Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars:. Zaterdag 12 December 1903. No. 7776 Gesnapt. Bureau Beterstraat 50. Telefeon No. 85. PRIJS Til DIT BLiBi fMt Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 December 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de verdere behandeling der begroo ting van financiën in den Ryksdag deed Bebel gisteren een onstuimigen aanval op het centrum, dat het land in een gevaar lijke wereldpolitiek en tot uitbreiding van he vloot had gedreven, waardoor de Duitsche financiën in zulk een treurigen toestand kwamen. Nu moest een hervorming der financiën van bet Rjjk uitkomst geven Zeide spreker hervorming, dis bet budget- recht van den Rijksdag echter beperkte. Toch zweefden er weer allerlei kostbare plannen in de lucht, zooals vermeerdering van de cavalerie, invoering van nieuwe kanonnen en verdere uitbreiding van de vloot. Het volk mompelt, dat zekere per sonen, tot in de hoogste kringen, bij dit alles financieel belang hebben. Van het toltarief in de handelsverdragen Verwacht men vermeerdering der inkomsten, doch op het tot stand komen van deze op een aanneembare basis bestaat geen voor uitzicht, nu andere naties Duitscblands voorbeeld in deze hebben gevolgd. De Rijskanselier, Bebels rede punt voor punt in zake binnenlandscbe aangelegen heden en öuitenlandsche staatkunde weer leggend en vooral zijn aanval op het leger afwerend, zeide, dat Bebel over de handels- Verdragen sprak op een wyze die geschikt *ou zijn deze te bemoeilijken, wanneer het buitenland geloofde, dat Bebel een bepaalden invloed uitoefende op de buiteniandsche Politiek. De Rijkskanselier legde er daaren tegen den klem op, dat de verbonden fegeeringen evenals voorheen, den wensch koesterden, dat zoo spoedig mogelijk handelsverdragen tot stand zouden komen °p voor ons aanneembaren grondslag. Nadat de Rijkskanselier verklaard had, hat by den Bondsraad geen voorstel was iugekomen tot bet maken vaneen Rijkswet t°t beffing van belasting op de Duitsche F euil lelon. i) We zaten in de Canadeesche vlakte Paardendieven achterna, La Mancha en ik, 'o dat is zoo 't gewone baantje van ons, Politie van Noord-West Canada. Ik ben klein van stuk en La Mancha een bar fjtoote vent, maar toch om een quitte te *Üo, ben ik de hoogere in rang, n. 1. kor poraal terwijl La Mancha gewoon agent is. üo paardendief dien we hebben moesten, *vas een zekere Dutcby Koerner. We reden fiuur het zuiden langs een door Indianen |otnaakt pad, altijd naar sporen uitkijkend. We dachten paardensporen te vinden en ^»ren wei wat verbaasd toen we iets ergs ?Pg«woons voor die streek bemerkten n.l. hot spoor van menschen, die te voet reisden. rivieren, behandelde hij de plannen op het gebied der sociale wetgeving. Van stilstand is hier geen sprake. De regeeringen doen al bet mogelijke om de werkelijke arbeiders beter te beschermenzij zullen zich voor en na bezighouden met de regeling van den arbeidsduur, van vrouwen- en kinder arbeid, van de wijze van uitbetaling, met handhaving onzer mededinging op de wereldmarkt, met de weduwe- en weezen- verzekermg en de arbeidsverzekering. De Rijkskanselier besloot met een polemiek tegen de sociaal-democratieDe sociaal-demo cratische vrijheid is nietanders dan willekeur en terrorisme, zooals uit den partij dag te Dresden was gebleken. Men moet de tucht en de offervaardigheid van de sociaal- democratie erkennen, maar waar zijn hare positieve daden Sedert 20 jaar wacht men daarop, waar blijft Bebel's plan tot orga nisatie van een toekomststaat In plaats hiervan dwaalt Bebel rond