Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Tom en Dora van Donoen." 27ste J aars. Zaterdag 9 Januari 1904 No. 7796. Wie van de twee? Bürean Beerstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS Til BIT B L A Dj ffot Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYEBTENTIËN: Van 16 regelsi ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. j>FEICIEELE BERICHTEN. BURGER-AVONDSCHOOL Burgemeester en Wethouders tan ^uhiedam roepen op sollicitanten naar de betrekking van heeraar in het lijnteekenen en de projectieleer aan de Burger-Avondschool. Het raste aantal lesuren bedraagt 3 voor "et lijnteekenen en 2 voor projectieleer, terwijl thans door splitsing in parallelklas sen, in bovengenoemde vakken resp. nog en 2 uur les wordt gegeven. De jaarwedde wordt berekend tegen f 50 Per wekelyksch lesuur. De stukken worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 20 Januari a.s. ALGEMEEN OYERZICHtT 8 Januari 1904, Rusland en Japan. D« stand der Oost-Aziatische kwestie is nog steeds onveranderd. Wel wordt beweerd, dat het antwoord van Rusland op Japan's vertoog te Tokio ontvangen is, maar omtrent d«n inhoud van dat antwoord is nog niets bekend. Volgens draadbericht uit Tokio hebben de Japansche minister Komoera en de Russische gezant Rosen een conferentie gehouden in bet Russische gezantschapshotel, daar Rosen d°g steeds ongesteld is. Het antwoord van usland wordt nog geheim gehouden. Gis teren heeft er een belangrijke zitting van en ministerraad plaats gehad, waarbij de Premier, de minister van oorlog en marine e° andere personen van gezag tegenwoordig Waren. Heden zou er waarschijnlijk een eonlerentie van meer bejaarde mannen van Slaat plaats hebben. De indruk is in de best ^gelichte kringen, dat het antwoord van "sland onvoldoende is. De fondsen her stelden zich eergisteren een weinig, maar g'hgen gisteren weer omlaag. De stemming °hder het volk is ongerust. To Tokio is in officieele kringen in tegen- stellmg met in Europa rondgaande geruchten Feuilleton. i) De rentenierende vrijgezel Karei van £en grinnikte vroolijk in zich-zelf, toen J.2» briefje ontving, met een flinke mannenhand geschreven. Waarde Oom", *oo luidde het, «wij herinneren u er aan tt S® morgen bij ons zoudt komen eten. «Jw iievehngsstoel staat al klaar in den oek, die u het aangenaamst is en mijn f °u" bel00ft u, dat het middagmaal zoo loestelyk wezen zal, ais zij kans ziet, het. V* kelder bevat n°S een paar uesschen fynen wijn van uw geliefkoosd merk. Wij rekenen er dus op, dat u noch van een landing van Japanneezen te Masampo nóch van een dergelijk plan iets bekend. Het bericht van de zoogenaamde bezetting van die haven door Japan is een verzinsel. Naar Reuter uit St. Petersburg seint, beeft het departement van buitenlandsche zaken, een telegram ontvangen uit Tokio, meldende dat baron Rosen eergisteren het antwoord van Rusland op de Japansche nota aan het Japansche Kabinet overhandigde. De Londensche Daily Mail verneemt uit TokioDe Russische gezant heeft het ant woord van zijne regeering op de laatste nota van Japan ontvangen. Naar het heet, is de maildienst tusschen Kobea en Korea gestaakt, omdat de Japahsche regeering plotseling al de schepen afnuurde. De RussischChineesche bank te Osaka en de Kobe weigert verdere voorschriften aan Japanners en Chineezen te doen en is in alle stilte bezig hare zaken aan andere banken over te doen voor het geval de oorlog uitbreekt. Naar het heet, heeft de Chineesche regeering