Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De laatste Soldaat-boer. 26-sie Jaarz. Donderdag 10 December 1003. No. 7/74. Bureau Beterstraat 50. Telefeon Ne. 85. PB IJ 8 TAK DIT BLADi fiot Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regelsI i 1 l f9.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFEICIEELE BERICHTEN. Politie. Oe poiitie herinnert er aan, dat trek* honden, die binnen de bebouwde kom der gemeente worden gebruikt, niet mogen dragen een lederen muilkorf, maar moeten zijn voorzien van een muilkorf ran me talen draden, volgens het model door den minister van Binnenlandsche Zaken vast gesteld. Overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste f3. Schiedam, 9 Dec. 1903. Militaire Ziekenverpleging. Zeer tot ons leedwezen moesten wij constateeren, dat in het Voorloopig Verslag op de Oorlogsbegrooting, evenals andere jaren, niet voldoende de aandacht wordt gevestigd op de militaire ziekenverpleging. Er heerschen op dit terrein nog zeer vele misstanden, die niet verder kunnen bestendigd worden. Het blijkt meermalen, dat, waar op Verbeteringen van velerlei aard in militaire hospitalen wordt aangedrongen, men »met het oog op de groote financieele offers" met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Een bewijs hiervan zagen we dezer dagen oog in een bijjkbaar officieus bericht van de Telegraaf. Als reden van geen onver deelden bijval bij het Dep. van Oorlog voor de stichting van een afzonderlijk sanatorium voor militaire longlijders werd o.m. vermeld, »dat voor militaire onderwerpen, in de eerst volgende jaren, toch reeds buitenge woon hooge bedragen noodig zullen wezen." Indien geld ooit nuttiger en noodzakelijker kan worden besteed, dan is bet op de allereerste plaats tol het vei krijgen eener betere inrichting van het militair hospitaal- Wezen. Wij zullen slechts op enkele der meest opvallende leemten wijzen, als voorbeeld nemende bet le klasse hospitaal te 's-Gra- venbage. Het gebouw is reeds lang door velen Feuilleton. 3) En zij hadden zich gebarricadeerd, ver rast als zij waren door het gewoel van het gevecht, hadden deuren en vensters geslo ten, opdat de Marokkanen het niet in hun hoofd kregen in hun huis te vluchten om aan de Fransche troepen te ontsnappen. Gelukkig waren zij, achtervolgd als zij berden met de bajonet op den rug, ge noodzaakt geweest zóó snel mogelijk te 'luchten. Maar de boerin was toch niet op baar gamak in dit eenzame huis en was beslo ten geen dag langer te blijven en met haar toon, begunstigd door den nacht, het Fran- Sche kamp op te zoeken, om er bescher- ongeschikt geacht voor zijn tegenwoordige bestemming. Men klaagt er over de treurige inrichting en de weinige moeite, die gedaan wordt om zelfs in de kleinste eischen der hygiene te voorzien. Er bevindt zich in het gebouw niet één ziekenverpleger, wei een aantal zieken oppassers, die als verpleger fungeeren, maar hiervoor grootendeelsgeen opleiding genoten. (Ter illustreering diene, dat.op de drukste zaal een oppasser is van ongeveer 65jaren, die alleen belast is met de verpleging van een 25-tal zieken, het schoonhouden van de zaai enz.!) De meeste hunner vervulden vóór dat ze met de veelomvattende taak van het zieken - verplegen werden belast o.m. de volgende beroepen: muzikant, sjouwer, kok, brieven besteller enz., en moesten gepasporteerd militair zijn. Men treft er zelfs onder hen aan, die niet eens een behoorlijk koudwaterverband kunnen leggen. Maar het moet erkend worden, dat som mige hospitaalsoldaten, aie, op wacht komend, de plaats van de oppassers innemen, dik wijls beter de patiënten kunnen behandelen en bedienen dan de oppassers, bij wien het geld niet zelden een belangrijke rol voor de al dan niet goede behandeling speelt. Een inwonend olficier van gezondheid kent men in de hospitalen niet althans met te 's-Gravenhage. Daar moest onlangs 's nachts eens voor een zieke de dokter van de wacht worden gehaald. Een ziekenoppasser moest zich eerst aankleeden, daarna onder hevigen slagregens van den Fluweelen Burgwal naar de Regentesselaan loopen, om den daar wonende dokter te waarschuwen. Wie den afstand kent, zal met ons eens zijn, dat het tijdsverloop tot het verkrygen van geneeskundige hulp veel te groot is, zoodat door spoedige verbetering aan die wanverhouding een einde behoort te worden gemaakt. Een bespreking in de Tweede Kamer ming te vinden en tevens te vragen dat men het lijk van haar armen man' weghaalde en een christelijke begrafenis te geven. »Ik ben ongelukkiglijk nog niet sterk "e- noeg om u te vergezellen", zei Gouvreur toen zij hem haar plan had meegedeeld' ven in den toestand, waarin ik ben, zou ik u, in plaats van tot hulp, tot last zijn. Ga dus zonder mijde Franschen kunnen slechts op enkele kilometers verwijderd zijn en ge zuit spoedig genoeg door een der schildwachten opgemerkt worden. Zeg dan wie en wat gezyt en laat u naar het kamp brengen. Daar zult ge in veiligheid zijn. Zeg hun dan, dat Couvreur—ge zult dien naam goed onthouden, niet waar dat Couvreur, zwaar gewond is. zich niet bij hen heeft kunnen voegen en om hulp vraagt." Toen Couvreur alleen was geblevep doofde hij het licht uit en ging den nacht' verder doorbrengen op een soort van stroo- bed in een der beneden vertrekken. Hij was, uitgeput van vermoeienis en koorts, ingeslapen, toen hij plotseling ge wekt werd door een hels leven. Hij ims- over de bestaande misstanden in hospitalen zou bij de behandeling der Oorlogsbegrooting veel licht kunnen verschaffen. Het is te hopen, dat onze zonen in de militaire hospitalen spoedig een betere behandeling mogen gaan ondervinden dan totnogtoe het geval is. