Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Woensdag 16 December 1903. So. 7779. De Strooper. Bureau Beter straat 66. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. FB1JS TAK DIT BLABi Tm Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsi ƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. 15 December 1903 Uit den Duitechen Rijksdag. Het parlementair steekspel in den Duitschen Rijksdag, dat de vorige week door talioozen, zoowel in hetgroote Duitsche vaderland als daar buiten, met ongewone belangstelling werd gevolgd, is gisteren aldaar voortgezet. In een rede, die twee on een halt uur duurde, heeft Bebel den rijkskanselier en den minister van Oorlog heftig aangevallen wegens hun jongste redevoeringen. De rijkskanselier antwoorddeBebel heeft mijne uiteenzetting de uiting van volslagen onbekwaamheid genoemd. Zij moet echter toch indruk op hem gemaakt hebben, daar hij twee en een halt uur lang er tegen gesproken heeft. Bebel diende bij de beoordeeling van vreemde toestanden voorzichtig te zijn, daar de beraadslagingen van dsn Rijksdag in het buitenland aan dachtig gevolgd worden. De vraag naar de Undenting van den toekomststaat heeft Bebel niet beantwoord. Boven het socia listische kamp waait echter niet de vlag van de vrijheid. Als de sociaal-democratie zegepraalt, zal een ruwe sabeldwingelandij beerschen. Maar de gezonde zin van het Duitsche volk en het inzicht en de vast beradenheid van de Kroon en hare raad gevers zullen de sociaal-democratie niet laten triomfeeren. (Levendige toejuichingen). Heden voortzetting. Uit de Hongaarsche Kamer. In bet Hongaarsche huis van afgevaar digden zei gisteren de minister-president, dat h(j zich heeft verbaasd over de pas in het Oostenrijksche Heerenhuis gedane verklaringen. Wij ontmoetten, zeide hij, «r levendige herinneringen m aan het centralisme, dat tweemaal den staat in het grootste gevaar heeft gebracht. Het dualisme maakte een einde aan dat tijd- 2) (Slot.) Op zekeren nacht, dat hij door de strui ken kroop, zag Madek plotseling een scherp licht op eenigen afstand van zich af, gevolgd door het geluid van een schot en tegelij - bertijd hoorde hij om zich heen tegen tak ken en bladeren de hagelkorrels slaan. Vol vertrouwen op zijn kracht was hij °P het punt voorwaarts te snellen en den invaller de hersens in te slaan. Maar hij begreep de list; hij was ongewapend en men zou hem als een hond dood slaan. In drie sprongen was hij het kreupelhout uit, hij rende gedurende een paar minuten en vvas lang voor het aanbreken van den dag thuig. Ditmaal liep de zaak mis. Wanneer bij opnieuw begon, zou men óf hem neerschie ten óf zijn toorn zou boven komen en hij perk. De hoofdgedachte van het vergelijk was een Hongaarschen staat op te richten, bevestigd op nationalen grondslag. Hongarije beeft uit alle macht gesteund, wat Oostenrijk met dat doel deed, maar die pogingen hebben weinig uitgewerkt. De banden tusscben de staatsmachten in Oostenrijk zijn losser geworden en wij zijn thans getuigen van een noodlottige ver blinding, De factoren, die vanzelf tot taak hadden Oostenrijk te bevestigen, hebben integendeel aanspraken doen gelden, om in Hongarije invloed te oefenen. Spr. voegde er bij, dat de militaire hertormingen geen uitgemaakte zaak zyn. Men zou te kort doen aan de aan de Kroon verschuldigden eerbied, als men twijfelde aan de verwe zenlijking van de beloofde hervormingen. Die hervormingen zijn niet in strijd met bet Vergelijk, aan hetwelk Hongarije trouw blijft. Rusland en Japan. De voortdurende vrees voor oorlogsgevaar