overhoop. Er zijn gouden en zilveren voor^ werpen gestolen. Jubilee der Koningin-Moeder. De Oranjevereenigingen te Amsterdam, die deelgenomen hebben aan het huldebetoon San bet koninklijk Echtpaar in Mei, hebben het plan opgevat het zilveren leest van H. M. de Koningin-Moeder niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Het volgende plan is vastgesteld Uit de tooneelclubs tot de vereenigingen* behoorende, zullen de beste krachten uitgezocht worden, die gezamenlijk zullen instudeeren het drama «Moederliefde en Heldenmoed", dat dan in een gala voorstelling in Maart in den Stadsschouwburg zal gegeven worden. De opbrengst dier voorstelling zal gevoegd worden bij bet fonds, dat de te 's Gravenhage tot stand gekomen commissie ter beschikking van H. M. de Koningin-Moeder zal stellen. Aan de hulde op 21 Januari te 's-Graven- hage aan koningin Emma te brengen za' door een deputatie uit de vereenigingen Worden deelgenomen. Ook in andere gemeenten hebben zich reeds commissies gevormd met gelijksoortig doel. Naar de Kamper Ct. meldt, zijn Dinsdag de eerste officieeie telegrammen gewisseld door middel van draadiooze telegrafie tusschen Amsterdam en Kampen. De afstand hemelsbreedte is 72 kilometer. Weder is een der poklijders te Volendam overleden, en wel een meisje van 24 jaren, dat in de barak verpleegd werd. Van de gevallen, die tot heden voorkwamenzijn or alzoo 3 met doodelijken afloop. De commissaris van politie te Groninge n waarschuwt voorzichtig te zijn met het treden in relatiën met den leverancier van zoogenaamd kippenvoeder J. A. Kloek. Uit Roermond schrijft men Voor ruim 14 dagen werd alhier aange houden een zekere W., die onder de gemeente Posterholf, nabij de Duitsche grens, de homoöpathie uitoefent en verdacht Werd van handelingen tegen de eerbaarheid. Gisteren heeft by getracht zich in de gevan genis van het leven te berooven en men beweert, dat hij teekenen van krankzinnig heid zou vertoonen. Het geval wordt, vooral in de plaats Zyner inwoning, waar hij door de vele genezingen zeer populair is, druk be sproken. Te 's-Hertogenbosch bestaat een R. K. Werklieden bond, tellende ongeveer 1100 en een neutrale werkliedenvereeniging, onder den naam, Broederhulp, van ongeveer 900 leden. Beide vereenigingen hebben een ziekenfonds. Dat van den R. K, Werkliedenbond keert bij ziekte van een lid wekelijks f 6.60, dat van Broederhulp f 7 uit. Dezer dagen is door het bestuur van eerstgenoemde vereeniging bepaald, dat een ziek lid, krachtens tiet bepaalde bij he Ongevallenwet geldelijken steun ge nietende, in plaats van f 6.60 slechts 2/3 dier som of f 4.40 uit de ziekenfondsen Van den bond zal ontvangen, en dit heeft aanleiding gegeven dat ruim 70 leden van den bond zich bij Broederhulp hebben aangesloten, bij welke vereeniging nien van geen korting weet, maar in "Ik geval f 7 's weeks aan een zieke ^•tkeert. Ongelukken. De spoorwegarbeider R. D.t te Loon, gemeente Assen, kreeg bij het wegbergen j toeschrijven. Zoowel de politie te Middelburg van zijn geweer in een foudraal een schot in den buik. Hij werd naar Groningen vervoerd en is daar overleden. Terwijl Zaterdag-middag de ouders afwezig waren, hadden de kinderen van den landbouwer Geelen te Weert, lucifers weten machtig te worden, waarmede zij eenig stroo en hout in brand staken, heel in de nabijheid van een stoeltje waarin zich een 2£-jarig zusje bevond. Al spoedig hadden de vlammen ook het stoeltje en het arme wichtje aangetast, zoodat het kindje levend verbrandde. Het elf-jarig dochtertje van den arbeider Rijnders te Tiel, was alleen thuis gelaten, terwijl ter verwarming een brandende stoof in de kamer was geplaatst. Op welke wijze weet men niet, maar de kleeren van het meisje geraakten in brand, hetgeen door een buurvrouw gezien werd. Onmiddelijk werd hulp verleendmaar toch is het meisje na eenige uren aan de brandwonden overleden. Gisteren-middag is te Amsterdam een werkman