Dagblad voor Schiedam en Omstreken. in. 26ste J aars. Donderdag 17 December 1903. No. 7780 algemeen overzicht. Bureau Befcerstraat 5#. - Telefoon Ne. 85. OEFICIEELE BERICHTEN. STADSZIEKENHUIS. Aanbesteding. Feuilleton. NIEUWE SCHIED PB IJ 8 TAK DIT BLADl f*o» Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIÈN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE Voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 18 December 1903, aan be steden de levering gedurende het jaar 1904 van Vleesch, vet, brood, melk en kruide niers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk vergezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen, des mor gens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornd., VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penn. 16 December 1903. Het begrootingsdebat in den Duitschen Rijksdag. Het politiek debat in den Duitschen Rijksdag is nog niet ten einde. Ook gisteren zijn er vanat de Regeeringstafel harde noten gekraakt. Bij de voortgezette beraadslaging over de begrooting zeide de rijkskanselier von Bülow nogzooverre gevallen van een sociaal-democratisch schrikbewind onder de strafwet of de arbeidswet vallen, worden zij vanzelf verholpen. Het program van do fegeering tor bestrijding van de sociaal democratie bestaat hierinalles te doen Wat de eensgezindheid in de burgerlijke maatschappij handhaaft of bevordert. In dezen strjjd zijn bedachtzaamheid en kalmte betere leidslieden dan heftigheid en opge wondenheid. Ieder, die het waagt zich tegen de majesteit der wet te verheffen, wordt zonder bedenken ter aarde geworpen. i) De Zeevogel was sinds drie dagen van Mei borne op weg naar buis. 't Was vier glazen in de hondenwacht en Dick Meri- vale, de scheepsjongen, stond in gedachten °ver de verschansing geleund. Plotseling voelde hg een tikje op zijn schouder en omkijkende zag bij een bleeke jongen van zijn eigen leeftijd, hem aan starend met holle smeekende oogen. »Ha!lowie ben jij alk heet Will Blewett, ik ben aan boord geslopen in Melborne." Dick floot eens. »Ja kon geen ongelukkiger schuit hebben uitgezocht." »'t Kan me niet schelen hoe hard ik moet Aangaande sociale wetgeving heeft de regeering een zoo rustig geweten als eenige andere regeering in Europa. Zij blijft de ontwikkeling der binnenlandsche toestanden zoover in kalme, vreedzame, wettelijke banen houden, als de hoogmoed en de eigenwaan der socialistische leiders en de tot terrorisme stijgende opzweeping tot den klassenstrijd het toelaten. Na lange beraadslagingen, waarin vooral do toestand in Elzas-Lotharingen behandeld werd, zeide minister PosadowskyDe tegenwoordige geordende toestand in Duitschiand is met te vergelijken met den toestand voor do grooto Fransche omwen teling. Komt het bij ons werkelijk nog eens tot een omwenteling, dan zuilen er velen hun hoofd verliezen, maar, wij hopen, slechts zij die de vermetelheid hebben tegen de staatsorde en hare kracht op te tornen. (Levendige toejuichingen.) Ten slotte werd de begrooting met de financieele hervormingsvoorstellen naar de begrootingscommissie verwezen. De volgende zitting wordt den 12en Januari gehouden Engelsehe Parlementsverkiezing. De verkiezing van het Parlement in de Londensche districten Lewisham en Drilwick liep gisteren voornamelijk over de fiscale kwestie. Gekozen zijn de voorstanders van Chamberlains program. Aangezien beide districten totnogtoe conservatieven hebben afgevaardigd, komt er geen verandering in den stand der partijen. In Lewisham kreeg Coates (cons.) 7709 stemmen en Cleveland (lib. en vnjh.) 5697, in Dulwich dr. Rutheroord Harms (cons.) 5819 en Masterman (lib.en vnjhand.) 4382 stemmen. Fransche douanerechten. In de Fransche Kamer werd gisteren een voorstel ingediend tot verhoogiug der inkomende rechten op stearine en bougies. De budget-commissie keurde dezen protec- tionistischen maatregel goed, waardoor werken, als ik maar in Engeland kom Help me ais je kan." »'t Spijt me erg voor je, maar onze eerste stuurman is een ploert van een kerel Van hem zal je met veel sympathie onder vinden. Waarom heb je 't gedaan Als kajuitsjongen ben ik op de Kanqaroe van Londen naar Melborne gevaren, in de de hoop dat ik daar een oom van me die naar Australië was gegaan, op zou duikelen In jaren hadden we mets van hem gehoord' maar ik dacht dat hij ons musehien zou kannen helpen. De boel was ongelukkig voor moeder en de andere sinds vader dood was. In Melborne ging ik van 't schip, maar kon mets over hem te weten komen 't Beetje geld dat ik had, was gauw gevlogen en niemand wilde me werk geven. Ik trachtte een onder schip te vinden, maar nergens was plaats. Ten laatte sloop ik hier aan boord en ben daar al dien tijd in 't rmm geweest." ïHeb je geen eten gehad »Niet veel". »Hier, neem die beschuit en ik za| er "et,, d°n tweeden stuurman over spre- Nederland vooral zou getroffen worden. De oud-minister van Financiën, Cailiot, bestreed bet voorstel, dat naar de commissie werd teruggezonden. Italië en Oostenrijk. De buitenlandsche politiek was gisteren ook in de Italiaansche Kamer een onder werp van ernstige beraadslaging. In de Kamer zeide minister Tittoni, in