Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. kelijk te begrijpen, maar de bekende slimheid der Russische diplomatie is wel een waarborg er voor, dat zij dit zal weten te verhinderen. Vaticaan en Quirinaal. De Pol. Corresp. te Weenen ontving het volgende bericht uit Rome: De Fransche regeering is verwittigd dat Paus Pius X dezellde houding ten opzichte der ontvangst van Staatshoofden zal in acht nemen als Z. H. Leo XIII en dat dus de heer Loubet, president van een katholieken staat, niet kan ontvangen worden op het Vaticaan, tijdens zijn bezoek aan den koning van Italië. Een onverzoenlijk Afrikaander. Generaal Van Zijl, Hollandsch rebel uit de Kaapkolonie, die een der voornaamste officier van generaal De la Rey was, is te Lissabon aangekomen. Zijn plan is overal redevoeringen te houden over den toestand in Z* Afrika. Te Brussel zal hij zijn vaste woonplaats vestigen, met toestemming van de generaals Botha en De ia Rey. Hij zal een beroep doen op de edelmoedigheid van geheel Europa ten gunste van de Kaapsche rebellen, die door den oorlog alles hebben verloren. Van Zijl was de heldhaftige strijder, die den eersten aantal tegen Met- huen leidde, waarbij deze gevangen werd genomen. Methuen zelf wenschte hena toen geluk met zijne dapperheid. Tot nu toe heeft Van Zijl zich nog niet overgegeven. Hij heeft zich na het sluiten van den vrede met eenige onverzoenbaren in een ontoegankelijk terrein bij Mafeking teruggetrokken en steeds geweigerd de wapenen over te geven. De secretaris van den generaal, de heer Johan Noothout, die krijgsgevangen was op St. Helena, is te Brusel aangekomen, na een bezoek aan president Kruger te hebben gebracht. Nieuwe Engelsche oorlogsschepen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche admiraliteit twee oorlogsschepen heeft aangekocht, welke voor rekening van de Chileensche regeering in aanbouw waren te Elswick en Barrow. In Maart 11. vroeg de Chileensche regeering 2.201.000 pond sterling voor de schepen, die de admiraliteit toen niet bereid was tegen dien prijs over te nemen. Een tunnel onder het Kanaal. Binnen eenige dagen zal te Londen een campagne beginnen ten gunste van den aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Men wanhoopt echter aan het slagen van het plan. Beweging te Athene. Tengevolge van het gevangen nemen van een dagbladschrijver, die de studenten had opgehitst tot opstand, zijn er in de Atheen- sche pers hevige polemieken ontstaan. De Delyannisten vragen aldaar om ontbinding van de Kamer. Chineezen in Afrika. De correspondent van de limes te Johannesburg seint bijzonderheden uit de briefwisseling tusschen Latoley en Wybegh en erkent, dat de oppositie tegen den aanvoer van Chineezen thans in Wybegh een krachtig leider heeft gekregen. Een warhoofd. De man, die op 17 October twee revol verschoten loste op den abbé Lebel, heeft zich bij de politie te Parijs aangemeld. Het is een bekend anarchist. Hij verklaarde op den priester te hebben geschoten, omdat de kinderen geen goed onderwijs ontvangen. Wie is nu de schuldige aan de daad van dezen warhoofd, mag men wei vragen. Stranding bij Vancouver. Een telegram uit Vancouver te New York ontvangen meldt, dat de Engelsche kruiser Flora tijdens den mist op de rotsen is gestrand bij Pont Denmans Island. De achtersteven steekt boven het water uit. ui Schiedam, 4 December 1903. Sneeuw. De sneeuwstorm, die ook onze stad en den naasten omtrek rijkelijk met het minst gewenschte product van den winter heeft bedeeld, heeft weer heel wat ongerief en vertraging veroorzaakt. De Schied. Paardentram heeft nog tot heden-ochtend 9 ure den dienst volgehouden toen kwam eer. laatste tram met twee paarden aan het