staat der schatkist, om de overtuiging te krijgen, dat er betere middelen bestaan om hieraan tegemoet te komen dan een oorlog. De Wedemosti zegt, dat elke door Rusland aan Japan gedane concessie de Japanners neg oorlogzuchtiger zal maken, Duitsche forten. Niettegenstaande de ontmanteling van Mainz zal deze stad toch haar karakter behouden van verschanst kamp, dank zij de vorming van een zone van alleenstaande forten, waarvan 2 zullen gebouwd worden te Zomheim, 2 te Eischen en Bodenheim op den Limker Rijnoever en 2 te Wiesbaden en Erbenheim op den rechteroever. Jaohtongeluk in Oostenrijk. De aartshertogin Clothilde Maria van Oostenrijk, de jongste dochter van aartsher tog Jozef van Oostenrijk, is te Alcsuth, in Hongarije, overleden, naar verluidt tengevolge van een jacht-ongeluk. Een Italiaansch officier vermoord. De Nazione deelt mede, dat een kapitein van het Italiaanscbe leger door menschen- eters in- den Congostaat zou zijn gedood en opgegeten. Het blad vraagt het ministerie van Oorlog om opheldering. Chineezen in Afrika Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de Randmagnaten er in geslaagd zijn de bijeenkomst tegen den in voer van Chineezen volgens een voorat beraamd program in de war te sturen. De sprekers, die tegen de gele werkkrachten het woord wilden voeren, konden zich door het spektakel niet ver staanbaar maken. De zaal was vol huurlingen van de magnaten. Deze huur lingen hielden ook een tegenbetooging om den invoer van Chineezen te bepleiten. Boerenkrijsgevangenen in Britsch-Indië. Een particulier telegram uit Bombay verzekert, dat generaal De la Rey er in geslaagd is, maar niet zonder veel moeite, de 5 a 600 nog in Britsch-Indië verblijf houdende Boerenkrijgsgevangen over te laten den eed van trouw aan Engeland at te leggen. Zij zullen eerstdaags naar Zuid- Atrika terugkeeren. Adolf Drucker. f De New York Herald bevat het opzien barende bericht, dat wijlen onze vroegere stadgenoot Adolf Drucker, in het gasthuis te New-York geen natuurlijken dood is gestorven. Twee hospitaalbedienden zouden hem beroofd en vermoord hebben. Het hoofd der politie Mac Cluskey zou een onderzoek instellen. Volgens de Saint James Gazette was Drucker's leven voor twee honderdduizend pond sterling ver zekerd. Een stoomschip verbrand. Aan boord van de Orion, een stoomschip uit Berlijn, brak eergisteren ter hoogte van Sylteljord brand uit. Men poogde te vergeefs het schip op strand te zetten. Het is totaal verbrand. Van de manschappen en de pas sagiers konden er zich 26 in de booten reddeD, waarvan zes personen zware brand wonden haddenzes andere kwamen in de vlammen om. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 December 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 16 December 1903.) Gevraagde Arbeidskrachten. Leerjongens voor sigarenfabriek. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een smids knecht (bekwaam). Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam). Een kuiper (halfwas). Eer: ga-filter (halfwas). Een lu jongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen, bekend met kieedennaaien. Een jongen voor moestuin. Eeo dienstbooe voor meid alieen. Meisjes voor chocoladefabriek. Een keu kenmeid. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. Een macbinist-bankwerker- stoker. Een benanger Timmerlieden. Drukkers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknecht. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koet siers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Een houtkoopersknecht. Een loodgieter. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaam heden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smids vak, kuipers vak, manufacturen vak, boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstmeisjes voor heele en halve dagen. Christelijke Feestdagen. Door de Kamer voor de Voedings- en Genotmiddelen alhier is aan heeren patroons het verzoek gericht aan hun werklieden, die in uurloon of op stuk werken, voor het gemis aan loon, dat zij moeten lijden door de op handen zijnde christelijke feestdagen, zoodanige tegemoetkoming te geven, dat deze feestdagen, vooral voor de gehuwde werklieden, in plaats van met zorg, zooals gewoonlijk het geval is, thans met vreugde zullen worden tegemoet gezien. Kerstgave. Den 21n December zullen de welbekende busjes van 't Stadsziekenhuis worden opge haald. Moge onze stadgenooten er voor zorgen, dat weder een milde Kerstgave aan de arme verpleegden in het ziekenhuis kan worden verstrekt Volksbadhuis. In de week van 7—13 Dec. 1903 werden genomen 200 baden 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 34 regen 11 regen 125 school kinder »a3ct 12 De arrondissemnntsschoolopziener, de heer L. H. F. A. Faure, roept, wijl