Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar^. Zaterdag 19 December 1903. No. 7782. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 TAM DIT BLADl Tm Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 December 1903, De Internationale Vrede. Het jaar, dat met rassche schreden ten einde spoedt, is er wel een geweest van eigenaardige verrassingen, zich kenmerkend ook voorai in een den internationalen vrede bevorderende toenadering van vorsten en staatshoofden, die men tot voor weinige jaren oen utopie zou hebben geacht. «Wat zou •"oept Daily Graphic uit, «Bismarck wel hebben gedacht van Europa, waar hij Zorgvuldig elk element van internationalen naijver aankweekte, indien hij koning Eduard te Parijs, den Tsaar te Weenen, en het meest verwonderiyke van ailes 1 zijn eigen souverein ais geëerd gast te Kopenhagen hadde genen Wat ook zou Bismarck ook wel gedacht hebben als hij zyn eigen souverein in de Deensche uniform aan het station te Berlijn had gezien, ter begroeting van den ouden Deenschen koning en diens zoon De Keizer, die gisteren-ochtend elt uur uit Potsdam koning Christiaan te Berlijn was gaan verwelkomen. De koning van Dene marken en prins Waldemar begaven zich omstreeks 12 uur van het Potsdamscbe station te Berlijn naar het Wildparkstation te Potsdam, om daar in het Neue Palais een tweede ontbijt te gebruiken. De Keizer droeg de Deensche admiraalsuniform, de Koning zijn Pruisische uniform. De vorsten werden bij hun rit door de straten door het publiek eerbiedig begroet. De rijkskanselier en de Deensche gezant gingen met denzelfden trein naar het Wildpark- station. De Koning vertrok om 2 uur 56 »aar Gmünden, de Keizer om 3 uur naar Göhrde. Niet alleen in het hooge noorden, maar ook in het verre zuiden is de internationale Verbroedering aan de orde van den dag. Daily Graphic, die wij hierboven citeerden, Feuilleton. 2) Murdall zond wat nieuwe lui naar boord, die Julius dadelijk erkende voor de kerels daarmee deze aau wal gedronken had. DU feit deelde hij Dick mede, die 't op zijn beurt Corfield vertelde. Het resultaat was verdenking, die grooter werd bij elke knoop die de Zeevogel bracht tusschen haar en Victoria's hoofdstad. Met acht glazen werden de wacht bene den geroepen en de tweede stuurman droeg Will Blewett's zaak bij Murdall voor De «erste officier was er voor om den jongen dadeiyk overboord te smijten, maar toen Corfield hem onder 't oog bracht hoe buthand ze waren, stond hij toe dat Will wijst ook op de vredelievende beteekenis van de jongste ontmoeting van twee ge kroonde hoofden die van Alfonso en Carlos te Lissabon. «Portugal met zijn starre onafhankelijkheidszin is een voortdurende ergenis geweest voor hen, die droomden van een Iberisch rijk. Toen, dertig jaar geleden, van de zijde der toenmalige Spaansche republiek een poging werd ge waagd om het naburige koninkrijk te annexeeren, werd deze poging enkel en alleen verijdeld door een memorie van lord Granville, waarin herinnerd werd aan Engeiands bij tractaat vastgestelde verplich ting om te zorgen voor Portugals onafhan kelijkheid. Vandaar, dat het een belangrijk verschijnsel is, den jongen Spaanschen koning te Lissabon te zien en getuige ervan te zijn, dat Bourbon met Braganza vriendschap sluit. Daarmee voegen zich twee stemmen bij het koor van internationalen vrede, hetwelk zich met steeds grooter kracht doet nooren in de christenwereld". De Macedonische kwestie. De berichten uit de Balkanstaten doen zien, dat in de Macedonische wüajets het vuur steeds smeult onder de asch en allicht in het aanstaande voorjaar weer tot laaie vlam zal uitslaan. De politie te Salomki, vernomen hebbende dat er een complot van Turken gesmeed werd om de hervormingen in Macedonië tegen te houden, heeft elf eedgenooten gevangen genomen, die er van spraken de christenen te vermoorden. De wall is in verschillende moskeeën de menschen tot kalmte gaan aansporen. De politie heeft vele geweren in beslag genomen. De Oos- tenrijksche consul heeft zijn regeering ver zocht, een oorlogsschip te zenden Ook Bulgarije blijft zich ten ooriog be reiden. De Porto heeft een klacht ingediend bij de Oostenrijksche en Russische gezanten tegen Bulgarije's drukke militaire toefae- met een nuttig gemaakt zou worden en be loofde hem maar meteen een streelinkje met de kat. Dick ging met den nieuweling in Corfiald's hut. «Ben je klaar voor een smerige geschie denis, Merivale «Ik ben voor alles klaar, mijnheer" was het ferme antwoord. «Best! Ik vrees dat je hulp gauw noodig zal zijn. We zullen ons leven weiiicht duur moeten verkoopen. Kijk, ik heb al maat regelen getroffen." En toen toonde een half dozijnrevolvers patronen en een geweer. «Jongen, wapen je en neem plenty am munitie mee. Geloot je dat we op een van de manschappen kunnen rekenen «Ik geloof alleen op Julius". «Zoo I De kapitein en Meggs kunnen we niet meerekenen. We moeten maar op de voorzienigheid vertrouwen. Rust nu zooveel je kan en houdt een scherp oog in 't zeil Twee avonden later was Dick weer mét de hondenwacht op dek. Drie lange uren gingen voorbjj en de schemering0 toonde zich. Zes glazen sloeg toen Will Blewett onverwachts bij hem kwam. reidselen. Men zegt, dat de Turksche