Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 1903 -1904. op kst; 27ste Jaar£. Vrijdag 1 Januari 1904. So. 7/91. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Weirens den frestdajr van 'sïlEERE.Y BES.\ IJ O K.MS zal de ffleuwe Schiedam- *che Courant Vrij dag-a vond niet verschijnen. De courant van I Januari 1904 Wordt heden o nd erda gj a v o n d be zorgd. Zij die de courant niet heden-avond mochten hebben ontvaugen, gelieve ons daarvan in kennis te stellen. F eu i 1 I cto o, 2) (Slot.) Q NIEUWE SO PB IJS TAM DIT BLAD! fjw» Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERT ENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 'aangegaan. Het jaar 1903 heefi zijn loop voltrokken. Nog slechts enkele uren scheiden ons van 't oogenblik, waarop 't voor goed tot de geschiedenis zal benooren. Als de laatste slagen, die op den stadstoren het midder nachtelijk uur aankondigen, hebben weer klonken, zal 't bij het historisch verleden zijn ingedeeld. Een hoogst merkwaardig jaar mag 't zeker heeten, dat aldus zal zijn Uitgeluid, een jaar rijk aan belangwekkende, wereldschokkende gebeurtenissen, een jaar, dat zal meetellen bij de opsomming van de merkwaardige jaren, die in de geschiedenis der menscheid als uitzonderingsjaren zijn geboekstaafd. Wanneer wij bij een vluchtis overzicht van den verscheiden jaarkring ons allereerst bepalen tot den meer beperkten gezichts kring. waarin wij gewoon zijn ons te be wegen, mogen wij zeker getuigen, dat het jaar 1903 voor het kleine deel der wereld, dat wij ons Vaderland heeten, een zeer merkwaardig jaar is geweest. De «misdadige woeiingen", die zich reeds kort na den aanvang van dat jaar deden kennen en in de Apriistaking opnieuw in heel hun hate- «Spreek daar niet over, lieve Claude" antwoordde Hilda: «je weet immers hoe vader over ons engagement denkt hij wit er mets van hoo'en. Vraag mij nu met om hem te verlaten, nu, in al zipi nood en ellende. Ik moet nu vooi eerst wei bij hem blijven". Acht glazen (8 uur) waren geslagen, toen de kapitein weer naar boven ging, maar op dek komende, ontrolde zich een ontzettend schouwspel voor zijn oogen. Hoog boven de massa's uit en duidelijk te voorschijn tred-nue uit den donkeren nacrit, was «noogland" recht vooruit I «Het Gulden Zeepaard" liep ais een dol leman reent op de rotsen van de Cornwal- hser kust aan «Hard aan 't lijDruk het roer naar beneden 1" Maar het was te laat! Het schip hief lijk karakter aan den dag kwamen, zullen het verschelden jaar voor de toekomst in onze vaaerlandsche historie een bijzondere plaats gever.. Maar de waarheidlievende onpartijdige geschiedschrijver zal vooral boekstaven, dat toen in 't jaar 1903 de nood 't hoogst steeg, toen een oogenblik zelfs het geweid triomfeerde, toen de maat schappelijke orde en het hoogste gezag dreigden te moeten wijken voor het revo lutionair geweld, er een regeering was, die het Staatsgezag wist hoog te houden, de revolutie te breidelen en door energieke maatregelen en weldoordachte wetten de orde en rust te herstellen, die indertijd op misdadige wijze waren verstoord en bij hei haling dreigden verstoord te worden. Ook voor onze goede stad, die in de laatstverloopen tientallen jaren een ievens- strijd om 't bestaan voerde, is 't jaar 1903 een vrij meikwaardig jaar geweest, een jaar, dat een kentering zag komen in de langdurige kwijning onzer aloude industrie, dat nieuwe ïndustriëa zag verrijzen en getuige was van men we geestkracht en ver hoogden moed om met het uiterlijk aanzien den inner/ijken toestand onzer aioucie stad te verbeteren en te hervormen. Maar met alleen in den engen gezichts kring, die net tooneel is onzer