*-■ l'T'-'-w/F.b. Naar de Tel. verneemt heeft de Nederland sche commissie voor de Wereldtentoonstel ling St. Louis 1904, afdeeling Handel en Nijverheid, besloten zich te ontbinden daar door H. M. een Regeeringscommisaris benoemd is. Met het adres van den Ned. Bond van Horlogemakers in zake eenheid van tijd, is instemming betuigd door directeuren der Maatschappij van Nij verheid, die zich inzon heid met dat adres vereenigen, waar de Bond geheel aan den minister van Binnen- landsche zaken wil overlaten naar welken tijd de uniforme tijdbepaiing zou moeten «orden gerekend. Het belang van éenheid van tijd is h. i. zóo overwegend, dat voor keurend voor dezen of genen tijd moeten «orden ter zijde gesteld. Het Jubilè der Onbevlekte Ontvangenis. In aflevering VI van het maandschrift L'Immacolata bet offlcieele orgaan voor de feesten lezen we, onder den titel Holland »Uit Den Haag ontvingen wij bericht van mgr. Giovannini, dat Z. D. H. de Aartsbis schop in overeenstemming met de andere Bisschoppen heeft samongesteld een Natio naai Hollandsch Comité. Weldra zullen de namen der leden worden gepubliceerd. Ook heeft men plan, een bedevaart naar Rome te organiseeren, die tijdens 't Marianisch Congres te Rome zal vertoeven, opdat ook Holland op waardige wijze vertegenwoordigd zij. (C.) Met de enquête naar het sluitingsuur van winkels, magazijnen en kantoren is heden een begin gemaaktbinnen 14 dagen zal iedere patroon en iedere bediende in 's Gravenhage en Schevenmgen by het Winkelbedrijf bij magazijnen of bij kantoren betrokken, in het bezit van een vragenlijst zijn. In de Alexanders kazerne te 's-Ghravenhage heeft een uitgebreid onderzoek plaats gehad naar diefstallen met valsche sleutels van aanzienlijke bedragen uit de kas van een der escadrons huzaren. Na afloop is een korporaal der huzaren, schrijver op het escadronsbureau, naar bet Huis van Bewaring overgebracht. De valsche kwartjes, die in Limburg in omloop waren gebracht, hebben reeds hun «eg naar 's-Grravenhage gevonden. Een der lezers van de Res. toonde een exemplaar, dat hij Dinsdag-avond had ontvangen. Men zij dus op zijn hoede. De valsche kwartjes zijn flauwer van teekening dan de goede en ook de kleur verschilt. Van dit laatste is echter des des avonds niet veel te bemerken. Bij het Partijbestuur van de S. D. A. P., dat Zaterdag jl. vergaderde, was var. de federatie Amsterdam de mededeeling ont vangen, dat zij 31 Januari a.s. een openbare Vergadering zal beleggen om de dagen der groote werkstaking te herdenken. De federatie Amsterdam meende hierop de aandacht te moeten vestigen van het Partijbestuur en gat het P. B. in overwe ging, andere afdeelingen op te wekken dit Voorbeeld te volgen. Hoewel op verschillende gronden, vond het Partijbestuur het voornemen van de federatie niet byzonder gelukkig en weiischte het P.B. deze beweging in geen geval te versterken en kou het dus niet voldoen aan het verzoek, de gevraagde opwekking aan he afdeelingen toe te zenden. Men meldt aan de N. Jl. Ct. Er zyn geen nieuwe gevallen van pokken h'Jgekomen te Volepdam. Een der patiënten, h'e niet was ingeënt, ligt hoogst bedenkelijk haar zyn de laatste H. Sacramenten f°egediend. De burgemeester van Edam heeft den rÜks-ontsmeimgsoven van Zaandam aange jaagd; deze is aangekomen met het Nader meldt men nogVrouw van Tol, te Volendam, is gisteren in de barak gestorven. Dit is het tweede sterfgeval. Er zijn geen nieuwe ziektegevallen. Te Enkhuizen zal door de Vereeniging Willem de Zwijger een wedstrijd worden uitgeschreven in handenarbeid, waaraan deelgenomen kar. worden door jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar, welke naar den leeftijd in 3 groepen zullen worden verdeeld De voorwerpen moeten worden ingeleverd in April 1904. Ingezonden kunnen worden figuurzaagwerk, teekeningen, opgetuigde scheepjes, timmer- en smeedwerk, vroöwe- lijke handwerken, enz. Aan de ongehuwde wevers in de fabriek der firma H. en B. Scholten te Almelo is jl. Zaterdag medegedeeld, dat zij geen nieuwe vboomen" ter afweving meer zullen ontvangen. Het aantal weefgetouwen be draagt 425. Het is voor de pl. m. 250 arbeiders en arbeidsters, die op deze fabriek hun brood verdienen, te hopen, dat bet bedrijf, mocht ook al de weverij verkocht worden, zonder stagnatie wordt voortgezet De Eerste Neaeriandsche Rij wielen fabriek firma Burgers te Deventer, keert aan zijn personeel, als dividend in het aandeel in de winst in