Stads- en Gewestelijk Nieuws. men te Brussel. En men heeft dit betoogd in een uitvoerige nota aan de mogend heden. Nu echter komt Reuter met een triomfantelijk bericht. De Britsche consul in het Congogebied, zekere heer Casement, bad van zijn regee ring de opdracht ontvangen door een reis in het Boven-Congo gebied zich persoonlijk te overtuigen van de behandeling der inboorlingen. De heer Casement is van zijn reis, welke volgens de opdracht zes maanden moest duren, reeds thans na twee maanden teruggekeerd. En nu meldt Reuter's agent schap, dat de consul reeds voldoende op de hoogte verklaart te zijn en tot de over tuiging is gekomen, dat de inboorlingen op de ergste wijze mishandeld worden en in het Belgische gebied de slavernij heerscht in vollen omvang. De heer Casement had ook eens met een ander rapport moeten voor den dag komen In bovenbedoeld rapport van den Engel- schen consul Casement in den Congo is ook sprake van wreedheden op de terreinen van de Abir. Te Antwerpen, waar de zetel van de maatschappij van de Abir is ge vestigd, verklaart men, dat genoemde consul nooit op de bezittingen der maat schappij een voet heeft gehad. Eugelsche expeditie naar Thibet. De handelsbladen te Liverpool verklaren, dat een der grieven van Engeland tegen Thibet is, dat de onderdanen van den grooten Lama geen thee betiekken uit Engeland, maar dit product uit China laten komen. Rusland en Japan. Door sde Vereemgde Pers",— een te New- York bestaand nieuwsagentschap wordt een telegram openbaar gemaakt uit St. Petersburg, meldende dat de vrede tusschen Rusland en Japan, naar men gelooft, ver zekerd is, dank zij den Tsaar, die te Tsarkoje Selo met Lamsdorl het antwoord op Japans voorstellen heeft overwogen. De samenkomst duurde anderhalf uur. Er werd besloten zekere wijzigingen in Japan's voorstellen, betreffende Korea aan te bevelen- Dadelijk werd dat geseind naar Rosen (den Russischen gezant te Tokio) en Alexejef. De voorgestelde wijzigingen, die, naar het heet, van minder beteekenis zijn, zyn waar schijnlijk reeds informeel voor de Japan- scbe onderhandeiaars gelegd. Keurt Japan ze goed, dan staat niets meer een volledige overeenstemming in den weg. De correspondent van de Morning Post te Peking heeft eenige voorname mannen van de regeering geïnterpelleerd. De correspondent kreeg daarbij den indruk, allen overtuigd waren, dat de inlijving van Mantsjoerije door Rusland onvermijdelijk China's verbrokkeling tengevolge moest hebben. i Pauselijke Encyclieken. In de buitenlandsche bladen wordt de aanstaande verschijning aangekondigd van twee pauselijke encyclieken. De eene zal, zoo heet het, een politieke encycliek zijn, en voornamelijk den toestand in Frankrijk en Italië behandelen, de andere zal gewijd zijn aan het in deze dagen ook ten onzent weer zoo druk besproken onder werp van den kerkelijken zang. Keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm moet toch meer ongerust, dan ziek zijn. Het British Medical Journal, het gezag hebbende medische orgaan in Engeland- kan op onbetwistbaar zekere gronden ver klaren, dat de artsen des Duitschen keizers de genezing van het kleine plaatselijke proces, dat eene operatie noodzakelijk maakte, als geheel geëindigd beschouwen en tevens constateeren, dat er geenerlei vrees voor ougunstige compncatiën behoeft te besLaan. Koning Oscar. Te Rome wordt verteld, dat de koning van Zweden er in den loop van Januari een bezoek zal komen brengen. Het is ruim twintig jaar geleden, dat Oscar II jn Rome geweest is. Bij die gelegenheid verleende paus Leo XIII hem een plechtig- andiënt -. De Wereld van het Kind. De bekende tentoonstelling is Zaterdag te St. Petersburg door grootvorstin Kon- stantijn op plechtige wijze geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het keizerlijk paleis en staat onder de hooge bescherming der keizerin-moeder. De openings-plechtigheid werd opgeluisterd door kinderdansen in het middenpaviljoen, die volgens Havas, een alierbevalligsten indruk maakten. Men weet, dat ons land zeer goed ver tegenwoordigd is door inzendingen van het rijk, van gemeenten en particulieren. Er is o. a. een Oud-Hollandsche Kamer, die niet zal nalaten algemeen de aandacht te trekken. Werkstaking in Spanje. De werklieden in het drukkersbedrijf te Barcelona zijn een staking begonnen. De politie heeft verschillende personen in hechtenis genomen. De ellende te Kaapstad. De ellende te Kaapstad neemt onder de immigranten hand over hand toe. In Kaap stad alleen ioopen 1000 werkeloozen rond. Openlucht-vergaderingen worden gehouden. De regeering is van den nood verwittigd. En nog steeds stroomen menschen in, of schoon de booten, die vertrekken, even vol zijn als die binnenkomen. De knapste vaklui |oopen