Volgens daaadbericht uit New-York ver klaarde de secretaris van het Japansehe gezantsehap te Washington dat alle ge schillen tusschen Rusland en Japan op vriendschappelijken voet zullen geregeld worden. Uit Rome. Er is tusschen de regeering van Pius X en Leo XIII z g. niet het minste verschil te bespeuren. Deze Paus zet de staatkunde en het kerkelijk bestuur van zijn Voorgan ger op dezelfde wijze voort. Het eenig verschil dat er te merken valt, betreft het ceremonieel. Pius X houdt er van, met bloedverwanten of bekenden zijn maaltijden te gebruiken, zooals hij te Venetië deed. Evenais Leo XIII is deze Paus een ijverig werker. Onlangs kwam er een Monseigneur, nog geen 60 jaar oud, bij hem, die hem vroeg ontheven te worden van zekere opdrachten, die hem wat moeilijk voorkwamen. Is dat ernst of scherts, vroeg de Paus. Wat moet ik dan zeggen die reeds 68 jaren ben en den last van het pontificaat moet dragen Ga, Monseigneur, en doe zooveel als mogelijk is met Gods hulp zooals ik doe. De prelaat drong niet verder aan. President Loubet naar Italië. Omtrent het bezoek aan den koning van Italië wordt aan de Temps uit Rome ge meld, dat aldaar door een comité der aan zienlijkste iugezetenen groote toebereidselen worden gemaakt tot een schitterende ontvangst van president Loubet. De Nobelprijs. Het Nobelcomité te Christiania deelde aan de Storthing mede, dat de vredesprijs is toegekend aan het Engelsche liberale Kamerlid Randall Cremer, afgevaardigde voor Huggeston. Een Engelsche kruiser. De Engelsche kruiser Flora, die nabij Victoria (Bntscb-Columbia) aan den grond was geloopen, is gisteren behouden vlot gemaakt. Het Chineesche Hof. Uit Sjanghai wordt aan de Times gemeld Volgens gezaghebbende zijde wordt het gerucht herhaald, dat eerlang een keizerlijk besluit zal verschijnen, waarby het Hof verplaatst wordt naar Si-ngan-foe. Onlusten in Panama. De regeering der Noord-Amerikaansche Unie zendt 3000 man naar Panama, hoofd zakelijk om de inwendige orde te bewaren, want in Panama zullen hevige onlusten ontbranden voor het bezetten van de hoogste staatsambten, nu men de 10 millioen dollars verwacht, welke Noord-Amerika volgens het kanaalverdag zal storten. Pioniers der beschaving. De Amenkaansche paters Jezuieten zullen, met verlof van hun generaal, den hoog- eerw. heer R. Martin, deelnemen aan de tentoonstelling te St. Louis. The Freeman's Journal begroet met sympathie dit plan en zegt, dat op deze wereldtentoonstelling zeker een eereplaats toekomt aan hen, die ook m dit gedeelte van Amerika pioniers der beschaving waren. De pest in Brazilië. Volgens het Bulletin hebdomadaire eergisteren te Rio Janeiro openbaar gemaakt, zijn aldaar 22 personen aan de pest over leden, deden zich 26 nieuwe gevallen voor en bedraagt het aantal pestlijders op hel oogenblik 96. De Rotterdamsche gemeenteraad besloot in zijn zitting van gisteren een krediet te verieenen van f 30.000 tot aanschaffing van meerdere muntgasmeters en een van f 116.000 tot aankoop van een boerderij »De Hooge Boomen", met aangrenzend land te Oud-Delftshaven. Nog werd toegestaan een krediet van f 300.000 voor het uitbaggeren van bet oostelijk deel der Maashaven, f 15,000 voor straataanleg ten noorden van die haven en 1 7000 voor paalwerken. Verschillende besluiten tot verkoop van grond in de Transvaalsche wijk en in den polder Cool werden goedgekeurd. P. Bossche, ruim 30 jaar oud, wonende te Overschie, die onlangs het ongeluk had te Delft tusschen twee vaartuigen beklemd te geraken en wegens de daardoor bekomen kneuzingen naar het ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd, is daar thans aan de gevolgen overleden. