8tads- en Gewestelijk Nieuws. binnen land. M Woningwet, bezit gekomen van het archief der familie Borghese. Velen dezer onuitgegeven docu menten hebben betrekking op het pontificaat van paus Paulus III. Kardinaal Merry del Val zal in het Vaticaan de apartementen betrekken, vroeger bewoond door kardinaal Ledochowski laatstelijk door den kardinaal-camerlengo. De sale Borgia zal Z. Em. gebruiken tot ontvangst-zalen, althans zoolang totdat de H. Stoel in staat zal zijn de uitgaven te doen voor de restauratie der eerste verdie ping van het Vaticaan. Het nieuwe »motü proprio", dat de Paus Voorbereidt, zal handelen over de kerkelijke kunst. De H. Vader heeft reeds het gevoelen gehoort van verschillende gezag hebbende kunstenaars. In Vaticaansche kringen loopt het gerucht dat mgr. Giovannini, thans zaakgelastigde van den H. Stoel te 's-Gravenhage, bestemd zou zijn voor een diplomatieken post in Columbia. Werkstaking te Barcelona, De onderhandelingen tusschen de reeder ijen en de stakende zeelui zijn gisteren afge broken. Geen enkel schip heeft de haven kunnen verlaten. De partijen staan steeds feller tegenover elkaar. Het zeevolk van Cadix, Aguilus, Alicante en andere havens is mee gaan doen met de stakers27 schepen zijn daar zonder bemanning. 800 werklieden zonder werk. Koning Christiaan. Koning Christiaan van Denemarken is volgens telegrammen uit Gmünden nog steeds genoodzaakt aldaar te blijven. De toestand van den hoogbejaarden vorst boe zemt thans bezorgpheid in en wordt ernstig genoemd. Koning Cdnstiaan moet zeer zwak zijn. De datum van terugkeer is onbepaald uitgesteld. Koude in Amerika. In twee weken tijd zijn in den omtrek van New-York 15 personen doodgevroren. In den staat Maine daalde de thermometer tot 42 graden Farhenheit onder nul. Ontploffing aan boord. De stoomketels van den Engelschen kruiser Wallarooop weg van Sydney naar Hobart, zijn gesprongen 43 man werden gedood. De Wallaroo seinde naar Manatgue eiland, 230 mijlen ten zuiden van Sydney, om het onheill mede te deelen, en keerde daarop naar Sydney terug, waar het schip, naar men verwachtte heden zou aankomen. Schiedam, 8 Januari 1904. De rivier de Maas voor onze stad is over de geheele breedte overdekt met steeds zwaarder drijfijs, dat het verkeer voor de bmnenbooten zeer belemmert. Door de politie is gister-middag een schoorsteenbrand gebluscht tenhuize van den heer van Deventer, aan de Tuinlaan no. 11. De oorzaak van den brand bleet onbekend. Op het politiebureau alhier is een valsch kwartje gedeponeerd. Het Ned. s.s. Alwina, kapt. C. Jager, dat 25 November 1903 met een lading ijzererts van Decido naar Rotterdam vertrok en 27 November Finisterre passeerde, en waarvan sedert niets meer werd vernomen, is met man en muis vergaan in de laatste Novem berstormen en is heden door Lloyd's te Londen ais vermist aangeslagen. Het had 33 man aan boord, waaronder vele gehuwden en hoofden van gezinnen, waarbij ook een inwoner van hier, de matroos Tneod. Kloos, oud 21 jaar en onge huwd. De algemeene jaanyksche vergadering van het Ondersteuningsfonds, onder afdee- iing der afd. Schiedam van den Ned. R. K." Volksbond, zal 20 dezer gehouden worden. Op de a.s. 41e algemeene vergadering van Schuttevaer zal o.a. ter tafel komen het voorstel tot het aanbrengen van stoo palen aan weerszijden van de spoorwegbrug over de Schie, tusschen Delfshaven en Overschie. Door 3. en W. van Rotterdam is gisteren bij den Raad ingediend een voorstel, goedkeu ring te verleenen aan eene overeenkomst met den heer A. C. Volker, te Dordrecht, om uiterlijk binnen drie jaar na het sluiten der overeenkomst, uit door de gemeente aan te wijzen havens en wateren op te ruimen en op eigen los wal te bergen 1.500.000 Ms grond tegen den prijs van 15 ets per Mz. In de gisteren-middag 2 uur gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Tram wegmij. deelde de voorzitter mede, dat aanwezig waren 29 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 133 aandeelen, 133 stem men. Aangezien van de 1000 aandeelen dus niet de helft plus 1 aanwezig was, kon er volgens art. 2 van de statuten geen besluit genomen worden en werd de beslissing over de aanneming der concessie voorwaarden verdaagd tot een nieuwe vergadering op 23 Januari te houden. De recherche te Rotterdam heeft gisteren aangehouden Arie Spr., 27 jaar, zeevarende, die eenige maanden ten nadeele van zijn broeder te Fijenoord, door middel van valsche handteekening f 600 van de