J. BRAAK, J. G. VAN DORP, W. H. HISS1NK, door nieuwe openbaringen van dien geest van kracht en energie, die tot vooruitgang drijft en wellicht het nieuwe jaar net ten- toonstellingsjaar zal doen noemen. Einde lijk wenschen wij, dat voor geheel onze stad en voor ai hare nijvere burgers het jaar 1904 een rijk gezegend, hoogst voor spoedig jaar moge zijn. Met aldus onze wenschen voor 't alge meen welzijn uit te spreken, omvatten wij reeds nagenoeg alles wat wij onzen getrou wen lezers in 't bijzonder van harte toe- wenschen. Zij 't voor hen vooral een rijk gezegend, voorspoedig jaar, een jaar van Gods kennelijken overvloedigen, alle wen schen vervullenden zegen I Moge 't hun allen persoonlijk, met hunne gezinnen en betrekkingen zoowel als in zaken goed gaan Geve het nieuwe jaar hun allen overvloe digen reden tot tevreden en dankbare stem ming dan zal hun zeker alles geschonken zijn, wat wij omvatten in den alouden, christelijken heilgroet Zalig Nieuwjaar! Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 December 19Ü3. Directeur van Gemeentewerken. Voor de leden van den Gemeenteraad is ten Raadhuize ter visie gelegd, teneinde in de eerstvolgende vergadering tot eeDe benoe ming te kunnen overgaan een aanbeveling ter benoeming van een directeur van gemeente werken, waarop zijn geplaatst 1. G. Gerlagh, ingenieur te 's-Gravenbage. 2. W. B. van Goor, ingenieur te 's-Gra- venhage. 3. M. B. A. Bolderman, ingenieur te Harden berg. 4. A. M. C. Dwars, ingenieur te Utrecht. Teneinde de beteekenis dezer rangschik king in het juiste daglicht te stellen, wenschen B. en W. er op te wijzen, dat no. 1 gekozen is bij loting, wegens staking van stemmen tusschen no. 1 en no. 2, dat no. 2 daarop als zoodanig met algemeene stemmen is gesteld en dat no. 3 gekozen is bij de loting wegens staking van stemmen tusschen 3 en 4. Gemeente-Tuinlieden, In het kastje aan het Raadbuis is sedert eemge dagen aangeplakt een oproep van twee tuinlieden in dienst der gemeente, tegen een uurloon van 15 cept. (Zich vóór 10 Januari a.s. aan te meiden bij den Directeur van Gemeentewerken). Waarom worden weer op zoo zonderlinge wijze sollicitanten voor deze betrekking opgeroepen Is zij niet voor iederen be oefenaar van het tuinbouwvak opengesteld Of geschiedt de oproeping ook hier weer pro forma Wij stellen slechts enkele vragen. Het belangstellend publiek zal zeker gaarne hieromtrent eenige inlichtingen ontvangen. Gaarne verwijzen wij naar achterstaande advertentie, waarbij de Nering-en Bedrijis- verzekering-Maatschappij te Amsterdam aaiikoLdigt, dat zij tot vertegenwoordiger heeft aangesteld den heer M. J. Vincent alhier. De aard dezer verzekering mag buiten kjjf nuttig en doelmatig geacht worden, waar zij waarborgt tegen de schade van stakinginhet bedrijf, veroorzaakt door brand, gevolgen van blussching en persoonlijke ongevallen, die de uitoefening van het bedrijf verhinderen. Naar wij vernemen, zijn de premies voor deze verzekering billijk gesteld. Wegens te geringe opkomst van het publiek is gister-avond het concert in >Musis Sacrum" te geven, door »Het Rot- teidamsch Ensemble", niet doorgegaan. In de openbare vergadering van den Raad van State, afd, voor de geschillen van bestuur, werd gisteren rapport uitgebracht door staatsraad mr. de Nerée van Babbencb, omtrent eene pensioenreciame en omtrent het beroep van het bestuur der vereen iging Volkshuis te Schiedam, tegen de afwijzende beslissing van den directeur der belastingen te Rotterdam