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Stads- en Gewestelijk Nieuws. -chieliaji. 11 December 1903. Gister avond is op de Markt een voor een vracüiwagen gespannen paam gevallen. Het paard bekwam geen letsel, doen van den wagen brak het lemoen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 10 December. Staatsbegrooting. Aan de orde was de behandeling der arti kelen van de Justmebegrootfng, waarbij de Minister zoo mogeiijk toezegde een spoedige regeling der geldelijke positie van de deurwaarders. De houding van Ged. Staten van Noord- Holland by de samenstelling van raden van beroep, door den heer Schaper ter sprake gebracht, werd door den Minister zoo niet afgekeurd, dan toch betreurd, als zijnde in strijd met de bedoeling des wetgevers. De heeren Janssen, Smeenge, Passtoors en Van der Borchv. V e r w o 1 d e ontwikkelden eenige bezwaren tegen de voorgestelde traktementsregeling der rijksveldwachters, welk voorstel door den Minister werd verdedigd. Als feiten van slechte samenwerking tusschen ver schillende deelen der rijkspolitie biyken, zal hij daaraan paal en perk stellen. Andere punten zal de minister nog overwegen, als de kwestie der pensionneering en uitbetaling der traktementen. In afschaffing der jachtpremiën door de heeren H e 1 s d n g e n en v. a. Z w a a g gevraagd ziet de Minister geen heil, maar hij zal tech de zaak nog eens onder de aandacht van den procureur- generaal brengen. In antwoord aan den heer Van Löben Seis zegde de Minister nog ernstige over weging toe over de vraag of vakopleiding in gevangenissen mogelijk is, evenals over enkele andere zaken als de diensttijden van de bewaarders. De heeren De Stuers, Van Gijn en Schokking keurden af de voorgestelde huisvesting van de rechtbank en het kan tongerecht te Dordrecht. De uitgetrokken post werd echter ge handhaafd met 36 tegen 34 stemmen. De Justitiebegrooting werd daarna aan' aangenomen met 58 tegen 8 stemmen. Over de begrooting van Binnenlandsche Zaken werden geen algemeene beraadsla gingen gevoerd. Bij de behandeling der artikelen criti- seerde de heer Schaper de partij benoe mingen bij de burgemeesters-vacatures, wijzende op de benoemingen te Woudri- chem, Wierden en Mitwolda en de houding van den burgemeester van Harderwijk, die door uitschrijving der verkiezing op Zater dag Israëlieten belette te stemmen. De heer Passtoors wees op de urgen tie der regeling van de rechtspositie der gemeente-beambten als onvermijdelijke consequentie der stakingswetten en op opneming van politiebeambten in de Ongevallenwet. De heer Van Wichen verdedigde de houding van den burgemeester van Marum, die geen vergunning gaf voor een politieke vergadering uit vrees voor verstoring der orde. De heer Den T e x verdedigde ae houding van Ged. Staten van Noord-Holland in zake de benoeming van leden in den raad van beroep te Amsterdam. De heer Van Helsdingen was boos op den burgemeester van Arnhem, die kort na de stakingsdagen bezwaar had gemaakt tegen een lichtbeeld »Na de werkstaking", dat een ter neergedrukte werkman voor stelde, die door een vrouw gewezen wordt op de opgaande zon als op de toekomst. Verder onderzoek naar het gedrag van den burgemeester van Marum achtte hij ge- wenscht. Minister Kuyper, de verschillende sprekers beantwoordende, deelde mede, dat de heer Verhage, tot burgemeester van Woudrichem benoemd, in 1894 tot de antirevolutionairen overging en verder het woord bij de daad voegde. De betrokkene heeft natuurlijk de uitspattingen