agent te Sofia last heeft gekregen om cphelde ringen van de Bulgaarsche regeeringte vragen,die, naar verhaald wordt, antwoordde, dat de gewraakte maatregelen noodig waren om de openbare meening tevreden te stellen. De Zwitsersche Bondspresident. In een vereenigde zitting van de Nat io nalen Raad en den Standenraad is voor 1904 tot Bondspresident gekozen, de heer Comtesse, van NeufehAcel, thans vice president en tot vice president de heer Ruchet, uit Waadtland. Rusland en Japan. De onderhandelingen msschen Rusland en Japan, die eene vredelievende oplossing der Oost-Aziatische kwestie ten doel hebben, worden nog steeds voortgezet. Reuter's agentschap verneemt daarom trent Ruslands antwoord aan Japan zal niet tengevolge hebben, dat het tot een vergelijk komt zonder verdere onderhande lingen. Ofschoon een overeenkomst op enkele ondergeschikte punten niet langer moeilijkheden oplevert, verneemt men, dat de belangrijke beginselkwesties nog over wogen moeten worden. Toch merkt men op, dat er geen onnoodige beteekenis ge hecht moet worden aan de eenigszins som bere berichten uit Japan, aangezien de omstandigheid dat de overeenkomst met Rusland bet voorwerp van verdere onder handelingen moet wezen, geschikt is in de handelswereld bezorgdoeid te wekken. Volgens draadbericht uit Tokio duurde de bijeenkomst der oudere staatslieden gisteren drie uur. Men gelooft, dat Japan nog eens, en dan voor 'c laatst, een poging zal doen om tot een vriendschap pelijke oplossing met Rusland te geraken Verkiezingen in Australië. De uitslag der verkiezingen voor de Merivale", fluisterde hij, «de bemanning is aan 't muiten." «Hoe weet je dat «Ik heb ze afgeluisterd." «Heb je dat schreeuwde heesch van woede, een ruwe stem en een vaste hand greep Will's arm. De schreeuwer was een der matrozen, Bob Lock. Dick zag 't ge flikker van een mes in zijn rechterhand. Hij zag ook wat anders de athletische gestalte van Julius, achter Bob aankruipende. «Heb je geluisterd siste Lock. «Neem dan watje weet met je mee." Zoo zeggende zwaaide hij zijn mes. Juist toen t neer zou dalen, greep een zwarte hand zijn arm en een ander stopte zijn mondtoen, voor hij een tik kon geven, werd hij hoog boven 't dek gesmeten, 't Volgende moment plofte zijn corpus in 't water. «Net op tijd", gromde de nikker. »Weet u dat er muitery is V' Corfieid, die het gevecht aangezien had, knikte toestemmend. Meieen knalde een schot en een kogel vioog hoog aoor Dick's muts. De tweede stuurman antwoordde met meer effect; zijn scüot werd gevolgd door een kreet en een piot. Kamer in Australië is gunstig voor de werkliedenpartij. In Victoria hebben de vrouwenkiezers in massa's voor de can- didatuur der werklieden gestemd. Dezen ontrukten drie zetels aan de regeerings- partij. In New South-Wales veroverden zij eeo zetel. Door dezen uitslag acht men de positie van het Kabinet in gevaar gebracht. De negers en de presidentskeuze. De presidentskeuze is in Amerika weer aan de orde van den dag. Te Washington heeft een groote meeting, uitgeschieven door den nationalen kiesbond der negers, piaats gehad. Men besprak de kwestie, weiken candidaat m$n voor den presidents zetel door de negers moest doen steunen, In den beginne was men algemeen van gevoelen, dat dit Roosevelt moest wezen, doch later verhieven verschillende stemmen zich hier tegen. Ten slotte voerde doctor Booker van Washington het woord en hield een warm pleidooi ten gunste van Roosevelts candi- datuur, de negers bezwerend den repu blikeinen niet tegen te werken, maar ais één man te stemmen voor den verdediger van hun ras. Uit Rome. Kardinaal Vannutelli, president van het comité tot voorbereiding van de viering van het 50 jarig leest ter herdenking van de uitvaardiging van het Dogma der onbe vlekte Ontvangenis, heeft den 14 dezer bij een audiëntie aan Z H. oen Paus zeer bemoedigende bijlonderbeden gegeven om trent ae organisatie van dit grootsche gedenkfeest over heel de wereld. Pius X drukte zijn levendig vertrouwen uit, dat de Heer, door de tussonenkomst der Onbe vlekte Maagd, overvloedige zegeningen over den christenheid zou doen neerdalen in het komende jubeljaar. De H. Vader zal in persoon met buitengewone plectnigbeid het Scniet ze dood! Overboord met ze bul derde ue stem van Ltuge Jim. Murdall, Tai butt en anderen snelden toe- «Achter aen mast!" nep Corfieid. »Julius in mijn hut ligt een geweer met patronen. Neem deze revolver Blewett en doe er mee wat je kan". Op dit oogenbhk verscheen kapitein Stayne op dek. Meggs volgdo, maar bleef acüter. «Corfieid Murdall wat gebeurt er riep de kapitein, wat vooruit komende. «Muiterijwas 't korte antwoord. Murdall's antwoord was een kogel, die Stayne s borst doorboorde. Een vreeseiyken kreet uitstooteud, visl de arme keroi als een hoop op 't dek. »Wie verzet zich nu nog tegen mijn ge zag donderde Murdali. Tot antwoord bracht Julius, die 't geweer had gebaald, dit aan den scnauder. Weer vuurde de leider der muiters, 't schot trof den arm des zwarten en schampte zeifs Will's voorhoofd, Uuizehg zouk ae jongen op zijn knieën. Wat Juiius betreft, 't schot had hem buiten geveent gesteld. (Wordt vervolgdb NIEUWE SC»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1