op het verzoek om herplaat sing op de lijst voor vrijdom van personeele belasting van het gebouw der genoemde vereeniging aan deLangehaven te Schiedam Als gemachtigde van het appelleerend bestuur trad op mr. A. van Gijn, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. De Kon. beslissing volgt later. Gisteren is men tot de ontdekking ge komen, dat uit twee Scheveningsche bom- men, liggende in de Spuihaven, een half tros touw en een getaande lijn is ontvreemd. De diefstal geschiedde vermoedelijk met behulp van een roeiboot. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Heden-morgen zijn door een bestelwagen van de H. IJ. S. M., twee ijzeren paaltjes bij den afrit van den Vlaardingerdijk en Nieuwehaven stukgereden. Ongelukken hadden niet plaats. Na het officieel verslag van het verhan delde in de Tweede Kamer over de over strooming in den Kethelpoider verschenen is, ontleenen wij daaraan nog, dat door onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, ook is aan gedrongen op het bouwen van een sluis daar waar het boezemwater zich met de Scbie vereenigt. Zoo ooit een ramp als die welke Kethel in het voorjaar trof, weer mocht voorkomen, dan zou door die sluis de om vang althans beperkt worden. Mr. G. J. Goedkoop, tevens lid van Ged. Staten, kon niet meegaan met hetgeen door Schiedams afgevaardigde als de oorzaak der ramp beschouwd werd, het spuien voor den Haag, weet het geval aan de onacht zaamheid der polderbesturen en drong er op aan, dat stappen zou worden gedaan om in het vervolg dergelijke rampen te voorkomen. In den luchtballon, die Dinsdag nabij Chariois is neergedaald, bevonden zich twee heeren en twee dames uit Barmen, van de vereeniging »De Luchtscheepvaart" aldaar. Omtrent de huiszoeking bij een fabrikant te Hiilegersberg, verneemt men nog, dat deze ongeveer 9 maanden geleden in den trein, komende van Snoek, met opzet of bij vergissing zijn tasch verruild had met die van een reiziger te Keulen. Het bleek een goede ruil te zijn, zoodat de fabrikant geen moeite deed zijn 'eigen tasch weer terug te krijgen. Doordat een door hem ontslagen reiziger, dien hij in het vertrouwen genomen had, ruchtbaarheid aan de zaak gegeven heeft, is de politie bezig nasporing te doen. De Delftsche politie legde de hand op 4 jongens van 11 tot 13 jaar, die er hun werk van maakten van de aan den zoom der stad wonende bewoners konijnen te stelen. De bengels verkochten hun buit aan een opkooper en versnoepten het geld. Proces-ver baal is opgemaakt. Men schryft uit Delft aan de Tel Dinsdag-avond werd hier een vergadering gehouden van industrieelen en koopliedeD, met het doel te komen tot de oprichting van een kassierskantoor door en voor den handel. Verscheiden aanwezigen betreurden het dat zoodanige stap niet gedaan was onmid dellijk na de laatste faillissementen, want thans hadden enkele firmaas door crediet- hypotheken bij filialen van Haagsche of Rotterdamsche bankiers kassiers in hun be hoefte aan geid moeten voorzien en zich daardoor eemgszins de handen gebonden. Na gedachten wisseling heeft men ten slotte vastgehouden aan dezen grondslag een kassierskantoor op coöperatieven grond slag, beheerd door bestuurderen uit de leden deelhebbers. Alle bankiers- of effec tenbedrijf zal buitengesloten zijn, zoodat van blanco credieten of voorschotten op te nemen posten geen sprake zal) wezen, maar ook alle risico afwezig is. Eventueele winst wordt gedeeid naarmate men medewerkt tot bet behalen