Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 13 December 1903. No. 7777 EERSTE BLAD. NATIUUAU MILITIE. Gesnapt. „Gelooven en beminnen". Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kennisgeving. Feuilleton. STADSZIEKENHUIS. Aanbesteding. NIEUWE S PK IJ 8 nu BIT BLADl Tw Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN; Var, 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, de aandacht van belanghebbenden op het navolgende bericht Schietoefeningen nabij Diemerdam, Zuiderzee, 3e district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog tullen op den negeu-eu-twiotigsten December 1903 en Tuigende dagen schietoefeuingen plaats hebben van vit een ops elling naast de kusibstterij nabij Diemer dam, in de richting van bet punt, liggende Zaid ongeveer 1300 M. van het fort Bampns. De schiet oefeningen zullen plaats hsbben tusschen 10 uur 's voormiddags en 4 uur namiddagsop de dagen van de schietoefeningen zullen roode vlaggen worden ge toond op het fort Pampus, op de Westbatterij te Muiden en 0p de kustbatierij nabij D.emerdam. De driehoek gevormd door de kustbattery nabij Diemer dam, de stompe ton No. 15 met afgeknotten kegel (Muiderhard) en den toren van Mniderberg wordt als onveilig beschouwd. Gedurende bet vuren zal een stoomboot in de nabij- beid van den onveiligen driehoek beschikbaar zijn voor het geven van waarschuwingen «n om zoo noodig en voor zooveel mogelijk kleinere zeilvaartnigen behulpzaam te zijn om nic den driehoek te komen. (Zie Nederlandsche kaart No. 2i2). Schiedam, 12 Decemoer 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. krengen ter kennis van de lotelingeu der nationale militie dezer gemeente, voor de lichting 1904, dat de militieraad in het '2t district van Zuid-Holland, voor deze gemeente, op Dinsdag 5 Januari 1904. des voormiddags ten 10 ure, zitting zal houden ie ROTTERDAM, in het Gebouw der Militie en SchutterijAchterklooster No 60, aldaar Zij breugen tevens in herinnering art. 74 der Mi- Ütiewet 1901, luidende: Voor den militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld* 2) (Sof.) La Mancha was afgestegen en onder steunde nu den jongenover hem heen gebukt, fluisterde hij wat tegen hem Ik gaf Lane de twee paarden over, beval hem Se m den stal te brengen, en ging toen Haar de twee broeders, »Nou Pup," zei ik, «jou ezelige jongen, Wat deed je te deserteuren met je open Voet «Ik moest, korporaal", zei Pup bijna v»eenende. «Waarom?" De oude Mancha nam het woord. «Pup Segt dat hij verliefd is op een meisje daar ginds, juist over de grenslijn, vijf mijieu bier vandaan. Haar moeder wil haar dwingen trouwen met Dutchy Koernen, den heid of gebreken of wegens gemis van de gevor derde lengte. Voorts worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrij stelling bij gelegenheid der loting aan den Militie- Commissaris, en het indienen van de noodige bewijs stukken aan den Burgemeester of ter Secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren waarop zij meenen aanapraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrij stelling te vragen in de zitting van den Militieraad en dat, krachtens art. 52 der genoemde wet, geen vrij stelling aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan lengte wordt verleend, wannéér de loteling die haar vraagt niet voor den Militieraad verschijnt, behoudens het geval dat de loteling wegens ziekte of gebreken, buiten staat ia voor den Militieraad te verschijnen, in welk geval hij wordt onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt, mits deze binnen het Rijk gelegen zij en de noodza kelijkheid van dat huisonderzoek, zoo spoedig mogelijk, door eene behoorlijke geneeskundige verklaring wordt aangetooud en ter Secretarie bezorgd, in ieder geval voor den dag der zitting van den Militieraad. Dientengevolge roepen zij voornoemde lotelingen op om, op bovengenoemden dag, uur en plaats, voor gemelden militieraad te verschijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den December 1903, Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris V. SICKËNGA. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE voor het Stads Ziekenhuis te S-.niedam zal op Vrijdag 18 December 1903, aar'ibe steden de levering gedurende het jaar 1904 van Vleesch, vet, brood, melk en kruide niers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiijetten, zooveel mogelijk vergezeld van monsters, moeien op den da<* der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis Oezorgd zijn. De voorwaarden van aanoesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen, des mor gens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornd. VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Pann. paardendief, dezelfde kerel, dien wiTzödtT^ en zij heeft Pup geschreven om haar te r-rid-n. En Pup wil dat prooeeren. Wat moeten we nu doen «Pup" ik legde mijn hand op zijne schouder »je bent mijn gevangen© Ik moet je morgen meenemen." Toen keek ik La Mancha in de oogen. «Tusschen van daag en morgen licht een heele tijd." «Breng nu je broer naar bed, terwijl ik naar de paarden kijk", beval ik La Mancha. «Zijn broer kraakte een stem van uit het huis; Lane had geluisterd en ons heele gesprek gehoord. Üe schoft wist nu alles en oat zou mij en La Mancha gevangenis straf op den hals haien ais Pup ontsnapte Toen het tijd was om te gaan slapen vroeg ik Pup zijn woord, nat hij niet zou probeeren te ontvluchten, maar natuurlijk wei°erde hij dat gladweg. Ik bond zijn pols aan de mijne, zooals mijn plicht me voorschreef en stopte bet sleuteltje der boei in een zak van mijn vest, dat over een stoel bij het bed hing Pup en ik deelden de slaapoank en dadelijk sliep ik vast in. Tegen het aanbreken van den dag werd ik opeens klaar wakker, door den knal van Zoo nu en dan gaan er stemmen op, om van de lijst der vakken, die op iedere lagere school dienen onderwezen te worden, één of meer te schrappen maar aanstonds is men er dan ook bij om «in overweging te geven", daarvoor andere in de plaats te stellen. Arme «geschiedenis des Vaderlands" Ook op uw leven heeft men het wel eens aangelegd. Men heeft wei eens gevraagd kan een kind later niet door de wereld komen, als het niets van een Willibrord, een Bontfacius weet Maar die »men" ver gat eenvoudig, dat de geschiedenis de leer meesteres der volkeren is, dat in het verleden het heden ligt. Hoe vonkelden in onze jeugd da oogen, als «meester" ophaalde van dien Michiel De Ruyter, eenmaal's vijands schrik ter zee, var, dien Cornells Tromp, die eigen kruit en lood den vijand aanbood. Dan waren er altijd jongens, die trek kregen naar de zee. Of van Koen, die Jacatra slechtte, en op de puinhoopen daarvan Ba tavia deed verrijzen; Van Koen, wiens «en desespereert met" ook nu den iauwen wat gloed en leven kan bijzetten Want waarlijk, daar zijn er nog steeds te veel, die «ach en wee" roepen. Van mond tot mond gaat het en op velerlei toonaard wordt het hernaald«Malaise, malaise"! Maar wordt de malaise bezworen, door bij de pakken te blijven neerzitten Neen, met daden in de vuisten, zoo behoort ons optreden te zijn voor Kerk en Maat schappij. Wat baat het, of we al roepen de maatschappij is krank? In tyden van gevaar, als «alle heus op dek" noodig waren, gat dikwerf het Nederiandsche volk blijk te weten, wat het wilde. «Gelooven en beminnen verwint het al". Dit gevleugeld woord van den ooverge- telyken dr. Schaepmanzij bij een strijd, dien de heaenaaagsche Katholiek heeft te voeren ons wachtwoord. «Gelooven" moeten wij gelooven in de heiligheid van onze zaak, een revolver, «lak naast mijn oor afgevuurd. Mijn