op jeugdigen leeftijd zag spr. niets on zedelijks. In Duitscbland doet men evenzoo. Regeling van tegemoetkoming voor verhuis- boedels, gratis geneeskundige verpleging van gezinnen,, kostelooze opneming in hospitalen moet alles wachten tot de kazerneeringsplannen gereed zullen zijn. De heer C r e m e r meende uit de rede van den minister te mogen opmaken, dat vermindering van het auxiliair-eskader in overweging, dus wijziging van de Kon. Besluiten van 1896 en 1867 in aantocht is, iets wat spr. terwille van de zuinigheid toejuichte, maar wat toch niet dan na ernstig overwegen mag geschieden. De verschillende sprekers repliceerden, en na dubliek van den minister werd de vergadering 's nacht half een gesloten. Zondag-morgen was er godsdienstoefening in de Hofkapel op 't Loo, waarbij tegen woordig waren H. M. de Koningin met Prins Hendrik en gevolg. Prof. Valenton leidde den dienst, die ditmaal door een groot aantal genoodigden werd bijgewoond. Zondag-middag direct na het dejeuner maakte het Vorstelijk Echtpaar in open rijtuig een rijtoer door de verschillende parken en lanen van Apeldoorn, en waren daardoor zeer vele ingezetenen in de gele genheid het Vorstelijk Paar te zien. Graaf Ranau, gezant van Zweden en Noorwegen bij ons Hof, vergezeld, van baron Bonde, zijn secretaris, zijn gister-avond in het Hótel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangekomen. Baron Guillaume, nieuw benoemd gezant van België bij ons hof, wordt ter aanvaarding van zijn zending tegen het einde dezer maand te 's-Gravenhage verwacht. Het bestuur van den «Nederlandschen Aannemersbond" heeft aan den minister van Binnenlandsche zaken, naar aanleiding van de voorgenomen wettelijke regeling van het technisch vakonderwijs, toege zonden afdrukken van het rapport en de motie over de inrichting van zulk onderwijs, aangenomen in de algemeene vergadering *an dien Bond, in Augustus te Groningen gehouden. Nader is door den minister van Waterstaat voorgesteld, bij het ontwerp tot wijziging der Jachtwet (lichtbakken) te bepalen, dat de overtredingen dier wet en der verorde ningen, in de art. 9 en 11 bedoeld, worden gestraft de jachtovertredingen met een boete van ten hoogste f 20, de visscherij- overtredingen met een boete van ten hoogste f 10. Ongevallenverzekering. In de Hoogduitsche Schouwburgzaal te 's-Gravenhage werd eergisteren een vrij druk bezochtevergadering, gehouden uitgeschreven door den Ned. Bond van Tuin bouw werklieden en den Ned. Bond van Landbouwarbeiders met het doel de middelen te bespreken om opneming der land- en tuinbouwarbeiders in de Ongevallenwet te verkrijgen. Drie sprekers, de heeren v. d. Wal van Loosduinen, Goris uit Amsterdam en Dok uit Enkhuizen, voerden het woord. Zij schetsten de slechte toestanden bij de land en tuinbouwvakken en spoorden aan tot krachtige aaneensluiting om te verkrijgen een recht, dat thans aan 400.000 arbeiders in ons land wordt onthouden. Juristen-Vereenigiag. De algemeene vergadering der Neder- landsche Juristen-Vereeniging van 1904 zal gehouden worden te Breda. Behandeld zullen worden de volgende onderwerpen I. Is het wenschelijk het beginsel onzer huwelijkswetgeving van wettelijke gemeen schap van goederen te behouden Prae- adviseurs: mr. Arnold Levy, advocaat; Ch. Miseroy, notaris, beiden te Amsterdam. II. In hoever moet en kan het beginsel, dat de dader van een misdrijf het toege brachte bijzondere nadeel heeft te herstellen, in strafrecht en strafproces meer tot zijn 'echt komen? Praeadviseursmr. J. Slin- genberg, advocaat, mr. J. R. B. de Roos, ambtenaar aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, beiden te Den Haag. De correspondent te Batavia van het Iibld. seint, dat de officier van gezondheid le klasse, dr. L, J. Eilerts de Haan, die bekend is door zijn vele geschriften omtrent den toestand in de hospitalen, door de re geering in commissie is gesteld voor een herziening der voedingstarieven in de mili taire hospitalen. Omtrent de Hollandsche atdeeiing van de tentoonstelling «Le Monde de l'Enfance" te St. Petersburg, kan worden gemeld dat H. M. de Keizerin-Weduwe bij haar bezoek dezer dagen aan de tentoonstelling, met groote belangstelling ook de oud-Hoilandsche kamer bezichtigde. Hare Majesteit deed verschillende inkoo pen en gaf aan baronnesse van Harinxma thoe Slooten, de Regeeringscommissaris der Ned. afaeeling, persoonlijk op wat zij verlangde. Het bericht alsof de heer Francken in plaats van mevrouw de baronesse van Harinxma thoe Slooten tot regeenngscom missaris van de Peterburgsche tentoonstelling zou benoemd z(jn, berust op een misverstand. De heer Franken is als gedelegeerd com missaris naar Petersburg