der jongelingsjaren doorgemaakt, zooals ook hij, (dr. Kuyper), die in zijn jeugd niet zoo ver van 's heeren Schapers denkbeelden afstond. (Gelach). Waarom zou da heer Van den Berg ook niet benoemd mogen worden De inlich tingen van den Commissaris der Koningin waren ook ten zijnen opzichte gunstig en later geopperde twijfel, omtrent de over- tuigingsvastheid van den candidaat, bleek ongegrond. Over den benoemden burge meester van Wierden verzekerde de hervormde predikant te Viaardingen, dat het hier een waarlijken diep overtuigden bekeerde gold.De heer T r o el s t r a Amen Waar nu ook de bewoners van Wierden op de benoeming van v. d. B aandrongen, heeft hij gemeend, hem te mogen voordragen. Indien hij echter te voren kennis had gehad van 't briefje, waarin de heer v. d. Berg later in het Volk zich heeft verdedigd en de liberalen en socialisten dieren heeft genoemd, dan zou hij zich nog wel eens bedacht hebben. De heer Schaper: Dan moet hij zich nog maar eens bekeeren Verder huldigde de Minister het beleid van den burgemeester van Arnhem, maar keurde af het gedrag van den burgemeester van Harderwijk, die ondanks het protest der Israëlieten een verkiezing had gesteld op een Zaterdag. Consientie-bezwaren moe ten hier gaan boven bezwaren, door een materieel offer te ondervangen, waar het waar is, dat de bevolking van Harderwijk uit visschers bestaat, die alleen Zaterdags thuis zijn. De Minister bieef de houding afkeuren van den burgemeester van Marum, die indi reet had bemerkt, dat een kastelein zijn zaal had geweigerd aan socialisten, hoewel den heer Van Wichen geruststellend toe gevende, dat de burgemeesters niet verplicht zijn ten allen tijde verlof te geven om de herberg te laten openblijven. Den heer Passtoors beloofde hij overweging vanjdiens denkbeeld, om in afwachting van de pen sioneering van gemeente-ambtenaren, de poiitie-agenten alvast te brengen onder de Ongevallenwet. Eindelijk keurde hij af de houding van Ged. Staten van Noord Holland, door wier toedoen de voordrachten van den Amsterdamschen Bestuurders bond voor leden- werklieden var. den Centralen Beroepsraad geen effect hebben gehad. In zijn repliek protesteerde de heer Schaper tegen de kwalificatie uitspattin gen voor socialistische en atheïstische denkbeelden. Verder hield spr. vol, dat net met de bekeering van den burgemeester Van Wierden niet zoo geheel zuiver is. De heer Drucker wilde alleen een ernstig protest laten hooren tegen de wijze, waarop door den minister zonder eenige aanleiding gesproken was over nog funcio- neerende burgemeesters en over oud burgemeesters, welke in hun gemeenten nog andere functiën waarnemen. Dat had niet mogen verwacht worden van een minister, die zoo herhaaldelijk spreekt over hooghouding van het gezag. Spr, is over tuigd dat vele leden der Kamer zyn protest zullen onderschrijven (Bravo's). Minister Kuyper zeide in zijn dupliek, dat de heer Drucker niet moet vergeten, dat spr. verweten is een circu laire te hebben ontvangen, om oud-burge meester op te ruimen en hen door geest verwanten te vervangen. Vandaar dat spr. een feit heeft geconstateerd, dat de nood zakelijkheid dezer circulaire moest recht vaardigen. Namen zijn niet genoemd en spr. had ook liever geen namen genoemd, indien men er geen aanleiding toe gegeven had. De heer Van Wichen waarschuwde tegen generaliseeren met klachten over het ruwe vervoer van krankzinnigenin het aigemeen is er geen bezwaar tegen het vervoer van krankzinnigen door ryksveld wacht in burgerkleeding. De heer Helsdingen zeide, dat de overbrenging van