tusschen groote brokstukken kunstenaars, die tempels bouwen, worden zelden geboren zij, die ze ia brand wdlen steken, zooals Herostratus, vindt men bij dozijnen. We zullen ons tegen hem verdedigen met vast beradenheid en volkomen kalmte en alle pogingen, die hy in het werk stelt om door een gewelddadige revolutie de ont wikkeling tegen te gaan, zullen schipbreuk lijden tegen het gezonde verstand van het Duitsche volk. (Toejuichingen). Na een langdurig debat werd de Rijksdag tot beden verdaagd. Koning Alfonso te Lissabon. Koning Alfonso XIII van Spanje is Dins dagavond naar Lissabon vertrokken. Men juichte hem geestdriftig toe. Zooais men weet, zegt de Petit Bleuheeft deze reis o. m. ten doel tot een beslissing te komen inzake een Spaansch-Eogelsch-Portugeesche aentente" speciaal met het oog op Frank- rijks politiek in Marokko. Volgens draadbericht uit Lissabon is de jeugdige Spaanscbe koning reeds in de Onze verklaring van dat spoor was de volgende Gisteren-middag was een blanke Regma. ons hoofdkwartier, over dit pad gekomen gaande naar 't zuiden, naar de Vereenigdé Staten. Hij droeg hooge laarzen van net mooie model dat aileen de politie droe» dus was hij een agent. Over zijn rechter schouder droeg hij een bundel, was erg moe en had een zeereu voet. 't Was een deserteur. Hij was lang, slank en was alle teenen van zijn rechtervoet kwijt. Maar één man beantwoorde aan dit signalement La Mancha's eigen broer, Pup, die in de penarie was geraakt en hem gesmeerd had. Tot dusver hadden we er niets over gezegd, maar nu stond La Mancha m zijn stijgbeugels en keek me ter sluiks aan, zich afvragende of ik zijn broer zou inrekenen als gevangene naar de karzerne terugbrengen. We volgden het kleine pad met °zijn veelzeggende voetsporen tot het tegen zons ondergang bracht bij de Aspen heuvels en we zagen Lane's handelsfactorij. «Hoera riep La Mancha. «We zijn er eindelijk. Ik zal ze eeus even wakker makenjjij Portugeesche hoofdstad aangekomen. Koning Carlos ontving hem aan het station, waar de beide vorsten elkaar omhelsden, KoniDgin Amalia en de infant Manuel wachtten Alfonso aan het Beiem-paleis op. Er had in het Adjuda-paleis een gala maaltijd van 200 couverts plaats, waar behalve koning Alfonso en de geheele koninklijke familie van Portugal, verschil lende hooge personages, officieren der Portugeesche en Engelsche oorlogsschepen, e.a. admiraal Fawkes en Engelsche offi eieren aanzaten. Koning Carlos bracht een dronk uit op den koning van Spanje, die in een warme redevoering antwoordde, waarin hij nadruk legde op de vriendschap van de twee volken op het Iberische schiereiland. Naar Havas mededeelt, ging koning Alfonso na aankomst in het Belempaleis, waar hij verblijf houdt, een bezoek brengen aan koningin Amalia in het Necessidades- paleis en koningin Pia in het Adjuda-paleis. Het Italiaansche ministerie. De Italiaansche minister-president heeft gisteren in den Senaat niet onbelangrijke verklaringen afgelegd. In antwoord op een interpellatie verklaarde Giolitti, dat Italië het oog gericht houdt op het behoud van den vrede en de vriendschap met andere machten. Het hecht het grootste belang aan het Drievoudig Verbonden wijst ten krachtigste de verantwoordelijkheid voor de irrendentistische bewegingen af. Tittoni sloot zich bij Giolitti aan en gat ook de verzekering van de vastbeslotenheid der regeering in de leiding der buiten iandsche politiek. Het Simplon-verdrag. De Zwitsersche Standenraad heeft gis teren met 26 tegen 15 stemmen goedge keurd de overeenkomst met Italië omtrent de overdracht der