voor een in aanbouw zijnd perceel aan het Damrak by de Zoutsteeg op het hoofd getroffen door twee houten balken, die uit den strop schoten bij het ophijschen. De man werd naar het gasthuis vervoerd en is daar overleden. GEMENGD NIEUWS. Een van de employé's der Amsterdams che bank, een jongmensch van circa 25 jaar, is sedert eergisteren verdwenen. Men brengt zijn plotseling vertrek in verband met de vermissing van een pakket effecten, ter waarde van omstreeks f4000. De arbeider W. Methorst te Hilversum, die Zondag-middag bij een twist door zijn buurman, de schilder J. G. Heij, met een klewang zwaar gewond werd, is daar in R. K. Ziekenverpleging overleden. De dader is gevankelijk naar Amsterdam gevoerd. De veenbaas J. Bos, onder Miidwolda, heeft dezer dagen een varken geslacht, dat wel een unicum mocht heeten. Het dier was nog maar ruim een jaar oud en woog ai meer dan 500 halve K, G. Daarbij stond het nog heel best op zijn pooten, wat doorgaans bij zulke monsters veel te wenschen overlaat. Maar zien kon het niet meer. De oogen waren dichtgegroeid. Door den jager G. Arpink te Emnes werd onlangs aan den kant van de Zuider zee een zeldzame vogel geschoten. Het diertje had de groote van een leeuwerik, was van onderen wit en van boven blauw achtig gestippeld. Het had zwemvliezen aan de pooten en kon zich in het water vlug keeren. Het werd naar Artis te Amsterdam opgezonden van welks bestuur hij met een geldelijke belooning de mede- deeling ontving, dat het gedoode diertje een zoogenaamde Franjepoot was. Bij het binnenkomen te Echtveld van den laatsten trein naar Arnhem had Dinsdag avond de adsistent J. Appel, die zich naar den bagagewagen wilde begeven om de controle stukken over te geven, het ongeluk door de locomotief te worden gegrepen. Het hoofd werd den ongelukkige van den romp gescheiden. Op den NieuweBdijk te Viissingen, het drukste gedeelte der stad, is zonder eenige aanleiding, een te Middelburg wonend persoon, met een mes in den rug gestoken gelukkig niet gevaarlijk. De dader is niet by naam bekend, doch de getroffene meent hem van gezicht te kennen en denkt het gebeurde aan wraakneming te moeten als die te Viissingen zijn met het gebeurde in kennis gesteld. De Humberts. Mevrouw Humbert is ziek. Na hare aankomst in de gevangenis te Rennes werd zij behandeld als eene gewone vrouwelijke gevangene, maar na verloop van eenige dagen moest zij in het ziekenhuis der gevangenis worden opgenomen, wegens rheumatiek. Sedert dien tijd is zij lijdend en haar hoofdvoedsel bestaat uit melk. Haar toestand is echter in 't geheel niet ernstig. In een magazijn te Haile ontplofte Zondag-avond een gietvorm, waarbij 15 arbeiders gewond werden, onder wie 1 doodelijk. Al is reus Machnow nog zoo snel, Jus- titia achterhaalt hem wel. Haar arm wint het nog van zijn beenen Maandag is de vluchteling aangehonden op het perron van het Fernbahnhof te Berlijn. Machnow stond op het punt de plaat te poetsen naar Rusland, niettegenstaande zijn enga gement te Amsterdam nog niet was afge- loopen. Op verzoek van zijn impressario, die bem een voorschot had gegeven, was zijn aanhouding verzocht. Voorloopig is hij, na in hot Russisch consulaat een verhoor te hebben ondergaan, op vrije voeten gesteld. Of hij zijn reis mag voortzetten, is nog niet bekend. Ter gedachtenis aan prinses Elisabeth van Hessen, onlangs zoo plotseling te Scierniwice overleden, wil het Hessische volk een of andere stichting in het leven roepen. Het daarvoor verzamelde bedrag zal op Nieuw jaarsdag den Groothertog worden aangebo den, »als bewijs hoe dit smartelijk verlies den band tusschen vorst en volk nog hechter heeft gemaakt. Een Itaiiaansch miilionnair, Beretta, werd door zijn vriend, zekeren Vecchio, een geruïoeerd edelman, gedwongen, hem schriftelijk te beloven, een groot bedrag uit te betalen. De edelman had den mii lionnair tevoren gekneveld. De knecht van Veccbio moest Beretta in een