met de armoe in den zak rond goedkooper en minderwaardige krachten houden hen op straat. De zaken gaan steeds slechtervele winkeliers verdienen nau welijks de huur. Scheepsramp. Tusschen de Griekscne stoombooten Pylosos en Assos heeft in de haven van Ithaha een aanvaring plaats gehad. Het voorste gedeelte van de Pylosos, waar de tweede klas kajuiten lagen,j werd zeer beschadigd en zonk. Vijftig passagiers verdronken, Schiedam, 9 December 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 9 December 1903.) Gevraagde Arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (haifwas). Een smids knecht Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam) Een kuiper (halfwas). Een gasfitter (halfwas). Een luijongen voor een windmolen. ln een fabriek een jongen, bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moestuin. Een dienstbode voor meid-alleen. Een keukenmeid. Meisjes voor chocoladefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. - Een machinist-bankwerker stoker. Een benanger - Timmerlieden. Drukkers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknecht. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koet siers. Slagersknecht. -— Kistenmakers. Ververs. Een houtkoopersknecht. Een loodgieter. Boek binders werk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaam heden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstmeisjes voor heele en halve dagen. Stilstaan op Feestdagen. De Bond van Branders- en Distillateurs knechts verzond heden het volgend schrijven Aan den Brandersbond. Mijne Heeren Daartoe gemachtigd door onze leden, op onze laatst gehouden vergadering, nemen wij bjj dezen de vryheid UEd., aangezien ons streven het vorige jaar met de ge- wenschte resultaten heeft opgeleverd, ons nogmaals tot U te wenden, met het beleefd, doen dringend verzoek, om, bij het opmaken der eerstvolgende declaratie, rekening te willen houden met de huisgezinnen der voor U werkende brandersknechts. Het zal UEd. toch niet onbekend zijn dat het huiselijk leven van een brandersknecht over net algemeen veel te wenschen over laat, aangezien hij 's nachts 1, 2 a 3 uur zijne woning verlaat, terwijl zijn gezin nog in diepe rust ligt, om zich naar de bran derij te begeven, die hij 's middags 4 a 5 uur, enkelen ook wel 's avonds 7 uur, verlaat. Komt hij tehuis, dan raag hy zich niet te lang ophouden, want hij moet weer vroeg op. Daarom verzoeken wij UEd, dringend, omdat er, volgens onze overtuiging, geen overwegende bezwaren tegen kunnen zijn, (alleen finantieele), om op de eerstvolgende feestdagen niet te laten stoken, dan zult Uw de voldoening hebben ten minste iets in het zedelijk belang van Uw personeel te hebben gedaan, aangezien zij dan in de gelegenheid zijn de feestdagen op gepaste wijze in hun familiekring door te brengen, hetgeen zeer zeker ten noogste zal gewaar deerd wórden. In de hoop ons niet te vergeefs op Uw welwillendheid te hebben beroepen, tee kenen wij ons, in afwachting, hoogachtend Bet Bestuur v. d. Bond van Branders- en Distillateursknechts. Bij Kon. Besluit is den heer D. F. W. Prins, vice consul van Denemarken, alhier, vergunning verleend tot het dragen der Dannebrogsorde van Deuemarken, hem door den Koning van Denemarken onlangs geschonken. Van gemeentewege is men bezig met het desinfecteeren van het zeemanslogement op den Schiedamschendijk te Rotterdam, waar zich een geval van van pokken voordeed. De houder met vrouw en kind benevens de drie aldaar vertoevende zeelieden, een Amerikaan, een Duitscher en een Hollander zijn naar de observatieinrichting in de Noord-Molendwarsstraat overgebracht, B10E3LA31I. Zitting van Dinsdag 8 December. Na eenig debat weid aangenomen een wetsontwerp, houdende goedkeuring van een overeenkomst met Frankrijk, Detrekkelijk den invoer van producten in de Nederland sche koloniën. Daarna werd voortgezet de behandeling van de Staatsbegrootin g. en wel hij het hoofdstuk Justitie. De neer Van Nispen tot Seve- u a e r bepleitte de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van het accountants wezen, ter voorkoming vaD misbruiken en ter verkrijging van waarborgen, dat de accountants inderdaad de noodige bekwaam heden bezitten. Invoering van een examen is noodig en instelling van een raad van discipline over de accountants. Spr. gaf verder eenige middelen aan, die kunnen strekken tot het tegengaan van knoeierijen bij naaml. vennootschappen. Meerdere waar borgen moeten bestaan omtrent de waarheid der mededeelingen in prospectussenen omtrent de inrichting en het bestuur der ondernemingen. Door den heer Van den Berch van Heemstede werd aangedrongen op wettelijke bepalingen tegen misbruiken als gevolg van de gedwongen winkelnering. De heer De Ridder bepleitte