heeft zich zoozeer van de gemoederen, met alleen in Oost Azië, maar over de geheele beschaafde wereld meester gemaakt, dat men, alle vredelievende verzekeringen ten spijt, den oorlog ais zeer aanstaande blijft beschouwen. Men denkt te Londen zoo vast, dat een oorlog tusschen Rusland en Japan zal uit breken, dat verscheidene bladen reeds hun oorlogscorrespondenten naar het uiterste oosten hebben gezonden. De Daily Tele graph heelt Bennett Burleigh naar Port- Arthur gezonden. Hij was, zooals men weet, oorlogscorrespondent van genoemd blad in Soudan en Transvaal. Bennet Bur leigh telegrafeerde, dat hij by zijr, vertrek uit Japan een Japansch smaldeel, bestaande uit oorlogsbodems, te Sebasto aan het oefenen was. Dat smaldeel had de oorlogs kleur, zwart, aangenomen. De Russische vloot heeft eveneens'de oorlogskleur doen aanbrengen op de oorlogsschepen, zou een ongeluk begaan. En dan zou het niet een gewoon jacht-delict zijn met eeni- ge dagen gevangenisstraf, maar hij zou terechtstaan voor het hof van assises voor rechters, die hem als moordenaar zouden behandelen. Neer. dat nooit Hij hield op buiten rond te zwerven, ging weer aan geregelden arbeid en scheen het stroopen vergeten te zijn. In dien tijd werd de dochter van een der boeren verliefd op hem en daar hij nu kalm leefde en hij geen luilak was, kwam het huwelijk tot stand, Als bruidsgift kreeg by een huisje met eenige grond er om heen. Zijn oogsten lukten goed en zyn leven werd rustig en zonder zorgen. Nauwelijks herinnerde men zich nog zijn strooptochten. Hij geleek op eiken anderen boer. Zelfs had hy een jachtakte genomen waarvan hij overigens zeer zeiden gebruik maakte. Twee of driemaal per jaar amuseerde hij zich met een of andere faisant te schieten die op zijn iand kwam of een kiekendief' die op duiven loerde. Een enkele maal haaide hij nog wei eens De correspondenten van Engelsche bladen te Tokio seinen allen, dat Ruslands tele grafisch woord op Japans laatste voorstellen Vrijdag te Tokio aankwam. De meeste correspondenten vernamen, dat Ruslands antwoord bevredigend is. Het biedt Japan eenige concessies aan. De New-Yorker Associated Press ver neemt uit Seoel, dat de Japanners den I3n dezer zeesoldaten aan land gezet hebben te Nokpho, ten einde de oulusten onder stakende werklieden te onderdrukken. Men meldt, dat zij op de volksmenigte vuurden en verscheiden menschen doodden. De toestand in Zuid-Afrika. De Londensche Morning Post verneemt uit Pretoria, dat de beweging tegen het onbeperkt toelaten van Britsch-Indische handelaars toeneemt. Alle kamers van koophandel houden den 18n gezamenlijk te Pretoria een protestvergadering. Ook daar zal een volksvergadering in gelijken geest worden gehouden. l>e advocaat van Botha ontkent beslist de juistheid der mededeelingen öetrefïende een overeenkomst tusschen Botha en Grove. Uit Duitsch Zuid-West-Afrika. Een officieel telegram uit flartebeest- fontein van 12 dezer te Kaapstad ont vangen meidtHet flottentottenlager is door een Duitsche patrouille aangevallen en vertneesterd. De Hottentotten dreven echter later de Duitscners over de rivier en vuurden op hen, terwijl zij terugtrokken Ook een troepenmacht van de Kaapscbe politie aan den zuidelijken oever kwam onder hevig vuur. De Duitsche luitenant Beklin en een soldaat zijn zwaar gewond. De Hottentotten zeggen, dat zij op de Kaapsche politie per abuis vuurden. Er sneuvelden drie Hottentotten en twee werden gewond. Men verwacht nog hevig er gevechten. Prins Alembert, veroordeeld wegens de geschiedenis van zijn vroegere helden daden