Rijks- Postspaarbank heeft gehaald. Woensdag heeft op de rivier de Maas voor Rotterdam bij dikke mist een aanva ring plaats gehad tusschen de stoombooten Schelde 1 en Veghel. Beide booteu werden zoo beschadigd, dat zij de reis niet konden vervolgen en terstond naar de werf zijn gegaan ter reparatie. Na een uitgebreid onderzoek is de bur gemeester van Rhoon, daarin bijgestaan door het beleidvol optreden van den brigadier- titulair der rijksveldwacht W. Bodenburg, er in geslaagd, den arbeider J. K., aldaar wonende, tot de bekentenis te brengen,dat hij Zondag-avond opzettelijk brand heeft gesticht in de hofstede van den landbouwer J. Barendregt J.z. De burgemeester heeft reeds een bevel tot voorloopige aanhouding uitgevaardigd, tengevolge waarvan J. K. naar het huis van bewaring te Rotterdam is overgebraent en ter beschikking van den officier van justitie gesteld zal worden. Naar men verneemt, heeft de beklaagde zijne bekentenis herhaald tegeuover den rechter-commissaris, die ver gezeld van den officier van justitie en een griffier, gisteren-namiddag inspectie in loco hield en den beklaagde ten gemeentehuizo een verhoor deden ondergaan. Aan de haven te Pernis struikelde eergister-middag een paard, dat voor een rijtuig gespannen was. Het dier geraakte te water en verdronk, terwijl het rijtuig bleet hangen tusschen den wal en een daar liggende sloep. H. M. de Koningin stelt zich voor tegen den 12en dezer de hoofden der buitenlandsche gezantscnappen te 's-Gravenhage aan een gastmaal ten Hove te noodigen. Het bestuur van het Koningin Emmafonds, vereeniging tot ondersteuning van hoogbe jaarden, behoeftigen te 's-Gravenhage, ont ving van H. M. de Koningin een gift van flOO uit het Sophiafouds, ter beschikking van H. M. gesteld door wijlen H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar, geboren prinses Sophia der Nederlanden. Niet alleen de Koningin Moeder, doch ook H. M. de Koningin en de Prins zijn uitge- noodigd tot bijwoning van het huwelijk van prinses Alice van Albany, op 16 Februari Z. K. H. de Prins wordt a.s. Zaterdag-avond uit Dresden in de residentie terugverwacht. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het lüe Nederl. Natuurkundig en Geneeskundig Congres, dat in April 1905 te Arnhem zal gehouden worden. Drankwet. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer is verschenen over het ontwerp tot her ziening der wet van 1881. Voor heden vermeiden wij daaruit slechts, dat verscheidene leden het denkbeeld in overweging gaven om het tegenwoordige voorstel zooveel mogelijk te beperken tot de regeling van hetgeen, met 't oog op den in art. 26b der Drankwet gestelden termijn, na 1 Mei 1904 rechtens zouden zijn en al het andere er uit te lichten. Vele andere leden echter waren daartegen. Het Gothenburger stelsel vond scherpe be strijding. Dr. Kuyper te Brussel. De Brusselsche correspondent der N. R. Cf. seint, dat hij het voorrecht had te meer gewaardeerd, daar confraters van Brusselsche bladen, tot dusver werden afge wezen dr. Kuyper in het hotel Métropole te spreken. Z. E. vertelde derwaarts gekomen te zijn, daar koning Leopold den wensch had te kennen gegeven zich met hem te onder houden met bet doel eene hartelijker toenadering tot Nederland te bewerkstelli gen. De gezamenlijke bevolking van beide landen is thans dertien millioen, een 'niet gering te schatten cijfer. Het Nederlandsche element is, vooral sedert den Transvaalschen oorlog, algemeen gewaardeerd, en wie weet wat de toekomst baart. Op het gala-diner eergisteren-avond ten hove ter eere van den Nederiandschen premier stelde koning Leopold, met het grootkruis van den Nederiandschen Leeuw omhangen, een dronk in 'op koningin Wil- heimina en het Nederlandsche volk. Dr. Kuyper, wien de koning het grootkruis der Leopoldsorde had geschonken, beantwoordde den dronk met een toost op den Koning en het Belgische volk. De Nederlandsche premier, naast prinses Clementine gezeten, sprak gister avond in vleiende bewoordingen over de majestueuze verschijning en dp bijzondere lieftalligheid der prinses. Gisteren was minister Kuyper weer in het paleis en had een lang onderhoud met koning Leopold, wiens innemende vriende lijkheid hij met genoeg kon roemen. De Brusselsche Petit Bleu heeft dr. Kuyper geïnterviewd. Hij erkende de moeilijkheid van een tolovereenkomst tus schen Nederland en Engeland, die evenwel wenschelijk zou zijn om bestand te zijn tegen den Engelschen Zollverein, Wat de reis der Koningin