Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Donderdag 24 December 1903. JSo. 7786. Bureau Beverstraat 5#. Telefoon Ne. 85. FX IJ 8 TAM DIT B A Dl Jjot Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummersi - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—6 regelsj ƒ0.00 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Ken ni s g e v i n g. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Schiedam brengt ter kennis, dat op Zaterdag, den 26sten December a.s., tweeden Kerstdag, des middags van 12 tot 1 ure aan het bureau van den Burgerlijken Stand ten Stadhuize gelegen heid zal worden gegeven tot het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Schiedam, den 23 December 1903. De Ambtenaar voornoemd L. H. F. A. FAURE. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 December 1903. Rnsland en Japan. Bij al de zwartgallige beschouwingen der Europeesche pers over het Oost-Aziatisch vraagstuk steekt eenigzins gunstig af de toon der olficieuze bladen. De officieuze Norddeutsche maakt bij een pessimistisch Reuter-telegram over de verhouding tusschen Rusland en Japan, dat den toestand donker voorspelt «ofschoon niet gezegd kan worden dat da hulpbronnen van de diplomatie geheel en al zijn uitgeput" deze opmerking: «De laatste opvatting zal wel, in weerwil van alle zwartgallige berichten en ofschoon de Londenscbe bladen weinig hoop hebben, de juiste zijn. De EBgelsche berichtgevers borduren daarentegen op hun oude thema voort. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de Exchange Telegraph Company deelde een heer, die vele jaren een ambtelijken post in het Verre Oosten heeft bekleed, o. m. het volgende mede«Ik ben van meening dat de werkelijke staat van zaken nog niet openbaar is gemaakt en dat de oorlog zal uitbreken, ten spijt van alle pogingen van de overheidspersonen te St. Petersburg en Tokio, hoezeer ook gesteund door de Engelscbe en Fransche gezanten. «De Russische politieke agenten van de oorlogsparty in Rusland en in het Verre Oosten, die onderhandeld hebben over groote landaankoopen in Mantsjoerye en Korea, zullen hinderpalen voor den vrede vormen, teH einde hun eigen belangen te dienen. Allen die deze mannen uit eigen ondervinding kennen, zullen mijne meening bevestigen, dat zij niet zullen schromen, hun eigdn oogmerken na te jagen, zelfs tegen de wenschen van den Tsaar en zyne raadgevers." Ook de Parysche Temps ziet den toestand iets minder donker io. Zij ver neemt uit Londen. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron zijn de geruchten over een oorlog tusschen Rusland en Japan ongegrond. Men is juist op het punt om het over de hoofdzaak eens te worden. Het is nog alleen een kwestie van vorm, die de twee partijen verdeelt. Volgens mededeeiing van het Russische telegraafagentschap heeft het Japansche gezantschap te St. Petersburg, waar he. Novoie Wremia inlichtingen heeft inge wonnen, over ecu beweerd ultimatum van Japan aan Rusland verklaard, dat het letterlijk niets daarvan had gehoord. Het acht het verstandig het gerucht tegen te spreken. Het Russische telegrammen bureau te Port Arthur verneemtDe Russische oorlogschepen, naar Tsjemoelpo gezonden in verband met het bekende incident, zijn hier teruggekeerd, met uitzondering van den kruiser Bojarin. Admiraal Stark is door den keizer van Korea in plechtig gehoor ontvangen. De Nowi Kraj meldtBij een gevecht, dat bij het dorp Waf-ik plaats heeft gehad tusschen grenswachters en Choenchoezen, bleek, dat zich onder deze laatsten acht Chineesche soldaten bevonden. Daaru't volgt, zegt het blad, dat China zich niet houdt aan het verdrag van 29 Augustus 1896, en dat Rusland dus wel genoodzaakt is, Mantsjoerije te zuiveren van de Choen choezen-benden. De Daily Telegraph verneemt uit Naga saki: De regeering heeft bekend gemaakt, dat zij alle droogdokken in het land noodig, zal hebben ten gebruike van de vloot. De oorlogsschepen zij o reeds begonnen met om beurten te dokken, teneinde schoongemaakt te worden. De Londensche Daily News prijst het verwijzen van de RussischJapansche kwestie naar het Arbitrage Hof te 's-Gra- venhage sterk aan. De Macedonische kwestie. Naar men te Constantinopel verneemt, heeft de Sultan het plan, indien althans de groote mogendheden dit goedkeuren, het opperbevel over de gendarmerie in Mace donië op te dragen aan den Engelschman Blunt Pasha. Blunt staat reeds 35 jaar in Turkschen dienst en organiseerde vroeger de Turksche gendarmerie. Hij is diep in de zeventig. Het Panama-vraagstuk. De gezanten der Europeesche mogend heden bij de Noord-Amerikaansche Unie verklaarde den diplomatieken agent van Columbia, generaai Reyes, dat de pogingen om Panama te heroveren.misiukken moeten. Europa staat veel meer aan de zijde der Vereenigde Staten, aangezien de bouw van van het Panama-kanaal in het belang is der geheele wereld. De mogendheden zijn er eveneens tegen, dat deze aangelegenheid aan het Haagsche arbitragehof zal worden voorgelegd. Groenland en Canada. Volgens den correspondent van de Lon densche Daily Mail te Kopenhagen heeft