Hoofd daarna moest de dienst gestaakt worden. Aanstonds werden maatregelen genomen om door het ver wijderen en oplossen van de sneeuw het ongerief te verhelpen, zoodat omstreeks 2 ure de dienst werd hervat. Ook de stoomtram ondervond veel hinder van de sneeuw, die zich in massa op de baan ophoopte. In den voormiddag moest de dienst een paar uren gestaakt worden. Gister-middag is de groentenkoopman D. B., wonende in de Stationstraat, die onder invloed van sterken drank verkeerde, aan de Lange Haven te water geraakt. Hij wist zich-zelven te redden. Door de Rotterdamsche politie zijn gister avond aan de Schiedamsche politie overge leverd de 13- en de 15-jange de R. De meisjes waren te Rotterdam zwer vende aangetroffen en werden hier naar de moeder teruggebracht. De politie alhier hield heden-morgen aan de koopvrouw F. v. O., die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor het ondergaan van 3 dagen hechtenis of een geldboete van f3. Zij kon de boete niet voldoen en werd toen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam gebracht tot het ondergaan der hechtenis. Het ijsveld van de Vlaardingsche IJsclub aan den Schiedamschen dijk te Viaardingen is reeds weer onder water gezet. De nieuwbenoemde burgemeester van Wierden, de heer J. G. van der Berg, gewezen commies ter secretarie te Viaar dingen, heeft gisteren zijn feestelijk en intocht binnen zijne gemeente gedaan en is daar als burgemeester geïnstalleerd. In het ziekenhuis te Rotterdam heeft de gerechterlijke lijkschouwing plaats gehad van de 47-jarige bierhuishoudster Heintje van Batenberg, wonende aan den Bergweg, die badende in haar bloed dood op haar bed werd gevonden. Een gerechtelijk huiszoeking had geen resultaat. Het 4 mast zeilschip Mneme, dat in den mond van den Nieuwen Waterweg op de zuiderpier gezeten heeft, is in de Binnen haven te Rotterdam aangekomen ter verdere lossing. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 3 December. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden voorgezet. De heer Aalberse verdedigde de houding der leiders van de cüristelijke arbeiders in de stakingsdagen; verweet den heer Troelstra en de zijnen het speculeeren in spoorwegstakingen, te immoreler, omdat zij behalve het politieke fortuin ook het het welzijn, ja het leven veler menschen op het spel zetten. Spreker kwam ook op tegen den blaam door den heer Nolting op de leiders der christelijke arbeiders geworpen als zouden zij een wig drijven in de arbeidersbeweging. Vervolgens trad hij in breedvoerige weerlegging van den heer van der Vluchts betoog, daarbij uiteenzettend dat deze zich een geheel verkeerde voor stelling maakt van het standpunt der Katholieken en minister Harte geenzins inconsequent handelde, door mede te onder teekenen de regeeringsstellingjdat alle partijen staande op de grondslagen der christelijke openbaring, op afdoende wjjze de sociaal- democratie kunnen bestrijden. De heer Staalmans oppositie veroordeelde spr. als ontactisch, onwaardig en onjuist. De heer Heemskerk bestreed even eens het betoog van den heer Van der Vlugt; erkennende, dat aan iedere coalitie bezwaren zijn verbonden, oordeelade spr. echter dat bij de coalitie van dit Kabinet de bezwaren niet op den voorgrond treden. Spreker verdedigde voorts het Kabinet, dat getrouw is gebleven aan zijn roeping om voort te bouwen om de christelijke grond slagen der maatschappij en om een nationale Regeering te zijn. Het conservatisme van öet Kabinet bestond in het handhaven der christelijke grondslagen van ons volksleven en zijn reactiein het herstellen der bestaande wanorde. Speker, huldigende de vrijheid van gedachte, oordeelde echter dat ambtenaren als zoodanig