naar België betreft, zei hij, dat hieromtrent nog niets bepaald was. Betreffen dè de verkiezingen verklaarde hij, dat, mocht hij niet herkozen worden, hij zich philosophiquement zou terugtrekken en een reis maken met den Trans-Siberi- schen Spoorweg. Het Hbld, v. Antw. meldt omtrent minister Kuyper. Denkelijk zal de minister ook Gent bezoeken, want verleden zomer beloofde hjj, ter gelegenheid zijner benoeming tot buitenlandsch lid der koninklijke Vlaamsche academie, aan het bestuur van dat geleerd lichaam, in het begin van het volgend jaar eene zitting der academie bij te wonen. Naar de iV. Cf. verneemt, keert minister Kuyper waarschijnlijk Maandag 18 Januari uit Brussel terug. De Minister van Justitie brengt in herinnering, dat zij, die tot den Nederlanschen adel behooren, gehouden zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterf gevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgelijken stand ingeschreven akte. - - riw Uit eene uitlating van de Standaard van gister-avond valt op te maken, dat de regeering uit de door naar in uitzicht gestelde verhooging der invoerrechten eene vermeerdering van inkomsten van ten minste 12 millioen gulden denkt te verkrijgen. Borneo. De correspondent van de de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren Het Soerabaiasch Handelsblad ontving een telegram uit Bandjermassin, meldende dat de Barito aangekomen was met Arsat en den kleinzoon van den pretendent- sultan. De pretendent, sultan weigert te komen zonder een gewapend geleide van 150 man. De N. R. Ct. teekent hierbij het volgen de aan In het begin van December hebben we reeds een telegram van onzen correspondent te Batavia medegedeeld, inhoudende, dat de regeering de onderwerping van de pegoenstian (sultanspartij) in Bandjermassin op de aangeboden voorwaarden aanvaardde, inclusief de vestiging van den pretendent- sultan Goezti Mahomed Seraan te Martapoera, en dat het stoomschip Flores naar Poeroek Tjahoe ging om den pretendent-sultan af te halen. Uit een schrijven in het Soer. Hbld. bleek, dat de regeering geëischt heeft, dat de pretendent-sultan naar Bandjermassin zou meekomen en dat dit nog bij dezen een punt van overweging uitmaakte. Uit ons telegram van heden blijkt nu, dat wei Goesti Arsat, de schoonzoon van den pretendent-zulian, met diens kleinzoon te Bantjermasin is aangekomen met de Barito, een rivierraderstoomboot van de gonvernements-marme gestationneerd in de Z. en O. afdeeling van Borneo, maar dat de president-sullan alleen met gewapend geleide wil komen komen. In bet genoemde schrijven in het Soer. Hbld. lezen we nog het volgende. »Komt hij (de pretendent-sultan) niet mede naar beneden, dan is de vrede nog met geteekend, en zullen de vijandelijkheden onvoorwaardelijk worden hervat. Laten wij ons echter haasten hierbij te voegen, dat die vijandelijkheden van onzen kant met op üenzeitden voet als tot heden het geval is geweest, zullen worden voortgezet, maar dat gebruik zal worden gemaakt van mlandsche hulptroepen. Dit is4iets, dat vast staat uit weike elementen echter die bulptroepsn zullen bestaan, en w elk ïulandsch vorst ze ons zal leveren, is ons nog niet bekend. Laten we echter hopen, dat men onmidaelijk de handen in eikaar heeft geslagen om hierin zekerheid te verkrijgen, opdat wij onverwijld den strijd kunnen aanvangen, wanneer wij daartoe genoodzaakt mochten zijn." Dat de gemeentebesturen in Zuid-Holland niet veel werk van de woningwet maken, kan blijken uit een door Gedeput. Staten gezonden circulaire aan de gemeentebesturen, waarin gezegd wordt, dat nog slechts 10 woning-verordeningen aan Gedeput. Staten ter goedkeuring zijn aangeboden. Daar de verordeningen uiterlijk 1 Augustus 1904 niet alleen moeten zijn vastgesteld, maar ook goedgekeurd, dringen Gedeputeer de Staten er op aan, teneinde ophooping van werk aan de griffie tek voorkomen, niet den uitersten termijn af te wachten, naaar zoo spoedig mogelijk tot het vaststellen van een dergelijke verordening over te gaan. i Revolutionaire Spoorwegvereeniging. Zooals men weet, is dezer dagen de Vereeniging van Spoorwegpersoneel, onder bestuur der heeren Oudegeest en Van den Berg weer opgericht als een soort vrijmet selaarscollege, waarvan men zijn lidmaat schap voorloopig geheim kan houden. Uit Het Volk blijkt thans, dat de heer Petter met deze reformatie geen genoegen neemt. Tusschen hem en zijn oud-medelid Oude- a j®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2