even eens de wenschelijkheid eener nadere re geling van uaamlooze vennootschappen en een aanvulling der wet op het recht van vereeniging en vergadering, in verband met de beslissing van den Hoogen Raad in zake de rechtspersoonlijkheid van den Matro- zenbond. De heer D r u c k e r drong aan op de regeling van den rechtstoestand van veree- mgingen, die geen handelsbedryt uitoefenen en toch als naamlooze vennootschappen worden erkend. De heer Hugenholtz, afkeurende ons straf- «n gevangenisstelsel, beval het Elmira- stelsel m ernstige overweging aan. De heer L u c a ss e wenscht afzonderlijke wijziging van het strafwetboek ten aanzien der kwestiën van ontucht en malthusianisme. De heer De S t u er s bepleitte bescher ming van het kunst-auteursrecht ten behoeve der fotografen, beeldhouwers, enz. die thans aan schade door reproductie blootstaan De heer Van Idainga verdedigde de Orde van de »Balge van Utrecht", tegen over de opmerkingen daartegen door den heer De Stuers gemaakt. De heer Pastoors beval een verbeterd opvoedingssysteem aan voor het jongensg®' sticht te Avereest, sloot zich aan bij de wenschen van den heer Van der Berch van Heemstede omtrent de gedwongen winkel nering en wenschte ook een krachtig® beteugeling van het nieuw malthusianisme- De heer Troelstra besprak de malversatiën der naamlooze vennootschappen- Hij behandelde achtereenvolgens de geschie denis van de Noord-Brabantsche Bank, de Trust-Maatschappij Wiihelmina en de Min- arinetti. Vooral de geschiedenis der Noord Brabantsche bank werd door hem opgerakeld- Hij vertelde hoe deze groote kapitalen ieende aan zwakke maatschappijen en waarbij de directeur en commissarissen der Bank waren betrokken, hoe er 4% ton geleend zijn, die thans geschat worden op f 9000, aan twee Rijswijksche vereenigingen, waarbij alweer de directeur en een commissaris der Bank belanghebbenden waren, hoe de directeur Souman in de boeken had staan een post van 1197,000 ten name van Souman in liquidatie, hoe dezelfde directeur bij de agentschappen persoonlijk in schuld stond van f 74000, hoe de mede-directeur sinds 1883, evenals de commissarissen beweren, van dit alles mets te hebben geweten enz. Op grond van een en ander betoogt by, dat gewerkt is met valsche balansen, dat althans de tweede directeur vervolgbaar en een der commis sarissen wegens verduistering behoorde te worden vervolgd enz. Spreker, op ai deze dingen wijzend, steunde den aandrang van aeu beer Van Nispen tot wijziging van onze wetgeving op de naamlooze vennootschappen. Hij verwachtte vooral veel van meer openbaar heid, van toezicht op de soliditeit, bijv. door als in Rusland (waar men in deze het verst is) van wege den staat een onderzoek in te stellen naar de waarde van den onroe- renden inbreng, van verantwoordelijkheid der commissarissen, die hun naam onder een valsche balans zetten enz. De heer M e I c he r s kwam terug op de schipperij en verdedigde de oprichting van schippersbeurzen. De heer Van Raalte verheugde er zich over, dat de minister eene commissie wil samenstellen voor het scheepvaartrecht en gaf daaromtrent eenige wenken. zijn vraag omtrent de regeling van de binnenschippenj en vroeg den minister toezegging in den geest van het door hem gesprokene. Heden voortzetting. H. M. de Koningin-Moeder maakte gisteren voormiddag een rijtoer door Schevemngen en langs den zeeboulevard, waarH. M., stapvoets rijdende, belangstellend de bijeengestapelde houtlading en de over blijfselen van de gestrande Henriette in oogenschouw nam. Z. K. H. de Prins heeft bij den rijtuig maker Scnimmel te Apeldoorn weder een smaakvolle jachtwagen doen vervaardigen en daarna nog nieuwe bestellingen van dien aard gedaan. Gisteren is de heer De Grelle Rogier, die jaren lang gezant van België te 's-Gravenhage was, naar Brussel vertrokken, om zich vandaar naar zyn nieuwe standplaats, Si. Petersburg, te begeven. Tal van belangstellenden deden hem uitgeleide. Herijk der matea en gewichten. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit tot regeling van den herijk der maten en gewichten in 1904 en 1905, be talende le. De maten en gewichten moeten in het jaar 1904 of 1905 worden onderworpen aan den heryk, bedoeld bij artikel 15, litt. a, der wet van 7 April 1869. 2e. De herijk heeft plaats binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Januari 1904 en eindigt op 1 September. 3e, Aan Gedeputeerde Staten -der pro vinciën wordt opgedragen bet tijdstip te bepalen, waarop de heryk voor elke ge meente binnen het onder 2e genoemde tijdvak zal geschieden. De gewone audiëntiës van de ministers ton Justitie, van Oorlog, van Koloniën en van TWEEDE KAMER. De heer Sm e enge kwam terug op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2