buiten de politiek moeten blijven. Een nieuwe regeling van het lager onder wijs is niet mogelijk zonder een regeling der gemeente-flnanciën. De heer T a I m a verdedigde de houding der Regeering in de stakingsdagen. Ook in Januari handelde de Regeering zooals zij moest doen. Spr. kwam heftig op tegen des heeren Troelstra's verdachtmaking van de leiders der christelijke arbeiders in het begin des jaars. Misdadig was 't, de zwakke arbeidersbeweging in den waan te brengen, dat zij sterk was. Volkomen terecht sprak de Regeering van misdadige woelingen. Maar niet de menschen op straat waren de misdadigers, doch zij, die ir. die dagen spe culeerden met de arbeiders en toen het er op aan kwam, geen aansprakelijkheid wilden dragen. Spreker weerlegde breedvoerig het betoog van den heer Van der Vlugt, die zijns inszien een fataal standpunt inneemt, wanneer hij beweert, dat het socialisme door wetenschappelijke boeken afdoende is te bestrijden. De heer S m e e n g e ondersteunde het denkbeeld der instelling van eenstaatscom missie tot verheffing der binnenschippery, waarvoor hij aanbeval rijksschippersbeurzen en het rijkstoezicht op bevrachters. De beer Schaper laakte de nalatigheid der regeering ten opzichte van arbeiders- pensioneering en de opneming der landar beiders in de Ongevallenwet tegenover de heeren Passtoors, Aalberse en Talma de houding der sociaal-democraten bij de sta kingsbeweging verdedigend. De heer Nolens was vooral gelukkig tegen den heer van der Vlugt. Hij herin nerde aan het bekende artikel van den hoogleeraar in den eersten jaargang van »Onze Eeuw", waarin deze zegt, dat als de grens tusschen rechts en links getrokken wordt rechtshet recht meester van 's men schen wil of links, 's menschen wil meester van het recht, hij rechts plaats zou nemen. Wie is nu, vraagt de heer Nolens, meester van het recht, zoo niet een bovenaardsche autoriteit. Aan de eene zijde der lijn moet gij dus plaatsen hen, die in een hooger wezen gelooven (deisten) en hen, die dit met doen (atheïsten). Hoevelen zijn er echter, die deïsten zijn en geen Openbaring aannemen Verder verdedigde spr. het goed recht van de katholieke leden om de memorie van antwoord te teekenen, al was, naar hij opmerkte, de pater von Pesch, op wie de heer Talma zioh beriep, niet dezelfde von Pesch als de heer van der Vlugt had aangehaald, maar diens broeder. Beiden komen tot dezelfde conclusie. De heer B ij I e v e i d zag van zijn plan om thans het lager onderwijs te bespreken af. Hij kwam echter op tegen en weerlegde met cijfers het beweren vaD den heer Troelstra over corruptie en schandaal door bevoorrechting van leden der anti-revolutio naire propagandaciub bij de benoeming van ambtenaren bij de Rijksverzeringbank. Veel eer achtte hij 't schandaal en corruptie, dat een afgevaardigde hier zulke beweringen voert zonder bewijs, zij 't ook provisoir. Ook kwam spr. op tegen de bewering dat de staat geen partij-propaganda mag betalendit geschiedt echter niet bij de christelijke partijen, maar wat te zeggen van de duizenden openbare onderwijzers, die voor de liberale partijen propaganda maken en wel uit Staatsgelden worden bezoldigd. Spr. vestigde daarop 's ministers aandacht. De heer L oh man zette op zijn eigen aardige leuke manier van zeggen nogmaals bet verschii uiteen, dat hem van den heer Van der Vlagt scheidde, Gij kunt tegenover de dwaalbegrippen, omtrent zedelijkheid en recht, die onder de socialisten worden gehuldigd zoo ongeveer drukte hij zich uit gij kunt tegenover het stuivertje wisselen in de socialitische opvattingen, dat uitkomt in de twee geloftenleer, die bij de staking werd verkondigd in de wijze waarop zij «onderkruipers" meenen