gevangene was van de slaapbank gesprongen en zat nu op den rand, zijn linkerpols aan de mijne geboeid en rukte uit alle macht. Hij had mijn revolver van mijn kussen genomen en had in de duister nis der kamer gevuurd. Zelfs in de eerste verbazing vond ik dat gek gedrag voor zoo'n flinke jongen als La Mancha. «Maak de boei los," fluisterde hij. «Vlug dat ding los 1" Toen in de duisternis, vuurde hij weer op iets scnemerends, dat zich bewoog, langs den voormuur. «Handen op!" schreeuwde bij er tegen. «Handen op 1 Het volgende schot is raak!" Ik had nu de boei los en bij sprong vooruit. «Steek vlug een lucifer aan", zei hij tegen me. «Licht, of ze ontsnappen ons nog." Ik stak een lucfer aan, rende vooruit, nam de lamp van de tafel, stak baar aan, en bleef toen met open mond staan staren. Langzaam en geleidelijk snapte ik wat er gebeurd was. Terwijl ik sliep had La Mancha den sleutel uit mijn vestzak gehaald, Pup los- maar ook gelooven in ons-zelven. De strijd onzer dagen is er een van geloot tegen ongeloof, maar het eerste moet overwinnen. Ga het laatste kwart der vorige eeuw na 1 Voor den kieingeloovige moest het na den korten, maar geweldiger, oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland schijnen, alsof met enkel Frankrijk was vernederd, maar ook, alsof de dagen der Kerk geteld waren. De «oudste dochter der Kerk" telde zonen, die het weder oplevend gallicanisme nieuwen bloei wilden instorten. Duitschland, of liever Von Bismarck, bad Frankrijk gekneveld de Kerk van Rome was na aan ae beurt. Zij zou in Duitscnland eene nationale Kerk wordenhaai bevelen zou zij uit Berlijn ontvangen. En zoo werden de Mei-wetten geboren. Bange dagen waren voor onze oostelijke geloofsgenooten aangebroken bij honderdtallen werden de Jezuïeten en andere «aanverwante"ordegeestelijken ver dreven. Velen beliepen zware geldooeten of zucntten in den kerker. Maar toch, men bleet gelooven in zijn zaak, men bleef gelooven in zich-zelven. De strijd van het Duitsche Centrum tegen von Bismarck ving aan. Als alle goede dingen kwam de overwinning lang zaam, maar zij kwam. En met het vaandei in de hand stierf de groote Wmdtnorst. Vesting na vesting is reeds veroverd en ook het laatste bolwerk zal vallende Jezuïten zullen terugkeeren. Wanneer? Als Duitschland de «heilige orde" noodig beeft tegen het immer voortwoelend en voort- kankerend socialisme. En wat is er van de door von Bismarck gestichte «Staatskerk" geworden? Zij is in ruste, evenals haar eerste en laatste «paus". Zie Italië. Toen in 1870 ook Rome aan den H. Vader was ontnomen, droomden de vijanden des Pausen van de nederlaag der Kerk. Ja, er stonden al doodgravers op om het cadaver der Katboaeke Kerk eventueel een burgerlijke begrafenis te verschaffen. En nu? Financieel, en in vele opzichten, moreel, is Italië den ondergang nabij. Het gemaakt en vrijgelaten om net meisje te redden, dat hij iietnad. Hij wist dat 't me een zware straf zou berokkenen, daarom deed hij de boei om zijn eigen pols en ging in de plaats van zijn broer, a's gevangene liggen. Hij nam alles op zicft. Terwijl hij zoo lag te deoken over de treurige maanden van gevangenschap, die hem beschoren waren, zag hij Lane door de kamer sluipen en een luik in de vloer openen. Hieruit kwam een donkere gedaante, die naar de deur schoottoen eenter greep Mancha mijn revolver en begon te vuren. Toen ik aan ook de lamp had aangestoken, vond ik twee mannen op de vloer zitten met hun handen in de hoogte, De eene was Lane, de andere Dutchy Koerner, de paar dendief, dien we de heele prairie te ver geefs hadden gezocht. Wat nog meer zegt, toen de dag er eenmaal was, vonden we genoeg genoeg gestolen paarden in Lana's stal om hem evenveel jaren cel te bezorgen als Koerner kreeg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1