Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Be plannen voor den aanbouw van Men meldt aan de IV. R, Ct, uit Den Haag Schiedam, 7 December 1903. St. Nicolaas. De St. Nicolaas-avond kenmerkte zich dit jaar niet door een bijzondere drukte. Het was stil langs de straat en de menschen, die er er zich bewogen, hadden haast, want de kleine, natte sneeuwvlokjes maakten het op straat-zijn vervelend. Voor de hel verlichte étalages waren weinig kijkers en de winkeliers konden best den invloed van het slechte weer merken. In plaats van vroolijke troepjes verkleede jongens zag men ditmaal een grillige vertoo ning. Een lijkkist, waarin een pop lag, werd door mannen de stad rond gedragen, omstuwd door een groote tierende en joelende me- nigte, die behagen scheen te scheppen in deze misplaatste aardigheid. Toen het nieuwtje in de stad er al was, brachten de quasi grappenmakers de kist in een woning in de Gorze, waar zich een 13-jarig meisje bevond. Het kind kreeg het op de zenuwen, zoodat de politie met het geval in kennis werd gesteld. De kist werd eindelyk door de politie in beslag genomen. Zaterdag nacht om 12£ uur ontdekte een agent van politie 3e klasse, dat zich nog bezoekers bevonden in het café van T., aan oe Schie. De agent sommeerde hen het café te verlaten, maar daar hadden ze geen ooren naar. Integendeel vielen zij den agent aan, trokken hem over stoelen en tafels en poogden hem zijn sabel te ontnemen. Gelukkig wist de agent een hunner zulk een hevigen slag met zijn sabel over het gelaat te geven, dat hij ruim baan kon maken en om assistentie floot, waarop allen het hazenpad kozen. De belhamel J. J. G. werd evenwei nog 's nachts aangehouden en op het politiebu reau in bewaring gesteld. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, het men hem gisteren weder op vrije voeten. Tot burgemeester van Vlaardinger Am bacht is benoemd de heer H. Bordes. Vrijdag nacht bemerkte een wachtsman twee personen id een in aanbouw zijnd huis in de Schermlaan te Rotterdam. Hij waarschuwde de politie, en toen deze dit huis binnendrong, sprongen de beide verdach ten van de warande om te ontkomen. Een hunner gelukte dit werkelyk, doch de tweede sprongongelukkigerwijs ineen kalkput en bleet daarin steken. Hij werd gegrepen en bleek te zijn de 20 jarige stoker L. Wu B., wonende aan de Hofkade no. 4. Tien stukken lood, van de schoorsteenen afgesneden, vond de politie klaar gelegd om mede te nemen door den gearresteerde en zijn ontvluchte medeplichtige. Doordat het touw van een vlet verward raakte in de schroef van een voorbijvaren de sleepboot sloeg in den mond der Leuveüaven te Rotterdam die vlet om en verdwenen de inzittenden, de vleeschhou- wersknecht P. A. B. en de varensgezel J. P., beiden wonende op den Scinedamscbeudijk, in de golven. Met veel moeite werden zij, boven gekomen, gered door de bemanning van omliggende bootjes. De aanleiding tot het binnenloopen te Rotterdam van het op reis naar Oost-Indië zijnde oorlogsschip Friesland stond niet in verband met de stoomketels, doch met het hooren van een stoot in de stoomcyiinders aan bet einde van den slag. Naar de oorzaak daarvan moest een onderzoek worden ingesteld, dat uitteraara niet op zee kon plaats nebben. Vermoedelijk zal het schip Dinsdag weer naar zee kunnen vertrekken tot voortzetting van de reis. Door de politie te Vlaardingen werd gis- terei aan de Sehiedamscne politie ter ver- dsre d-'orzending overgegeven een mmder- jnge jongeD, wiens opsporing door zijne ouders te Jacobiiand was verzocht. Het te Maasslu is binnengekomen schip Iberlo van Bilbao had zware dekschade. Door het stormweer is de stuurman B. J Wijgers over boord geslagen. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 134 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 132 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 144 schepen, waarvan 1 zeilschip en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 141, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 722. en het aantal netto registertonnen 1,017.788 meer dan tot op gelijken datum in 1902. De soldaat, die eenige maanden geleden bij mevrouw de weduwe D., te Hof van Delft, een aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver des nachts door inkhmming in haar woning stal, terwijl die mevrouw buitenslands was, is op last der justitie eenigen tijd geleden naar het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. De overplaatsing van de ijzergieterij en pletterij, E. J. Enthoven en Co., van 's-Gravenhage naar Delft, schijnt thans zeer aanstaande. Althans aan het raadhuis te Hof van Delft (onder welke gemeente de aangekochte terreinen liggen) en verder ter bestemder plaatse is, ter voldoening aan de Hinderwet, aangeplakt de aanvrage tot oprichting eener ijzergieterij en aan de ingelanden van dien polder is daarvan kennis gegeven. Een en ander beduidt o.m. dat binnenkort te Delft eene industrieele onderneming meer zal zijn gevestigd met hare 700 a 800 arbeiders. De inrichting komt aan de Schie en in de nabijheid van het ontworpen spoorwegstation van de in aanvraag zijnde spooriijn Hoek van Holland Delft-Gouda. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 5 December Bij de voortzetting der Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting. laakte de heer Borgesius het, dat de minister zich zoo scherp op het partijstandpunt had geplaatst, uit vrees voor één partij van vóór- tegenstander van het volksleger was geworden. Hij betreurde 't, dat de Minister geen wijziging van de wet op Naamiooze Vennootsciiappen in het vooruitzicnt had gesteld ter beteugeling van de zwendelarij en vroeg hoe 't staat met de Armenwet. Dat de minister nog moet onderzoeken of er onrecht gepleegd is oij benoemingen by de Rijksverzekeringsbank begreep hij niet, waar toch de minister en niemand anders de benoemingen doet. Ten slotte constateerde hij met blijdschap de toenadering van de vrijzinnig democraten tot andere vrijzinnige partijen. De beer Drucker bleef aandringen op de beantwoording der vraag wat de Regeering zal doen tegenover de weerspannige Holi. IJzeren Spoorwegmaatschappij in zake de toepassing van den bekenden maatregel van bestuur en herhaalde zijn klacht over de onvastheid der Regeering, blijkende uit tal van partieeie wijzigingen der Gemeente wet en van ongerustheid gebleken bij de wijziging" der Militiewet. Hij constateerde, dat nog geen enkele sociale wet van dit kabinet in het Staatsblad staat. Geen program tal spr. in 1905 kunnen aanvaarden, waarop niet staat grondwets herziening om te komen tot algemeen kiesrecht. De heer Troelstra verdedigde de sociaal democratie als een uiting van maatschappelijke noodzakelijkheid, en de houding zijner partijgenooten bij die staking, die de christelijke leiders niet voorkwamen, maar deden mislukken. De Voorzitter riep den spr. herhaal delijk tot de orde toen deze den afgevaardigde Talma toevoegde gelogen te hebben en een duivel voor de arbeiders te zijn geweest, en den afgevaardigde Aalberse verweet een advocaat van kwade zaken te zijn. De heer Troelstra keurden den invloed van niet verantwoordelijke personen bij benoemingen af, waarop hij niet gerust is, lettende op de verhouding waarin de heer de Wilde ais particulier secretaris tot minister Kuyper sjaat, en die ais 't ware optreedt ais secretarisch-generaal in buiten gewonen dienst De Rijksverzekeringsbank noemde hij de