de laatst bestaande onderwijzersvereeniging bij de nieuwe indeeling van bet arrondissement Schiedam (tengevolge der Leerplichtwet) is verdeeld geworden, het onderwijzend perso neel in het district Schiedam op tot eene vergadering, Zaterdag a.s, in Musis Sacrum" alhier te houden, waarin het op richten van eene nieuwe vereeniging zal besproken worden. In deze vergadering zal dr. Endtz, se cretaris der Gezondheidscommissie alhier, tevens de nooaige inlichtingen geven, betref fende een onderzoek naar het voorkomen van adenoïde vegetaties bij schoolkinderen. Ook stelt de schoolopziener zich voor met de hoofden van scholen van gedachten te wisselen over de toepassing der Leerplicht wet. Door dr. Vaillant, correspondent van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, is gisteren middag aan de agenten van politie W. Duchenne en T. v. d. Mark f 31.50 uitgereikt, hun door de Maatschappij toegekend, wegens het op 10 Sept opwekken van de levensgeesten bij Cor. de Goederen, oud 9 maanden, die in den kinderwagen in de Langehaven terecht kwam. Gister-namiddag is in de Lange Kerkstraat door een wielrijder een jongentje overreden. Het knaapje bekwam verwondingen aan het hoofd, en werd op het politie bureau verbonden. In de Memorie van Antwoord van deD Minister van Waterstaat op het verslag van het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer komt o. m. voor De kade van de Noord-Ketheipolder in Deifland, in het Voorjaar doorgebroken, wegens hare zwakke samenstelling, is thans in goeden staat gebracht, zoodat op dit pur.t geen bepaald gevaar meer bestaat. Voor bijstand uit 's Rijks kas aan den polder vindt de minister geen termen. Het Staatsblad no, 287 bevat de wet van den 30sten November 1903 tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Hulegersberg. In de Erasmusstraat te Rotterdam heeft gisteren-avond de 20 jarige Groenwaeld een moordaanslag gepleegd op zijn 27-jarig meisje, in de woning van haar moeder. Zij bukte, en toen gingen de twee kogels door de ruiten, zonder haar te kwetsen. De dader ontvluchtte, doch werd later gearre steerd. Hij onderging pas drie jaar gevan genisstraf wegens inbraak. Moordaanslag te Vlaardingen. Aan den Paraieiweg te Vlaardingen is eergister-avood een moordaanslag uit jalousie gepleegd. Maandag-avond deelde een man, zittende op een der bankjes nabij het Stations-emplacement mede, dat hij op zijn meisje dat in de onmiddelijke nabijheid was, een revolverschot had gelost. Een op het stations emplacement surveiiieerende politieagent, hiervan in kennis gesteld, vond de 26 jarige A. B. Beekman aldaar bewus teloos. Naar het ziekenhuis aldaar vervoerd, bleek, dat naar een schotwond aan de linkerzijde van het hoold was toege bracht. De dader, de 23-jarige J. J. J. v. d. W., een schippersknecht uit Scherpemsse, met zijne scnuit tijdelijk liggende te Rotterdam, in hechtenis genomen, verklaarde, dat hij na een schot zijn meisje te hebben toegebracht, twee schoten op zich zelf had geiosi, zonder zich even wei te raken.: Bij het mbeslag nemen bleek de revolver nog twee scherpe patronen te bevatten. De oorzaak van de daad is dat het meisje verklaard had de verhouding, welke ongeveer twee jaar tusschen haar en v. d. W. had bestaan, te zullen verbreken. Het slachtoffer verkeert in hoogst zorgwek- kenaen toestand. Nader meldt men omtrent dezen moord aanslag aan de JS. R. Ct, nog De dader, genaama Joost van aer Werf, varensgezel op net scnip genaamd Ooster- scheide, van schipper Jacobus Gageman is uit wauuoop tot zijne daad overgegaan. Ongeveer eene wees geleden nad ny van ziju meisje een scnrjjven gehad, waarin zij hem te kennen gaf de verkeenug te verbreken, omdat haar gezegd was, uat hij ook met eeu auder meisje liefuesoetiekkingen had aangeknoopt. Om haar van dit besluit te doen terug komen, is hij Zondag hij haar terug geweest doch het geiukte hem met haar tot andere gbaachten te brengen. Zij verklaarde nu voor altyd en voor goed aiscneid van hem te nemen. Van dat oogenbiik af rjjpte bij hem het pian, haar en zich zelf van het leven te berooven. Na gisteren te Rotterdam een revolver te hebben gekocht, vroeg hjj haar nog eenmaal te mogen spreken, wat zij toestond. Geruimen tijd hepen zij zwijgend voort, totdat hij, nadat heiden op een bankje bij het stationsemplacement hadden plaats genomen, haar laatste uur en dat van hem geslagen was. Hierop volgde de aanslag. De toestand van het slachtoffer is levens gevaarlijk. De dader, die als een zéér oppassend jongmensch bekend staat, toont veel berouw over zijne daad. Op de voordracht ter beooeming van een onderwijzeres aan de school voor m. u. 1. o. 2e kl. no. 7 te Rotterdam komt voor mej, C. R. Richardt te Vlaardingen. Te Defft hebben Maandag-nacht