Theod. van Dijk, straatmaker in dienst de gemeente, had gisteren-namiddag bij het opiaden vae stukkeu hardsteen het ongeluk, dat eefi groot stuk hardsteeD op zijn rechtervoet viei, waardoor deze zwaar werd gekwetst. Hij moest het werk staken. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 125 schepen, waarvan 1 zeilschip en 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 124 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 118 schepen, waarvan 9 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 117 en voor Hoek van Holland 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 740, en het aantal netto registertonnen 1,019,084 meer dan tot op gelijken datum in 1902, De Delftsche aardewerkfabriek »De Por- celeine Fles" zal 1 Januari 1904 overgaan aan een naamlooze vennootschap, waarvan directeuren zullen zijn de heeren A. Labou- chére en H. W. Mauser en commissarissen de heeren A. Le Comte en F. G. Waller. Men schrijft ons uit Maasland Naar wij vernemen, heeft het gemeente bestuur alhier den gemeente-geneesheer aangewezen om de hoofden van scholen en de klasse - onderwijzers van voorlichting te dienen bij het beantwoorden der vragen over adenoïde vegetaties. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 21 December. Staatsbegrootin g. Bij de Oorlogsbegrooting zeide de M i n i s- ter van Oorlog maatregelen toe om weduwen en weezen van onderofficieren pensioen te verschafienvoor de opleiding in de Comptabiliteit bestaat gelegenheid bij de hoogere krijgsschool, waarde hoofdamb tenaar van financiën onderricht daarin ver strekt aan de iuitenaDt-kwartiermeesters. Bij de militaire kieedermakerijen wenscht de minister niet terug te keeren tot het stelsel van uitsluitend rijkswerkplaatsen. Enkele loontaneven eischen slechts her ziening. Het was overigens een vrij saai debat, dat in deze zitting over vOorlog" werd gevoerd. Uit de verdere discussiën vermelden wij lo. dat aan de krijgsschool les in het compta bel beheer wordt gegeven door een hoofd ambtenaar van financiën en dat onderwijs door oficieren van administratie wordt gevolgd; 2o. dat de minister de bevordering voor luitenant-kwartiermeester zal bevorde ren 3o. dat hij van geen indeeling der pontonniers bij genietroepen wil weten, onadat pontonniers z. i. geen behoefte hebben aan ingeneursbekwaamheid, maar in hoofdzaak bekend moeten zijn met de nvieren en thuis op hét water; 4o.dat een breed debat werd opgevat' over het militair onderwijs, waaraan de heeren V e r h e j, Van Karnebeek, Tydeman en TerLaan deelnamen, maar dat te veel in détails werd uitgespannen om er hier bij stil te staan. Tal van andere kwesties kunnen ook als van minder belang zwijgend worden voorbij gegaan. In den loop der vergadering is met 36 tegen 32 stemmen het voorstel van den president aangenomen om nog te behandelen het voorstel betreflende het snelvuurgeschut. Zaterdag-middag had de Voorzitter reeds het voorstel gedaan, doch er waren met genoeg leden aanwezig, toen de heer Urucker er tegen opkwam. Thans verklaar den de heeren Van RaalteenMel- c h e r s zich er tegen, op grond dat zij geen gelegenheid hadden de stukken te bestudeeren. De voorzitter erkende dit bezwaar, doch wees er op, dat, in verband met het contract van den leverancier de beslissing haast had en hij, zoo de Kamer thans geen beslissing nam, hij naar 5 Januari weer zou moeten bijeenroepen. Het voorstel werd toen aangenomen rechts tegen links, met deze uitzonderingen alleen, dat de heeren Karnebeek, Goekoop en Tydeman met rechts en de heeren Staalman en De Ram met links stemden. In de avondzitting werd de behandeling der begrooting van oorlog voortgezet. Vele kleinere zaken en locale aangele genheden werden daarbij ter sprake ge bracht. Bij de vestiging - begrooting kwam in behandeling een amendement van de heeren Drucker, Bos, Fock, Borgesius, Roessingn en Smidt, voor den post ten benoeve van de stelling van Amsterdam f300,000 uitte trekken voor nieuwe werken aan de forten bij Mark-Binnen en Aaismeer. Na eenige discussie werd het amendement verworpen met 44 tegen 25 stemmen. De heer Drucker verklaarde namens eenige leden uit verschillende fracties der linkerzijde nu geen stemming over de ves- tingbegrooting te vragen. Daarna werd hoofdstuk 8 (Oorlog) aan genomen met 47 tegen 21 stemmen. De heeren De Ram en Borgesius stemden thans voorde begrooting en hadden tegen het amendement gestemd. Nadat enkele suppletoirs begrootingen zonder hoofdelijke stemming waren aange nomen, werd de benandeling van het snel vuurgeschut-ontwerp tot heden-ochtend 10 ure aangehouden. Zaterdag-morgen