Kuyperiaansche kazerne, daar 170 van 200 ambtenaren Kujperianen zijn. Hij drong ten slotte aan op maatre gelen tegen de zwendelarij. De heer Van der Vlagt, replicee rend, beantwoordde in 't bijzonder den heer Talma, waar hij zeidemaar dan hebt gij geen wapenen tegen de sociaal- democratie. Maar dan zegt spr. gij doet de uiterste linkerzijde zal het spr. niet kwalijk nemen den sociaal-democraten te veel eer. Als spr. staat voor het aangezicht Gods, die hem troost in lijden en smart, dan heeft spr. geen lust zich te bemoeien met de stribbelingen der sociaal-democratie. De heer Aalberse verdedigde de katholieke vakbeweging tegen de aanvallen van de zijde der sociaal-democraten en teekende o.a. ernstig protest aan tegen den heer Troelstra, die spr. beschuldigd had van 't spreken van onwaarheid tegen beter weten in. Nooit heeft spr. gezegd of ge schreven, dat werkstaking niet strafbaar zou zijn. Den beer Schaper sommeert by zijn ten dezen opzichte voor de tweede maal herhaalde beschuldiging in te trekken. De heer M e i c h e r s kwam nog eens terug op de zaak der bestekken en wraakte 's ministers conclusie, dat een minimumloon moet samengaan met een evenredige vertegenwoordiging van arbeidsduur. Ook 's ministers toezegging ten aanzien der binnenschipperij achtte hij onvoiüoende. De heer Br urn mei kamp, verschil lende sprekers beantwoordend, verdedigde de regeering en stelde den heer Scbaepman den eisch te kiezen of te deelenmet de antirevolutionaire partij samen te gaan of zich van hen at te scheiden. De heer Pas toors, verschillendesocia hstische sprekers beantwoordend, merkte den heer Troelstra op, dat, zoo hij thans een heer is, hij vroeger arbeider was en gewerkt heelt als de beste moest het zijn, hij kon nog zijn brood verdienen met zijn handen. En daarom is sprekers gevoel voor en kennis van de arbeiders zooveel grooter en beter gemotiveerd als dat van den heer Troelstra. De neer Schaper zeide bij de beant woording van verschillende spiekers, dat als hem bij nader onderzoek blijkt, dat de neer Aalberse zoo onschuldig is, hij 't zal erkennen. Doch waar blijft, dat die spreker kwakzalvers noemde hen, die om siratwetten riepen en dat hij er toch voorstemde ter wme van de party-eenheid. De heer Aalberse: Ik heb gezegd strafwetten alleen is kwakzaivery hoofdzaak is wegneming der oorzaken. De heer Schaper: Nu uat is geschied men heeft de strafwet gekregen meer met. De heer N o 111 n g verdedigde zich tegen den aanval van den heer Pastoors. Hij iaat zien door niemand bij eenige partij mdeeleu. Spr. zeide, dat net Alg. Nea. Werkliedenverbond nooit neutraal is ge weest en steens heett by by den Katho lieken Volksbond tegenkanting gevonden. De heer Talma beantwoordde de heeren Bos, Borgesius en van der Vlugt, die een verkeerde voorstelling hebben gegeven van de beweging, waaraan spr. zijn hart beeft gegeven. Spr. kwam op tegen het verwijt van misbruik van godsdienst als wapen in den politieken strijd en speciaal tegen de sociaal democraten. Het is geen strijd om de macht, maar voor het volk en die strijd is tegelijk die van den dienst van God. De heer L o h m a n verzocht den minister nog eens te herhalen, wat spr. over de benoemingen heeft gezegd, hetzeltde vroeg hij den heer Drucker, die dan zou zien, dat spr. geen feiten geconstateerd, maar wenken gegeven had. Spr. vroeg voorts namens de commissie voor de stenografie verlof voor de ministers om hun redevoe ringen na revisie later in te zenden dan de leden. Dit verlof werd verleend. De minister van Binnenland sche zaken, de verschillende sprekers beantwoordend, eindigde met de overtui ging uit te spreken, dat God bestaat en recht heett op erkenning in het Staats recht, gelijk