dagelijksche beunjvigheia, ook ver daar buiten is 't jaar 1903 een merkwaardig jaar geweest. Slaan wij, aldus sprekend, een viuchtigen blik over het wereldrond, dan gaan onze gedachten allereerst naar de Hoofdstad der wereld, het eeuwige Rome, waar de Vredevorst zetelt, die aller geest en nart, 't zij door liefde of haat, willens of onwillens, tot zich trekt. De Paus, die 't laatste deel der negentiende eeuw geheel beneerschte en zijn licht tot in de twintigste eeuw schijnen need, had het zeidz..ara voorrecht op 68-jangen leettijd op St. Petrus' Stoel ver neven nog de «jaren van Patrus" in volle waarheid te zien. Maar toen <lit juouee Ztjn voorsteven noog in de iucnt. en met eer. vreeseitjken siag werd ztju romp open gereten op de scnerpe rotsen. Hilda, die juist dacht ter ruste te gaan, werd met geweld tegen het beschot gewor pen en de oude man weid hai verpletterd tegen ue groote eettafel, üe lichten waren uitgegaan en volslagen duisternis deerschte das beneden. Met oenulp van den hofmees ter en den kapitein, kwamen Hilda en naar vader ae trap op naar boven en terwijl zij zien vastklemden aan de leuning, z.gen zij voor hunne oogc-n hel vieeselijke tooneel van hei uiteenslaan van net scnip. Plotseling sloeg een zware zee over dek en spoeide dat geneei scnoon. Hilda het haar steun los eu werd, zonder zich iets meer te herinneren, weggerukt in het kokende water. Toen zij weer Pij kennis kwam, lag zij in een kleine kamer op een helder wit bed, met eene oude dame, die zien over naar neen Poog. «Hoe voelt gij u nu, juffrouw?" vroeg de oude dame. «O, ik voei me zoo recht ellendig", ant woordde Hilda«maar zeg mij toch, waar ik beu". «U bent op een buitentje, zoowat een gevierd was, toen nee! de katholieke en onkatholieke wereld geestdriftig toejuichend dl belangstellend deelnemend, gestaan had aan de voeten van dezen 93 jarigen, hoog Verlichten Paus, was ook als 't ware het nunc Uimittis gespreken. Weinige maanden na zijn zuveren jubilee lei Paus Leo het moede hoofd, het uitgeputte als onstoffelijke lichaam ter ruste, ging hij liet eeu ig loon voor zijn reuzenarbe'd tot heil dermer.sch- heid van den Eeuwigen Vergelder ontvangen. Het dringend smeekgebed der KerkToon wie Gij hebt uitverkoren, werd verhoord »De nederige heeft Hij verheven, de behoef tige heelt Htj met goederen vervuld". Giu seppe Sarto, Pius X geworden, is de uitverkorene des Heeren, de man der Voorzienigheid, die in allen eenvoud en nederigheid des harten het wereldomvattend werk van Leo XIII voortzettenen voltooien zal. Van de Zeven Heuvelen gaan onze ge dachten tot ver over de Zwarte Bergen in het kleine land, dat door zijn jammerlijken tnneriijken toestand in de laatste helft der vorige eeuw reeds algemeen de aandacht heeft getrokken. Serv.ë heeft ons een tot in 't diepst onzer ziel roerend bloedtooneel te zien gegeven, dat men in onze eeuw nu de koningen feitelijk regeerer. bij de gunst des volks, nu zij zoo weinig eigen wil en eigen macht meer toonen te bezitten, niet meer mogeiijk zou geacht hebbenhet heelt zijn koning en zijn koningin vermoord en daar mede een van bloed druipende bladzijde geschreven in de gescmeaems van zijn eigen bestaan. En de zoon van den zwarte George heeft de met bioed bespatte kroon aangenomen uit de haDden van de moordenaars zijn voorgangers, is hun speel tuig en hun willoos werktuig geworden. En dat alles neeft Europa aangezien betrekke lijk zonder een vin te verroeren 1 Ea de Europeesche legerscharen ztjn niet als by ue Fransche revolutie aangedrongen op de Servische grens I Euopa neelt net nalte nijji van de piaats. waar net scnip is gestrand. U werd met een jongmensen door de