op, maar als men sprak van dat geweerschot op hem gevuurd in dien nacnt, werd zijn gelaat verdonkerd en kiemde hij de tanden op elkaar. Ik heb nooit iemand kwaad gewild. Maar wie dat gedaan heeft? Men heeft toch niet het recht, zoo maar op een mensch te schieten alsof het een konijn was, Op zekeren avond toen hij van de stad te rug kwam, zag hij over üet veld bij zijn woning iemand ronddwalen. Dadelijk dacht hijKijk, zeker een strooper. Uit nieuwsgierigheid veel meer dan met het doel den man te snappen begon hij hem te volgen en bij zich-zelf mompelde hij :Wie kan het zijn Lange Piet Jan de klompenmaker En plotseling bij wending van den man, toen het licht op hem viel, kon hij hem in 't volle gelaat zien. Het was geen boer en geen strooper, neen het was de graaf, die ruwe bosch- wachters had en die bevolen had op hem te schieten. Hij bleef staan en vroeg zich af. Waarom wandelt die hier op dit uur Stroopen zal by toch wei met en er is op moord op Duttiel, westelijk Afrika, die aan een geneeskundig onderzoek was onder worpen, is uit de afdeeling voor krank zinnigen uit de gevangenis te Moabit naar die van Tegel overgebracht. De genees kundige commissie was van meening dat zijn geestestoestand volkomen normaal is. Uit Rome. Z. H. de Paus heeft gelast, dat alle kerkelijke gewaden, versierselen enz., geschonken aan wylen Paus Leo XIII, zoowei persoonlijk als bij gelegenheid der Vaticaansche tentoonstelling, zullen worden verdeeld onder arme kerken, in 't bijzonder dorpskerken. Ten einde alles beter te regelen, heeft Z. H. daarvoor een commis sie benoemd, aan het hoofd waar van slaat kardinaal Merry del Val. In de kerk vao de H. Maria de Meerdere te Rome werd den 8n December des mor gens ter opening van het jubilé de H. Mis opgedragen door Z.Em. kardinaal Ferrata, waaronder de algemeene Communie plaats had der leden van katholieke vereeni- gingen De plechtige H. Mis werd opgedragen door kardinaal Vinceuzo Vannuteili. Des middags na de Vespers preekte pater Zocchie van de Civilta Cattolica, waarop kardinaal Vannuteili den zegen met het Allerheiligste gaf. In de maand Maart zal te Rome een congres gehouden worden van katholieke geneesheeren. Op dit congres zullen vooral de wonderbare genezingen besproken woraen verkregen door de voorspraak der A. H. Maagd Maria. De commissie voor dat congres is dezer dagen gevorm i en zal met hare werkzaamheden terstond beginnen. Spoorwegarbeiders Het vierde internationale congres van spoorwegarbeiders is eergisteren te Bar celona afgeloopen. Er is besloten bij de regeering aan te dringen op het instellen een afstand van vierhonderd meter geen huis dan het mijne. Plotseling kwam er een vermoeden in zijn geest op. Zou de graaf mij opwachten, om mij weer eens een schot te geven. De oude haat slaapt niet En hij weet dat ik vannacht nog op de jacht moet Langzaam ging hij in het hooge gras liggen, kroop naar zijn huis, opende zonder gerucht te maken de deur en ging binnen. Zijn vrouw zat by het vuur te mazen, Hij stak zijn pijp op en begon rustig zitten na te denken. Eindelijk vouwde de jonge vrouw haar naaiwerk op, borg haar gereedschap weg en stond op. Hij hoorde haar de trap op, en in de kamer op en neer gaan. Daarna hield alle geluid op. Toen ging hij naar het venster en tilde het gordijn op. In het licht van de maan zag hij de ge daante van straks, bij een boom staan. Hy lachtte zachtjes, nam zijn geweer van den spijker waarop het hing, deed er een patroon in en ging zachtjes de deur utt. De ge- NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1