bet verzoek van Rus land om een buitengewone Chineesche commissie naar Port-Arthur te zenden om daar verdere onderhandelingen te voeren, afgewezen. Uit Sjimoneseki wordt aan genoemd blad nog gemeldDe Duitschers in Kwatsjau leenen aan de Russen hun kanoniers uit en leveren hun steenkolen. Ook heet het, dat de Russen Amenkaansche en Engeische kanoniers trachten te werven om in Port Athur in Russischen dienst te gaan. Daaren tegen trachten Japansche officieren 200.000 man Chineesche troepen in het Jangtse dal te werven. De Duitscnors zijn in Sjangtoeng druk in de weer in menigte bronzen pen ningen uit te aeelen, waarop de Keizer ais oorlogsgod met opgeheven zwaard is afge beeld. Prins Adelbert van Pruisen heeft naar 't heet, voorspeld, dat Duitschland Sjantoeng zou inlijven. De Daily Expres verneemt uit Port Said Het uitblijven van de Russische vloot, die naar Oost-Azië onderweg heet te zijn, wordt komt en wenschen u bij voorbaat reeds een aangename en gelukkigen Kerstmis Uw toegenegen Neef en Nicht, «Als dat geen neef is om trotsch op te wezen", zei oom Karei, «dan weet ik het niet meer. Heel iets anders dan Jaap, zijn broer. Mijn brave vriend Stroomberg mag zeggen wat hij wil, ik weet wie van de twee ik verkiezen moet." Hij keek op zijn horloge. Al half vier. het wordt hoog tijd, om naar Stroomberg's kantoor te gaan, zooals we afgesproken hebben. Ha, ba, ik zai den brief van Tom meenemen en hem laten lezen. Dan zal bij denkelijk wel begrijpen, dat hij de wed denschap verloren heeft. Een kwartier later trad Karei van Don gen het kantoor van zijn vriend advocaat Stroomberg binnen en begroette hem har telijk. «Hoor eens, beste vriend", zei hij daarna, «je hebt mij onlangs in die dwaze wedden schap gelokt, maar ik wil je daar met aan aldus verklaard, dat de Russische vloot voogd last heeft de twee Japansche oorlogs schepen te Genua te volgen, hetzij ze door het Suez-kanaal of door de straat van Gibraltar gaan, om ze in geval van oorlog te onderscheppen. Een telegram gisteren-ochtend uit New- York ontvangen, meldt, dat,'volgens berichten uit Seoel, de Russen in de havenstad Tsjemoeipo dertig man aan land brachten om de legatie te bezoeken, doch dat de Japan sche spoorweg weigerde hen naar Seoel te vervoeren. Volgens draadbericht van den Amerikaanschen gezant te Seoel hebben bedoelde Russische mariniërs na een marsch over land Seoel bereikt. De New-Yorker Associated Press heeft een telegram uit Tokio ontvangen, waarin op hoog gezag gemeld wordt, dat Ruslaods antwoord onbevredigend is, in 't bijzonder voor zoover het Korea betreft. Uit Tokio wordt aan de Standard gemeld De berichten uit Peking melden eenslui dend dat China een vastberaden houding iegenover Rusland begint aan te nemen. De Russische schepen, die tot kort geleden in de Koreaansche wateren lagen, koeren met volle stoom naar Port-Arthur terug. Te Tokio zelf is niet de minste opwinding te bespeuren, ofschoon er aanwijzingen zijn, dat gebeurtenissen van ver strekkende beteekenis op handen zijn. De daling van de koersen aan de beurs duurt onvermin derd voort. De Macedonische kwestie. De voorteekenen van een naderenden hernieuwden opstand in de Macedonische wilajets worden steeds duidelijker. De Bulgaarsche opstandelingen - aanvoerder Boris Sarafof, was, volgens het Journal de Gpnève, Maandag onder een valschen naam te Genève aangekomen om zich in verbin ding te stellen met hst Armenische centrale comité. Hij houdt zijn verblijf zooveel mogelijk