r^us. ("y P- II;9» De Visschersharen. (Hvb.) HEMMHI) NIEUWS. •Matste Beriehten. Handelsberichten. Het is een oud-dipiomatiek gebruik dat eerst het gouvernement, waarbij een gezant geaccrediteert zal worden, over het te benoemen hoofd van zending wordt geraadpleegd, In verband met door den wetenschap- pelijken adviseur voor de koffiecultuur gedane mededeelingen omtrent de geschikt heid van de in de cultuurplannen opgenomen gronden, is met de Indische regeering in overleg getreden omtrent de vraag, of de vroeger genomen beslissing om aan het door den adviseur aanbevolen contract stelsel in de streken, waar de gedwongen teelt blijft voortbestaan, slechts eene Zeer beperkte toepassing te geven, niet in den zin eener ruime toepassing dient te worden herzien. Rijksmiddelen. In de maand November hebben de accynsen ongeveer 4£ ton minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit tekort is door de overige middelen niet ingehaald, zoodat er nog 1 ton op het totaal van 1902 achter is. Over de elf maanden van 1903 is er niettemin eeii voordeel van 3"/« millioen, terwijl de raming over het verloopen deel van bet jaar met millioen is overtroflen. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen mr. C. C. Geertsema heeft heden na langdurige ziekte zijn werkzaamheden op het provinciehuis hervat. De correspondent te Batavia, van het Hbld. seint: In het belang van het onderzoek in zake de onveiligheid in de Bataviaascbe omme landen is de demang van Bekassi geïnter neerd te Telok-Betong. Bekassi is een plaatsje zuid-oostelijk van Meester Cornelis. Telok Betong is gelegen aan de zuidkust van Sumatra, aan den inham van de Lampongsbaai. t~~- Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot geheim -kamerheeren van Z, H. de hoogeerw. heeren Mgr. C. B. Ver heul, pastoor te Rijsenburg, en Mgr. dr. J. A. H. G. Jansen, pastoor te Bunmk, en tot eere kamerheer van Z. H. den hoogeerw. heer Mgr. G. W. Van Heukelum, pastoor te Jutfaas. Uit Den Haag wordt aan de Prov.Gron. Cf. geschreven Deftige Hagenaars, opgegroeid en groot gebracht in eerbiedig opzien naar zekere hooge geslachten, raken tegenwoordig de kluts geheel kwijtVerontwaardigd schud den zy het hoofd, nu zij in onze couranten lezen, hoe de inboedel van een onzer ongenaakbaarste patriciërs, schatrijk en alom geacht, uit een geslacht, dat van ouder tot ouder de hoogste ambten aan het hof bekleedde, in het openbaar verkocht wordt wegens schulden •Er ioopen vreemdsoortige geruchten omtrent de wyze, waarop die familie sinds jaren van het taaie crediet harer leveran ciers misbruik heeft gemaakt. Men vertelt, dat de slager in geen 16 jaren eenige betaling ontvangen heeft. En terwijl de familie op vorsteiykeu voet leelde en de heer des huizes, door den speeiuuivel mee gesleept, zich aao gewaagde speculatiën overgaf, verbrokkelde het reusachtige kapitaal al meer en meer. •De talryke vereeuigingen en genoot schappen, waarvan de schatrijke en vrij gevige failliet lid was, ontvangen nu van ïyn gemachtigde de zonderlinge kennisge ving, dat het lidmaatschap wegens onge steldheid" wordt opgezegd. Verontschul- digingen zijn in de wereld om er gebruik *an te maken, maar in dit geval is toch Wei een heel vreemdsoortig motief gekozen. Gf moet men ongesteldheid opvatten in de beteekems van het tegenovergestelde van Wèigesteidheid i •Hoe het zy, de Hagenaars slaan de banden in elkaar over zulk een ontploffing ir. de groote wereld. Zal het prachtige landgoed aan den Wassenaarschen weg, waar de architect Muijsken destijds het klassieke kasteel bouwde, ook onder den hamer komen Destijds, toen men dat pronkjuweel bouwde, was niets te kostbaar om van dat buitenverblijf een toonbeeld van fijnen smaak en comfort te maken. De bouwmeester toog met den eigenaar naar Engeland, om zich daar aan de grootste buitenverblijven der Engelsche edelen te spiegelen en den weelderige inrichting tot voorbeeld te kiezen. En nog is die pitto reske bezitting met haar statig slot, hare dreven en boompartijen, na het Huis de Pauw, het schoonste en rijkste landgoed aan den Leidschen weg. •Zal dit uitgestrekt terrein ook onder den hamer komen Niemand weet het, maar er wordt beweerd, dat de gedeeltelijke verkoop van eigendommen vermoedelijk voldoende zal zijn, om het deficit te dekken." Een iiefdadigheidconcert van de mannen- zangvereeniging «Cresendo" te Den Haag, ten bate van het fonds voor nagelaten betrekkingen van verongelukte