Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De laatste Soldaat-boer. 26ste J aan:. Vrijdag 11 December 1903. lNo. 7775. Bureau Beterstraat 5G. - Telefoon Ne. 85. PK IJS TAK DIT BI A Dl T#oi Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers f - G.05 PRIJS DER A DVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan C. Tesink en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot oprich ting van een herstelplaats van koper», lood. en zinkwerken in het pand, staande aan de Appelmarkt no. 2, kadaster sectie G no. 960. Schiedam, den lOden December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. K e nnisge vi n g. Inrichtingen .welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. r Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet j Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits A. G. Sanders zijn aanhangig verzoek om vergunning tot oprichting van «en banketbakkerij in het pand, staande aan de Hoogstraat no. 10, kadaster B no. 58, heeft ingetrokken, hun College beslist heeft, dat verzoek buiten verdere behan deling te laten. Schiedam, den lOden December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Politie. De politie herinnert er aan, dat trek- «Onden, die binnen de bebouwde kom der gemeente worden gebruikt, niet mogen d'agen een lederen muilkorf, maar moeten 2Ün voorzien tan een muilkorf van me talen draden, volgens het model door den Minister van Binnenlandscbe Zaken vast gesteld. Overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste f3. Feuilleton. 4) (Slot.) Toch had deze onverwachte hulp zyn •aoed verlevendigd. Gij greep een trom en begon met kracht den aanval te slaan. Daarna stelde hij op d® vensters de kepi's petten en shako's op de luiken half dicht doende, begon hij jP de dichtst bij zijne vijanden de geweren lossen, dan vaD uit dit raam, dan van J111 dat, zoo snel hij kon zonder zich te '«en zien. Oauvreur was een bekwam schutter, elk ^hot trol doel. Daar buiten vermoedden de verbaasde ^arokkanen onder die rij militaire hoofd letsels even zooveel hoofden en zij meenden Schiedam, 10 December 4903. Zilveren Jubilee der Koningin- Moeder. Den lOn Januari zal 't vijf en-twintig jaar geleden zyn, dat wijlen koning Willem III zijne jeugdige gemalin, de nauwelijks twintigjarige Emma van Waldeck-Pyrraont, haar tweede vaderland binnen leidde. Er was geen vreugdebetoon, geen welkomst feest immers de natie rouwde nog over den dood van den voortreffelijken prins (Hendrik), die haar vóór weinige dagen ontvieleerst eenige maanden later volgde de blijde incomste" in de vorstelijke residentie. Maar toch den lOn Januari 1879 werd koningin Emma deelgenoote in haar tweede vaderland, dat zij steeds ais het Vaderland heeft geëerd en bemind, nu reeds 25jaren. Een kwart eeuw is er voorbijgegaan sinds deze edele Vrouw, deze voortreffelijke Echtgenoote en Moeder, deze onvolprezen Landsvorstinne den voet heeft gezet op Neerlands bodem en in den vollen, rijksten zin des woords Nederlandsche is geworden. Vijl-en-iwintig jaren Wie zal 't schetsen, wat deze edele Koningsvrouwe in ai die jaren heeft welgedaan Wie beschrijft de liefde, waarmede zij haren ouden kranken Gemaal in zijne laatste droevige levens dagen heeft verpleegd 1 Wie schetst ons de teedere zorg, den wijzen tact, waarmede zij de »Hope des Vaderlands" de laatste tengere Loot aan den eens zoo fleren Oranjestam, heeft opgekweekt en opgeleid tot hetgeen Zij nu onder Gods zegen ge worden is 1 Wie maalt ons de onuitputtelijke offervaardige liefde waarmede koningin Emma in de ruimste beteekenis van het woord Lands Moeder is geworden, noemt ons het enorm bedrag in een kwart eeuw door Haar voor allerlei goede werken, tot leniging van zooveler nood besteed 1 Hoevele wonden heeft Zij geheeld; hoeveel harte- lijden heeft Zij door hare edele, koninklijke barmhartigheid verzacht Vijf-en-twiutig jaren in edel weldoen in een hinderlaag te zijn gevallen. Wel antwoordden ze met een salvo, maar de kogels smoorden in de muren en de venster luiken. Toen echter de eerste verbazing voorbij was, schenen zij er zich rekenschap van te geven, dat de bezetting met talrijk kon zijn en zij maakten zich gereed om den aanval te richten niet tegen de groote deur die nog lang weerstand heeft kunnen bieden maar tegen de kleine, die zij opgemerkt hadden. Dit juist vreesde Couvreur. Hij meende nu, dat zijn laatste uur gekomen was en, besloten zyn leven zoo duur mogelijk te' verkoepen, herlaadde hij de geweren tot hij zijn geheele voorraad lood verbruikt bad. Daarna ging hij naar beneden. Een lange gang, die een elleboog vormde leidde naar de kleine deur. Couvreur begreep terstond het voordeel van deze omstandig heid en hij stelde zich in den aldus gevorm- den hoek op. Het was tijd. Onder de kolfslagen vloog de deur in spinters, maar de ingang was zóó nauw, dat slechts één man tegelijk naar binnen kon. doorleefdOok in Schiedam, waar de Oranjeliefde traditioneel is, worden ze dankbaar herdacht. Zal Schiedam achter- blijven, waar zoovele plaatsen voorgaan Zal hier, waar wij in onzen schoonen lust hof een monument oprichtten der Koningin- Regentesse ter eere, het zilveren jubilé der Koningin-Moeder niet worden gevierd Voor hem, die weet met welke geestdrift hier zoovele Oranjefeesten zijn gevierd, zijn dit geen vragen. Neen oud-Schiedam zal nog eens zijn aloude Oranjeliefde toonen. Op den dag dat koningin Emma voor de vijf- en-twintigste maal als Nederlandsche ver jaart, zal de OraDjevaan met de Driekleur van torentrans en huisgevel wapperen, zal onze stervende schutterij zich nog eens in hare volle kracht toonen, zal het Wil helmus van torenklok en op Marktplein worden gehoord. Nog eens zullen Schiedams ingezetenen bij een Oranjefeest jubelen, ditmaal ter eere van Haar, die op dien alouden fleren stam glansen heeft geworpen, die voor geen stormen wijken, door geen nevelen worden verdoofd. ALGEMEEN OYERZICHT. 