geheim. Woensdag zou hij doorreizen naar Rome, Florence, Milaan en Turijn. Vandaar keert hij naar Bulgarije houden. Het is al te zeker, dat ik winnen moet. Laat ons dus doen, alsof er niets gebeurd is en over de weddenschap niet meer spreken." «Aha", zei de advocaat, «je wordt bang vriendlief". »Bang 1 Ik denk er niet over. Ik ben zeker van mijn zaak." «En ik van de mijne", zeide Stroomberg haastig. «De weddenschap is, nietwaar? dat ik je zal overtuigen, dat je neet Tom een bedrieger is en zijn broer Jaap daar entegen een jongen met een hart van goud. Was het niet zoo «Juist", zei van Dongen. «Ei wie het ver- Lest, stuurt honderd gulden aan bet wees huis, om daarmee de kinderen eens te onthalen." «Zoo is het." «Welnu, dan heb je al verloren", riep van Dongen triomfantelijk uit. »Kijk hier" oij haalde de brief van Tom te voorschijn en gaf zijn vriend dien te lezen «is dat een brief van een bedrieger?" Stroomberg las het briefje door en gat terug, na eerst nog gedurende veertien dagen in Servië op de Turksch-Servische grens een belangstellend kijkje te hebben genomen. Hij wordt den 16o te Belgrado verwacht. Volgens draadbericht uit Saloniki zijn daar orders ontvangen uit Constantinopel, alle troepen van het derde legerkorps in gereedheid te houden. Te Serres heerscht groote bedrijvigheid onder de troepen. Ook de soldaten van Monastir gaan op stap naar Uskub. Uit de Portugeesche Cortes. Koning Carlos van Portugal heeft eergisteren de zitting der Cortes geopend. In de troonrede maakte de Koning met voldoening melding van de bezoeken van Engeland en Spanje en van het bezoek van het Amenkaansche eskader. Hij kondigde voorts aan, dat de Engelsch-Porugeesche grens van Angola en Barotse bij scheids rechterlijke uitspraak door den koning van Italië zal worden vastgesteld en dat er een schikking ophanden is betreffende da grenzen van het Portugeesche en het Nederlandsche gebied op het eiland Timor. Uit Rome. De Italië publiceert een interview, dat zij gehad heeft met 's Pausen lijfarts, ar. Lapponi. Deze verzekerde nogmaals, dat de Paus een zeer sterk lichaamsgestel heeft, en geen enkel organisch gebrek. Alleen is Z. H. in de laatste zes of zeven jaar wei eens geplaagd door j chtaanvallen. Lapponi heeft den interviewer gemachtigd, te verze keren, dat het absoluut onwaar is, alsof et- vrees zou zijn voor eene hartkwaal. De H. Vader heeft bij de kardinalen, die tot de Bijbelcommissie behooren, ook benoemd kardinaal Merry del Val, staats secretaris. Het Vaticaansch archief wordt wederom met allergewichtigste historische documenten verrijkt. Door aankoop is het namelijk in het daarna met een minacntena glimlachje terug: Dwaasheid", zei hij, het is heei aardig gesteld, maar maakt op mij niet den min sten indruk. Heb je nog zóó weinig erva ring in de wereld, dat je je laat bedotten met een lekker maai eten en een paar flesscben wijn en je lievelmgsstoei ocb, hoe engelachtigin het hoekje waar ja zoo graag zit »Zeg maar iiever ronduit, dat ik dom bes" (antwoordde Van Dongen boos.) «Dom met, maar met hcntgeloovig". «Wei zoo. Heo je me lieven neet Jaap soms gewaarschuwd «Hoe zegje?" vroeg Stroomberg, terwijl hij een kleur kreeg van hoosueid. «Gewaarscnuwd, zeg ik." «Mijnheer Van Dongen" (zei de advocaat afgemeetsn, «ik geef u mijn woord van eer, dat ik Jaap voistreüt niet heb gewaar schuwd en dat dit een heel leeiijue insi nuatie is. (Wjordt vervolgd^. NIEUWE SGHIED te 8CHIKDAH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1