omstreeks 9 uur kwam Prins Hendrik met Zijn jachtwagen aan de Hoek van Holland aan, teneinde in den Scheurpolder te jagen. Met het Rijk vaartuig P. C. Callandt, werd de Prins met Zijn gevolg overgezet. De paarden en rijtuigen werden tot den terugtocht van Z. K. Hoogheid gestationeerd in de stallen van de heeren L. Van Vugt Co. alhier. Hoewel het den geheelen dag nog al mistig is geweest, keerde de Prins ongeveer 5 uur 's avonds met een rijken buit terug. Na het vertrek naar Den Haag van het hof wordt een aanvang gemaakt met een wijziging in de inrichting der keukens van het paleis Het Loo, en mitsdien zal de terugkeer van het hof daarheen stellig niet voor het laatst van April verwacht kunnen worden. De audiënties van de ministers van Wa terstaat, Financiën en Koloniën op resp. 22, 24 en 25 December, zullen niet plaats hebben. De minister van Buitenlandsche zaken wenscht te worden ingelicht nopens de tegenwoordige verblijfplaats van den heer Vogel, gewezen landdrost m Barberton Transvaal), die m 1901 naar Nederland gekomen is, Dengenen, wien hieromtrent iets bekend is, wordt verzocht daarvan schrifteilijk aan het Departement van buitenlandsche zaken mededeeling te doen. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 21 van het Kon. Besl, van 19 December 1903 (Stbl. no. 271) de prijzen der edele metalen, benoodigd gedurende het jaar 1904 voor de medailles in den loop van dat jaar aan 's Rijks Munt te vervaardigen, zijn bepaald voor het goud van 0,983 fijn op f1720 per kilogram, en voor het zilver van 0,985 fijn op f55 per kilogram. Voor nadere bijzonderheden betredende de kosten van het maken van medaille stempels en afslagen daarvan wordt verwe zen naar bovenaangehaald Koninklijk besluit. (Sfcf.) Snelvuurgeschut. Men seint ons De Tweede Kamer heeft heden met 50 tegen 38 stemmen aangenomen de aan vulling van de Oorlogsbegrooting voor het aanmaken van snelvuurgeschut tot een bedrag van f7.000.000. De vuurmonden, afluiten, benevens 57 munitie-voorwagens en 162 caissons van het rollend materieel voor het nieuwe snel vuurgeschut zullen worden vervaardigd bij de firma Krupp. De vervaardiging van 147 munitie-voorwagens, 246 caissons en van alle voertuigens voor den korpstrein zal aan de constructiewerkplaatsen der artillerie inrichtingen te Delft en aan binnenlandsche fabrieken worden opgedragen. De secretaris van de Koninkl. Nederl. Jacht-vereeniging Nimrod heeft een circu laire verzonden aan heeren secretarissen der verschillende atdeelingen van de Nederl. Jagers-vereeniging, bevattende het verzoek om vóór 15 Januari hunne aan en opmerkingen te willen zenden omtrent de wijzigingen in de Jachtwet en Wildschaae- wet. Vermoedelijk zal dan half Februari de algemeene vergadering van afgevaar digden der vereenigmgen te Amsterdam plaats hebben. Door een 50-tal grossiers en importeurs van gereedschappen, machinerieën, ijzer waren, electrische toestellen enz. is aan den minister van Financiën een adres gericht, waarin zij verzoeken inzage te ontvangen van voorgenomen wijzigingen in het tarief van invoerrechten wat hun artikelen betreft, of wel dat de Minister een commissie uit hun midden hoore om de algemeene be langen te bespreken. Te Scheveningen is opgericht een vereeniging, ten doel hebbende goedkoope arbeiders-woningen te bouwen op coöpera tieven grondslag. Deze vereeniging werkt geheel onafhankelijk van wat »Schevenings belang" te dier zake zal doen. De houtlading van de gestrande bark De Henriette is gister-ochtend namens de assurantie-maatschappij door notaris Loeff op den strandboulevard te Scheveningen publiek verkocht. Een klein gedeelte van het hout vond koopers te Scheveningen, terwijl het grootste deel voor het binnenland werd gekocht, o. m. door bloembollenhan delaren. De opbrengst was pl. m. f5600. Hr. Ms. Zeeland werd gisteren te Nieuwediep verwacht. Het schip brengt kanonnen mede uit 17e eeuw, welke te Messina aan boord zijn genomen en voor onze Regeering werden aangekocht. Deze voor ons land en de geschiedenis van ons zeewezen merkwaardige stukken, in de straat van Messma uit zee naar boven gebracht, zullen waarschijnlijk in 's Rijks Museum te Amsterdam worden geplaatst. De pokken. Naar de ziekenbarak te Volendam werd Zondag-namiddag vervoerd, een meisje van jaar, dat aan pokken lijdt. De kleine is ernstig ziek en men vreest dat zy aan de gevolgen zal sterven. Circa 200 Volendammer dienstmeisjes zijn in betrekking te Beemster, Purmer, Amsterdam enz. Een vast gebruik is, dat zij het Kerstfeest te Volendam komen vieren. Nu echter de 9e poklijder naar de barak is gebracht, heeft