10 December 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij het indienen der begrooting zeide de secretaris der schatkist, Stengel, gisteren in den Rijksdag, dat het hem niet vergund was voor 't eerst op te treden met een mooie begrooting. Het nadeelig saldo over 1902 bedraagt meer dan 30 miilioen 1903 zal met een nadeelig saldo van meer dan 20 miilioen sluiten. Aanmerkelijk gunstiger laat het dienstjaar 1903 zich aanzien, ten gevolge van de ruime opbrengst der aan het rijk toevallende belastingen er wordt gerekend op een meerdere bate van 34 miilioen. De begrooting is, zegt Stengel, met de uiterste zuinigheid opgemaakt er is geen sterker beroep gedaan op de bondsstaten dan hun financieele toestand gedoogde. Couvreur begon nu opnieuw te schieten op de aanvallers, die zich vertoonden. »Steek den boel in brandherhaalde een der aanvoerders. »Ziezoo jongen" zei Couvreur bij zichzelf, je hebt nog één geweerschot en een pis toolschot over, vervolgens je bajonet om den eersten, die je den weg verspert m bet lijf te steken en dan zal je goed doen je je laatsten kogel door het hoofd te jagen als je niet levend in de banden van die leelijke schelmen wilt vallen. Er is niets aan te doen, dit is het oogenbhk, waarop bet garnizoen een uitval moet wagen", zoo voleindigde hij met en gedwongen lach. Maar toen hij met de woede der wan hoop vooruit snelde trof een hoorn geschal zijn oor, gevolgd door een kreet van teleurstelling der Marokkanen, die brulden »A frit taransawi, die duivelsche Fran- schen 1" Op den drempel der deur stond te midden van een vijftig lijken, dreigend en vreese- lijk Couvreur, die zich nauwelijks overeind kon houden. Het was de geheele divisie vanBugeaud, die van alle kanten aanrukte. Meerdere ontvangsten zijn te verwachten uit post en telegrafie en uit de spoorwegen. Er is voor dit jaar geen hervorming van de sterkte van het leger op voet van vrede beraamd. Het voor 1904 te leenen bedrag is 214% miilioen. De zaak-Humbert. Na afloop der vergadering van de com missie van onderzoek in zake Humbert is namens de commissie tot Combes en Vallé het verzoek gericht stukken in beslag te laten nemen, welker bezitting door Cros onthuld is. Combes antwoordde, dat hij zijn medewerking ten volle zou verleenen en Vallé beloofde alle noodige onderzoekingen te zullen instellen om die stukken in handen te krijgen. Rusland en Japan. De meergemelde New-Yorker Associated Press verneemt nog over de Japausch- Russische onderhandelingen dat deze nog slechts op Korea betrekking hebben, waar Rusland zelfs een Japansch protectoraat zou erkennen, behoudens zekere bepalingen betreffende kustverdediging en de marine stations. Deze bepalingen zouden ten doel hebben, te voorkomen dat de verbinding ter zee tusscheo Wiadiwostok en Port Arthur voor Rusland verbroken zou kunnen worden. Vroeger is in dit blad nadruk gelegd op deze moeilijke kwestie indien Rusland ten aanzien van Korea toegeeft en de nauwe straat tusschen dat schiereiland en Japan dus in Japan's macht komt, hoe zal bet dan de verbinding ter zee tusschen zuidelijk Mansjoerije en Wiadiwostok open houden Overigens zou Rusland ook zijn handels vrijheid in Korea willen verzekeren, en zijn bestaande concessiëo erkend willen zien. Over Mantsjoerije zou later beslist worden wat zeggen wil dat de Russische bezetting voorioopig erkend wordt. Volgens draadbericht uit Tokio is een sterk Russisch smaldeel, uit acht schepen Toen mj Couvreur bemerkte, sprong de oude maarscnaik van zijn paard, liep op hem toe, omhelsde hem en zette hem zijn legendaire pet op, terwijl de hoorns vroolijk schalden. Couvreur had een belegering doorstaan door twee duizend Marokkanen. Hé, papa, riep Paul, vol geestdrift, wat is er verder van hem geworden Wel kind, hij is op zyn beurt boer en planter geworden. Bugeaud heeft hem de hoeve gegeven, die hij zoo dapper verdedigd had en hij heeft nog 30 jaar geleefd na de weduwe van zijn voorganger getrouw te hebben* Wat den kleinen Jan, zijn stiefzoon aangaat, deze is generaal geworden. Het was je grootvader kinderen, de nU gepen sioneerde generaal Lermimer. Maar papa, waarom hangt het portret van Couvreur met naast die van u en grootvader. Omdat ik het cadeau heb gedaaD aan het leger-museuna opdat een ieder in zijn eenvoudige vergulde lijst den laatsten sol daat-boer van het leger van vader Bugeaud kon bewonderen. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1