gezonden om de zorg voor de veiligheid van de kostbare verzameling op zich te nemen. Door de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te 's Gravenhage is een uitgewerkt advies, in zake het ontwerp van wet op de ziekteverzekering, ingeleverd aan den minister van Binnenlandsche zaken. Daar het ontwerp van wet aan de Kamer van Arbeid voornoemd was toegezonden met verzoek het niet te publiceeren, zoo moet in strijd met de traditie der Kamer het advies in deze geheim blijven. In verband met de veel besproken feiten op het gebied van den zwendel, ook en niet het minst in de residentie, schrijft de Haagsche kouter in de Prov. Gron, Ct. o.a. Op het Binnenhof hebben onze Neder- landsche wijzen die zwendelarijen ter sprake gebracht en gegeeseld. Men kan het met te kras en te scherp doen. In onze hoofdstad heeft De Witte eeuige maanden geleden daaromtient hare ziens wijze duidelijk doen uitkomen, door een dier geldmannen, wiens faits et gestes bedenkelijk schenen, met een aantal zwarte boonen buiten het heiligdom te jagen, waarin hij zich als buitenge woon lid'' reeds voorioopig genesteld had. De onder nemende geldman was reeas begonnen met zoo ouder een bittertje of een ander opwekkend borreltje een mauiatuur effec tenbeursje van zijn «tafeltje" te maken, en aldus het nuttige met het aangename te vereenigen. Reeas waren er eenigen in du prikkelend beursspel betrokken toen men den toeleg doorzag en er bij de eerste gelegenheid de beste een eind aan maakte, door een Hollandschen Bertramaan de deur te zetten. Aan den Amsterdamschen Gemeenteraad is door de vereemging «Sint Nicolaas", gesteund door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Amsterdam, een adres van adhaesie gezonden met het adres aan dien Raad. gericht namens het «Comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen. $&In de Houthaven te Amsterdam werd gisteren door den heer B. J. van Hengel, cargadoor .aldaar, gelost „het met ^hout geladen stoomschip Petersburg. Het loon berekend naar een totaal van plm. 1060 standaard, zou den werklieden jl. Zaterdag avond worden uitbetaald, doch de boot werkers weigerden het in ontvangst te nemen, omdat zjj recht meenden te hebben op betaling van minstens 1300 standaard wat voor het geheele werk een verschil van plm. 1150 maakt. Deze kwestie is nog in onderzoek. Nu liggen er voor denzelfden cargadoor in de Houthaven nog twee stoomschepen, eveneens met hout, in lossing, aan de lossing van welke schepen de Relge en de xinud II men reeds eenige dage n bezig was. Gisteren-ochtend halfacht wei gerden de ruim 40 bootwerkers de werk zaamheden voort te zetten ais hun niet eerst de charterbrief ter inzage gegeven werd. De procuratie-houder der firma Van Hengel deelde mede, dat voor Ae'Helge 820 en voor de Knud II 975 standaard zou worden uitbetaald, doch de bootwerkers waren van meening, dat de booten een grootere lading inhielden. De procuratie houder verklaarde zich genegen alle stukken te doen inzien, maar zeide tevens, dat het losgeld naar geen anderen maatstaf kon worden berekend. De charterbrief geeft wel hooger cijfers, maar de werkelijke inhoud der schepen was overeenkomstig de mede gedeelde cijfers. Hunnerzijds eischten de bootwerkers echter een loon berekend naar den charterbrief. Tot dusver is het geschil niet opgelost, zoodat de staking gisteren-middag nog voort duurde. Door deze staking kunnen ook andere werklieden hunne werkzaamheden niet voort zetten. De staking heeft een rustig verloop. Het Nederl. stoomschip Orion, eergisteren van IJmuiden naar Stettin vertrokken, is gisteren-namiddag met ingedrukten boeg uit zee weer teruggekeerd, zijnde in aanvaring geweest met een groot, onbekend gebleven stoomschip komende van de Noord. G. L. M., lid der firma Muller Co., commissionnairs in effecten te Amersfoort, bij vonnis der rechtbank te Utrecht van 5 Aug. II. failliet verklaard, in welk failiisse ment accoord is aangeboden en aangenomen, terwijl door de rechtbank de homologatie is geweigerd, werd Zaterdag te Amersfoort in arrest genomen en naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. Brand. Te Eersel is de sigarenfabriek der firma Mathijssen en Van Buut afgebrand. De brand ontstond op de drogerij. De inven taris was verzekerd op beurspolis. Het gebouw was niet verzekerd, Hoog Water. Als 't water blijft wassen, dan zullen binnen zeer weinige dagen óok de wegen van den Bosch naar Vlijmen en Pettelaar onbegaanbaar zijndie naar Kromvoirt en Engelen zijn reeds overstroomd. Tal van akkers met knollen, kool en andere najaarsvruchten nog bezet, zijn geïnundeerd, tot groote schade van de eige naars. De watertoegangen tot den Bosch zijn afgesloten. Het stoomgemaal is in werkin g gesteld. nMMtste tfericiiten. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de school voor m. u 1. 2e ki. no. 7 te Rotterdam komt voor tuej. C. R. Richardt alhier. De voorzitter van het Willem Barends- fonds ontving van H. M. de Koningin met een zeer waardeerend schrijven een gift van f100 ten benoeve van het fonds. Men meldt uit Amsterdam De staking in de Houthaven behoort reeds weder tot het verleden. Op voorstel der patroons zal eene commissie van onderzoek met een onpartijdig voorzitter het geschil onderzoeken. Koloniën. Oe Goninie-expeditie. De commissie tot wetenschappelijk onder zoek van Suriname ontving van den leider der Goninie-expeditie een schrijven geda teerd Kamp Cottica, 5 November 1903. Daaruit blijkt, dat de beer de Goeje, die den 14den October te Cottica was aange komen, een zeer gunstig gelegen top van 700 meters hoogte op Fransch grondge bied gevonden had en daarheen is vertrokken, om dien top open te kappen. In samenwerking met den heerFranssen en andere commissieleden werden na de openkappingen metingen gedaan, die den 4den November waren afgeloopen. Verschillende terreinen, o. a. in het stroom gebied van de Goninie, werden in kaart gebracht. Daarna is de terugtocht naar het Kamp aan de rivier ondernomen. De gezondheidstoestand werd in den brief gunstig genoemd. Vermoedelijk zal het niet tot eene expeditie naar Bali komen. De radja van Tabanan beroept er zich op, dat in zijn verdrag met Nederland de weduwverbranding niet ver boden was. Hij is echter bereid, voor den vervolge zulk een tractaat aan te gaan. Alsdan zullen denkelijk ook aan de andere Balineesche vorstjes dergelijke verdragen worden opgelegd. Lanü- en Tuinbouw. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (No. 291) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederiai.d, voor gekomen gedurende de maar.d November 1903. Daaraan ontleen en wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer bij de herkouwende dieren en de varkens 0 (0), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 4 (3)schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 364 (57), rotkreupel bij schapen 54 (12), vlekziekte bij varkens 70 (74), trichinen-ziekte bij varkens 0 (0), miltvuur bij alle vee 47 (35). Hondsdolheid bij honden en katten 0 (0), bij alle vee 0 (0). Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Dec. 1903. Officieeie noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 15 Dec. Moutwun t ll'/i-per Hectoliter cont., zonast fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwun: f12. Jenever: f 16. Amst. proef 117.50. Prima Graanspiwtus f 17Vj18, Speling: 11.40. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco I Rogge, p. Dec. Jan. spirit, p. Dec. Jan./Feb. I Spiri Mais 52»/* 15.— 15.— 22.— 22.— 52'/,. 15.— 15.— 24.- 24.- f.) New-York. Amsterdam. 14 Dec. Rogge op lev. zonder noteering, 15 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 14 Dec. 3.54 cM. 15 Dec. 3.40 cM. Wisselkoersen te Botterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 4 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerp. -47.77^ 3J VEEMARKT TE ROTTERDAM, 15 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 85 paarden, veulen, ezel, 712 vette runderen, 9i2 magere dito, 179 vette kalveren, 120 nuchtere en 60 graskalve ren, 31 schapen ot lammeren, varkens 143 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 20 tot 34 c., stieren 24 tot 30 c., kalveren 40 tot 50 c. per kilo. Melkkoeien f140 a 260, kalfkoeien f145 tot 1295 stieren f 55 a 175 graskalveren 127 a 85, pinken f 50 a 90, vaarzen f 70 a 135, alles mager vee; biggen f 5 a 12 paarden f 25 a 80. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.— a 11.— fok- f 12 a 17. De aanvoer van vet buitenvee was heden grooter dan van spoelingsvee, iets wat om dezen tijd tot de zeldzaamheden behoort daardoor blijven de prijzen stationair. De puikste spoehngkoeien (en er waren zeld zaam schoone exemplaren) gingen tot 3 ct. boven noteering. De handel was aanvankelijk zeer goed, doch had verder een traag verlóóp, zoodat alles wei moeilijk zal opgeruimd kunnen worden. In vette kalveren was de handel minder levendigalleen de beste hielden zich op prijs. Voor het buitenland werden kalkoeien aangekocht tor zeer hooge prijzen. Melkvee was Zeer duur; overigens had de trage handel op de vette markt een zeer nadeehgen invloed op het magere vee. Op de botermarkt werden aangevoerd 38/8 en 53/16 vaten en 414 stukKen a kilo. Prijs le kwal. 156, 2e kwal. f 52,3e kwal. f48. Per kilo 70 a 75 c. 1 14 Dec. 15 Dec. 13 Sec. 14 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3