visscders vanmorgen heel vroeg hierheen gebraentZij zeiden, dat de jonge man u gered heelt". Na deze woorden, viel zij weer in diepen slaap, die verscheidene uien duurde. Zij weid wakker door net openen van de deur, eu opziende, zag zij niemand minder dan,.. Ciauue Hamilton in levende lijve. Met ae grootste verbazing vroeg zij «Hoe kom jij hier? Waar zijn we dan! Waar is vaae. «Wei zei Ciaude «Laat ik je eerst vei teilen, dat ik de heeie reis met je op «Het Gulden Zeepaard" ben geweest, uet was mij onmogelijk om je zoo onverzorgd en onbeschermd te laten heengaan." «Ben jij het dan ook, die mij gered hebt, zooals de visschers vertelden «Ik heb er tenminste mijn best voor ge daan", zei Claude. «O! beste Ciaude, hoe zal ik je ooit dan ken voor al je uetae en zorg voor mij «Spreek daar nu maar van dat zal ik je later wel eens in je oortjes fluisteren, mijn lieveling «En waar zijn al de anderen Waar is vader mijn, mijn arm oud vadertje? Toe i voldongen feit erkend. Het speeltuig der moordenaars gehuldigd op den met bloed omplasten troon Dat alles is helaas gebeurd in het Rijk, waar hij regeert, die door Engelands groo- ten verschelden staatsman met meer of minder recht genoemd werdden Groot- Moordenaar op den Troon, in het rijk, waar vrouwen en kinderen worden gemoord onder de oogen van hen, die hunne natuurlijke beschermers moesten zijn, door het zwaard van hen, die geroepen zijn orde en rust te handhaven en te bewaren. Armenië schreeuwt om wraak en Macedonië bidt om gerechtigheid bij het aanschouwen van de gruwelen, die zoo herhaaldelijk binnen de landsgrenzen geschieden. Zal die bede om bescherming en gerechtigheid eindelijk verhooring vinden? Zal ae ïGroot-Moorde naar op den Troon" eindelijk al zijn onder danen reent laten wedervaren Wij willen 't voor 'tjaar 1904 van ganscüer harte hopen. Als wij zoo een enkelen vluebtigen blik over de wereld slaan, dan zien wij, dat er voor 'tjaar 1904 nog veel is te wenschen en te verhopen. Hopen wij, dat 'teeB jaar van vrede zal zijn, dat vrede brengt, waar die tot heden zoo noode wordt gemist, dat den vrede be vestigt, daar waar men zich tot heden in de zegening des vredes mocht verheugen. Voor ons dierbaar Vaderland vooral hopen wij, dat 1904 zal zijn een vrede-jaar, een jaar, waarin wij bevrijd bujven van de «mis- aadige woelingen", die het afgeloopeu jaar zoo berucht maakten, een jaar, dat zich in net ongestoord genot des vredes kenmerkt door gestatigen en geleidelijken vooruitgang op staatkundig en maatschappelijk gebied. Voor onze goede stad wenschen wij, dat het jaar 1904 zich keomerke door een be vestiging en uitbreiding van de kleine ver betering, die wij in onze aloude industrie in den loop van 1903 mochten waarnemen, zeg I waar is ny God her?" «Ik hoor" zei Ciaude «en ik vrees dat het helaas de waarheid is, dat wij beiden, de eenige overgeblevenen uit deze ramp zijn. «Dan is vader dood. verongelukt, en op zoo'n vreeselijke wijze 1" klaagde Hilda, terwijl zij in tranen losbarstte. «Luister", zei Ciaude, en voor een oogen blik meld zij op met schreien. «Hoorje'die klokken spelen «Ja zei Hilda. «Waarom luiden ze «Wel, net is Kerstmorgen; hoor maar, ze speien het Kerstlied! Het is vandaag eerste Kerstdag. Een paar maanden later luidden de klok ken bij de huwelijksvoltrekking van Claude Hamilton en Hilda Madison opbeurend door de heldere winterlucht. Rondom hen was alles wit van de sneeuw, die als een lijk- wé, lag over dat, wat voorbij was en beiden verheugden zij zien in elkanders helde en behoud. Hun verder leven was een tjjd van bijna onafgebroken voorspoed en levensvreugde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1