blijkt uit de formule der Re geering van onze Vorstin bij de Gratie Gods. De beraadslaging werd te 6.25 gesloten. Hoofdstuk I. (Huis des Komngs) f800,000 werd zonder debat of stemming aangenomen. Heden (Maandag) te 1.30 Hoofdstuk II en heden-avond voortzetting der werkzaam heden nieuwe koninklijke stallen op het ij0° zijn thans zoo goed ais gereed, zood»' binnenkort met den bouw kan worden b®" gonnen. Na herhaalde wijzigingen heeft Z. K- de Prins de ontwerpen der zeer kostba*f ingerichte gebouwen goedgekeurd. Uit een en ander meent men te mog®D opmaken, dat het Hof zich langzamerhand meer blijvend op het Loo zal gaan *®s' tigen, en het drie- of viermaandelijks®'1 verblijf te 's-Gravenhage zelfs nog bekor' zal worden. De buitengewone zorgeD, welke voor8' door den Prins aan de inrichting van h®' paleis, de parken, boerderij enz. wordeB g®' wyd en de bekende voorliefde van Koning111 en Prins wijzen hier ook op. Herziening Personeele Belasting- Ingediend is een wetontswerp tot g®' deeltehjke herziening en aanvulling d«* wettelijke bepalingen omtrent de personeel® belasting. Het doel van dit ontwerp is vooreer8* te doen vervallen den zoo impopulaire® grondslag haardsteden. Daartegenover wor* den als nieuwe belastingobjectie voorgestel® de automobielen. Hiervoor is voorgesteld een normale belasting van f 40. Motorrijwiel®® blijven vallen onder den grondslag rijwielen- Voor het overige zijn de verdere bepalingen van het ontwerp voor het meerendeel overgenomen uit het ingetrokken ontwerp van den vorige minister van Financiën- Dat dit ontwerp met eerder werd ingediend, vond zijn reden in de noodzakelijkheid van een voorbereidend statistisch onderzoek over het geheele Rijk, in verband met de vermelde wijzigingen in de grondslagen der belasting door den tegenwoordigen minister van Financiën. Ia zyn beantwoordingsrede heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.m- medegedeeld, dat het ontwerp tot herziening van het tarief van den Raad van State bij het departement van Financiën is terugge komen, dat er thans de laatste hand aan wordt geiegd, en dat het waarschijnlijk nog in dit kalenderjaar bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De Nederiandsche Brouwersbond, geves te Boxtel, heeft zich bij request gewetid tot de Tweede Kamer der Staten-Generaa-, onder verwijzing naar het door den Bond den 16 Febr, jl. aan den minister van Binnenl. zaken ingediend adres over de toen te verwachten wijziging der Drankwet. Thans nu die wijzigingen zijn ingekomen, blijkt dat er geen rekening 13 gehouden met de vroeger uitgedrukte meening, om welke de Brouwersbond zich thans tot de Tweede Kamer heett gewend. De Kamer van Arbeid voor de Tabaks industrie te Rotterdam richt het verzoek aan de sigarenfabrikanten om het loon hunner stukwerkers met de feestdagen door te betalen, opdat het Kerstfeest en de Nieuwjaarsdag met vreugde in plaats van met zorg zuilen worden tegemoet gezien- Door de weinige verdienste kan die drie dagen het loon niet ontbeerd worden, zegt de circulaire. Zij spoort tevens de Kamers in de tabaksindustrie elders aan, het zelfde verzoek te doen. Men meldt aan de lel. Naar men verneemt, zyn dezer dagen alhier gearresteerd de bekende zaakwaar nemers Stevens en Burghout te dezer stede - Deze aanhouding moet in verband staan met eene oplichting, welke ten nadeele van eene dame gepleegd zou zyn voor een be drag van ongeveer f 4000. Dat het ernst is met het openhouden der vaart tusschen Amsterdam en Rotter dam, kan blijken uit het bericht, dat aan de reederij Van der Garden, te Gouda, »3 opgedragen die vaart in dezen winter open te houden. Daardoor zullen waar*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2