de Deensche regeering op nieuw verklaard, dat zy niet van plan was, Groenland aan Canada te verkoopen. De Jodenvervolging in Rusland. De Londensche bladen bevatten een communiqué, hun toegezonden door invloed rijke Israëlieten te Londen, mededeelende dat Oeroessof, de gouverneur van Kisjinef, den joodschen president Moetsjnik aldaar, bij zich zou hebben ontboden, om hem te vragen welke houding de joden zouden aannemen, bij aldien de christenen op den Russischen Kerstdag (7 Januari) den aanval op de joden hernieuwen zouden. Moetsjnik moet geantwoord hebben, dat zij zich dan verdedigen zouden. Osroessof zou daarop verklaard hebben, dat Russische soldaten de christenen bij hun aanval zouden steunen. Enkele bladen nemen dit communiqué onder voorbehoud op, zeker niet ten onrechte. De Arbeidersbeweging in Saksen. Blijkens een particulier telegram uit Berlijn hebben te Krimmitscbau ongeveer duizend arbeiders hun lidmaatschap van de Evangelisch-Luthersche kerk opgezegd, wegens het bekende verbod van de over heid van de Kerstuitdeelingen voor de gezinnen der stakers. In de eerste Kamer te Dresden beweerde de niet-socialistische burgemeester Keil uit Zitton dus een zeer onverdacht getuige dat de bevolking van Krimmitschau pas geprikkeld is geworden door een sterk ver toon van gendarmes en een kras verbod tegen bet houden van vegaderingen. Van te voren heerschte daar, in weerwil van de staking, rust en orde. Vorstelijke verloving. De groothertog van Mecklenburg-Schwerin heeft zich verloofd met hertogin Alexandra van BrunswijkLuneburg, op een na de oudste dochter van den hertog van Cum berland. Geruchtmakende gevangenneming. Professor Amcnkoff, van de hooge school voor vrouwelijke studenten te St. Petersburg. is volgens de lndépendance in hechtenis genomen en opgesloten in de gevangenis «Sint Pieter-en-Sint-Paulus", aldaar. Hij wordt beschuldigd deel uit te maken van een revolutionaire partij. Laag water. De zee van Azof staat zoo laag, dat niet alleen de schepen in de haven aan den grond zitten, maar ook tal van iabrieken door gebrek aan water haar bedrijt hebben moeten stop zetten. De wind voert een onaangename lucht naar de stad. In de haven heerscht de grootste wanorde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 December i9u3. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 22 December 1903.) Gevraagde Arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id, voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een smids knecht. Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam). Een kuiper (Halfwas). Een gasfitter (halfwas). Een luyongen voor een windmolen, In een fabriek een jongen, bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moes tuin. Een dienstbode voor meid-alleen. Een keukenmeid. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Drukkers. - Bakker. Een machinist-bankwerker-stoker.Een behanger (halfwas). Een smidsjongen. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknecht. Boerenknechts. Tuiniersknecht.Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaam heden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk.-Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstmeisjes voor heele eahaive dagen Christelijke Feestdagen. Met het oog op de aanstaande christelijke feestdagen heeft de Kamer van Arbeid voor de Bouwoedrijven zich gewend tot de hoofden ot bestuurders van bearyven onder die Kamer ressorteerende, met het beieetd verzoek om hunne werklieden, zoo deze door het of per uur óf per stuk werken nadeei zouden ondervinden door het met werken op genoemde feestdagen, daarvoor schade loos te stellen. Vermoedelijk zullen in deze week 2 en de volgende week 1 dag loon worden ge- mist. De angst, waarmede die feestdagen thans in vele gezinnen worden tegemoet gezien, kan door vreugde vervangen worden wanneer de patroons konden Desiuiten althans aan de gehuwde werklieden een vergoeding voor het gemis aan loon toe te kennen. Op grond van deze overweging wendt de Kamer zien tot de betrokken werkgevers, in 't vertrouwen, dat men aan haar billijk verzoek, in 't belang der werk lieden gedaan, met genoegen zal willen voldoen. De Noord vest is gister-middag een half uur voor het scheepvaartverkeer gestremd geweest, doordat een schip wegens te lage waterstand, aan den grond was geraakt. Gister middag omstreeks 2 uur is de.75- jarige J. Bonneur, wonende Achter de Teerstoof, in de branderij van den heer Berkei, aan de Overschieschestraat, van een ketel gevallen. De man bekwam ernstige verwondingen aau zijn hoofd en kneuzingen aan de schouders. Per rijtuig vervoerde men hem naar zijn woning. Onder hen, die Vrijdag en Zaterdag li. in het bisdom 's-Heriogenbosch de H.H. Wijdingen ontvingen, behoort ook onze oud stadgenoot, de eerw. frater Dionysius O. C., te Oss, in de wereld de heer H. M. G. Heggelman A.Tzn. Vrydag werden hem in de bisschoppelijke kapel de tonsuur en de mindere orden eu Zaterdag in de kap-i der R. K. kweekschool aioaar nat H. Sub diaconaat toegediend. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1