twee aldaar wonende Italianen een 22-jarig werkman aangevallen. Een hunner bracht den werkman met een mes een ernst ïgen steek in den rug toe. De getroffene is in het gasthuis opgenomen, terwijl de Italianen in arrest zijn gesteld. Het mes waarmede de wonde was toegebracht, is later door de politie op straat gevonden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 December. Staatsbegrooting. De behandeling der begrooting voof Binnenlandsche Zaken werd gisteren voor* gezet met de afdeeling Lager Onderwij!' waarbij de heer van Wichen aandrong op gelijke bezoldiging van de schoolopzieners ten platteclande met die in de groote steden en op een uniforme regeling der verlofs' tractementen voor de onderwijzers. De heer Bij I e ve ld, den Minister dank* zeggende voor zijn toezeggingen betreffend® de subsidieeriDg van openbare en bijzonder® scholen en voor zijn houding tegenover het openbaar onderwijs, betoogde, dat h«' wettelijk oestuur der school berust bij he' hoofd en hjj kwam er dan ook tegen op< dat men door schoolvergaderingen bet bestuur op het gezamenlijke personeel wj) overdragen. Spr. vroeg den Minister of hij van oordeel is, dat de gemeente-besturen bevoegd zijn verordeningen betreffende ver plichte schoolvergaderingen uit te vaardig®0 en zoo ja of dan die verordeningen m®' moeten uitgaan van den raad en niet van B. en W. Onder verschillende andere pun ten vestigde hij nog 's Ministers aandacht op een noodzakelijke wijziging der Leer plichtwet ter wegneming van den aamiBi- stratieven omslag van de hoofden der scholen. Op het plaatsgebrek op de scholen, vooral in de gemeenten Emmen en Beden wee! de heer Roessingh. De heer Ter Laan droDg aan op de bescherming van het openbaar onderwij! tegen de vestiging van vreemde klooster lingen, die vooral in Limburg een onge- wensebte uitbreiding krijgtop kosteloe! lager onderwijs door afschaffing van school geldheffing, zoowel op de openbare als op bijzondere school op beperking van het aautai kinderen in één klasse tot 25 d 30 kinderen, omdat veel te groote uitbreiding aan de klassen wordt gegeven, vooral bij het bijzonder onderwijsop een voorstel voor de salarissen voor bijzondere onder wijzers, aan wie de verstrekte rijkssubsidies ten goede moet komen en op de rechtspo sitie van de bijzondere onderwijzers. De Leerplichtwet zal haar doel missen zoo lang het sociale element - de voeding en kleeding er niet in wordt opgenomenzij werkt te omslachtigde procedure duurt te lang en de bepalingen, betreffende bet vrij geven voorjiandarbeid verergeren het schoolverzuim. Hij brak een lans voor de verplichte school vergaderingen en kwam op tegen de belemmering van de vrijheid buiten de school. Het onzijdigheidsstandpunt van de regee ring in zake de spelling keurde de heer Brummelkamp goed. De heer K e t e 1 a ar vroeg hieromtrent nadere Inlichtingen, evenais maatregelen tegen plaatsgebrek op de openbare scholen, ter wegneming van treurige onderwijstoe standen en wenschte geen inhouding van salaris bij ziekle verlof, zoolang geen ontslag is verleend en bij oproeping voor herhalings oefeningen, tot regeling waarvan hij wette lijke bepalingen noodig achtte. Spr. kwam op tegen belemmering van de vrijheid der onderwijzers buiten de schooi en meende, dat de minister het besluit van den raad te Hilversum, waarbij onderwijzers wegens deelneming aan de stakingsbeweging werden ontslagen, voor vernietiging had moeten voordragen. De heer Dolk constateerde aan de hand van officieeie rapporten de goede werking der leerplichtwet en betoogde de noodza kelijkheid van speciale klassen voor achter lijke en van cursussen voor spraakgebrekkige kinderen. De heer Van der Zwaag bestreed de meening van sommige deskundigen, dat een onderwijzer voor een klasse van 55 kinderen behoorlijk zijn pliebt zou kunnen doen. Zelfs 48 kinderen m een klas, zooals de heer Bjjleveldt wilde, is veel te veel. Ook de leerplicht met het appendix, kindervoeding en -kleeding, werd door spr. in debat ge bracht. De heer T y d e m a n brak een lans voor de neutrale school volgens hem nog altijd de beste, maar men moest neutraal niet met godsdienstloos verwarren. Hij vond bet zelfs wenscheljjk dat godsdienstzin in alge- meenen zin werd aangekweekt en men op de school by het begin een gebed doet en aaü het eind een dankzegging en gods dienstige liederen zingt. De heer De Vries verdedigde de school besturen tegen het verwijt, dat zij door lage schoolgelden de openbare school leeg pompen en toekende van anti-revolutionair standpunt verzet aan tegen schoolvoedmg en kieeding. Wjj willen, zeide hij, aan de school geen taak opdragen, die behoort bij het huisgezin en met tevens het kind op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2