concessie van den Sim- plon-spoorweg op Italiaansch gebied (het z.g. Simplon-verdrag) aan den Bond. De trok zijn revolver en vuurde twee signaal- schoten af, volgens hem om Lane te doen opstaan en haast met het souper te doen maken. Natuurlijk was Mancha bang geweest dat zijn broer bij Lane was en wilde hij Pup waarschuwen er tusschen uit te trekken, «Vertrouw je me niet?,' vroeg ik. »Weg met dat pistool." «Weineen", zei Mancha, zijn revolver in de holster stekend. »Je weetneel goed, dat ik je vertrouw, oude jongen. Maar als je Pup te pakken kreeg, en Lane was er getuige vaD, dan zou je hem als deserteur moeten arresteeren." «Laat dat aan mij over", zei ik, terwijl we opreden, tot waar de eigenaar ons al stond op te wachten. »Wel", zei ik, »wat heb je voor nieuws?" «How Thermogoniscb(»welkom, sol daten 1" in de taal der Cree-Indianen). »De- serteurs achterna, heeren De vent grin nikte, en pinkte aan zijn rooden baard, Ik stel er altijd prijs op de heeren der politie te helpen." «Dank jel agent", schreeuwde ik tot La zaak komt de volgende week voor den Nationalen Raad. De Macedonische kwestie. Uit Sofia verneemt de Times. Het vooruitzicht van het bewind, dat Rusland en Oostenrijk samen over Macedonië zullen gaan voeren, wekt bezorgheid in Servië. De leiders der Bulgaarsche opstandelingen hebben te Belgrado met voorname Servische staatslieden daarover beraadslaagd, maar de Servische regeering moedigt hun plannen niet aan. Rusland en Japan. De opening van het Japansche parlement, die onder de bekende omstandigheden met zooveel zorg werd tegemoet gezien, had gisteren plaats. De Mikado heeft in de openingsrede ten aanzien van den alge- meenen toestand alleen gezegd, dat zijn ministers met omzichtigheid en beleid internationale onderhandelingen voerden, belangrijk voor het behoud van den vrede in het oosten van Azië en voor de rechten van Japan. Volgens nader bericht uit Tokio heeft het Huis van Volksvertegenwoordigers zonder hoofdelijke stemming het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Dit antwoord beschuldigt het ministerie van een schipperend beleid in eigen land en het verzuimen van zich opdoende ge legenheden in den vreemde. Dit is van dubbele beteekenis, omdat het antwoord op de troonrede totnogtoe slechts een vormelijke dankbetuiging placht te zijn voor de genade die de Keizer bewees, door het Huis in eigen persoon te openen. Aan de Times wordt uit Tokio van eergisteren gemeld, dat twee Russische slagschepen en twee kruisers samenge komen zijn te Tsjemoelpo. De gezant Par lof, vergezeld door den admiraal, begaf zich naar den Keizer, om, naar men denkt, opnieuw te protesteeren tegen de open stelling van Jongampo voor den handel. Mancha, «ga naar de achterdeur, hij zou kunnen ontsnappen I" »Ik heb de achterdeur gesloten" zei Lane grijzend. «Vlug I" schreeuwde ik vkijk of hij niet door de ramen gevlucht is Mijn stem klonk luid genoeg om een waarschuwing een mijl ver te dragen. Net, toen Mancha de order wilde gaan uitvoeren, riep ik hem terug. Agent 1" »Ja,-korporaal «Als de achterdeur gesloten is, breek je haar open, doorzoek het buis en breng de deserteur hier." Dit gaf den deserteur weer twee minuten voorsprong, maar naar het scheen had de koopman ook de ramen vergrendeld, want de voordeur ging open en Pup La Mancha Den vorigen winter was Pup half bevroren, had de teeDen van zijn rechtervoet verloren en daar de wond nog open was, had hg verschrikkelijk geleden bij zijn poging om tweehonderd mijlen te loopen. iSiotvoigt^ NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1