Schevening- sche visschers bracht netto f 692 op voor dat fonds en f 100 werden voor de weduwe van den verongelukten visscher uit Harderwijk bestemd. In zijn memorie van antwoord, gisteren gepubliceerd, zegt de minister van Water staat. •Verwacht wordt, dat de buitenhaven te Schevemngen in 1904 in dienst zal kunnen worden gesteld. De kosten der werken, bij de indiening van het havenontwerp op 5 ton geraamd, zullen nagenoeg het dubbele bedragen tengevolge van veranderde diepte van den zeebodem, herstel van stormkade en de vorming der diepte in de vaargeul door verwijdering van eene belangrijke hoeveelheid ingestroomd zand. Onze voorspelling is dus bewaarheid. (Red). De burgemeester van Haarlem heeft een aantal ingezeten uitgenoodigd met hem een commissie te vormen voor het Koningin- Emma-jubilee. De Hollandsche Spoor maakte in het boekjaar 1902 een winst van netto f 900.585, zoodat aandeelhouders 4 pCt. uitkeering krijgen. Het reservefonds is f 1.195.450 groot. De maatschappij heeft 2116 personen in haar dienst voor weg en werken, 4021 bij 't vervoer en 3261 bij tractie en materieel, samen 9398 personen. De bedienden van den banketbakker N. C. A., te Zwolle, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Moe gewerkt gingen ze Zaterdag-avond naar bed. De laatste draaide het gaslicht uit. Waarschijnlijk is dat wat haastig gebeurd en de kraan weer een eindje losgedraaid. Althans, den volgenden morgen werden twee der jongsten wakker en voelden zich onwel. Beneden gekomen, moesten ze over geven. De patroon begaf zich naar boven en vond zijn overig personeel reeds be zwijmd. Door spoedige hulp konden allen gelukkig weer in normalen toestand terug gebracht worden. Te Wittem (bij Gulpen, in Limburg) hebben zich 2 gevallen van pokken voorge daan. Ook te Bnelle heeft zich een commissie gevormd voor de hulde aan H. M. de Koningin Moeder te brengen ter gelegenheid van de herdenking van Hr. Ms. intocht hier te lande. Als hoofddoel werd vastgesteld een bijdrage, in te zamelen bij de burgerij, voor het Sanatorium Oranje Nassau Oord, levens een piaatselyke feestviering teorgamseeren. Daartoe zullen twee lijsten circuleeren 1 in Januari voor de feestviering en de 2de lijst in April e.k. ter inzameling voor een bijdrage aan het Sanatorium. Brand. Te Harmeien is de hofstede van J. Koens geheel afgebrand met schuur en stal. Twee paarden kwamen in de vlammen om. De 17 jarige knecht A. De B. bekwam zware brandwonden aan gelaat en handen, zoodat hij in het ziekenhuis te Utrecht moest worden opgenomen. Te Ouderkerk a/d. IJssel ontstond gisteren namiddag een hevige brand in de bouwschuur tevens veestalling en hooiberging van de hoeve, bewoond door P, de Jong, eigenaar G. A. de Jong te Krimpen a/d. Lek. Van de 35 stuks hoornvee en 2 paarden kwamen 12 stuks vee in de vlammenzee om De brandweer trad snel en krachtig op met haar vier spuiten, zoodat de belendende bouwmanswoningen met rieten daken gespaard bleven. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Hoog Water. De Baardwijksche overlaat werkt. De grindwegen van die plaats naar den Bosch en over Doveren naar Heusden staan onder. Het bestuur van den polder Middelland, te Woerden, zal den complete zuiggas- instaiiatie met centrifugaalpomp in gebruik doen stellen. Dit is de eerste toepassing van zuiggaskracht ten behoeve van polder bemaling hier te lande. In het locaal van het Leger des Heils in de Warmoesstraat te Amsterdam is een persoon gearresteerd, wiens opsporing door den officier van justitie was verzocht, omdat hij verdacht wordt van zware mishandeling met doodelijken afloop gepleegd te hebben. In de provincie Groningen zullen door den commissionnair HomanlOO werkpaarden worden opgekocht voor den uitvoer naar Duitschiand. De prijzen zijn vastgesteld op 1300 550 per stuk. Terwijl B. S. en echtgenoote te Kerken- bosch (bij Meppel) zich even naar het vee op de deel van hun boerderij begaven, maakte hun bijna 3-jarig dochtertje van de gelegenheid gebruik om met een pot heete meik te gaan spelen, waarbij ze zulke nevige brandwonden bekwam, dat ze aan de ge volgen spoedig is overleden. Te Nijmegen is de rangeerder A. De Vries door een sneltrein overreden. Linker arm en -been werden hem afgereden. De ongelukkige is aan de bekomen wonden overleden. Hij was nog zeer kort in dienst en laat een vrouw en twee kinderen achter. Onder zeer vele biyken van belangstelling beeft de oudstujder