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 December 1903. De Macedonische kwestie. Tot burgerlijk agent van Macedonië is door Oostenrijk—Hongarye benoemd de consul-generaal von Mueller, vroegere eerste dragomanvan Russische zijde de consul- generaal Demeric te Beiroet. De Tsaar heeft den Sultan zijne tevre denheid doen betuigen over de principieele aanneming der Oostenrijksch— Russische nota in een telegram, dat dezen door be middeling van den gezant, Sinowjef, werd overhandigd. De Tsaar voegde de verzekering er aan toe, dat de integriteit van Turkije zou gehandhaafd blijven. In Turksche regeenngs- kringen heeft deze mededeeling een zeer goeden indruk gemaakt. Volgens draadbericht uit Saiomki bezette een Buigaarsche bende Tschitfl.k-Bilinza in het district Geweheii. Zij werd door atdee- hngen Turksche gendarmes verdreven, die daarbij geringe verliezen leden. Ook by Demimissar vertoonden zich dergelijke ben den. De toestand in Serrie. Volgens berichten uit Belgrado is de positie van het Servische ministerie uiterst zwak. Een Kabinet Paschitsj schijnt in het vooruitzicht. Officieel wordt echter elk gerucht van een crisis tegengesproken. Ook de metropolitaan fnnocentius, die voor koning Alexmders huwelijk gunstig gezind was en die men den 11 n Juni ook al had willen vermoorden, zal denkelijk aftreden. terde. Er was geen twijfel aan, het geluid van een zich voorbe wegende colone, wapen gekletter en hoefgetrappel. Blijkbaar was een afdeeling Marokkanen bezig van den nacht gebruik te maken om zich aan de vervolging der Franschen te onttrekken. Couvreur hield zien doodstil, in spanning wachtend tot de vijanden zich verwijderd zouden hebben. Maar op een oogenblik scheen het hem toe, dat de vluchtelingen op korten afstand hadden halt gehouden. Hij üoorde snel hevelen geven en ééa woordnar vuur, trof zijn oor. Couvreur had een voorgevoel dat zij de hoeve gingen verbranden alvorens verder te gaan. Verduiveld" bromde hij,, »het zou wel de moeite waard zijn als door een wonder aan de sabels en kogels te zijn ontkomen om nu als een ham te worden gerookt in dit huis. Wacht eens even, vrienden l" En, opgewekt door de grootte van het gevaar, richtte hij zich op en liep met zijn geweer naar de trap. Iu een der vertrekken van de eerste verdieping kon hij het wagen een luik een weinig te openen zonder ter stond opgemerkt te worden. Amerika en Turkije. De consul der Vereenigöe Staten te Alexandretta, de heer Davies, is door de politie aangevallen, terwijl hij een Arme- meniër, met name Attarian, een genatura- liseerden Amerikaanschen burger, naar boord van een schip vergezelde. Ondanks het verzet van den consul nam de politie Attarian in hechtenis en zette hem gevangen. Davies verbrak daarop de be trekkingen met de Turksche overheid en vertrok naar Beiroet. Leihsman, de Amerikaansche gezant, heeft de aandacht der Porte op de zaak gevestigd. Het Spaansche ministerie. De minister-president Maura heeft in de Kamer gezegd, dat het nieuwe ministerie het program van het Kabmet-Silvela in alie deelen zal handhaven. Het incident in Somaliland. De Engelsche kruiser Mohawk heeft Durban, in Somaldand, aangedaan om een onderzoek in te stellen naar den dood van den Iialiaanschen luitenant, die viel door een schot uit het fort der inlanders. De bevelhebber van ae Mohawk landde met zestig man. Nadat een vruchteloos onder houd met den Sultan had plaats gehad, trokken beide partyen zien terug en openden zij het vuur. De bevelhebber werd gewond en een zeeman sneuvelde. De Engeischen scheepten zich weer in en keerden terug naar Aden. Van den Congostaat. De souverein van den onafhankelijker! Congostaat, koning Leopold, zit danig in de knel. Men Kent de catnpague, door Engelsche Staatslieden begonnen en door de Britsche regeering tot de hare gemaakt tegen dit Bel gisch koloniale gebied. Een campagne ter be strijding van schandelijk wanbeheer en gruwelijke inboorlingen-exploitatie beweert men aan gene zijde van het Kanaaleen campagne van leugen en laster verzekert Werkelijk zag hij de Marokkanen bezig drooge takken en gras om net huis te stapelen. De tijd drong, hij moest een of ander besluit nemen. Maar welk Een uit - val beproeven en zicu door den vijand heen slaan was een dwaasneid zich trachten te verdedigen e.n zijn laatste patroon te ver schieten gaf ook niet veel. Ue Marokkanen waren wel een paar duizend man sterk. Met een gebaar van onverschilligheid trok hij net hootd terug. Hy moest maar aan het toeval overlaten en terwijl hy om op alles voorbereid te zijn z'n geweer laadde, zag hy om zich heen tegen don want een verzameling oude wapens, geweren, pistolen, sabels, petten, kepi s, trommels en hoorns en een kistje met kruit en lood. Hij greep een geweer, het was geladen een ander eveneens, alie. Hij kon een uit roep van blijdschap niet weerhouden, »Als ik maar wat steviger op mija beenen stond zei hy, zouden we nog kun nen lachen 1 (SM volit^ NIEUWE SCHIEOA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1