petersburg neemt de oorontsteking der Tsaritsa zulk een gunstig beloop en is haar algemeene toestand zoo goed, dat er geen bulletins meer worden uitgegeven. en geboeid in den wagen was achtergelaten Daar had zij het sleuteltje der boeien gevonden, dat de geheime politieagent verloren moest hebben. Aldus vertelde mij mijn vreemde resgenoote. Besding riepen de conducteurs. De trein hield stil. Hier wilde de onbe kende uitstappen, om elke ontmoeting van haar vervolgers te ontgaan, daar men te Londen telegrafisch reeds lang met haar aanhouding moest in kennis zijn gesteld. Met dankbaren blik en warmen handdruk verliet mij mijn zonderlinge reisgenoote, die nu spoedig uit mijn oogen was verdwenen. Natuurlijk dacht ik den geheelen tijd aan het vreemd avonduur, dat ik beleefd had. Ondertusschen naderden wij meer en meer de reuzenstad, steeds dichter sloten ons de straten in, als een reusachtige spiegel lag de Theems daar, door kolossale bruggen overspannen. Wij waren aan het doel.° Nummer 99, hier moet Fred zijn, hoorde ik naast mijn rijtuig. De deur werd geopend en het rijtuig werd door een helder bran dende lantaarn verlicht. Zij zjjn hier niet, zei een politieagent in uniform tot den stationsbeambte, die een onderzoekenden bhk op mij wierp, en toen is »dat" het nummer. VOIgtly NIEUWE SCHIEDA *t Vnnriaar nn.rH.irr.r, w,|; (Jat het COOt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1