Jakob Klaver te Klooser- buren zijn lOlsten verjaardag gevierd. De oude man is nog zeer gezond. Een kaartlegster. Vrouw R,, woonachtig op een welvarend Gelöersch dorp, verloor haar kerkboek. Na overleg met de familie werd besloten een kaartlegster te raadplegen, die uitmaakte dat het boek gevonden zou zijn door een ouden man, wiens vrouw het boek zorgvuldig zou hebben opgeborgen. Algemeen werd nu voor den vinder gehouden een oud mannetje in de buurt, die echter beweert nooit een kerk boek gevonden te hebben en, in zijn eer getast, de politie aangifte deed van de lasterlijke buurpraatjes. Heden-ochtend overleed in den ouderdom van 76 jaar de vice-president van den Hoogen Raad, mr. J. J. van Meerbeke, van wiens ernstige ongesteldheid wij reeds melding maakten. Bij de op 3 dezer door B. en W van 's Gravenhage gehouden openbare aanbesteding van magazijngoederen enz. ten dienste der gemeente-gasfabriek al daar, gedurende het jaar 1904, was de heer Ary Jordaans alhier ue minste inschrijver voor perceel no. 9 (smidswerk) en voer perceel no. 12 (ladders en wagens), welke beide perceelen heden aan dezen inschrijver werden gegund te zamen tot een bedrag van f 1737.93 (S. CL) Naar de Msb. meldt, zal onze vroegere stadgenoot, de eerw. heer C. Jansen L J.Gz., thans te Rijswijk woonachtig, den 19n dezer in het missiehuis te Mill Hill de H. Pries terwijding ontvangen, terwijl hij 22 dezer de eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit den Haag Naar men verneemt, heeft mr. von Weckerlin, Hr. Ms. gezant te Constantino- pel, thans nog hier ter stede aanwezig als regeeringsvertegenwoordiger bij net inter nationale scheidsgerecht, het voornemen 's lands diplomatieken dienst te verlaten. BEURS VAN SCHIEDAM. 17 Dec. iyu3. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor da Beurs. Donderdag 17 Dec. Moutwijn f 12.—per Hectoliter cont., zonder lust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Pkixs. Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 12.50 Jenever f 16.50. Amst. proef 118. Prima Graanspjritus f171/»—18. Spoeling f 1.40. 16 Dec. 17 Dee. Berlijn. Spiritus in loco f.) 15 Dec. 16 Dec. New-York, Maïs 52'/j. 52VS. Amsterdam. 16 Dec. Rogge op lev. zonder noteering, 17 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. tiynhoogie Keuien ('s morg. 11 uur) 16 Dec. 3.22 cM. 17 Dec. 3.04 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf, Londen kort 112.05 Disc. 4 pCt. Parys - 47.90 3 Antwerp. - 47.77£ 3J WEEKMARKT TE DELFT 17 Dec. Op de markt van heden waren de veepry- zen als volgtvette koeien le kwal. 1180 a 260 dito 2de kwal. f 110 a 170; kali- koeien le kwal. f 170 a 230dito 2e kwal. f 120 a 160vaarkoeien, le kwal. f 160 a 200; dito 2de kwal. f 100 a 140 vette kalvereu le kwal. f 70 a 94 dito 2de kwal. t 40 a 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwan a 2e kwal. ta vette lam meren f a weilammeren f a magere varkens f 18 a f 35biggen 13a 9; nuchtere kalveren 17 a lö paai den f40 a 70; stieren a veulens f a rundvleesch 70, 60 en 50 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 65 c., schapevleesch - a c., lamsvleesch a— c.,alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 271 runderen, 6 paarden, 33 vette kalveren, 116 magere dito, 319 schapen of lammeren 68 varkens en 167 biggen, en 12 schapen buiten de hokKen. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 17.75 a 8.75 nieuwe do. 16.— a 8.Westlandsche roode ris dito f 7.50 a t 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge 15.25 a f6.nieuwe dito 15.25 a 6.—, n. wintergerst f4.50 a f5.— zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f 5.25 a 6.zware haver 13.50 a 14.50, lichte dito i3.a 3.75, groene erw ten f 8.75 a 10.25, mesting 16.50 a t 7.25, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonen 17.50 a 9.bruine boonen f15.a 19.— witte boonen 111.75 a 14.25, koolzaad 17.— a 9.25 buitenl. hennepzaad f 5.25 a 5.75, kanariezaad f 10. Af 14. Granen. Prijzen dalende. Omzet garing. De prijzen der boter warea naden le kwal. 162, goede f55 miudere 149 per Vé vat van 40 Kilo. Aanvoer pot, 243/8 eu 72/16 vaten, wegende te zamen 5580 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 17 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd300 Runderen, 200 Scnapen, 20 Aaiden, 70 Varkens. Men noteert Ruudeun 2 4a 4 6 Scnapen 3/6 a 6/0, Kaiveren 4,2 a 6/0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3