daarvan; verlies, dat niet anders kan ontstaan dan doordien de administra tiekosten het incassoloon zouden overtreffen, of doordien men het slachtoffer zou worden van eventueele kassiers-faillissementen in de provincie, wordt evenzoo pondpondsge- wiize gedragen. Op deze wijze wil de Delftsche handel buiten de handen blijven van kassiers, die de grenzen van het terrein hunner werk zaamheid overschrijden. Scheepvaart. Gedurende het jaar 1903 zjjn alhier uit zee aangekomen 42 stoomschepen met een inhoud 79 924 M8 netto, en 19 zeilschepen met een inhoud van 3926 Ms netto. In het jaar 1902 kwamen alhier uit zee aan 35 stoomschepen met een inhoud van 65.682 M8 netto, en 24 zeilschepen met een inhoud van 5053 M8 netto. Dromheim 2 Osterholz 5 Duinkerken 1 Pernau 3 Eimshorn 6 Riga 1 Hamburg 6 Rotterdam 2 Helgoland 1 St. Peterburg 1 Lissabon 6 Sundsvall 1 New-Castle 25 Svendborg 1 Van deze voerden de Nederlandscbe vlag 23 Engelsche vlag 24 Deensche 3 Noordsche 3 Duitsche 6| Russische 2 Van diverse ladingen waren er 2 met graan, 2 lijnzaad. 3 hout, l balken, 25 steenkolen, 6 stukgoederen, 6 zont, 7 boek- weitdoppen, 5 rijstdoppen, 2 phosphaat en 2 ballast. Hieronder zijn niet begrepen 2 zeesleep booten, 1 zeejacht, 4 Belgische (aviso's) en 1 Hollandsche kanonneerboot. Bovendien kwamen er nog 249 visschers- schepen dit jaar in onze haven binnen tegen 213 in 1902 en 172 in 1901. Gedurende de maand December arriveer den alhier 2 stoomschepen tegen verleden jaar 2 stoom- en 2 zeilschepen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: 30 Dec. A. C. Meeder, oud 20 jaar, en H. Hendriks, oud 23 jaar. H. Franken, oud 25 jaar, en C. J. Bouwman, oud 22 jaar. M. Franken, oud 23 jaar, en M. G. Bouwman, oud 19 jaar. Gehuwd: 31 Dec, R. J. F. Kramer, oud 45 jaar, en G. W..Wacker, oud 32 jaar. Geboren: 30 Dec, Antonia, dochter van J. J. Brökling en A. C. Veringmeijer, Dwarsstraat. Wilhelmus, zoon van J. Roeling en P. C. van Rhijn, Broersvest. Overleden: 29 Dec. Johanna Petro- nella van den Berg, oud 5 maanden, Lange Haven. 30. Johanna Agnes Maria Meeder, oud 13 maanden, Buitenhavenweg. ADV EBTENTIJ5N. BRINKMAN Co. Rijwielhandel. Hoogstraat. Jac, J. A. Engering, Sigarenhandel, Hoogstraat 184. Bestelhuis Holl. IJ. S. Mjj. J. L. BRUNS, Hoogstraat 68, Horloger eh Goudsmid» P- f- 1 Bij deze wensch ik mijn geachte cliën tèle bij den aanvang van het Nieuwejaa Gods beste zegen toe. Wed. B. HOOGWEGT. HENRI C. P. WENDT, Mr. Timmerman. Emmastraat 28. gf. can bev Confiseur. Cuisinier. Pf- Firma H. LINDEMAN, in Drogerijen en Verfwaren. Huis- en Decoratiesc|UJder. W. Bosselaar, Mr. TIMMERMAN. Lange Kerkstraat 46. Vleeschhouwer en Spekslager. Gods beste zegen wordt toegewenscht aan vrienden, begunstigers en bekenden. N. J. THARDT, Kurken fabrikant. MAK YAN CHASTELET. GROSSIERS. Aan onze geachte Stadgenooten en vrien den wensch ik in het nieuwe jaar veel heil en zegen en beveel mij in de recomman datie aan. Wed. J. Th. HEIJNSBROEK, Schoenmakerij. Nieuwe Haven No. 229. horlogemaker. p. f. w. C. GALLÉ, Oostsingel no. 29. Steenkolenhandel. J. KEMP, Hoofdstraat. Am. BIJLOO, Kreupelstraat 38. C. v. d. MOST, Broers ve ld. De complimenten van den dag aan vrien den, bekenden en begunstigers. C. VAN TOL, Koffiehuis „de Maas.'\ Schiedam, 1 Januari 1904. C. KLEIN, Kulpor. Oud en Nieuw funthaudclaar. Aan begunstigers en stadgenooten het compliment van den dag, J. VOOGT, Mr. Metselaar. SL AnnarZusterstraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2