antwoord op een interpellatie De regeering kon niet tusschenbeide komen bij de gebeurtenissen te Insbruck, die slechts voorvallen zijn in den strijd tusschen de nationaliteiten. De taalkwestie belet Duitschiand niet, de bondgenoot van Oostenrijk en de vriend van Rusland te wezen. Onze betrekkingen met Oostenrijk moeten evenzoo zijn. De minister keurt de uitspattingen van het irridentisme af. Italië wil een vredelievende politiek en zal trouw blijven aan het drievoudig verbond, dat overigens geen beletsel is voor de vriendschap met Frankrijk en Engeland. Italië wenscht op het Balkanschiereiland den toestand gehandhaafd te zien. De regeering stelt zich voor, het bondgenoot schap met Duitschiand en Oostenrijk en de betrekkingen tot Engeland en Frankrijk, tot handhaving van den vrede, te versterken. Uit Oostenrijk-Hongarije. De beide delegatiën der Habsburgsche monarchie vergaderen thans te Weenen. Gisteren is de Oostenrijksche delegatie geopend. De voorzitter herdacht de vorste lijke bezoeken aan het hof te Weenen, die blijk geven van de vereering, die keizer Frans Jozef geniet en van de goede betrek kingen van Oostenrijk-Hongarije met het buitenland. De Hongaarsche delegatie heeft Szapary tot voorzitter en Szell tot onder-voorzitter gekozen. In een redevoering gewaagde Szeil van de weldaden van den vrede. Oostenrijk- Hongarije, zeide hij, moet nauw verbonden blijven aan het drievoudig verbond en goede vriendschap aanhouden met de andere Binnen de drie minuten kwam Dick ter ug, »Ga met me mee. *Wees maar niet bang de tweede stuurman is een goede vent," Will vertelde zijn geschiedenis weer eens aan Corfield en de laatste zei Dick, ofschoon hij ernstig sprak, den jongen mee naar de combuis te nemen en wat te eten te geven. »Met acht glazen zal ik er met Murdall overspreken", zei hij. Na Will een hartig maal te hebben laten geven, gmg Dick op zijn post terug. De tweede stuurman nep hem. vMenvalle", zei bij. »Ik weet niet watjij denkt, maar naar mijn meening broeit er wat op de Zeevogel." »Ik geloot dat u gelijk hebt", antwoordde Dick. ïDie kerels die stuurman Murdall, aangenomen heeft in Melborne zijn de grootste bandieten, die ik ooit gezien heb, rijp voor de galg." nJa, en meer dan eens heb ik hem ge snapt dat ze heel vertrouwelijk praatten met Jim Tarbutt Lange Jim, zooals ze hem noemen, 'k Geloof dat ze aan 't sa menspannen zijn. Kom in mijn kajuit mogendheden. Het gemeenschappelijk op treden van Oostenrijk en Rusland zal de volkeren van het Oosten tot voorspoed brengen. De Macedonische kwestie. De Porte heeft besloten, dat het aantal Europeesche officieren te belasten met de reorganisatie der gendarmerie in Macedonië, 54 zal bedragen, onder bevel van een Itaiiaansch generaal. 150 onderofficieren zullen voor hetzelfde doel geëngageerd worden. Rusland en Japan. De oorlogsgeruchten blijven steeds in het oost-aziatisch concert de vredeshymnen overstemmen. De Londensche Times verneemt van een Engelsehman, in betrekking bij een firma, die veel Japanners in dienst heeft, dat alle nu in Londen wonende Japanners, van weerbaren leeftijd opgeroepen zijn om naar Japan terug te keeren. Op de Japansche legatie weet men er niets van. De correspondenten te Tokio seinen eensluidend, dat Rusiands antwoord op Japans voorstellen onbevredigend is. Rusland doet eenige concessies, maar willigt bij lange na niet Japan's eiscnen in. De berientgever van do Daily Mail te Kobe seint, dat volgens berichten uit Seoel een nieuwe Russisch-Koreaanscüe conventie is geteekend, waarbij Korea zich verbindt, zoo noodig Russische majoors en Russische kapiteins bij de Koreaansche troepen, met inbegrip van de keizerlijke lijlwacnt, aan ie stellen. De St. Petersburgsche correspondent van de Koln. Zeit., sprekend over de Russisch- Japansche onderhandelingen, zeide, dat de Tsaar en graaf Lamsdorf tot eiken prijs een oorlog willen vermijden, voor zoover de eer en de belangen der twee rijken er met bij betrokken zijn. De Novoie Wremia blijft optimist. Zij zegt, dat Japan beter deed een blik te werpen op den berooiden »na acht glazen." Eu Corfield ging weg. De zaken waren tamelijk goed gegaan met de Zeevogel op haar uitreis, haar grootste fout was dit, het gemeene gedrag van den eersten stuurman tegen allen onaer hem. Het bevel van 't schip rustte op hem, daar kapitein Stayce bijna eeuwig stom dronken was. 't Was nadat ze Melbourne bereikt hadden, dat de zaken al neei slecht gingen. Om te beginnen deserteerde de hellt van de matrozen - en net de beste Helft. Ook drie scheepsjongens liepen weg en Dick Menvale was ae eenige, die over- bleet. Ongeveer terzelfder tijd berichtte Julius, de zwarte kok, dat nij Murdall had zien arinken met een haele bende. Spoedig daarna bracht ue eerste stuurman kapitein Stayne in kennis met een zekeren Matthew Meggs. Meggs, scheen het, nad een jaar of wat in de goudmijnen doorgebracht, had een foi tuintje gonad en was er nu op uil om goedkoop naar Engeland terug te gaan. Hij en de kapitein weiden uadeiijk bevriend en brachten samen uren iiuor iu de kajuit van den laatste, drinkende eu Kaartspelende. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1