de burgemeester van Edam bij advertentie in de locale bladen verzocht die dienstboden deze week niet verlof te geven, maar het te verleenen als de ziekte geheel geweken is. Te Baarn heeft zich op initiatief van den burgemeester eene commissie gevormd voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe dier gemeente. Men meldt uit Nijmegen aan de N. R. Ct. Regenten der beide weeshuizen hebben een aan een dier stichtingen toebehoorend perceel bouwland van ruim 2 H.A., gelegen aan den Berg-en-Daischen weg, verkocht aan het rijk, voor den bouw van een tuchtschool. Dit terrein is niet ver verwijderd van het Molenvetd, waarop een kazerne in aanbouw is. In den nacht van Zondag op Maandag hebben dieven zich door inklimming toegang verschaft tot de woning van zekeren G., te Hengelo, en daar een bedrag van ongeveer 11000 in contanten ontvreemd. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Te Goedereede, waar men meende, dat het heerschen van febris typhoïdea geheel had opgehouden, ziju wederom twee personen in nog al hevige mate door deze ziekte aangetast. In het geheel werden tot dusver 59 personen aangetast, waarvan 8 gevallen met doodelijken afloop. De stoomboot Finnland, van de Red Star Ljja, is door de mist misleid tusschen Breskens en Knooke, op drie mijlen van Vlissingen, gestrand. De toestand schijnt gevaarlijk. Sleepbooten zijn ter hulp ge trokken. De Finland ging naar New-York met zeshonderd passagiers. De wegens den hoogen waterstand sedert enkele dagen gestaakte stoomtramwegdienst tusschen de plaatsen 's-Hertogenboscb, Vlijmen en Drunen, zal morgen (Woensdag) worden hervat. Brand. Vrijdag-avond ruim 9 uur brak te Zalt- bommel op de scheepsbouwwerf van den heer J. Meijer een felle brand uit, welke aangewakkerd door een oostelijken wind, binnen weinige uren het grootste gedeelte der gebouwen, nl. de machinekamer berg plaatsen, kantoorgebouw enz. vernielde. De smederij- en timmermanswerkplaatsen, gelegen aan de oostzijde der werf, konden door de werking der vijf brandspuiten behouden blijven. Toen de brand gebluscht was, kon gecon stateerd worden dat de werkzaamheden der fabriek geregeld zullen worden voort gezet. ferEMENGD NIEUWS. De heer A. D., te Gestel, die voorberei dingen liet maken tot het opbouwen van de behuizing eener hem toebehoorende boerderij, had het buitenkanje, dat men in den grond een ketel vond, tot boven toe gevuld met allerhande oude geldstukken. Er waren nog stukken van drie gulden bij, en munten uit de 17e en 18e eeuwen van 1821. Zaterdag-middag had de landbouwer Uitenboogaard in den Houtrakpolder een woordenstrijd over het loon met twee zijner arbeiders (Belgen). Zondag-middag kwamen zij bij de boerderij terug en mishandelden den boer, een hunner gaf hem zelf een steek met een mes, waarna zij beiden de vlucht namen. Door te hulp gesnelde personen werd de dader achterhaald, gegrepen en naar een hoeve gesleurd, waarna de politie gehaaid werd. De gewende is onder geneeskundige be handeling gesteld. De recherche te Utrecht heeft Vrijdag ochtend een 20 jarige dienstbodeaangehouden, die getracht heeft de brandkast van een winkelier aan de Ljjnmarkt aldaar, in wiens dienst zij was, te openen, welk voorname n zij met ten uitvoer heeft kunnen brengen, omdat de sleutel brak. Ofschoon <je dienst bode aahvankelijk ontkende, heeft zij, na een lang verhoor door den commissaris van politie, ten slotte bekend het feit te hebben gepleegd, waarna zij op vrijen voeten is gelaten. Te Heerlen is gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht een Duitscher, beschuldigd van mishandeling met doode lijken afloop. Zyne uitlevering werd door de Duitsche regeering gevraagd. Door den zaalwachter van het hoofdpost kantoor in den Haag is gisteren-middag een valsch halve guldenstuk in beslag genomen Het stuk droeg de beeltenis van Willem III en het jaartal 1808. Tegen de uitgeefster is proces verbaal opgemaakt. Kerknieuws. Z. D.Hw. deBisschop van 's-Hertogenbosch heeft Zaterdag de Wijding van het H. priesterschap toegediend aan de eerw, heeren W. J. Bos, L. X. Züfang, en G. J. Verbeek kan. reg. van de Orde van het H. Kruis aan de Eerw. fraters Capucijnen Felicianus van Gilze, Ludovicus Van Velp, Apoliinaris van Gladbach, Stephanus van Vierlingsbeek Dominicus van Velp, Camilius van Pannerden, Elzearius van Nieuwkuik, Alex ander van Den Helder, Benvenutus van Venraai, Bartholomeus van Waspik, Bernardus van 's-Gravenhage, Mathias van Stryp, Polycarpus van Zes Gehuchten, Aemilianus van Demon en Remigius van Stratenen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2