de Kerstweek 42 uren extra vrij- werk uit. Gisteren heeft zich te Eist eene dames commissie geconstitueerd, die op 22 Januari a.s. de door een schoolfeest het feit wil gedenken, dat H. M. de Koningin-Weduwe op 22 Januari 1879 Haren intocht in ons vaderland'deed. Te Nijmegen zijn Dinsdag-ochtend bij een juwelier in de Houtstraat door een paar jongelieden 25 gouden ringen ontvreemd. De daders zijn door de politie te Eist aangehouden. Naar men verneemt, werd Maandag zekere v. d. B., uit Oisterwijk, welke te Breda in de strafgevangenis vertoefde, door de maréchaussee, met toestemming van den minister van Justitie, naar zijne woon plaats getransporteerd, ten einde aldaar zijn zoon, die, in stervensgevaar, door het ontstaan van bloedvergiftiging, verkeerde, te bezoeken, na welk bezoek de gevangene die nog 1$ dag moest zitten, werd terug gebracht. Brand. Dinsdag-avond ontstond brand in de groote boerdery, bewoond door W. de Wildt, te Dorregeest (N. H Reeds sedert geruimen tijd maakte men zich bezorgd over 't broeien van het hooi, dat, zooals meestal in die streek, in het woonhuis geborgen was. 's Avonds tegen 8 uur, toen de bewoners rustig zaten te kaarten, hoorden zij plotseling het kuetteren der vlammen en men had nog juist den tijd om de 6 kinderen, die reeds sliepen, alsmede het vee te redden. Alleen 2 pinken kwamen door den brand om. Alles is tot den grond afgebrand. Assurantie dekt de schade. Gister-ochtend is te Ambt-Almelo een blok van vier woningen afgebrand. Hoog water. Te 's-Hertogenbosch wijst de peilschaal 443 plus N. A. P. Als dit 45 is moeten de watertoegangen der stad gesloten zijn of anders loopen alle kelders vol water. Men is dan ook bedacht op het overbrengen van stoombooten, schepen en andere vaartuigen uit de binnen- naar de buitenhaven en houd zich gereed het stoomgemaal in werking te steden en de watertoegangen te sluiten. Heel de omtrek der stad vertoont een onafzienbare water vlakte. Het mes. Eenige personen te Steenbergen (N.-Br.) hebben een schipper zoodanig met messen gestoken, dat de man stervende is. Ook zyue vrouw werd ernstig mishandeld. De hoofddaders zijn in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht. tfEMENUJ) NIEUWS. Maandag-avond zijn op het station Eijsden de locomotieven van twee goederentreinen met elkander in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan een derde klasse rijtuig ontspoorde en de beide machines zwaar beschadigd werden. Een der beambten werd licht aan het hoofd gekwetst. Een der oudste inwoners van ons land, de heer J. Klaver, te Molenrij, gem. Kloosterburen, hoopt 25 Dec. a. s. zijn 102de levensjaar in te gaan. Sedert zyn vongen verjaardag, toen de oude heer zoowel door zijn buurtgenooten als in de R. K. kerk zeer werd gevierd en zijn afbeelding in een illustratie werd opgenomen, is hij er intus- schen niet op vooruitgegaan. Het gezicht is totaal weg en ook het gehoor niet best meer. Van de 4 Tielsche varkenskooplieden, die Maandag met paard en kar de markt te Oss bezochten,keerden er 's avonds laat drie terug. Gerij en paard van den vierden vond men gister-morgen in een wetering tusschen Ooien en Os en, na eenig zoeken, ook het lijk van den 48-jarigan koopman C. van Goor. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, zal wel een raadsel bijven Terwijl Maandag de landbouwer W. Kruize te Weerdinge, uit een gat zar.d groef, stortten plotseling de wanden in, waardoor K. onder 't zand werd bedolven, Alleen het hoofd bleef ten deele er boven. Een viertal personen redden hem nog te juister tijd met veel moeite van den dood. Gisteren is te Urk aangebracht het lijk van den Urker visscher H. Bakker, die bij een aanvaring in het Noordzeekanaal met de sleepboot Hunze 11 jammerlijk is omge komen. Hij Iaat een vrouw met 8 kinderen achter. Bij de lijkschouwing is onderzoek gedaan naar de oorzaak van den dood, ten einde een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den gezagvoerder der sleepboot. In Noord-Brabant is een typisch middel uitgedacht om te beletten, dat sneeuw onder de hoeven der paarden zich vasthecht. De paarden krijgen onder de hoeven gevlochten matjes, die met spijkers worden vastgehecht. De sneeuw blijft dan van de hoeven weg. Te Hoeven is van een armen, eerlijken arbeider alles verkocht, omdat hij vooreen machteloos kooper borg was gebleven. De borg werd wreedeiyk vervolgd door een verkooper, met het genoemde gevolg. De dorpsgenooten