Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste jaanr. Woensdag 30 December 1903, >o. 7789. Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ne. 85. PB IJS Til DIT BLAD» Tm Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers t - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meerq iq Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. NIEUWJAAUSWEVSCHEV van 1-6 regels worden in liet nummer van I Januari 1901 geplaatst a 50 cent. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgeheester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten Nrs. 3 en 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1903,4, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 28sten December 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29en December 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. "ALGEMEEN OVERZICHT. 29 December 1903. De Macedonische kwestie. De Europeesche mogendheden houden voet bij stuk. Zij blijven op eene beslissing in zake de hervormingen aandringen. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeldDe Oostenrijksche en Russische gezanten hebben aan den minister van buitenlandscbe zaken een geschreven kennis geving ter hand gesteld, waarin der Porte wordt aangezegd een beslissing te nemen op de laatste mededeeÜDg der twee Mo gendheden met betrekking tot het pro gram van controle, speciaal wat aangaat de civiele agenten en den opperbevelhebber der gendarmerie. De Sultan bad op het oogenbiik, dat de nota overhandigd werd reeds den ministerraad bijeengeroepen om over deze zaak te beraadslagen. In officieuse kringen te Sofia wordt ver zekerd, dat de mededeeling van de Porte als zouden Athanasof en Susatof wapenen en munitie aan de opstandelingen verschaft hebben, onjuist is. Servië en de Mogendheden. De Parijsche Liberté meldt, dat Oosten rijk, Duitschland, Engeland en Turkije aan de Servische regeering hebben doen weteB, dat zij geen diplomatieke vertegenwoordigers meer te Belgrado zullen stellen, zoolang de moordenaars van koning Alexander en koningin Draga niet gestraft worden. Uit den Franschen Senaat. De Senaat had gisteren op de begrooting het crediet voor bijzondere commissarissen hersteld, dat de Kamer verminderd had met de aanneming van een amendement, strekkende tot afschaffing van bijzondere commissarissen. Gisteren stelde Combes in d« Kamer de kwestie van vertrouwen ten aanzien van het door den Senaat voorge stelde en door de regeering overgenomen cijfer. Dit laatste is vervolgens met 329 tegen 239 stemmen goedgekeurd. Rusland en Japan. De geruststellende woorden door den Fransehen minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, aan de Oost-Aziatische kwestie gewijd, vermogen niet, de openbare meening gerust te stellen. Ondanks Del- cassé's vredelievende verzekeringen luiden de jongste tijdingen uit Oost-Azië zeer oorlogszuchtig. Volgens den Japanscben correspondent van de Daily Telegraph heeft de Russische Regeering Japan's ver zoek om terug te komen op bare beslissing dat Mantsjoerije buiten de onderhandelingen ligt, met nadruk afgewezen, en dit zou Japan dwmgen Rusland den oorlog te ver klaren. Dit wordt zijdelings bevestigd door Cassini, den Russischen gezant te Was hington, die openlijk verklaarde, dat Rusland in allen gevalle in Mantsjoerije blijft en vroeg of laat ook Korea krijgt. Cassini voegde erbij Rusland vervult in Mantsjoerije dezelfde beschavmgsrol als Amerika in PanamaAmerika kan daarom moeilijk opkomen tegen de Russische politiek in Oost-Azië; Cassini's redeneering maakt echter zoo heet het geen indruk op het Amerikaansche publiek. De Sun van New-York, neemt een merkwaardig betoog op. Het heet daarin, dat Engeland een oorlog tusschen Rusland en Japan kan afwenden. Door tot Rusland te zeggen, dat Engeland zich anders bij Japan zou aansluiten. De vereenigde Engelscheu en Japanners zouden Rusland gemakkelijk verslaan. Mocht er dienten gevolge een Europeesche oorlog losbarsten, dan moest Amerika Engeland bijstaan, bijaldien de Europeesche mogendheden overeenkwamen levensmiddelen tot contra bande te verklaren. De Morning, Post verneemt uit PekiDg Een opstand tegen het keizerlijk huis. dien men vreest, zou de Chineesche regeering dwingen, in geval van oorlog, een bondgenootechap met Japan te zoeken. Rusland verwacht, dat China aan den oorlog zou deelnemen, en volgens een Pekingschen correspondent der Times wenscht het dat zelfs. Een draadbericht uit Peking in dato 28 dezer meldt nog Lise-fung, de Mantsjoe vice-president van Wai-woe-poe (ministerie van buitenlandsche zaken) vroeg vandaag aan Lessar (den Rus sischen gezant) inlichtingen aangaande RuS- lands voornemens betreflende de ontruiming van Mantsjoerije. Lessan antwoordde, dat voor het oogenbiik niets kan gedaan worden. De Londensche Daily Mail verneemt uit Tokio Alle verloven aan het staatstuighuis te Kobe zijn geschorst. Uit Osaka wordt het veldgeschut naar het zuiden gezonden. De regeering heeft