patiënten naar de krankzinnigengestichten veel te wenschen overlaat, De krankzinnigen worden noodeloas in dwangbuis binnengebracht of gesleept, soms aan boenen en handen met dik touw gebonden. Spr. laat een dik touw zien, waarmede een krankzinnige gebonden was binnengebracht. De Minister zeide, dat de heer Hels dingen niet moet vergeten, dat men bij bet vervoer meesttijds juist met onrustig8 krankzinnigen te doen heeft, daar men eerst dan tot hunne opzending besluit. Ander vervoer dan met de politie kan niet gevergd worden. Behandeling van alle in voorloopige bewa* ring gestelden door een physiater is ook volgens spr. gewenscht, maar al wat i»eD wenscht is daarom nog niet te bereiken- Zeker is wijziging der Krankzinnigenwet op meerdere punten noodig, maar daartoe worden eerst weer studiën vereischt. Na replieken werd de vergadering tot heden-ochtend IQ ure geschort. H. M. de Koningin heeft dezer dagen op Het Loo in afscheidsbezoek ontvangen MH8 d' Okolicsanyi, de dochter van den OosteD- rijksch-Hongaarschen gezant, welke jong8 dame, die in haar kinderjaren dikwijls omgang had met de toenmalige prinses van OraBje, naar Weenan zal vertrekken o® als hofdame te worden toegevoegd aan een een der Oostenrijksche aartshertoginnen. De gezant vergezelde zijn dochter bij d8 ontvangst. Gisteren jaagde de Prins met de genoodigden baron van Pallandt van Rosen- daal, den gezant jhr. van Weede en den intendant van Soestdijk, den heer Groene- veld. Het dejeuner werd daarna met H. M- de Koningin gebruikt in een veldtent. Ingevolge eene dezerzijdes met de Itali- aansche Regeering getroffen schikking zullen de Italiaansche autoriteiten inMarokko bescherming verieenen aan fabrieks- en handelsmerken, door Nederlanders in Italië gedeponeerd. De Standaard deelt mede, dat de rede door dr. Kuyper Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden, bij den uitgever Kirchner te Amsterdam wordt verkrijgbaar gesteld, met de algemeene beschouwingen uit de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk 1 der Staatsbegrooting, Men meldt aan genoemd blad, dat deze uitgave bezorgd wordt door dezelfde com missie, die in de stakingsdagen lectuur verspreidde tegen de misdadige woeling, en die meent haar propagandawerk op deze wijze te moeten voorzetten. Het moet in de bedoeling van de commissie iiggen, ook redevoeringen van andere sprekers der rechterzijde door den druk onder ons volk te brengen tenminste wanneer zij daartoe in voldoende mate wordt gesteund. Men meldt ons uit den Haag Aan het lid der Tweede Kamer mr. J. A. N. Travaglino wordt het voornemen toegeschreven, zich by de periodieke verkiezingen van 1905 niet weder beschik baar te stellen. Woensdag hebben naar Het Vad. meldt een 45-tal werklieden van de Pietterij een brief met ontslag J tegen 1 Februari thuis gekregen. Onder hen' zijn er met meer dan 30 dienstjaren. Zooals reeds gemeld werd, heeft ook een aantal arbeiders tegen 12 Januari gedaan gekregen. De kleine warmoeziers te Loosduinen brengen in den zomer, als er veel geveild wordt het geld dat zij kunnen missen, ge woonlijk naar bankinstellingen, om daarvan in den winter hun werkvolk te kunnen betalen. Sedert de gebeurtenissen der laatste maanden te Delft en elders, plaatsten thans velen het liever op de Ryks-Postspaarbank. Daardoor is nu aldaar reeds voor bijna een ton gouds gedeponeerd: het dubbele van andere jaren. Te Haarlem is gisteren in den vooravond ingebroken in een hofje in de Boerensteeg- Toen de bewoonster thuis kwam, lag alles 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2