hadden diep medelijden met den ongelukkigen man en boden niets, zoodat alles voor 5 cents of iets meer van de hand ging. Zoo heeft de geheele inventaris even f 15 opgebracht, terwijl de kosten van deurwaarders-exploit enz. wel een f 400 zullen bedragen. Maandag-avond is by Almelo Wierden een oude windkorenmolen ingestort. De molenaarsknecht verloor bij het ongeluk het leven. Laatste Berichten. In de heden-middag te Rotterdam gehouden raadszitting heeft de voor zitter verklaard mededeeling te hebben ontvangen, dat, nadat de Holi. Spoorweg maatschappij zich bereid heeft verklaard het baanvak RotterdamSchiedam, in ver band met de verhoogde brug voor vier sporen over de Schie te verhoogen, de minister van waterstaat, handel en nijver heid de overeenkomst, betreffende de ver- bindingsbaan heeft goedgekeurd. Tevens heeft de minister zich bereid verklaard, in afwachting dat déze wijziging van de baan tot stand komt, de aansluiting aan den tegenwoordigen spoorweg te doen ilaats hebben, mits met de daarvoor noodige werkzaamheden onverwijld een aanvang worde gemaakt. Voorts is van de Hollandsche Spoorweg maatschappij de mededeeling ontvangen, dat zij de voorwaarden door den minister gesteld, heeft aangenomen. Deze mededeeiingen werden door den Raad met toejuiching ontvangen. Do Msb. verneemt, dat in het volgend jaar de lichtingen 1898 en 1899 voor circa één maand voor herhaalingsoefeningen onder de wapenen zullen geroepen worden in de maanden Augustus of September. Visscherij-berichten. SCHIEDAM 10 December. Binnengeko men van de haringvisschei ij de loggers SCtl 250 R. L, Koolemans Beijnen, sch-oper J. A. Roeleveld, met 4 last haring SCH 368 Zeemeeuw, schipper C. de Best, met 4 last baring, beide van de 6e reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Dec. I9ü3 Officieaio noteerwg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 10 Dec. Mootwun f 11'/j. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prws. Stemming: willig. Bond van Distillateurs Moutwijn: f12. Jenever f 16. Amst. proef f 17.50. Prima Graanspiritus f 171/,18 Spoeling fl.40. Berlijn. Spiritus in loco Parijs P' ?eCl j Jan. Mafs 49»/* 15.— 15. 21.- 21.— 50. 15.— 14.90 21.50 21.50 t) New-York. Amsterdam. 9 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. 10 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keuien ('s morg. 11 uurj 9 Dec. 3.05 cM. 10 Dec. 3.07 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 4 pCt. Parys - 47.85$ 3 Ontwerp. - 47.75 3$ WEEKMARKT TE DELFT 10 Dec. Op de markt van heden waren de veepry- zen als volgtvette koeien le kwal. 1190 a 265 dito 2de kwal. f 100 a 170; kalt- koeien le kwal. 1180 a 240dito 2e kwal. 1110 a 165vaarkoeien, le kwal. f 160 a 200; dito 2de kwal. f 90 a 130 vette kalveren le kwal. f 60 a 85 dito 2de kwal. f 38 k 55vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwat. a 2e kwal. fa vette lam meren f—a weilammeren fa magere varkens f 30 a f 45biggen 13a 9; nuchtere kalveren f6 a 17 paar den f50 a 90; stieren a veulens f a rundvleesch 70, 60 en 50 c., vet kalfsvleesch 95, 85 a 70 c., schapevleesch a c., lamsvleesch ac., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 262 runderen, 21 paarden, 38 vette kalveren, 75 magere dito, 281 schapen of lammeren 107 varkens en 284 biggen, en 15 schapen buiten de bokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 17.75 a 8.75 nieuwe do. f6.— a 8.— Westlandsche roode ris dito f 7.50 a f 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge 15.25 a f6.—, nieuwe dito f5.25 a 6.—, n. wintergerst f4.50 a f5.— zomergersc f4.25 a 5.—. chevalier dito 15.25 a 6.zware haver 13.50 a 14.50, lichte dito f3.a 3.75, groene erw ten f 8.75 a 10.25, mesting 16.50 a f 7.25, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonon f 7.50 a 9. bruine boonen f 15.a 19.— witte boonenf 11.75 a 14.25, koolzaad f7.— a 9.25 buitenl. hennepzaad f5.75 a 6.25, kanariezaad f 10.af 14.—. Granen onveranderd. De prijzen der boter waren heden le kwal. f60, goede f55 mindere 148 per V* vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 266/8 eu 24/16 vaten, wegende te zameu 6260 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 10 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd Runderen, 100 Schapen, 10 Kalvereu, 10 Varkens. Men noteertRunderen a Schapen 3/8 a 5/9, Kalveren a Varkens -/ a 9 Dec. 10 Dee. 8 Dec. 9 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3