hare schikkingen met de spoorwegmaatschappijen voor het troe penvervoer voltooid. De dienst van het Roode Kruis staat gereed. Het legerbestuur heeft de bladen uitgenooaiga, geen berichtea over troepenbewegingen of ander oorlogs nieuws op te nemen. Aan het feestmaal van het Oost-Aziatissh Verbond Vrijdag avond hebben invloedrijke staatslieden zich zeer oorlogszuchtig uitgelaten. Zoo zeide Okoema, oud eerste-minister, dat de span ning het gevolg is van de teruggave van het schiereiland Liaotoeng, waartoe Japan gedwongen werd. Sedert zijn geduld en wraak Japan's wachtwoorden. De Tsaar vervolgde Okoema acht Rusland, naar het schijnt, in staat om de geheele wereld te bebeerschen. Na Konstantinopel moet Britsch-Indië ingepalmd worden, en na Britsch Indië China. Het is Japan's plicht Rusland tegen te houden en China te beschermen, al zal een oorlog met Rusland Japan zware verliezen kosten en een tijde lijke schorsing van de grondwet mede brengen. De Russische regeering heeft 1.500.000 ponden verduurzaamd vleescn bij Amour Co. te New-York besteld om tegen den 22sten Januari te San Francisco te worden afgeleverd. Verder bestelde zij nog 100.000 pond vleesch in blik bij de Cudahy Paking Company in Zuid Omaka, om den 26sten Januari te San Francisco geleverd te worden De bestellingen gaan vandaar met Russi sche stoombooten naar het Verre Oosten. Rusland en Afghanistan. Het Russische ministerie van openbare werken heeft last gegeven met den aanleg te beginnen van een spoorlijn van Samar kand naar Ternez op de Russisch-A'ghaan- sche grens. Ternez is uit een strategisch oogpunt van groot belang. De atstand van Samarkand naar Ternez is 400 K.M. Rusland en Thibet. De Londensche Daily Mail verneemt uit St. Petersburg. Een Ttbetaansch gezant schap op weg naar Petersburg ïstelrkoets aangekomen. Het wordt op Nieuwjaarsdag te St. Petersburg verwacht. Uit San Domingo. De voorloopige regeering, die met Jime nez als president is geconstitueerd, be- heerscht geheel het noorden der Domini- caansche republiek. De provincie Azua heeft daarentegen een nieuwe voorloopige regee ring uitgeroepen, metPelietier als president. Uit Rome. De Paus ontving dezer dagen Duitsche, Oostenrijksche, Belgische en Engeische seminaristen, die te Rome studeeren, in audiëntie. De Paus hieid tot hen een toespraak en beval hun aan, met gelijken ijver de wetenschap en de godsvrucht te beoe tenen. »Een priester", zei de H. Vader, ïdie geleerd zou zijn, maar niet godvruchtig, zou een slecht priester zijn. Vooral door de godsvrucht moet de priester zielen voor God winnen". Men verwacht binnenkort een Pauselijk schrijven, waarin de H. Vader niet uitsluitend over den Gregoriaanschen zang zal handelen, maar vooral den nadruk zal leggen op dé eigenlijk gezegde godsdienstige muziek. De Paus zal er bijzonder op aandringen om uit de kerken de wereldsche muziek te verbannen.' Bij de jongste ongesteldheid van den Duitschen Keizer heeft Z. H. door een eigenhandig hartelijk schrijven van zijn vriendschappelijke gevoelens doen blijken. Het bekende uurwerk van Farnesse door den hertog van Caserte aan Z. H. Leo XIII ten geschenke gegeven is in Dmtschland gerepareerd. Men wilde het ihaus in 's Pausens kabinet een plaats geven doch deze wilde daarvan met hooren.' Zinspelende op het bericht van de millioenen die Leo XUI hem zou heböen nagelaten zetde hij: Neen dank U, ik wil geen kostbare voorwerpen meer in mijn kabinet. Het is al te veel met de miliosnen, waarop de dagbladen mij dezer dagen hebben onthaald. Zanardelli. f De Italiaanscne oud-minister Zanardelli is, volgens nader bericnt, eergister avond overleden. Hij leed aan maagkanker, 's Middags verergerde zijn toestand snel, maar tot op het laatste oogenbiik bieet hij volkomen bij kennis. De begrafenis van Zmardelli zal op staatskosten plaats hebben. Chamberlain's politiek. Een redacteur van de Parijsche bigaro heeft een onderhoud gehad met sir Charles Dilke, die te Parijs vertoefde. Dilke zeide, dat hij niet geioolde, dat Chamoerlain met zijn politiek zou slagen en het met de volgende verkiezing zou winnen. Pestgevaar. Het stoomschip Cordote, dat te Hamburg uit Santos is aangekomen, heeft het lossen van zijn lading moeten staken, daar er een aantal dooaen ratten aan boord zijngevonden. Het stoomschip moest in quarantaine gaan en er is een onderzoek ingesteld. Sneeuwstorm. Zaterdag is een groot deel van de Vereenigde Staten door een hevige n sneeuwstorm geteisterdvoorat Iowa Illinois en Indiana, Ook te New York heeft het zwaar gesneeuwd, en het vriest er zoo sterk dat men tegen Zondag esn graad of twintig vorst verwachtte. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 December 1903 Volksbadhuis. in de week van 21 27 Dec. 1903 werden genomen 57 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 5 kuipbaden 11 regen 2 regen 38 school kinder »a3ctl NIEUWE SGHIED 'ltl|iLiil-itufüïljtiijjjtw uu.i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1