te mogen be handelen en in zooveel meer, gij liberalen kunt tegenover dit alles niet anders aan voeren dandat mag niet. De christen daarentegen heeft een vast beginsel, waaraan hij alles kan toetsenhet Woord God8, Daardoor alleen is hij in staat het sodalis®® afdoende te bestrijden. Hij buigt zich voof het Woord Gods en vindt daarin zjjn krach' en steun. Spr. prees ten slotte de werk* zaamheid dar Regeering, haar aanpakke" van moeilijke zaken enz. Heden-ochtend 10 ure voortzetting. Uit Rudolstad wordt aan de N. C'"'' gemeld Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlande0 is op het slot Ratsfeld bij Frankenhause" aangekomen om, op uitnoodiging van de" vorst van Scharwzburg-Rudolstadt, aan d® daar plaats hebbende hofjachten deel nemen. De heer A. Feigl, ingevolge Koninklijk® machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Bakoe, is in die hoedamg' heid door de Russische regeering erkend- Bij het afdeeiingsonderzoek van de wetsontwerpen tot wijziging van de hoofd' stnkken II, en VII B. der Staatsbegrooting 1902, en tot verhooging van hoofdstuk fl der Staatsbegrooting 1903 werd naar aanleiding van de mededeeling, dat ter voorziening in de behoefte van circulatie eene aanmunting van f 100,000 aan 2i centstukken heeft plaats gehad, opgemerkt dat, naar het schijnt, door die aanmunting bedoelde behoefte nog niet naar eisch is voorzien en dat daarom tot verdere aan munting van genoemde muntstukken behoort te worden overgegaan. Een wetsontwerp is ingediend om de wet van 1890 tot regeling der pensioenen van mindere geëmployeerden enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht, ook toepasselijk te verklaren op de wachters op verdedi gingswerken, in legerplaatsen en onder bij het departement van oorlog ressorteerende schietbanen, oefeningsterreinen, gebouwen* sluizen, bruggen, lichttorens, de tijdelijke wachters op verdedigingswerken bij de genie, de tijdelijke opzichters der genie en de tijdelijke opzichters teekenaars der genie. De atdeelingen van de Eerste Kamer benoemden gisteren tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1904 de heeren s' Jacob, Bevers, Sickenga, van Velzen en van Royen. Een belangrijke brief. Volgens Het Volk hebben de garnizoens commandanten, waarschijnlijk een week of wat geleden, een belangrijken brief ontvangen van den Minister van Oorlog, en zich op hun beurt gewend tot de burgemeesters om inlichtingen over deze vragen I. Op welke gedeelten der gemeente moet, wegens den aard der bewoners, als anderszins, het oog gevestigd zijn en welke gebouwen worden gewoonlijk gebezigd voor vergade ringen enz. Een en ander in verband met mogelijke werkstakingen, oproerige bewe gingen of andere gevallen waarin, militaire bijstand gevraagd kan worden. II. Op welke wijze openbare diensten (hetzij van gemeentewege, hetzij door maat schappijen) zooals stadsreiniging, levering van gas, electriciteitskracht, telefoondiens t enz. zijn georganiseerd, en welke gebouweB en punten het eerst zouden moeten worden bezet bij eventueel intredende werkstakin gen in die diensten, ter voorkoming van vernieling of van ongelukken als anderszins III. Waar opslagplaatsen van petroleum, bezine, brandstoffen, graan enz. gelegen zijn, die door kwaadwilligen gemakkelijk kunnen worden vernield door brandstichting- IV. Weike gebouwen, als bevattende kunstverzamelingen voor bijzondere bewaking in aanmerking komen. V. Hoe de plaatselijke politie is georga niseerd, waar de politie-bureelen en posten gevestigd zijn en hoe in het algemeen die dienst is geregeld. VI. Welke gebouwen (behalve de zooge naamde militaire) voor huisvesting ran

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2