put gooien, zoodra Vecchio te Genua was, om zijn alibi te kunnen bewijzen. Berettta slaagde er in, den knecht te bewegen hem te bevrijden en waarschuwde toen de politie, die Ve c- chio nu ijverig zoekt. Enfant terrible. «Wat doet u daar toch, tante «Niets Willem! Ik knijp een citroen uit." «O, dan worden we gauw rijkPa zegt altijd als tante Mie maar eerst uitknijpt, krijgen we een boel geld I" Laatste Berichten. Z. H. de Paus heeft den heer J. P. Asselbergs te Bergen-op-Zoom, voorzitter van de St. Vincentius-Vereeniging aldaar, benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. De minister van Marine is heden in den voormiddag met zijn adjudant, luit. ter zee le kl. Bron, te Rotterdam een bezoek gaan brengen aan de mariniers-kazerne aldaar en was heden-middag 2 uren weer aan het departement terug. Het pantserdekschip Friesland hoopt a.s. Maandag de afgebroken reis naar Oost- Indië voort te zetten. Het oorlogsvaartuig zal, na overbrenging van personeel voor het auxiliair eskader, slechts korten tijd in Indië blijven en daarna naar Nederland terugkeeren. Het pantserdekschip Noord-Brabant, dat bestemd was naar Nederland terug te keeren, blijft voorloopig deel uitmaken van de koloniale zeemacht. Naar men verneemt, bestaat het plan om, in verband met de oprichting van tuchtscholen, aan het ambtenaarspersoneei van het departement van justitie eenige uitbreiding te geven, met aanstelling tevens van een inspecteur der tuchtscholen. De Commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor deDrankwet is reeds druk bezig met de voorbereiding van het voor loopig verslag. Zij vergaderde gisteren avond en komt beden-avond weer bijeen. Naar de Daily Telegraph uit Was hington verneemt, zouden Engeland en Nederland overeengekomen zijn, de repu bliek Panama niet te erkennen, tenzij Panama een deel overneemt van oe buiten- landsche schuid van Columb.ë, in ver houding tot zijn bevolking; dus anderhalf millioen dollar. De regeering te Washing ton moet Panama den raad gegeven hebben, dat te doen, maar wil geen dwang uitoe fenen. Te Panama is men nog besluiteloos. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 10 Dec. J. H. Conlag oud 20 jaar, en N. M. Köaenmann, oud21 jaar. C. L. Lohstroh, oud 26 jaar. en K. W. Schijff, oud 22 jaar. J. van Eijns- bergen, oud 26 jaar, eh J. van Spijk, oud 23 jaar. Geboren: 8 Dec. Adrianus Jobannus Jacobus Maria, zoon van J. A. Feelders en J. M. van Wei, Zalmstraat. 9. Bartba, dochter van H. van Gent en N. van der Neut, Rotterdamscne dijk, Overleden: 9 Dec, Petronella Anto- nia Maria Walbeek, oud 3 jaar en 8 maanden, Hendrik Gabelstraat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 11 Dec. 1903. Otficieeie noteeiing van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 11 Dec. Moutwijn f 11 Vs-?er Hectoliter cont., zondei fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: vast, Bond van Distillateurs; Moutwijn: f12.— Jenever: 116. Amst. proef f 17.50. Prima Graanspdutus f l7Vg—18. S'OEUnq: fl.40. Berlun. Parus. Hamb. Spiritus m loco j Rogge, p. Dec. Jan. Jan./Feb. ISpm Mais 50. 15.- 14.90 21.50 21.50 50. 14.90 15.- 22.— 22.— New-Yore, Amsterdam. 10 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. 11 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 10 Dec. 3.07 cM. 11 Dec. 33.5 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.05| Disc. 4 pCt. Parjjs - 47.873 Antwerp. - 47.75 3£ CURECHEM-ANDERLECHT, 10 Dec. Heden waren aangevoerd 1100 stuks ran- deren, waarvan 327 ossen, 125 stieren 648 koeien. Men betaalde voor ossen, fr. 0.81 k 0.90, stieren fr. 0.71 k 0.84, koeien Ir. 0.71 a 0.84 per küo. Dagelijks komen klachten in over niet- afievermg van, of nietswaardige kwaliteit van het bestelde, dat vooruit betaald is. In het Politieblad van 1902 werd ook tegen hem gewaarschuwd. j 10 Dec. i Spint. p. Dec. II Dec. 9 Dec. Q 10 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3